Komputerowa kreacja

Fotografia cyfrowa daje nieskończone możliwości manipulowania zdjęciami. Ograniczeniem jest jedynie wyobraźnia twórcy.

Fotografia cyfrowa daje nieskończone możliwości manipulowania zdjęciami. Ograniczeniem jest jedynie wyobraźnia twórcy.

Kliknij, aby powiększyćSzukaliśmy nietuzinkowej fotografii, która ożywi tekst o najnowszych drukarkach. Pomysł nie pojawił się znikąd. Na konferencji prasowej, na której prezentowano najnowsze drukarki jednego z producentów, przedstawiciel firmy powiedział, że po wysunięciu koszyka z zasobnikami atramentu zaczyna on przypominać fortepian. Postanowiliśmy nawiązać do tego żartu. Sposób był tylko jeden: fotomontaż.

Zobacz również:

Menu

Czego uczymy: tworzenia fotomontażu zdjęć

Poziom trudności: zaawansowany

Potrzebne umiejętności: operacje na warstwach, zaznaczanie obszarów

Programy: Adobe Photoshop Elements

Sprzęt: komputer

Pracę zaczęliśmy od przeszukania zasobów agencji fotograficznych i udało się. Znaleźliśmy zdjęcie dłoni pianisty na klawiaturze fortepianu.

Teraz trzeba było zrobić zdjęcie drukarce, tak by pasowała kątem ujęcia i oświetleniem do klawiatury fortepianu. Dobranie odpowiedniego kąta wymagało wielu prób ustawienia aparatu. Zdjęcie klawiatury było robione niemal z poziomu klawiatury, lekko z boku. To widać z kompozycji. Gdy patrzymy na zdjęcie widać, że obydwie krawędzie klawiatury są prawie równoległe. Nie widać, żeby się zbiegały, pewne jest zatem, że zdjęcie było robione z dużej odległości teleobiektywem. Mała głębia ostrości obejmująca jedynie brzeg dłoni i dosłownie trzy klawisze sugeruje, że mamy do czynienia z szeroko otwartą przesłoną.

Światło pada głównie z góry. Po cieniu pod dłonią widać, że źródło światła jest lekko z tyłu. Kawałek dłoni i palca wskazującego jest delikatnie oświetlony światłem odbitym, być może od białej ściany. Spód dłoni oświetla światło odbite od białej błyszczącej klawiatury, stąd ostre refleksy światła. Żółtawo-bursztynowa tonacja zdjęcia zdradza, że scena była oświetlona zwykłą żarówką. Ponadto czarny kolor instrumentu tłumi pozostałe odbicia światła zwłaszcza z lewej strony i z tyłu.

Ustawianie drukarki rozpoczęliśmy od wybrania prawidłowej perspektywy. W tym celu maksymalnie wysunęliśmy obiektyw (ogniskowa wyniosła jakieś 80 mm w przeliczeniu na standardową klatkę 35 mm). Ogniskowa powinna być dłuższa, ale niestety nie mieliśmy w chwili robienia zdjęć dłuższego obiektywu. Metodą prób i błędów ustawiliśmy aparat na statywie tak, że płaszczyzna klawiatury pasowała do płaszczyzny wyznaczonej przez tusze drukarki. By lepiej było widać zasobniki z atramentem, zdemontowaliśmy wierzchnią pokrywę drukarki.

Teraz pozostało dobrać oświetlenie. Drukarkę ustawiono na białym arkuszu papieru kredowego, który udawał klawiaturę fortepianu. Z tyłu zawiesiliśmy czarne płótno, symulujące czarną obudowę instrumentu muzycznego. Nad aparatem fotograficznym zawiesiliśmy arkusz białego papieru symulujący białą ścianę. Najtrudniejsze było ustawienie lampy oświetlającej całą scenę. Znów nie obyło się bez kilku prób i błędów. Ostatecznie za oświetlenie posłużyła lampka nocna z kloszem w kształcie walca, który okręciliśmy folią aluminiową. W ten sposób światło wychodziło na sufit i na podłogę, dając pożądany efekt silnego strumienia w dół i lekkiego doświetlenia światłem odbitym od sufitu.

Balans bieli ustawiliśmy na światło żarowe, a automatykę pomiaru światła na priorytet przesłony (Av). Teraz pozostało jeszcze zrobić kilka zdjęć, by wybrać odpowiednią głębię ostrości. Ostatecznie stanęło na otworze 4.0 z ostrością ustawioną na początek karetki z zasobnikami.

Warto tutaj wspomnieć, że niezwykle przydatna była możliwość podłączenia aparatu do komputera (opisywana w ZOOM 1/2004). Zdjęcia od razu lądowały na twardym dysku. Na dużym monitorze znacznie łatwiej ocenić, czy zdjęcie jest już bliskie ideału, czy też nie.

Gdy mieliśmy odpowiednie zdjęcia, można było przystąpić do fotomontażu. Pierwotnie został on wykonany w Adobe Photoshop CS, ale teraz pokażemy, jak tego dokonać w Adobe Photoshop Elements. Elements nie ma co prawda filtra pozwalającego dopasować kolory zdjęć do siebie (znacznie ułatwia pracę), można jednak sobie poradzić.

Oczywiście zaczynamy od ot-warcia obu zdjęć. Łatwiej jest dopasować kolorystycznie zdjęcie drukarki do zdjęcia klawiatury. W tym celu zaznaczamy okienko ze zdjęciem drukarki i wybieramy z menu polecenie Enhance->Adjust Color->Color Variations. Otwiera się okno dialogowe, które w prosty sposób pozwala dobrać odpowiednią kolorystykę. Następnie kopiujemy całe zdjęcie klawiatury do zdjęcia drukarki - zaznaczamy zdjęcie klawiatury (Ctrl-A), kopiujemy do schowka (Ctrl-C), uaktywniamy okno z drukarką i wklejamy zawartość schowka do zdjęcia (Ctrl-V). Photoshop automatycznie tworzy nową warstwę, w której jest zdjęcie klawiatury. Dopasowujemy wielkość dłoni do drukarki i tak obracamy nową warstwę, by pasowała do karetki z kałamarzami. Aby to sobie ułatwić, można zmniejszyć krycie (Opacity) warstwy drukarki np. do 50%.

Musimy pozbyć się tła na zdjęciu fortepianu, zostawiając jedynie klawisze i rękę pianisty. Tam gdzie są wyraźnie zarysowane krawędzie, możemy zrobić to za pomocą lassa magnetycznego. Tam gdzie nie widać za dobrze krawędzi, trzeba posłużyć się pędzlem selekcji. Po zaznaczeniu całej dłoni dokonujemy inwersji zaznaczenia i usuwamy tło, naciskając klawisz "Delete" na klawiaturze komputera.

By klawiatura fortepianu wyglądała na część drukarki, trzeba przysłonić ją brzegiem wnęki na atramenty. Można zrobić to na dwa sposoby - usunąć zbędny kawałek klawiatury albo skopiować kawałek drukarki w osobną warstwę i przesunąć ją nad klawiaturę. To drugie rozwiązanie pozwala na większą swobodę w dopasowaniu zdjęć do siebie.

Następnie gumką z miękkim brzegiem rozmywamy granicę między klawiaturą a drukarką, a gumką z twardym brzegiem resztki refleksów świetlnych, jakie mogły pozostać na brzegu dłoni pianisty. Zdjęcie wymaga oczywiście wykadrowania.

Na klawiaturze fortepianu był cień pianisty, który usunęliśmy wraz z tłem. Warto go teraz z powrotem domalować na drukarce. Pomoże nam w tym narzędzie "Burn", które przyciemnia fragmenty zdjęcia. Następnym bardzo ważnym krokiem jest dopasowanie ziarna na obu zdjęciach. Cyfrowe zdjęcie drukarki jest bardzo gładkie, natomiast zdjęcie dłoni ma wyraźną fakturę ziarna fotograficznego. Musimy więc dorzucić ziarno do zdjęcia drukarki - służy do tego filtr "Add noise". Należy pamiętać o dodaniu szumu zarówno na warstwie tła z drukarką, jak i dodatkowej warstwie zawierającej brzeg obudowy. Pozostaje jeszcze spłaszczyć warstwy i zapisać efekty pracy. n

1. Najpierw wybieramy z menu polecenie Enhance->Adjust Color-> Color Variations, otwieramy okno dialogowe i dopasowujemy kolory zdjęć do siebie. Wystarczy ująć odrobinę zielonego niebieskiego i przyciemnić zdjęcie.Kliknij, aby powiększyć1. Najpierw wybieramy z menu polecenie Enhance->Adjust Color-> Color Variations, otwieramy okno dialogowe i dopasowujemy kolory zdjęć do siebie. Wystarczy ująć odrobinę zielonego niebieskiego i przyciemnić zdjęcie.2. Teraz musimy skopiować zawartość zdjęcia ręki na klawiaturze do zdjęcia drukarki. W tym celu klikamy w okno z obrazem pianina, naciskamy sekwencję klawiszy Ctrl-A, Ctrl-C, po czym klikamy na okno z drukarką i naciskamy Ctrl-V.Kliknij, aby powiększyć2. Teraz musimy skopiować zawartość zdjęcia ręki na klawiaturze do zdjęcia drukarki. W tym celu klikamy w okno z obrazem pianina, naciskamy sekwencję klawiszy Ctrl-A, Ctrl-C, po czym klikamy na okno z drukarką i naciskamy Ctrl-V.3. Program utworzył w dokumencie z drukarką nową warstwę, na której jest zdjęcie klawiatury fortepianu. Musimy jeszcze dopasować wielkość dłoni do drukarki - by to sobie ułatwić, ustawmy przeźroczystość warstwy z ręką na 50%.Kliknij, aby powiększyć3. Program utworzył w dokumencie z drukarką nową warstwę, na której jest zdjęcie klawiatury fortepianu. Musimy jeszcze dopasować wielkość dłoni do drukarki - by to sobie ułatwić, ustawmy przeźroczystość warstwy z ręką na 50%.
4. Warstwę z dłonią na klawiaturze przesuwamy tak, by pasowała do zasobnika z atramentami. Powiększamy, ciągnąc za kwadracik w górnym rogu, i delikatnie obracamy. Gdy klawiatura pokrywa się z zasobnikami, naciskamy Enter.Kliknij, aby powiększyć4. Warstwę z dłonią na klawiaturze przesuwamy tak, by pasowała do zasobnika z atramentami. Powiększamy, ciągnąc za kwadracik w górnym rogu, i delikatnie obracamy. Gdy klawiatura pokrywa się z zasobnikami, naciskamy Enter.5. Teraz musimy pozbyć się tła w zdjęciu fortepianu. Najpierw musimy obrysować dłoń i brzeg klawiatury za pomocą lassa magnetycznego. Najważniejszy jest brzeg dłoni, bo stanowi wyraźnie zarysowaną krawędź.Kliknij, aby powiększyć5. Teraz musimy pozbyć się tła w zdjęciu fortepianu. Najpierw musimy obrysować dłoń i brzeg klawiatury za pomocą lassa magnetycznego. Najważniejszy jest brzeg dłoni, bo stanowi wyraźnie zarysowaną krawędź.6. Ustawiamy przeźroczystość warstwy z dłonią na 50% i ustawiamy ją tam, gdzie powinna być na zdjęciu. Teraz ukrywamy warstwę.Kliknij, aby powiększyć6. Ustawiamy przeźroczystość warstwy z dłonią na 50% i ustawiamy ją tam, gdzie powinna być na zdjęciu. Teraz ukrywamy warstwę.
7. Teraz zaznaczamy lewą krawędź wnęki na atramenty i szeroki placek obudowy. Operacja jest bardzo skomplikowana. Przydadzą się narzędzia, takie jak lasso magnetyczne i pędzel selekcji.Kliknij, aby powiększyć7. Teraz zaznaczamy lewą krawędź wnęki na atramenty i szeroki placek obudowy. Operacja jest bardzo skomplikowana. Przydadzą się narzędzia, takie jak lasso magnetyczne i pędzel selekcji.8. Gdy zaznaczymy obszar, który zakryje wystający pasek klawiatury, tworzymy z nim nową warstwę. Najłatwiej, naciskając Ctrl-C i Ctrl-V. W palecie warstw włączamy warstwę z klawiaturą i przeciągamy nową warstwę nad klawiaturę.Kliknij, aby powiększyć8. Gdy zaznaczymy obszar, który zakryje wystający pasek klawiatury, tworzymy z nim nową warstwę. Najłatwiej, naciskając Ctrl-C i Ctrl-V. W palecie warstw włączamy warstwę z klawiaturą i przeciągamy nową warstwę nad klawiaturę.9. Wybieramy w palecie warstw warstwę z klawiaturą i za pomocą lassa magnetycznego i pędzla selekcji zaznaczamy obszar pod dłonią pianisty.Kliknij, aby powiększyć9. Wybieramy w palecie warstw warstwę z klawiaturą i za pomocą lassa magnetycznego i pędzla selekcji zaznaczamy obszar pod dłonią pianisty.
10. Za pomocą klawisza Kliknij, aby powiększyć10. Za pomocą klawisza "Delete" usuwamy szczegóły spod dłoni pianisty, odsłaniając drukarkę. Na razie fotomontaż jest jeszcze zbyt grubymi nićmi szyty, pora go wygładzić.11. Wybieramy narzędzie Eraser (gumka). Ustawiamy duży pędzel z miękkimi brzegami i usuwamy brzegi klawiatury pod dłonią pianisty. Miękki pędzel zaciera granicę między obszarami.Kliknij, aby powiększyć11. Wybieramy narzędzie Eraser (gumka). Ustawiamy duży pędzel z miękkimi brzegami i usuwamy brzegi klawiatury pod dłonią pianisty. Miękki pędzel zaciera granicę między obszarami.12. Ustawiamy duży pędzel z twardymi brzegami i usuwamy jasne brzegi przy palcach i wnętrzu dłoni pianisty.Kliknij, aby powiększyć12. Ustawiamy duży pędzel z twardymi brzegami i usuwamy jasne brzegi przy palcach i wnętrzu dłoni pianisty.
13. Kadrujemy zdjęcie tak, by dłoń pianisty nie wisiała w powietrzu, ale wchodziła od brzegu zdjęcia.Kliknij, aby powiększyć13. Kadrujemy zdjęcie tak, by dłoń pianisty nie wisiała w powietrzu, ale wchodziła od brzegu zdjęcia.14. Wybieramy narzędzie Burn (dopal). Ustawiamy miękki, duży pędzel, szeroki na co najmniej 100 pikseli i pod dłonią pianisty dorysowujemy cień na drukarce.Kliknij, aby powiększyć14. Wybieramy narzędzie Burn (dopal). Ustawiamy miękki, duży pędzel, szeroki na co najmniej 100 pikseli i pod dłonią pianisty dorysowujemy cień na drukarce.15. Wybieramy polecenie Filter->Noise->Add noise. W polu Kliknij, aby powiększyć15. Wybieramy polecenie Filter->Noise->Add noise. W polu "Distribiution" zaznaczamy Gaussian, zaznaczamy również pole "Monochromatic". Poziom szumu ustalamy eksperymentalnie. W tym przypadku pasuje 3%.
16. Zaznaczamy górną warstwę, w której jest kawałek obudowy drukarki, przysłaniający klawiaturę, i tutaj też dodajemy szum.Kliknij, aby powiększyć16. Zaznaczamy górną warstwę, w której jest kawałek obudowy drukarki, przysłaniający klawiaturę, i tutaj też dodajemy szum.17. Na koniec pozostaje nam jeszcze spłaszczyć obrazek i zapisać efekty pracy.Kliknij, aby powiększyć17. Na koniec pozostaje nam jeszcze spłaszczyć obrazek i zapisać efekty pracy.18. Fotomontaż gotowy!Kliknij, aby powiększyć18. Fotomontaż gotowy!