Dopalacze drukowania

Jeśli chcesz, żeby twoja drukarka zaczęła zużywać o połowę mniej atramentu, pracowała jako kserograf lub zajęła się adresowaniem kopert, koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Jeśli chcesz, żeby twoja drukarka zaczęła zużywać o połowę mniej atramentu, pracowała jako kserograf lub zajęła się adresowaniem kopert, koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Jak przydatnym urządzeniem jest drukarka, nie trzeba nikogo przekonywać. Jednak oprogramowanie dostarczane przez producenta nie pozwala w pełni wykorzystać jej możliwości. Dlatego przedstawiamy 12 praktycznych sposobów na to, jak korzystać z drukarki. W kolejnych punktach przedstawiamy oprogramowanie, które umożliwi zaprzężenie drukarki do nowych zadań lub wyposaży ją w nowe, niekiedy zaskakujące funkcje, np. oszczędzania papieru. Dowiesz się, jak wygodnie drukować nietypowe dokumenty: koperty, okładki na płyty, czy informacje o plikach na twardym dysku.

Zobacz również:

1. Oszczędzanie atramentu

InkSaver 2.05 - z wyglądu niepozorny, ale bardzo przydatny program. Potrafi zredukować zużycie atramentu nawet o 75 procent.Kliknij, aby powiększyćInkSaver 2.05 - z wyglądu niepozorny, ale bardzo przydatny program. Potrafi zredukować zużycie atramentu nawet o 75 procent.Koszt zakupu atramentu do drukarki wcześniej czy później przekroczy cenę samego urządzenia, dlatego warto poszukać oszczędności. Możesz kupić niefirmowy atrament lub dolewać go. Możesz również ograniczyć jego zużycie, np. za pomocą InkSaver 2.05 (15-dniową wersję shareware znajdziesz pod adresem http://www.inksaver.com ). Program lokuje się między sterownikiem drukarki a drukarką i wykorzystuje specjalne algorytmy, które umożliwiają redukcję zużycia atramentu, a jednocześnie zapewniają zachowanie czytelności wydruku. Po skonfigurowaniu działa w sposób niewidoczny i automatycznie wkracza do akcji we właściwym momencie. Według zapewnień producenta, współpracuje ze wszystkimi modelami markowych drukarek (Canon, HP, Epson, Lexmark itd.).

Po zainstalowaniu okno programu pojawi się automatycznie przy pierwszej próbie drukowania, umożliwiając dostosowanie poziomu oszczędzania atramentu. Wystarczy przesunąć suwak, który obejmuje zakres od 0 do 75 procent redukcji zużycia. Biorąc pod uwagę ceny atramentu, daje to wymierne finansowe oszczędności. W maksymalnym ustawieniu druk pozostaje czytelny, ale robi się mocno wyblakły. Ustawiając redukcję na 40 procent, możesz już drukować wszelkie dokumenty. Nie porównując z dokumentem wydrukowanym bez oszczędzania atramentu, raczej nie dostrzeżesz pogorszenia jakości. Dobór odpowiedniego współczynnika ułatwia funkcja Print Sample Page, która wydrukuje stronę zawierającą małą grafikę i tekst z różnym stopniem oszczędzania.

Oszacowanie rocznych oszczędności, jakie przyniesie korzystanie z InkSaver 2.05, umożliwia karta Ink Savings Estitmator. Możesz wpisać oddzielnie cenę atramentu czarnego i kolorowego oraz liczbę zużywanych kartridży. Program poda wyniki w złotówkach, uzależniając je od aktualnego ustawienia poziomu oszczędzania atramentu.

2. Oszczędzanie papieru

FinePrint 5.27 wydrukuje nawet osiem stron dokumentu na jednej stronie.Kliknij, aby powiększyćFinePrint 5.27 wydrukuje nawet osiem stron dokumentu na jednej stronie.Autorzy programu wymyślili całkiem prosty, ale skuteczny sposób oszczędzania papieru. FinePrint 5.27 umożliwia wydrukowanie kilku (dwóch, czterech lub ośmiu) stron dokumentu jednostronnie na pojedynczej kartce papieru. Oczywiście nie każdy dokument będzie czytelny, ale przy podziale strony na dwie części jakość wydruku jest zwykle zadowalająca. Dokument zapisany 12-punktową czcionką Times New Roman pozostaje czytelny nawet po podzieleniu strony na cztery części, co w 20-stronicowym dokumencie pozwala oszczędzić 15 kartek papieru. Przy okazji spada również zużycie atramentu, bo tekst jest drukowany mniejszą czcionką.

FinePrint 5.27 (30-dniową wersję shareware znadziesz w Internecie: http://www.pdffactory.com ) instaluje się jako oddzielna drukarka, dlatego może współpracować z dowolną aplikacją. Żeby z niej skorzystać, wybierz opcję drukowania w programie, w którym pracujesz, a następnie z listy dostępnych drukarek wybierz opcję FinePrint. Następnie kliknij przycisk ustawień drukarki (w różnych programach ma różną nazwę), aby przejść do okna konfiguracyjnego FinePrint 5.27. Wybierz w nim sposób podziału strony oraz fizyczne urządzenie, które zostanie użyte do wydrukowania dokumentu. Program oferuje jeszcze wiele dodatkowych ustawień, np. dopasowanie do bindowania, drukowanie dwustronne lub w formie broszury (dzieli stronę na dwie części, pozostawiając pomiędzy nimi odstęp umożliwiający złożenie kartki na pół).

3. Monitorowanie drukarki

W firmach dalsze oszczędności można osiągnąć, monitorując wykorzystania drukarki przez poszczególnych pracowników. Zadanie to zrealizujesz za pomocą Advanced Printers Activity Logger 1.2 (30-dniową wersję znajdziesz w Internecie: http://www.menesk.com ). Program nadzoruje wykorzystanie drukarek lokalnych i sieciowych, a następnie dostarcza raporty szczegółowo informujące, kto korzystał z drukarki, o której godzinie, ile stron wydrukował i w jakim formacie. W sumie program zbiera ponad 90 różnych parametrów. Raporty można sporządzać dla wybranej drukarki, użytkownika lub komputera, dodatkowo określając przedział czasu. W ten sposób wykryjesz na przykład, kto nadmiernie korzysta z drukarki.

4. Lepsze kolory

Bezpłatny Photocopier 2.28 zamieni drukarkę i skaner w łatwy w użyciu kserograf.Kliknij, aby powiększyćBezpłatny Photocopier 2.28 zamieni drukarkę i skaner w łatwy w użyciu kserograf.Zadaniem Color Converge 2.0.1 (wersję trial, umożliwiającą 15 skanów, znajdziesz w Internecie: http://www.redweathertech.com ) jest poprawa odwzorowania kolorów zeskanowanych obrazów. Program dopasowuje je tak, aby wydruk był jak najbardziej podobny do oryginału, w dodatku konwertuje kolory z uwzględnieniem specyfiki urządzeń podłączonych do komputera. Podczas pierwszego uruchomienia tworzy profil kolorów dla używanego skanera i drukarki. Specjalny kreator poprowadzi cię przez ten proces, polegający na wydrukowaniu kartki papieru z próbkami kolorów, a następnie zeskanowaniu jej i porównaniu z postacią wyjściową. Na podstawie wyników program utworzy profil, który będzie później używany do automatycznej korekty skanowanych obrazów.

5. Montujemy kserograf

AudioLabel CD Labeler 2.2 wydrukuje dowolną okładkę lub naklejkę na płytę. Program umożliwia precyzyjne określenie rozmiarów wydruku.Kliknij, aby powiększyćAudioLabel CD Labeler 2.2 wydrukuje dowolną okładkę lub naklejkę na płytę. Program umożliwia precyzyjne określenie rozmiarów wydruku.Urządzenia wielofunkcyjne, łączące możliwości drukarki, skanera i kserografu, stają się coraz popularniejsze i coraz lepsze. Jeśli jednak wciąż jesteś właścicielem oddzielnej drukarki i skanera, możesz je zaprząc do pracy jako kserograf za pomocą SimpleCopier 4.14 ( http://www.neogie.com ). Program oferuje typowe dla kserografu funkcje, takie jak powiększanie lub pomniejszanie kopii, umożliwia wybór obszaru do powielenia, a także jasności, kontrastu i nasycenia barw. Użytkownik decyduje, czy kopia będzie kolorowa, w odcieniach szarości lub czarno-biała. Wykonanie zwykłej kopii polega na kliknięciu przycisku Photocopy, dlatego warto korzystać z SimpleCopier 4.14 zamiast z edytora graficznego, w którym to samo zadanie wymaga większego zaangażowania użytkownika. Dla wygody program pozwala na przypisanie przyciskom skanera funkcji wykonywania kopii. Dodatkowo potrafi wyeksportować zeskanowany obraz do formatu PDF, przesłać go pocztą elektroniczną lub faksem. Zawiera funkcje kolejkowania przydatne do kopiowania lub drukowania dużej liczby obrazów. Materiał do drukowania może pochodzić nie tylko ze skanera, ale również z plików graficznych, dlatego SimpleCopier 4.14 nadaje się również do drukowania dużej liczby zdjęć.

Photocopier 2.28 (wersję freeware znajdziesz w Internecie: http://www.nicocuppen.com ) również potrafi zamienić skaner z drukarką w kserograf. Program jest bezpłatny, ale ma o wiele mniej funkcji - tylko kopiowanie w trybie czarno-białym, skali szarości i kolorowym oraz pomniejszanie wydruku. Komercyjna wersja Pro ma możliwości porównywalne z SimpleCopier 4.14.

6. Przełączanie drukarki

Jeśli w komputerze masz skonfigurowanych kilka drukarek, przyda ci się Active Printer 1.7 (30-dniową wersję shareware znajdziesz w Internecie: http://www.activeprinter.com ). Po zainstalowaniu ikona programu pojawi się w zasobniku systemowym. Gdy klikniesz ją prawym przyciskiem myszy, pojawi się lista drukarek dostępnych w systemie. Zmiana aktywnej drukarki wymaga jedynie kliknięcia wybranej pozycji z listy. W Windows czynność ta wymaga przejścia do apletu Drukarki w Panelu sterowania - dopiero tam możesz zmienić aktywną drukarkę. Dodatkowym ułatwieniem oferowanym przez ActivePrinter 1.7 jest widoczny zawsze nad innymi oknami pasek z ikonami przedstawiającymi zainstalowane drukarki. Możesz go umieścić w dowolnym miejscu ekranu i z jego pomocą zmieniać aktywną drukarkę. Głównym minusem programu jest wygórowana cena - aż 15 dolarów.