Pokoloruj kawałek świata

Gra kolorem może sprawić, że banalne zdjęcie stanie się bardzo ciekawe.

Gra kolorem może sprawić, że banalne zdjęcie stanie się bardzo ciekawe.

Dobrym sposobem na przykucie uwagi widza do konkretnego fragmentu zdjęcia jest zamiana całego zdjęcia na czarno-białe z wyłączeniem fragmentu. Przyjżyjmy się, jak to zrobić.

Zaznaczanie wybranego obszaru

Kliknij, aby powiększyćCałą operację rozpoczynamy od zaznaczenia obszaru, który ma pozostać kolorowy. Photohop Elements ma całą paletę narzędzi do zaznaczania, w przypadku tego konkretnie zdjęcia najlepiej sprawdzi się lasso magnetyczne (Magnetic Lasso Tool). To narzędzie potrafi samo znaleźć kontury elementów zdjęcia. Pracę rozpoczynamy od kliknięcia w dowolnym miejscu linii oddzielającej dwa obiekty. Następnie przesuwamy kursor nad konturem podziału, a program stara się dopasować kształt linii odcinającej obszar. Od czasu do czasu na rysowanej kresce pojawiają się małe kwadraciki - to węzły trzymające linię zaznaczenia. Linia jest elastyczna tylko do węzła. Jeśli program wstawił węzeł w złym miejscu, naciskamy klawisz Backspace, by usunąć zbędny węzeł. By zmusić linię do posłuszeństwa, możemy sami wstawiać węzły w wybranych punktach - robimy to, klikając prawym klawiszem myszy.

Zobacz również:

Warto wiedzieć, że w czasie prowadzenia narzędzia po obrazie możemy powiększać i pomniejszać fragmenty zdjęcia za pomocą klawiszy Ctrl - i Ctrl +. Gdy po powiększeniu zdjęcie wyjedzie poza kadr, wystarczy nacisnąć spację. Pojawia się wtedy mała rączka, którą, klikając myszą, chwytamy obraz i przesuwamy gdzie trzeba.

Selektywne pozbawienie koloru rozpoczynamy od wybrania obszaru, który ma pozostać kolorowy. Robimy to przy użyciu narzędzia "Magnetic Lasso". Przyda nam się też lupka do wybrania właściwego obszaru.Kliknij, aby powiększyćSelektywne pozbawienie koloru rozpoczynamy od wybrania obszaru, który ma pozostać kolorowy. Robimy to przy użyciu narzędzia "Magnetic Lasso". Przyda nam się też lupka do wybrania właściwego obszaru.Lassem magnetycznym zakreślamy obszar wokół balonów. Program stara się znaleźć granicę obszarów. Za każdym razem, gdy klikniemy, na rysowanej kresce pojawi się węzeł, który trzyma lasso w konkretnym punkcie.Kliknij, aby powiększyćLassem magnetycznym zakreślamy obszar wokół balonów. Program stara się znaleźć granicę obszarów. Za każdym razem, gdy klikniemy, na rysowanej kresce pojawi się węzeł, który trzyma lasso w konkretnym punkcie.

Zmiana barw

Gdy już zaznaczymy co trzeba, musimy dokonać inwersji zaznaczenia za pomocą polecenia z menu Select->Inverse. W ten sposób będziemy mogli operować na tym obszarze zdjęcia, które ma być czarno-białe. Następnym krokiem jest pozbawienie tego obszaru koloru. Robimy to przy użyciu narzędzia Barwa/Nasycenie (Hue/Saturation), które wybieramy z menu, klikając Enhance->Adjust Color->Hue/Saturation. Pojawia się okienko z trzema suwakami. Przesuwamy suwak Saturation (Nasycenie) do lewego skrajnego położenia.

Z reguły tak otrzymane zdjęcie czarno-białe wymaga korekty dynamiki. Wykonujemy to za pomocą narzędzia Poziomy (Levels). Dobre efekty daje kliknięcie guzika "Auto", ale zawsze jeszcze możemy sprawdzić, co dałoby przesunięcie środkowego suwaka zwiększającego kontrast.

Gdy już zaznaczyliśmy wszystkie balony, dokonujemy odwrócenia selekcji za pomocą polecenia Select->Inverse.Kliknij, aby powiększyćGdy już zaznaczyliśmy wszystkie balony, dokonujemy odwrócenia selekcji za pomocą polecenia Select->Inverse.Wywołujemy paletę Hue/Saturation (Kolor/Nasycenie) i zmniejszamy wartość "Saturation" do 0. Całe zdjęcie, z wyjątkiem balonów, staje się czarno-białe.Kliknij, aby powiększyćWywołujemy paletę Hue/Saturation (Kolor/Nasycenie) i zmniejszamy wartość "Saturation" do 0. Całe zdjęcie, z wyjątkiem balonów, staje się czarno-białe.

Nasycenie kolorów

Z reguły po takiej operacji kolorowy element zdjęcia jeszcze ma za słabe nasycenie. Możemy to poprawić, dokonując jeszcze raz inwersji i wywołując paletę "Kolor/Nasycenie". Tym razem pasek "Saturation" przesuwamy w prawo o tyle, by kolory nabrały właściwego nasycenia. Jeśli przeszkadza nam migająca kreska wokół wybranego obszaru, możemy ją wyłączyć, naciskając Ctrl-H. Pozostaje jeszcze wykadrować zdjęcie.

5W czarno-białej części zdjęcia trzeba jeszcze poprawić dynamikę. Robimy to za pomocą narzędzia Levels (Poziomy) Enhance->Adjust Brightness/Contrast->Levels. Dobre efekty daje naciśnięcie guzika auto.Kliknij, aby powiększyć5W czarno-białej części zdjęcia trzeba jeszcze poprawić dynamikę. Robimy to za pomocą narzędzia Levels (Poziomy) Enhance->Adjust Brightness/Contrast->Levels. Dobre efekty daje naciśnięcie guzika auto.Balony mają jeszcze zbyt blade kolory. Znów odwracamy więc selekcję (patrz pkt. 3). Za pomocą Hue/Saturation (pkt. 4) zwiększamy nasycenie, tak by balony dobrze wyglądały. Pozostaje jeszcze wykadrować zdjęcie i już.Kliknij, aby powiększyćBalony mają jeszcze zbyt blade kolory. Znów odwracamy więc selekcję (patrz pkt. 3). Za pomocą Hue/Saturation (pkt. 4) zwiększamy nasycenie, tak by balony dobrze wyglądały. Pozostaje jeszcze wykadrować zdjęcie i już.

Czego uczymy: zaznaczania skomplikowanych obszarów, zmiany nasycenia fragmentów zdjęcia

Poziom trudności: początkujący

Potrzebne umiejętności: podstawy obsługi komputera

Program: Adobe Photoshop Elements

Sprzęt: komputer