"Nie" czerwonym oczom

Krótki poradnik dla początkujących - jak poprawić zdjęcia w programie graficznym. Prezentujemy trzecią część poradnika dotyczącego podstaw obsługi programów graficznych. Tym razem opiszemy, jak korygować czerwone odblaski w oczach ludzi fotografowanych przy użyciu lampy błyskowej.

Krótki poradnik dla początkujących - jak poprawić zdjęcia w programie graficznym.

Prezentujemy trzecią część poradnika dotyczącego podstaw obsługi programów graficznych. Tym razem opiszemy, jak korygować czerwone odblaski w oczach ludzi fotografowanych przy użyciu lampy błyskowej.

W wielu sytuacjach nie da się tego efektu uniknąć. Producenci aparatów cyfrowych też powoli rezygnują z wymyślania nowych sposobów uniknięcia czerwonych odblasków w trakcie wykonywania zdjęcia i zaczynają szukać metod ich naprawienia już po jego zrobieniu.

Zobacz również:

Kliknij, aby powiększyć

Menu

Czego uczymy: usuwania efektu czerwonych oczu

Poziom trudności: początkujący

Potrzebne umiejętności: otwieranie i zapisywanie plików w programie graficznym

Programy: Adobe Photoshop Elements

Sprzęt: komputer

Ale najlepsza nawet sztuczna inteligencja nie zastąpi wprawnej ręki operatora programu graficznego. Niektóre aparaty usuwają wprawdzie czerwone oczy, ale zdarza im się też usunąć odblaski z biżuterii i prążki na ubraniu. Dlatego lepiej korygować zdjęcia samemu w Photoshopie albo podobnym programie graficznym. Wprawdzie Adobe Photoshop Elements został wyposażony w narzędzie zwane Red Eye Removal Brush, to jednak nieumiejętne użycie go sprawi, że wprawdzie źrenice staną się szare, ale przy okazji znaczna część tęczówki oka utraci swój kolor.

By temu zapobiec, trzeba poinformować program graficzny, których partii obrazu ma nie ruszać. W tym celu trzeba po prostu wybrać same źrenice za pomocą narzędzia do selekcji. Najlepiej do tego celu nadaje się pędzel selekcji (Selection Brush Tool), którym po prostu malujemy wybrany obszar. Ale uwaga! Narzędzie ma, podobnie jak tradycyjne pędzle używane przez malarzy, twardość (hardness). W narzędziu malarskim powoduje to, że farba jest nakładana grubą warstwą w samym środku plamki i cieniusieńką warstewką na brzegach. Im bardziej miękki pędzel, tym bardziej płynne przejście.

W elektronicznym pędzlu selekcji twardość ma podobne znaczenie, tyle że nie określa ona grubości warstwy farby, a niejako grubość selekcji. W środku obszaru zmiany dokonywane na wybranym obszarze będą nanoszone z pełną mocą, a na brzegach - rozmywane.

Ponieważ czerwona źrenica oka jest z reguły pojedynczym krążkiem o dobrze zdefiniowanych brzegach, trzeba ustawić szybkie przejście od granicy obszaru do miejsca, w którym korekta będzie stosowana z pełną siłą. Ustawia się to za pomocą parametru twardość (hardness). Nie powinniśmy jednak nastawić całych 100%, bowiem wtedy brzeg korygowanego obszaru będzie jakby odcięty. Skorygowana źrenica w takim przypadku będzie wyglądała jak guzik przyklejony do zdjęcia. Dlatego twardość trzeba ustawić wysoką, ale poniżej 100%. Na przykład 70-80.

Pędzel korygujący Red Eye Brush działa bardzo prosto. Trzeba ustawić średnicę pędzla, tak by pasowała mniej więcej do źrenicy, i cierpliwie klikać w czerwoną plamkę, aż stanie się szara.

Po tej operacji trzeba często jeszcze źrenicę przyciemnić. Tu przyda się narzędzie Barwa/Nasycenie (Hue/Saturation), w którym możemy ustawić również jasność obszaru. Korzystając z faktu, że mamy wybrane źrenice łatwo ustawimy jasność, tak by oczy miały naturalny wygląd.

1. Zaznaczamy źrenicę, której kolor chcemy zmienić. Najlepiej nadaje się do tego Kliknij, aby powiększyć1. Zaznaczamy źrenicę, której kolor chcemy zmienić. Najlepiej nadaje się do tego "Selection Brush". Ustawiamy twardość (hardness) pędzla na 75%. Średnicę (size) pędzla dobieramy, tak by pojedyncze kliknięcie zaznaczało całą źrenicę.2. Wybieramy teraz Kliknij, aby powiększyć2. Wybieramy teraz "Red Eye Brush". Pojawia się kółko z małym krzyżykiem na środku. Narzędzie to zamienia w obrębie kółka kolor wskazany krzyżykiem na kolor ustawiony w listwie dialogowej w okienku Replacement.3. W zaznaczonej źrenicy klikamy w czerwone pola, aż do usunięcia ostatniej czerwonej plamki. To chwilę trwa. Operację powtarzamy dla drugiego oka.Kliknij, aby powiększyć3. W zaznaczonej źrenicy klikamy w czerwone pola, aż do usunięcia ostatniej czerwonej plamki. To chwilę trwa. Operację powtarzamy dla drugiego oka.
4. Teraz jeszcze trzeba poprawić jasność źrenic, bowiem po korekcie wychodzą jasnopopielate. Pomoże w tym narzędzie Hue/Saturation (Ctrl-U). Ustawiamy parametr Lightness tak, by oczy wyglądały naturalnie.Kliknij, aby powiększyć4. Teraz jeszcze trzeba poprawić jasność źrenic, bowiem po korekcie wychodzą jasnopopielate. Pomoże w tym narzędzie Hue/Saturation (Ctrl-U). Ustawiamy parametr Lightness tak, by oczy wyglądały naturalnie.5. Zbyt duże przesunięcie suwaka sprawi, że źrenice staną się całkiem czarne i będą wyglądały nienaturalnie. Przydatne będą skróty: Ctrl-H ukrywa zaznaczenie, a Ctrl+ i Ctrl- odpowiednio zwiększają i zmniejszają powiększenie.Kliknij, aby powiększyć5. Zbyt duże przesunięcie suwaka sprawi, że źrenice staną się całkiem czarne i będą wyglądały nienaturalnie. Przydatne będą skróty: Ctrl-H ukrywa zaznaczenie, a Ctrl+ i Ctrl- odpowiednio zwiększają i zmniejszają powiększenie.6. Pozostaje jedynie zapisać skorygowane zdjęcie. Nie kasujmy jednak oryginału - zawsze może się jeszcze do czegoś przydać.Kliknij, aby powiększyć6. Pozostaje jedynie zapisać skorygowane zdjęcie. Nie kasujmy jednak oryginału - zawsze może się jeszcze do czegoś przydać.

Skąd się biorą czerwone oczy

Efekt czerwonych oczu powstaje wówczas, gdy światło lampy błyskowej odbija się od siatkówki oka i wraca wprost do obiektywu. Ponieważ siatkówka ludzkiego oka jest silnie ukrwiona, światło wraca zabarwione na czerwono. Dno zwierzęcych oczu wyściełane jest często dodatkową warstwą odbijającą światło, która pozwala lepiej widzieć w ciemnościach. Przez to odbłyski w psich i kocich oczach nie są czerwone, a niebieskozielone. Sposobów na uniknięcie czerwonych oczu na zdjęciach ludzi jest kilka. Najprostszy to oczywiście nieużywanie lampy błyskowej. Inne to zmniejszenie efektu za pomocą przebłysków flesza lub jasnej lampki wbudowanej w aparat. Mają one zmusić źrenice fotografowanych ludzi do zwężenia się, co redukuje niepożądany efekt, ale nie niweluje. Niestety, czasem urządzenia w ten sposób również zmuszają modeli do przymknięcia powiek...

W najlepszej sytuacji są właściciele aparatów pozwalających na podłączenie zewnętrznej lampy błyskowej. Takie urządzenia są oddalone wówczas znacznie od osi optycznej obiektywu, więc prawdopodobieństwo, że błysk odbije się od siatkówki i wróci do aparatu jest znikome. Ponadto lepsze lampy pozwalają odbić światło od sufitu, co definitywnie rozwiązuje problem czerwonych źrenic, a na dodatek zapewnia bardziej naturalne oświetlenie.