Diagnostyka procesorów

Programy mierzące wydajność procesora.

Programy mierzące wydajność procesora.

ScienceMark 2.0

Kliknij, aby powiększyćBenchmark opracowany przez naukowców, przeprowadzający skomplikowane obliczenia matematyczne, do maksimum wykorzystujący zasoby komputera. W zależności od wyboru testu, obliczenia dotyczą określonych podsystemów, takich jak pamięć, jednostka zmiennoprzecinkowa procesora czy układ graficzny. Część mierząca wydajność procesora wzorowana jest na oprogramowaniu do wyliczania prędkości działania najszybszych klastrów na świecie. Wykorzystuje się testy Molecular Dynamics, czyli metodę symulacji termodynamicznego zachowania się materiałów przy użyciu ich sił, pozycji oraz prędkości.

Informacje http://www.sciencemark.org

POV-Ray 3.6.0

Kliknij, aby powiększyćAplikacja do generowania fotorealistycznych, trójwymiarowych obrazów przy użyciu techniki zwanej ray-tracingiem (technika renderingu polegająca na generowaniu obrazu metodą symulacji przebiegu promieni światła w środowisku naturalnym). Podczas tworzenia obrazu brane są pod uwagę parametry oświetlenia i budowy obiektów. Ten sposób wymaga ogromnej mocy procesora, trwa długo, jednak daje doskonały efekt w postaci obrazu charakteryzującego się m.in. realistycznymi odbiciami czy cieniowaniem. Tworząc scenę, charakteryzuje się obiekty w niej zawarte oraz określa źródło światła i pozycję kamery.

Zobacz również:

Informacje http://www.povray.org

WinRAR 3.40

Kliknij, aby powiększyćProgram do kompresji plików jest doskonałym narzędziem do badania wydajności procesora. Algorytm kompresji obciąża procesor w znacznym stopniu, chcąc zachować wiarygodność pomiarów, za każdym razem "pakujemy" te same pliki ułożone w tej samej strukturze katalogów. W 200-megabajtowym zbiorze znajdują się zarówno pliki o małej, jak i większej objętości. Podczas testu w opcjach programu kompresującego ustawiamy największą możliwą kompresję (Best), co wydłuża proces, ale pozwala dodatkowo zwiększyć obciążenie jednostki obliczeniowej. Czas trwania kompresji mierzymy w sekundach.

Informacje http://www.rarlab.com