Trzeci wyniar 2D Illustratora CS

Z wielkiej trójki programów wektorowych Illustrator jako ostatni (po Corelu i FreeHandzie) dał nam możliwość symulowania obiektów trójwymiarowych. Zapowiadane w Illustratorze zmiany miały wnieść nową jakość do wektorowego świata 2D. Czy rzeczywiście tak się stało?

Z wielkiej trójki programów wektorowych Illustrator jako ostatni (po Corelu i FreeHandzie) dał nam możliwość symulowania obiektów trójwymiarowych. Zapowiadane w Illustratorze zmiany miały wnieść nową jakość do wektorowego świata 2D. Czy rzeczywiście tak się stało?

Na początek stworzymy figurę, która będzie naszym królikiem doświadczalnym 1.

Kliknij, aby powiększyćZaczynamy od trzech prostokątów, które łączymy poleceniem union z palety pathfinder [Shift+F9]. W tej samej palecie klikamy przycisk expand, który usuwa linie, pokazujące, z jakich kształtów została zbudowana figura (jakkolwiek jest to przydatna opcja, to w tym konkretnym przypadku będzie to bardziej przeszkadzało, niż pomagało).

Zobacz również:

Zanim przy użyciu prostego i w swej prostocie wręcz genialnego filtra round corners zaokrąglimy narożniki, warto figurę trochę uprościć. Zaznaczone czerwonymi kółkami punkty kontrolne, z racji tego że leżą na prostej, są zupełnie niepotrzebne. Mało tego, wiedząc, że filtr round corners działa właśnie na punktach kontrolnych, zostawiając je - zajmowalibyśmy cenne zasoby systemowe (a nowy Illustrator

jest na nie potwornie zachłanny).

Nie zastanawiając się więc długo, usuwamy punkty kontrolne (wybrawszy narzędzie pen [P] zbliżamy je do punktu kontrolnego i, gdy obok ikony pióra pojawi się znak "-", usuwamy punkt. W menu effects wybieramy stylize - round corners i po wpisaniu w oknie dialogowym dowolnej, mieszczącej się w granicach rozsądku, wartości, klikamy OK. Pomimo wielkiej przydatności, efekt round corners nie jest pozbawiony kilku błędów.

Jeden z nich polega na tym, że zaokrąglane są wszystkie punkty kontrolne danej figury - bez różnicy, czy zaznaczamy tylko kilka wybranych punktów, czy całą figurę - program zaokrągla wszystko jak leci.

Aby pozbyć się zaokrąglonych narożników (na obrazku 2 są zaznaczone kolorem czerwonym), musimy odciąć niepotrzebny kawałek figury, a potem powstałą dziurę załatać. Rzecz jasna, można to zrobić inaczej - poprzez usuwanie i edycję punktów kontrolnych, niemniej jest to metoda o wiele bardziej męcząca i czasochłonna.

1Kliknij, aby powiększyć12Kliknij, aby powiększyć2
Znacznie prościej jest rozciąć figurę (wybieramy nożyczki [C] i klikamy w zaznaczone na czerwono punkty, następnie wciskamy Ctrl+Shift+G, co rozgrupowuje obiekt, i usuwamy niepotrzebny kawałek ściany).

Teraz pozostaje tylko zaznaczenie punktów kontrolnych w miejscu rozcięcia figury (robimy to narzędziem direct selection [A]) i połączenie ich skrótem klawiaturowym Ctrl+J.

Mając gotową figurę, przenosimy ją przy użyciu menu effect-3D w trzeci wymiar. Rysunek 3 przedstawia paletę opcji pierwszego w kolejności submenu extrude & bevel.

Użytkownicy, którzy mieli do czynienia z 3D w innych aplikacjach wektorowych, pierwsi zwrócili uwagę na bogactwo opcji. Dotychczas wydawało się, że nie można w płaskim świecie grafiki 2D, przekroczyć progu wyznaczonego przez możliwości Corel Draw (a była to bardzo wysoko ustawiona poprzeczka). Adobe Illustrator próg ten nie tyle przekracza, co wręcz przeskakuje.

Przyjrzyjmy się oferowanym przez niego narzędziom. Figurę obracać można w dwojaki sposób - ręcznie manipulując sześcianem bądź wpisując wartości w okna dialogowe obok. Kiedy już ustawimy parametry obrotu w 3D, można dodać symulujący obiektyw szerokokątny, efekt perspektywy - na ekranie pojawia się wówczas, na żywo aktualizowany, siatkowy zarys (wireframe) obiektu.

Figura może być, w zależności od potrzeb, zamknięta lub pusta w środku. Tłoczenia mogą być odejmowane od pierwotnej bryły bądź do niej dodawane. Do tego wszystkiego program oferuje sporą ilość gotowych wzorów wytłoczeń.

Wytłaczając obiekt bądź tworząc bryły obrotowe (o których za chwilę), należy pamiętać o możliwości zmiany ilości ścianek w obiekcie. Jest to bardzo ważne, gdy pracuje się na słabszej maszynie (przy obiekcie składającym się z niecałych 30 punktów kontrolnych już standardowe 25 ścianek powoduje 10-15-sek. przerysowywanie ekranu), a w przypadku trochę bardziej skomplikowanych obiektów jest to wręcz konieczność. Za ilość ścianek odpowiada opcja blend steps - w trakcie pracy zmniejszamy ją do granic możliwości przy jednoczesnym zachowaniu wyglądu obiektu (3-5 kroków z reguły wystarcza), zwiększając dopiero pod koniec pracy. Prawdziwa zabawa zaczyna się, gdy klikniemy w okno more options - dostajemy wówczas dostęp do manipulacji oświetleniem naszej bryły - a jest tu czym manipulować - od ilości i rozmieszczenia świateł (przed lub za figurą), po wielkość i natężenie rozbłysków, tryby cieniowania, ilość kroków, z jakich składają się przejścia światła i barwy - opcji jest wiele, zaś manipulowanie nimi to przyjemność sama w sobie.