Napisy w edycji wideo

Napisy na końcu filmu wcale nie muszą być jego najnudniejszym elementem. Przeciwnie - nawet podstawowe programy do edycji wideo pozwalają na zrobienie z tej "niekończącej się listy płac" prawdziwego show.

Napisy na końcu filmu wcale nie muszą być jego najnudniejszym elementem. Przeciwnie - nawet podstawowe programy do edycji wideo pozwalają na zrobienie z tej "niekończącej się listy płac" prawdziwego show.

Oczywiście nie jest tak, że im więcej fajerwerków, tym lepiej. Jest raczej odwrotnie. Im staranniej dobrane napisy, tym bardziej profesjonalnie wygląda produkt końcowy. Zanim ostatecznie zdecydujemy co zawrzeć w naszej "liście płac" i jaki nadać jej wygląd w tworzonych przez nas filmach, musimy wybrać któryś z dostępnych na rynku programów do edycji wideo. My do naszej prezentacji wybraliśmy Windows Movie Maker (zawarty w systemie operacyjnym Windows XP), czyli jeden z najprostszych w obsłudze elektronicznych stołów montażowych.

Zobacz również:

Kliknij, aby powiększyć

Menu

Czego uczymy: tworzenia filmowych napisów

Poziom trudności: początkujący

Potrzebne umiejętności: wybranie z paska Start odpowiedniego programu

Programy: Windows Movie Maker

Sprzęt: komputer

Przygodę z nim zaczynamy w menu Tools, skąd wybieramy opcję "Titles and Credits". Program zapyta nas, gdzie chcemy umieścić napisy. Czy mają się znaleźć na początku filmu, przed zaznaczonym na osi timeline klipem, czy tuż za nim. Można też wybrać opcję pozwalającą wyświetlać napisy na wybranym fragmencie filmu. Ostatnia możliwość to klasyczne napisy końcowe. Już ten pierwszy podział funkcji sugeruje, że słowo pisane może przewijać się przez cały film.

Czołówka

Często pierwsze sekundy decydują o atrakcyjności filmu w oczach widzów. Dlatego przyjmuje się generalnie, że tekst czołówki nie może przeszkadzać i powinien ograniczać się do najbardziej nośnych informacji. Mogą to być nazwiska głównych bohaterów lub krótka historia wprowadzająca widza w fabułę filmu. Szczególnie ta druga możliwość, znana głównie z filmów historycznych i science fiction, to wygodne wyjście z sytuacji dla osób, wobec których mikrofon nie zna litości. Zamiast próbować swoich sił w narracji, można posłużyć się właśnie napisami. Jeśli zdecydowaliśmy się na to rozwiązanie, wybieramy link "Add title at the beginning of the movie", który przeniesie nas do okienka tekstowego. Efekt wyłaniających się z dołu i płynących w kierunku środka ekranu napisów jest kojarzony przede wszystkim z "Gwiezdnymi Wojnami" ("Dawno, dawno temu, w odległej galaktyce..."). W Windows Movie Maker otrzymał nazwę Scroll, Perspective. Aby do niego dotrzeć lub przejrzeć inne dostępne efekty, pod ramką tekstową wybieramy "Change the title animation". Mamy teraz przed sobą pełną listę dostępnych opcji. W okienku podglądu możemy zobaczyć, jak prezentuje się każda z nich. Najlepiej będzie, gdy od razu w ramce tekstowej wpiszemy tekst, który przewidzieliśmy dla tej części filmu. Łatwiej wówczas ocenić, czy efekt pasuje do kompozycji obrazu. Może się także okazać, że tekst jest po prostu za długi. Przykładowo, we wspomnianym Scroll, Perspective liczba znaków musi zamknąć się w tysiącu. Tworzymy jednak film, a nie książkę.

Czcionka i pozycjonowanie

Gdy zdecydujemy się na konkretne rozwiązanie naszej czołówki, czas wybrać krój i kolor czcionki oraz ewentualnie kolor tła. Klikając "Change the text font and color", przechodzimy do panelu, który pozwoli nam wybrać odpowiadającą nam czcionkę, a także wpłynąć na pozycjonowanie napisów na ekranie. Funkcje pozycjonowania, choć ograniczone jedynie do przesunięcia części tekstowej w lewo, w prawo lub do środka, mogą wbrew pozorom bardzo nam pomóc. Jeśli np. część tła po prawej stronie jest zbyt jasna, a my zdecydowaliśmy się na biały kolor czcionki, możemy przesunąć tekst do lewej krawędzi ekranu. Warto również poeksperymentować z dostępną w panelu czcionek funkcją przenikania (Transparency).

Tradycyjne napisy końcowe tworzymy, wybierając "Add credits at the end of the movie". Ramka tekstowa została podzielona na trzy części. Górne okienko jest zarezerwowane dla zdania w rodzaju "w filmie wystąpili". Można je oczywiście pominąć i od razu przejść do nazwisk bohaterów. Po wpisaniu wszystkich osób, które miały szczęście dostać się do naszego kadru, wybieramy formę animacji napisów. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest pierwsza opcja z listy Credits, a mianowicie Scroll, Up Stacked oraz czwarta - Scroll, Up Side-by-Side. Przy drugiej z nich warto wykorzystać klawisz Caps Lock. Gdy po jednej stronie wyświetli się lista bohaterów filmu (np. Panna Młoda, Pan Młody, Teściowa itp.), po drugiej kapitalikami będzie można przeczytać, kto w danej roli występował. To proste rozwiązanie przyczynia się znacznie do przejrzystości końcowych napisów. Ktoś może jednak zapytać: "No dobrze, ale przecież w czasie wyświetlania napisów końcowych ludzie wstają z krzeseł i wychodzą z kina. O co tyle szumu?" Otóż gwarantujemy, że w przypadku montażu filmu na potrzeby rodzinne zarówno wujkowie, jak i ciocie, babcie wytrwają do końca. Obejrzą wszystko... do ostatniej literki.

1. W czołówce filmu możemy przedstawić krótką historię wprowadzającą widza w fabułę. Wybieramy link Kliknij, aby powiększyć1. W czołówce filmu możemy przedstawić krótką historię wprowadzającą widza w fabułę. Wybieramy link "Add title at the beginning of the movie", który przeniesie nas do okienka tekstowego.2. Efekt pochylonych w kierunku środka ekranu napisów, wyłaniających się z jego dolnej części, kojarzony przede wszystkim z Kliknij, aby powiększyć2. Efekt pochylonych w kierunku środka ekranu napisów, wyłaniających się z jego dolnej części, kojarzony przede wszystkim z "Gwiezdnymi Wojnami", w Windows Movie Maker otrzymał nazwę Scroll, Perspective.3. Najlepiej, gdy wcześniej w ramce tekstowej wpiszemy tekst, który przewidzieliśmy dla tej części filmu. Łatwiej wówczas ocenić, czy efekt pasuje do kompozycji obrazu. Może się także okazać, że tekst jest po prostu za długi.Kliknij, aby powiększyć3. Najlepiej, gdy wcześniej w ramce tekstowej wpiszemy tekst, który przewidzieliśmy dla tej części filmu. Łatwiej wówczas ocenić, czy efekt pasuje do kompozycji obrazu. Może się także okazać, że tekst jest po prostu za długi.
4. Klikając Kliknij, aby powiększyć4. Klikając "Change the text font and color", przechodzimy do panelu, który pozwoli nam wybrać odpowiadającą nam czcionkę.5. Jeśli część tła po prawej stronie jest zbyt jasna, a my zdecydowaliśmy się na biały kolor czcionki, możemy przesunąć tekst do lewej krawędzi ekranu.Kliknij, aby powiększyć5. Jeśli część tła po prawej stronie jest zbyt jasna, a my zdecydowaliśmy się na biały kolor czcionki, możemy przesunąć tekst do lewej krawędzi ekranu.6. Najpopularniejszym rozwiązaniem dla napisów końcowych jest pierwsza opcja z listy Credits, a mianowicie Scroll, Up Stacked oraz czwarta - Scroll, Up Side-by-Side.Kliknij, aby powiększyć6. Najpopularniejszym rozwiązaniem dla napisów końcowych jest pierwsza opcja z listy Credits, a mianowicie Scroll, Up Stacked oraz czwarta - Scroll, Up Side-by-Side.