Ile trzeba do szczęścia?

''Nie przewiduję, by użytkownicy komputerów kiedykolwiek potrzebowali więcej niż 640 KB pamięci RAM'' - ta słynna wypowiedź Billa Gatesa, szefa firmy Microsoft, już raz pojawiła się w jednym z wstępniaków do działu sprzętowego PCWK.

''Nie przewiduję, by użytkownicy komputerów kiedykolwiek potrzebowali więcej niż 640 KB pamięci RAM'' - ta słynna wypowiedź Billa Gatesa, szefa firmy Microsoft, już raz pojawiła się w jednym z wstępniaków do działu sprzętowego PCWK.

Dlaczego przytaczamy ją jeszcze raz, skoro z zasady unikamy powtórzeń? Otóż nie jesteśmy w stanie oprzeć się pokusie, aby nie dokonać pewnej parafrazy. Najwyraźniej specjaliści od marketingu z dwóch bardzo potężnych, znanych i szanowanych firm komputerowych, których nazwy tutaj nie wspomnimy przez grzeczność (kto ciekaw, rzecz całą rozszyfruje kilka stron dalej) chcą powiedzieć swoim klientom: "Nie przewidujemy, by użytkownicy serwerów, nawet z Windows Server 2003, potrzebowali kiedykolwiek więcej niż 256 MB pamięci". Otóż tak, te dwie firmy próbują przekonać swoich klientów, że zakup maszyny, w której pamięć nie wystarcza nawet na pełne uruchomienie systemu wraz ze wszystkimi usługami jest dobrą inwestycją. Przecież 256 MB instaluje się dzisiaj w najbardziej podstawowych, hipermarketowych konfiguracjach komputerów za 1500 zł! I trudno stwierdzić, czy przesłanie do testów maszyn z takimi konfiguracjami jest przejawem uczciwości i rzetelności (produkt do testu taki sam, jak na półkach sklepowych), czy poważnej arogancji i wyjątkowo mało subtelnego cięcia kosztów. Przecież każdy użytkownik takiego serwera w pierwszej chwili po jego uruchomieniu będzie musiał pomyśleć o zwiększeniu ilości pamięci. Pocieszający jest tylko fakt, że żadna z tych dwóch firm nie jest polskim producentem. Naszym rodzimym firmom udaje się w tej samej cenie zmieścić 1 GB pamięci (i więcej twardych dysków), co należy uznać za bardzo pozytywny trend.

Zobacz również:

Wstępniaki nie są jednak tylko od tego, aby narzekać na poczynania producentów. Zbliża się nieuchronnie koniec roku (a dopiero przygotowywaliśmy numer 1/2004!) i wypada zabrać się za podsumowanie tego, co się wydarzyło. O złych rzeczach zapominamy, mając nadzieję, że za rok się nie powtórzą. Rzeczy dobre chcemy natomiast doceniać i nagradzać. Produkty i firmy, które wyróżniają się na rynku, są innowacyjne, odkrywcze i świeże - o nich chcemy powiedzieć jeszcze raz, aby mieć pewność, że nie umkną w zalewie przeciętności i bylejakości. I temu służy nasz Produkt Roku - coroczny konkurs, w którym redakcja nominuje kilkaset najciekawszych produktów w kilkudziesięciu kategoriach, a czytelnicy mają jedyną w swoim rodzaju okazję, aby wypowiedzieć się na ich temat, wskazując swoich faworytów w drodze głosowania.

Praktyka poprzednich lat pokazuje, że wiele produktów, które otrzymują wyróżnienie "Produkt Roku", ma zagwarantowany długi i spokojny żywot jeszcze rok później. Jeśli uważasz, że któreś urządzenie, program lub firma zasługują na twój głos, nie wahaj się uruchomić specjalnej ankiety, którą zamieszczamy na płycie, wypełnić jej i przesłać do nas wyniki. Pełna lista nominowanych produktów na stronach 80-87.

Oprócz tego kilka tematów, które na naszych łamach goszczą stosunkowo rzadko. Przede wszystkim postanowiliśmy - po długiej przerwie - sprawdzić, co się dzieje w światku kart dźwiękowych.

To segment rynku, który rozwija się w cieniu wojen procesorowo-graficznych, głównie dlatego, że osiągnęliśmy już chyba poziom, na którym trudno o doskonalsze oszukiwanie naszego słuchu. Maksymalnie rozbudowane zestawy głośników dookólnych i wyrafinowane algorytmy dźwięku 3D sprawiają, że przeciętny użytkownik nie dostrzega dalszego postępu.

Wszelkie prace muszą pójść teraz w kierunku podnoszenia funkcjonalności, poprawiania łatwości obsługi i wszechstronności urządzeń dźwiękowych w naszych komputerach. Wiele da się jeszcze w tym kierunku zrobić, gdy na kartę dźwiękową spojrzymy z perspektywy domowego centrum rozrywki, współpracującego dodatkowo np. z przenośnymi odtwarzaczami MP3.

Co już udało się to zrobić? O tym właśnie mówimy w naszym teście.