Recepta na długowieczność

Ważne dokumenty, prace zaliczeniowe, zdjęcia, pliki konfiguracyjne systemu - to, co zbiera się na twardych dyskach, jest często prawie nie do zastąpienia. Radzimy, jak obchodzić się z tym komponentem komputera, rozpoznawać sytuacje problemowe i radzić sobie z nimi.

Ważne dokumenty, prace zaliczeniowe, zdjęcia, pliki konfiguracyjne systemu - to, co zbiera się na twardych dyskach, jest często prawie nie do zastąpienia. Radzimy, jak obchodzić się z tym komponentem komputera, rozpoznawać sytuacje problemowe i radzić sobie z nimi.

Dysk uszkodzony, dane stracone - takie nieszczęście może spotkać każdego. W końcu twardy dysk jest jednym z najdelikatniejszych elementów peceta - wstrząsy, zbyt wysoka temperatura lub nieprawidłowa obsługa zaliczają się do najczęstszych przyczyn awarii. Ponadto możesz doświadczyć innych uciążliwości związanych z dyskiem: zbyt głośnej pracy, niemożności pełnego wykorzystania jego pojemności lub podzielenia w pożądany sposób na partycje. Nasze porady pomogą ci w wyborze najlepszego dysku, w codziennym użytkowaniu oraz w różnych sytuacjach awaryjnych, jeśli do nich dojdzie.

Zobacz również:

Na dołączonej do numeru płycie znajdziesz narzędzia diagnostyczne oferowane przez producentów dysków: Hitachi, Maxtor, Seagate i Western Digital. Sprawdzą dokładnie twój dysk i ostrzegą natychmiast, jeśli pojawi się możliwość utraty danych lub dostępu do dysku. Przyda się również narzędzie umożliwiające łatwe formatowanie, partycjonowanie czy kopiowanie zawartości dysku.

Montaż dysku

Zabawa z liczbami. Według Microsoftu, dysk ma pojemność 76,33 lub 78,16 GB, BIOS pokazuje 81,9 GB, a producent informuje o 80 GB.Kliknij, aby powiększyćZabawa z liczbami. Według Microsoftu, dysk ma pojemność 76,33 lub 78,16 GB, BIOS pokazuje 81,9 GB, a producent informuje o 80 GB.Zamontowanie twardego dysku jest prostą czynnością, podczas której nie powinieneś mieć żadnych trudności. Jeśli jednak pojawią się jakieś problemy, uzbrój się w cierpliwość. Zwykle będą konieczne tylko niewielkie zabiegi, żeby dysk zaczął pracować bez zarzutów.

Windows i/lub BIOS nie pokazuje dokładnie pojemności dysku.

Problem Według producenta, twój nowy dysk ma pojemność nieco większą, niż pokazują to BIOS i/lub Windows.

Rozwiązanie Różnica wynosi 7,4 procent? Producenci twardych dysków i BIOS-ów liczą pojemność nieco inaczej niż producenci oprogramowania. Dla nich kilo oznacza równo tysiąc (103), mega to milion (106), a giga to miliard (109). Z kolei producenci oprogramowania interpretują kilo jako 1024 (210), mega jako 1 048 576 (220), a giga jako 1 073 741 824 (230). Zatem Windows prawidłowo rozpoznaje pojemność twojego dysku, ale oznacza ją inaczej.

Możesz używać tylko części pojemności twardego dysku.

Problem Twój nowy twardy dysk ma, według producenta, pojemność 180 GB, ale Windows pokazuje tylko 127 lub 137 GB.

Przegląd programów dyskowychKliknij, aby powiększyćPrzegląd programów dyskowychRozwiązanie Aby Windows rozpoznawał prawidłowo wielkość dysku, muszą ze sobą współgrać BIOS i sterownik. Sprawdź, czy BIOS nie podaje błędnej pojemności. Jeśli tak, poszukaj na stronie producenta płyty głównej aktualizacji BIOS-u. Jeśli problem dotyczy tylko Windows, powoduje go sterownik dysku. Dalsze czynności zależą od twojej wersji Windows.

Windows 2000/XP W Windows XP wystarczy z reguły zainstalować Service Pack 1 (SP1), a w Windows 2000 SP3 lub nowszy (możesz je pobrać z http://www.microsoft.pl ). Jeśli to nie pomoże, otwórz edytor Rejestru (kliknij Start | Uruchom i wpisz Regedit), otwórz klucz "Hkey_Local_Machine\System\CurrentControlSet\Services\atapi\Parameters" i utwórz w nim parametr EnableBig-Lba z wartością 1.

Windows 98/Me Microsoft nie dostarcza do tych systemów sterowników potrzebnych do obsługi tak dużych dysków. Jeśli używasz procesora Intela, problem pomoże rozwiązać aplikacja Intel Application Accelerator 2.3 ( http://support.intel.com/support/chipsets/iaa ). Jeśli do twojej płyty głównej nie ma odpowiednich sterowników lub aktualizacji BIOS-u, jedynym rozwiązaniem pozostaje skorzystanie z zewnętrznego kontrolera IDE.

Uwaga Jeśli używasz w Windows trybu hibernacji lub stanu wstrzymania, zainstaluj na wszelki wypadek patch Microsoftu Q331958, żeby uniknąć utraty danych.

Brakuje ci oprogramowania do nowego twardego dysku.

Problem Kupiłeś nowy twardy dysk i po rozpakowaniu okazało się, że nie dołączono do niego żadnego oprogramowania.

Producenci oferują własne programy narzędziowe, które umożliwiają konfigurację i testowanie twardych dysków. Na ilustracji program Western Digital.Kliknij, aby powiększyćProducenci oferują własne programy narzędziowe, które umożliwiają konfigurację i testowanie twardych dysków. Na ilustracji program Western Digital.Rozwiązanie Prawie każdy producent twardych dysków oferuje na swojej stronie internetowej bezpłatne oprogramowanie (szukaj go w działach Service lub Suport) do testowania, pomocne podczas instalacji i zakładania partycji lub przeprowadzania formatowania na niskim poziomie. Umożliwiają także zmianę trybu UDMA dysku. Do standardowych sterowników nie jest to konieczne. Wiele z tych programów umieściliśmy na płycie dołączonej do numeru. Jeśli nie znajdziesz programu przeznaczonego specjalnie do twojego dysku sprawdź propozycje innych producentów. Niektóre aplikacje, m.in. Drive Fitness Test oferowany przez Hitachi, obsługują również dyski konkurencji.

Równoległe instalacje Windows XP nie dają się jasno zidentyfikować.

Problem Masz na dysku dwie instalacje Windows XP, z których jedna służy do pracy, a druga do różnych testów. Podczas uruchamiania Windows pojawia się menu bootmanagera, w którym obie instalacje mają takie same nazwy, a ty chciałbyś je zróżnicować.

Rozwiązanie Musisz zmienić plik BOOT.INI. W nim zawarta jest informacja o instalacjach Windows wyświetlanych przez bootmanagera podczas uruchamiania komputera. Przejdź do Panel sterowania | System | Zaawansowane. W polu Uruchamianie i odzyskiwanie kliknij przycisk Ustawienia. W nowym oknie kliknij przycisk Edytuj - spowoduje to otwarcie pliku BOOT.INI w Notatniku. W sekcji [operating systems] zobaczysz wpisy odpowiadające zainstalowanym systemom operacyjnym. Zmień ich nazwy według potrzeb i zapisz plik.

Wystarczy niewielka ingerencja w tekstowy plik BOOT.INI, żeby zmienić nazwy instalacji Windows wyświetlane przez bootmanagera.Kliknij, aby powiększyćWystarczy niewielka ingerencja w tekstowy plik BOOT.INI, żeby zmienić nazwy instalacji Windows wyświetlane przez bootmanagera.Jeśli chcesz używać na jednym komputerze różnych wersji Windows, najnowszą zainstaluj na końcu, bo w przeciwnym razie starsza wersja Windows zastąpi sektor startowy dysku nowszej wersji, która z tego powodu nie da się już uruchomić.

Partycjonowanie

Partycjonowanie jest sztuką samą w sobie. Oczywiście, każdy może podzielić nowy dysk na partycje. Komplikacje pojawią się, gdy zechcesz zmienić ich układ lub połączyć wolne obszary z kilku dysków w jedną, dużą partycję.

Jedna partycja jest zbyt duża, druga za mała.

Problem Na dysku masz dwie partycje. Na jednej z nich brakuje wolnego miejsca, na drugiej jest go wciąż bardzo dużo. Chciałbyś je połączyć, nie tracąc przy tym danych.

Rozwiązanie Za pomocą programu do partycjonowania, na przykład Partition Magic, dwie partycje dają się połączyć pod warunkiem, że obie mają ten sam system plików, np. NTFS, a litery ich dysków następują po sobie w kolejności alfabetycznej (na przykład C: i D:). Poza tym nie wolno łączyć dwóch partycji, jeśli znajduje się na nich system operacyjny, bo mógłby się już nie uruchomić. Również partycji z różnymi wersjami systemu plików NTFS, różnymi rozmiarami klastrów oraz skompresowanych nie da się połączyć. Dlatego radzimy powiększyć partycję, na której brakuje miejsca, kosztem tej, na której jest go zbyt dużo. To da się zrobić za pomocą Partition Magic dużo prościej i bez spełniania dodatkowych warunków.

Granice pojemności

Nowe modele twardych dysków w starych komputerach - często pojawiają się przy tym problemy z wykorzystaniem pełnej pojemności napędu (patrz punkt 2). Podając wielkość dysków, stosujemy w tym artykule przelicznik używany przez producentów oprogramowania (patrz punkt 1.).

BIOS pokazuje fałszywą pojemność dysków większych niż 504 MB. Potrzebujesz aktualizacji BIOS-u, oprogramowania do zarządzania dyskami (typu Diskmanager 5 firmy Ontrack lub Disk Manager 10.42 od Samsunga) lub karty z dodatkowym kontrolerem IDE (patrz punkt 2).

BIOS nie odpowiada podczas uruchamiania komputera z dyskiem powyżej 2 GB. Potrzebujesz aktualizacji BIOS-u, oprogramowania do zarządzania dyskami lub karty z dodatkowym kontrolerem IDE.

Maksymalny rozmiar partycji FAT16 wynosi 2 GB. Jeśli używasz Windows 95 (A), nie możesz tworzyć partycji większych niż 2 GB. W tej sytuacji zalecana jest aktualizacja systemu. Wszystkie wersje Windows, począwszy od 95 (B) obsługują partycje FAT32, natomiast Windows NT/2000/XP - także system NTFS. Te systemy w praktyce nie narzucają użytkownikowi ograniczeń (granicę stanowią dopiero 32 GB).

Maksymalny rozmiar pliku na partycji FAT32 wynosi 4 GB. Przekonwertuj partycję na system plików NTFS. Jest to możliwe w Windows NT/2000/XP.

BIOS nie rozpoznaje dysków większych niż 7,9 GB lub nie odpowiada podczas uruchamiania komputera. Potrzebujesz aktualizacji BIOS-u, oprogramowania do zarządzania dyskami lub karty z dodatkowym kontrolerem IDE.

BIOS nie odpowiada podczas uruchamiania komputera z dyskiem powyżej 31,5 GB. Potrzebujesz aktualizacji BIOS-u lub karty z dodatkowym kontrolerem IDE. W tej sytuacji nie pomoże menedżer dysków. Jeśli producent twojej płyty głównej nie oferuje aktualizacji, możesz poszukać w Internecie zmodyfikowanego BIOS-u z nieoficjalnego źródła (np. http://wims.rainbow-software.org ).

Windows 95 błędnie tworzy pliki na dyskach większych niż 32 GB. Musisz zainstalować Windows 98 lub nowszy system operacyjny.

Scandisk w Windows 98 pokazuje błędy na dyskach większych niż 32 GB. Zainstaluj łatę do Scandisku, udostępnioną przez Microsoft.

Windows 2000/XP nie tworzą partycji FAT32 większych niż 32 GB. Użyj systemu plików NTFS, podziel dysk na partycje w innym systemie operacyjnym, np. Windows Me, lub spróbuj rozwiązać problem z użyciem odpowiedniego programu narzędziowego dostarczanego przez producenta dysku.

Fdisk w Windows 98 pokazuje błędnie pojemność dysków większych niż 64 GB. Podaj pożądaną wielkość partycji w procentach. Inna możliwość: zainstaluj łatę do fdisku, udostępnioną przez Microsoft.

Polecenie formatowania w Windows 98/Me błędnie pokazuje pojemność dysków większych niż 64 GB. Błąd jest nieistotny, dysk zostanie sformatowany prawidłowo.