Uśmiech Mona Lizy

Słynne dzieło Leonarda da Vinci od wieków intryguje ludzi. Historycy sztuki zachodzą w głowę, skąd Mona Liza ma taki dziwny uśmiech? A może po prostu wielki mistrz używał Photoshopa?

Słynne dzieło Leonarda da Vinci od wieków intryguje ludzi. Historycy sztuki zachodzą w głowę, skąd Mona Liza ma taki dziwny uśmiech? A może po prostu wielki mistrz używał Photoshopa?

Czasem po zrobieniu zdjęcia żałujemy, że model czy modelka nie uśmiechała się szerzej. Pół biedy, gdy możemy powtórzyć sesję zdjęciową. Ale co w sytuacji, gdy zdjęcie jest jakie jest, a czas goni?

Zobacz również:

Menu

Czego uczymy: zmiany wyrazu twarzy

Poziom: początkujący

Potrzebne umiejętności: podstawy obsługi komputera

Program: dowolny Photoshop

Choć wydaje się to nieprawdopodobne, Photoshop pozwala nawet na zmianę wyrazu twarzy fotografowanej osoby. Wszystko dzięki filtrowi Liqufy. Narzędzie ma ogromne możliwości. Pozwala odchudzić modelki lub nadać im krągłości. Pozwala także na zmianę wyrazu twarzy.

Narzędzie znajdziemy poprzez wybranie z menu Filters-> Distort->Liqufy. Otwiera się okno dialogowe z paskiem narzędzi z lewej i kilkoma przyciskami z prawej strony. Do przesunięcia koniuszka ust potrzebne będzie narzędzie Warp, pierwsze w przyborniku. Ustawiamy najpierw duży pędzel, w tym przypadku 64 piksele. Chwytamy prawy kącik ust i przesuwamy, tak by uśmiech na twarzy modelki był radośniejszy, ale cały czas naturalny. Z prawym kącikiem ust jest trochę trudniej, bowiem sam koniuszek zbyt mocno ucieka w dół. Tutaj musimy wykonać retusz w kilku krokach. Zaczynamy od małego pędzla

15 pikseli i delikatnie podnosimy róg ust. Potem powiększamy pędzel i podnosimy dłuższy odcinek. Czynność powtarzamy aż do uzyskania właściwego efektu. Gdy coś się nie powiedzie, przydatne są: guzik Revert, który przywraca pierwotny wygląd zdjęcia, albo pędzel Reconstruct (trzeci od dołu), który pozwala lokalnie przywrócić pierwotny wygląd zdjęcia.

Da Vinci musiał używać Photoshopa...

1. Filtr Liqufy uruchomimy, wybierając z menu programu Filters <br>-> Distort -> Liqufy.Kliknij, aby powiększyć1. Filtr Liqufy uruchomimy, wybierając z menu programu Filters
-> Distort -> Liqufy.
2. Korekta prawego kącika ust jest prosta - wybieramy narzędzie Warp (pierwsze od góry), ustalamy wielkość pędzla na ok. 60 pikseli, chwytamy kącik ust i podnosimy, ale nie za bardzo...Kliknij, aby powiększyć2. Korekta prawego kącika ust jest prosta - wybieramy narzędzie Warp (pierwsze od góry), ustalamy wielkość pędzla na ok. 60 pikseli, chwytamy kącik ust i podnosimy, ale nie za bardzo...3. Drugi kącik ust najpierw podnosimy używając pędzla o średnicy 12 pikseli, a dopiero potem podnosimy całą lewą stronę dużym pędzlem. Gdy coś pójdzie źle, zawsze można użyć narzędzia Reconstruct.Kliknij, aby powiększyć3. Drugi kącik ust najpierw podnosimy używając pędzla o średnicy 12 pikseli, a dopiero potem podnosimy całą lewą stronę dużym pędzlem. Gdy coś pójdzie źle, zawsze można użyć narzędzia Reconstruct.