Zoom zoomowi nierówny

Na pudełkach od aparatów można spotkać informacje brzmiące: trzykrotny zoom optyczny, pięciokrotny cyfrowy. Warto wiedzieć, że zoom cyfrowy to zwykłe naciąganie mniej świadomych klientów.

Na pudełkach od aparatów można spotkać informacje brzmiące: trzykrotny zoom optyczny, pięciokrotny cyfrowy. Warto wiedzieć, że zoom cyfrowy to zwykłe naciąganie mniej świadomych klientów.

Obiektyw zmiennoogniskowy, zwany z angielska zoom (wymawiamy zuum, od dźwiękonaśladowczego słowa oddającego świszczący warkot), jest bardzo wygodnym rozwiązaniem w aparacie fotograficznym. Pierwszy efekt, na jaki zwrócimy uwagę, to możliwość powiększania i pomniejszania obrazu widzianego na wyświetlaczu (albo w wizjerze) aparatu. Efekt ten jest osiągany na dwa sposoby.

Zobacz również:

Zdjęcie wykonane najszerszym możliwym kątem obiektywu, czyli z najkrótszą ogniskową.Kliknij, aby powiększyćZdjęcie wykonane najszerszym możliwym kątem obiektywu, czyli z najkrótszą ogniskową.Pierwszy z nich, znany już od lat 30. XX wieku. Polega na przestawieniu w obiektywi e grupy soczewek, tak by zmienił się kąt widzenia. Efekt łatwo przewidzieć. Gdy zwiększamy kąt widzenia obiektywu, obejmuje on coraz więcej przedmiotów, zatem wszystkie muszą stawać się coraz mniejsze i to wygląda jak oddalanie się od fotografowanych rzeczy. Na odwrót zmniejszenie kąta widzenia obiektywu sprawia, że coraz mniej przedmiotów w nim widać, a te, które jeszcze są widoczne, stają się coraz większe.

A tak działa zoom cyfrowy. Choć powiększenie jest również czterokrotne, nie zwiększyło to liczby widocznych szczegółów. Tekst jak był nieczytelny, tak pozostał nieczytelny.Kliknij, aby powiększyćA tak działa zoom cyfrowy. Choć powiększenie jest również czterokrotne, nie zwiększyło to liczby widocznych szczegółów. Tekst jak był nieczytelny, tak pozostał nieczytelny.A gdzie miejsce na zmienną ogniskową? Rządzi tym prosta zasada - im krótsza ogniskowa, tym większy kąt widzenia obiektywu i na odwrót - zwiększanie ogniskowej zmniejsza kąt widzenia.

Ale technologie cyfrowe wprowadziły zamieszanie w pojęciu znanym do czasów "przedcyfrowych". Mianem "zoom cyfrowy" zaczęto nazywać symulację efektu zmiany ogniskowej polegającą na elektronicznym powiększaniu fragmentu obrazu.

Czterokrotne zwiększenie ogniskowej ujawnia najdrobniejsze szczegóły fotografowanego obiektu. W tym przypadku można częściowo odczytać tekst z kartki.Kliknij, aby powiększyćCzterokrotne zwiększenie ogniskowej ujawnia najdrobniejsze szczegóły fotografowanego obiektu. W tym przypadku można częściowo odczytać tekst z kartki.Fortel, na który łatwo złapać wielu naiwnych klientów, polega na tym, że operacja powiększania fragmentu obrazu nie jest w stanie ujawnić szczegółów, które fizycznie nie zostały zarejestrowane przez obiektyw. Cóż z tego, że obraz został cyfrowo powiększony, skoro i tak nie ma na nim żadnych szczegółów. Z pustego w próżne nawet Salomon nie naleje.

Na sformułowanie "zoom cyfrowy" trzeba więc bardzo uważać. Szczególnie gdy kupujemy tańszy aparat, znacznie poniżej 1000 zł. Tego typu supermarketowe okazje krzyczące z billboardów szczególnie mocno obfitują w cyfrowy zoom, bazując na ludzkiej naiwności. Zwłaszcza że nikogo na pierwszy rzut oka nie razi sformułowanie "zoom cyfrowy", skoro ma do czynienia z "aparatem cyfrowym". Jednak w tym przypadku przydomek "cyfrowy" oznacza nie polepszenie jakości, a jej degradację.