Film - sztuka dla każdego

Jeszcze do niedawna prawdziwe było przekonanie, że robienie filmów jest rzeczą trudną i zarezerwowaną dla wąskiego grona specjalistów, dysponujących drogim sprzętem. Obecnie można powiedzieć krótko: nic bardziej mylnego.

Jeszcze do niedawna prawdziwe było przekonanie, że robienie filmów jest rzeczą trudną i zarezerwowaną dla wąskiego grona specjalistów, dysponujących drogim sprzętem. Obecnie można powiedzieć krótko: nic bardziej mylnego.

Film - to brzmi dumnie, kojarzy się z ogromnym budżetem i liczącą setki osób ekipą filmową. Tymczasem często nie wiemy, że zrobienie prostego filmu wcale nie jest sztuką tajemną, zarezerwowaną dla wybrańców. Wręcz przeciwnie, materiały do produkcji filmu niekiedy same wpadają w ręce, nawet wtedy, gdy z pozoru o filmie w ogóle mowy nie ma. Przykład? Lato daleko za nami, ale zostały różne materiały i zdjęcia wykonane podczas wakacyjnych wypraw. Nie braliśmy wówczas cyfrowej kamery wideo, bo nieporęczna, droga i różne dziwne rzeczy mogą się jej przytrafić na przykład w kajaku. Wzięliśmy za to zwykły, prosty, tani aparat cyfrowy, zrobiliśmy trochę zdjęć, a parę razy zdarzyło nam się nawet z wolnej ręki nakręcić kilkanaście sekund trzęsącego się "awika" czy innego "mowa". Po powrocie ściągnęliśmy cały ten materiał przez USB czy FireWire i na dobrą sprawę nie pamiętamy o nim - prócz może zdjęć, które czasami pokazuje się znajomym. Tymczasem materiał wystarcza do zrobienia w zimowe wieczory krótkiego filmu, który mimo nie najwyższej jakości wideo sprawi, że wakacyjne wspomnienia odżyją z nową siłą. Odpowiedni podkład muzyczny, trochę elementarnego wyczucia podczas montażu i kilka trików potrafią uczynić cuda. Raptem okazuje się, że tak przygotowany film jest zabawny, dynamiczny, a ujęcia niezłe, nawet jeśli wykonywało je dziecko. W sumie - ubaw po pachy z czegoś, co jeszcze przed chwilą było jedynie nudną i przydługawą prezentacją zdjęć. Zatem: spróbujmy!

Zobacz również:

Na początku jest pomysł

Nie ma co się czarować: materiały z wypraw wakacyjnych z pewnością nie są przykładem rzetelnej pracy profesjonalnego operatora kamery. Dlatego zaczynamy od przejrzenia wszystkiego, co udało się utrwalić w postaci fotografii i materiałów wideo. Oglądamy każdy plik wideo (nawet po kilka razy) i wstępnie sprawdzamy, czy znajduje się na nim jakiś interesujący lub zabawny fragment, podczas którego obraz nie drga z powodu niewprawnej ręki. Może to być zaledwie kilka sekund w dłuższym materiale, ważne, żeby w ogóle coś takiego znaleźć. Jeśli się udało, kopiujemy plik do odrębnego katalogu, gdzie będziemy przechowywali wszystkie materiały używane do robienia filmu. Pliki wideo najlepiej umieścić tam w podkatalogu Filmy. Przeglądając materiały, nie pomijamy fotografii! Świetnie się nadają jako przerywniki, zwłaszcza gdy podczas montażu zmienimy kadrowanie lub wprowadzimy odrobinę ruchu, delikatnie przesuwając zdjęcie. Wybrane zdjęcia kopiujemy do katalogu projektu, do podkatalogu Zdjęcia.

Najważniejszy, jak zwykle, jest pomysł, a często podsuwa go muzyka. Dobór podkładu dźwiękowego jest sprawą indywidualną. Ponieważ nie ma co liczyć na długie ujęcia ani na to, że uda się zmajstrować film trwający pół godziny, postarajmy się o podkład muzyczny, który będziemy umieli w miarę estetycznie zakończyć po kilku minutach - gdyż tyle powinien trwać film (dłuższy staje się po prostu nudny, spróbujmy więc zrobić po prostu krótki klip). W poniższym tutorialu wykorzystano podkłady muzyczne z dwóch amatorskich produkcji dostępnych bezpłatnie w Internecie. Szybka, żartobliwa muzyka, nieco przypominająca podkłady muzyczne z programów dziecięcych, z instrumentalnym, dźwiękonaśladowczym "kwa kwa kwa", idealnie pasuje do wakacyjnego filmu zawierającego sporo ujęć z pływaniem. Dynamika i komiczny w zestawieniu z obrazem kontekst gwarantują, że domownicy będą mieli sporo radości podczas oglądania filmu. Wybrane pliki muzyczne kopiujemy, oczywiście, do podkatalogu Muzyka.

Ostatnim elementem filmowej układanki będą plansze. Ponieważ robimy krótki, dynamiczny klip, nie ma co się bawić w rozbudowane tytuły czy przewijające się przez wiele ekranów "listy płac". Do opisywanego tu filmu zrobiono w Photoshopie tylko dwie proste plansze: początkową z tytułem "WAKACJE 2004" oraz końcową z jakże odkrywczym "KONIEC". Plansze można wykonać w dowolnym programie graficznym, byle - z uwagi na prostotę pracy - wynik dało się zapisać w formacie PSD. Ich przygotowanie nie wymaga głębszej wiedzy, trzeba jedynie pamiętać, że plansza przedstawiająca misterny graficznie napis w rozdzielczości 1600x1200 na 99 procent nie będzie dobrze wyglądała w kompresowanym "awiku", którego rozdzielczość sięga 640x480, a nawet może być niższa. Po prostu starajmy się przygotować w miarę czytelny, a przy tym estetyczny napis, bez zbędnych bajerów, w rozdzielczości góra dwa razy wyższej od rozdzielczości podstawowego materiału wideo (rozdzielczość powinna być większa niż oryginalnego materiału wideo, aby móc wykonywać zbliżenia na napis). Napis najlepiej zrobić na odrębnej warstwie, powyżej warstwy zawierającej kadr, na którym tekst ma się pojawić (ewentualnie można zmienić kolor podkładu na zbliżony do koloru kadru w filmie - chodzi o zaprojektowanie napisu czytelnego na tle filmu). Aby umożliwić bezproblemowe nałożenie napisu na obraz wideo, najlepiej zapisać planszę w postaci pliku PSD. Przygotowane plansze, każdą w osobnym pliku, kopiujemy do podkatalogu Plansze.

Pozostaje pytanie: czym montować? W tym tutorialu używamy Adobe Premiere Pro, którego próbną wersję z miesięcznym okresem testowania można pobrać ze strony firmy Adobe ( http://www.adobe.com/ ). Większość opisanych tu technik oferują inne programy montażowe, często dołączane do kart graficznych i zestawów komputerowych. W razie czego zawsze pozostaje VideoMach ( http://www.gromada.com ), który do celów niekomercyjnych może być wykorzystywany bezpłatnie, a możliwości ma naprawdę przyzwoite. W ostatniej fazie - kompresji - przyda się bezpłatny VirtualDub ( http://www.virtualdub.com/ ). Powinniśmy także dysponować kodekami wideo: DivX-em ( http://www.divx.com ) lub XviD-em ( http://www.xvid.org/ ) oraz audio, np. Lame MP3 ( http://lame.sourceforge.net/ ). Najprościej będzie jednak ściągnąć binarne wersje kodeków bezpośrednio z tematycznych serwisów, np. DivX.PL ( http://www.divx.pl/ ).

Zaczynamy!

Rys. 1. Definiujemy podstawowe parametry nowego projektu.Kliknij, aby powiększyćRys. 1. Definiujemy podstawowe parametry nowego projektu.
Rys. 2. Tworzymy wirtualne rolki z materiałami źródłowymi.Kliknij, aby powiększyćRys. 2. Tworzymy wirtualne rolki z materiałami źródłowymi.
Rys. 3. Podczas importowanie plików PSD określamy, której z warstw będziemy używać w filmie.Kliknij, aby powiększyćRys. 3. Podczas importowanie plików PSD określamy, której z warstw będziemy używać w filmie.
Rys. 4. Historyczny moment: pierwsze ujęcie trafia na linię czasu.Kliknij, aby powiększyćRys. 4. Historyczny moment: pierwsze ujęcie trafia na linię czasu.
Uruchamiamy Adobe Premiere i rozpoczynamy nowy projekt (New Project - rys. 1). W oknie określającym parametry filmu przechodzimy do karty Custom Settings. Tu wystarczy zmienić parametry w sekcji General. Jako Editing Mode ustawiamy Video for Windows, Timebase zmieniamy na 25.00 frames/second (lub inną wartość, najlepiej zgodną z liczbą klatek na sekundę w źródłowym materiale wideo). Pozostaje ustalić rozdzielczość - tu również warto trzymać się parametrów źródeł wideo - i zapisać projekt na dysku. Po chwili widzimy główny ekran roboczy Premiere.

Etap 1. Organizacja projektu

Czas zorganizować projekt. W programach montażowych z reguły materiały są przechowywane w wirtualnych rolkach, zwanych binami. Przechodzimy do okna Project (rys. 2). Klikamy prawym przyciskiem myszy, z menu wybieramy pozycję New Bin. Tworzymy cztery rolki, które nazywamy: Filmy, Zdjęcia, Plansze, Muzyka. Następnie wracamy na pulpit i otwieramy po kolei katalogi ze wstępnie wyselekcjonowanymi materiałami z naszych wypraw. Zaznaczamy wszystkie pliki, chwytamy je i przesuwamy nad rolkę o odpowiedniej nazwie. Jeśli operacja powiodła się, nazwy plików zobaczymy w projekcie. Podczas wczytywania plików PSD trzeba wykonać dodatkową operację (rys. 3), polegającą na określeniu, którą z warstw zamierzamy wczytać do projektu. W oknie Import Layered File pozostawiamy Import As ustawiony na Footage, zaznaczamy Choose Layer i z listy wybieramy warstwę zawierającą napis (w tym przypadku warstwa nosi nazwę KONIEC). Możemy przystąpić do montażu. Warto rozpocząć go od przygotowania podkładu muzycznego. Pracując nad muzyką, łatwiej wyobrazić sobie, jak ostatecznie będzie wyglądał film, można również wpaść na ciekawy pomysł w rodzaju dowcipnego zestawienia muzyki z obrazem. Sięgamy więc do rolki Muzyka, wybieramy plik z muzyką i umieszczamy go na linii czasu (rys. 4). Ponieważ w tym wypadku muzyka pochodziła z filmu, dźwiękowi towarzyszy ścieżka wideo. Umieśćmy zatem klip na ścieżkach Video 1 i Audio 1.

Etap 2. Montaż dźwięku

Chwytamy prawy koniec suwaka nad linią czasu (rys. 5) i przesuwamy go w lewo, rozciągając skalę tak, aby blok reprezentujący klip muzyczny wypełniał mniej więcej całe okno. Jeśli nie mamy włączonej graficznej reprezentacji pliku audio, warto ją włączyć, klikając na pasku audio ostatnią ikonę z lewej w drugim rzędzie od góry; pojawi się wówczas menu, z którego wybieramy Show Waveform. W ten sposób będziemy widzieli natężenie dźwięku w plikach audio, co później z pewnością ułatwi montowanie obrazu "pod dźwięk". W palecie z narzędziami odszukujemy Selection Tool (strzałka). Tym narzędziem możemy uchwycić krawędzie klipu (kursor zmienia się wówczas w znaczek przypominający nawias kwadratowy). Przesuwając mysz, przycinamy klip z przodu i z tyłu tak, aby muzyka zaczynała się i kończyła w odpowiednich miejscach. Gdy pierwszy klip audio jest już w miarę przycięty, chwytamy go pośrodku i przesuwamy tak, aby na linii czasu zaczynał się niemal na początku filmu (niemal, gdyż dobrym zwyczajem jest pozostawienie kilku sekund tzw. rozbiegówki).