Canon PowerShot G6 - 7,1-megapikselowy aparat cyfrowy

Aparat cyfrowy PowerShot G6 może wywołać duże zaskoczenie u użytkowników. Wcześniejsza bowiem premiera modelu Pro1 z matrycą 8 megapikseli oznaczała spory skok jakościowy w stosunku do PowerShota G5 z matrycą 5 megapikseli. Zaczęto nawet przypuszczać, że Pro1 jest zwiastunem końca półprofesjonalnych aparatów kompaktowych z serii G.Canon ma jednak inne zdanie na ten temat.

Aparat cyfrowy PowerShot G6 może wywołać duże zaskoczenie u użytkowników. Wcześniejsza bowiem premiera modelu Pro1 z matrycą 8 megapikseli oznaczała spory skok jakościowy w stosunku do PowerShota G5 z matrycą 5 megapikseli. Zaczęto nawet przypuszczać, że Pro1 jest zwiastunem końca półprofesjonalnych aparatów kompaktowych z serii G.Canon ma jednak inne zdanie na ten temat.

Kliknij, aby powiększyć
Kliknij, aby powiększyć
PowerShot G6 jest wyposażony w matrycę 7,1 megapikseli, umożliwiającą fotografowanie w rozdzielczości 3072 x 2304 pikseli, oraz obiektyw 35-140 mm z zoomem 4x. Mogłoby się wydawać, że matryca będzie gorsza niż matryca 8 MP, która została zastosowana w modelu PowerShot Pro1. Z naszych doświadczeń jednak wynika, że modele 8 MP cechują się często większym ziarnem niż aparaty z matrycą 5 MP. Problem ten nie występuje w przypadku modelu G6.

Zobacz również:

PowerShot G6 jest znacznie szybszy niż model G5. Automatyka ostrości działa o 45 proc. szybciej w przypadku zdjęć pojedynczych oraz o 55 proc. szybciej przy zdjęciach seryjnych. Najnowsza wersja procesora Canon DIGIC umożliwia wykonania 14 zdjęć seryjnych z szybkością dwóch klatek na sekundę. Podczas zapisu pierwszego pliku na karcie pamięci można już zrobić kolejne zdjęcie. Producent zmodyfikował ustawienia procesora, aby zapobiec możliwości zapisu błędnych kolorów. Niestety, w przypadku ostrych krawędzi w dalszym ciągu mogą pojawiać się fioletowe odcienie.

Dzięki matrycy 7,1 megapiksela możliwe jest uchwycenie zaskakująco dużej liczby szczegółów, jeśli używany jest tryb RAW.Kliknij, aby powiększyćDzięki matrycy 7,1 megapiksela możliwe jest uchwycenie zaskakująco dużej liczby szczegółów, jeśli używany jest tryb RAW.
Zasięg zoomu 140 mm być może nie wprawia w zachwyt, ale zdjęcia są wyjątkowo ostre.Kliknij, aby powiększyćZasięg zoomu 140 mm być może nie wprawia w zachwyt, ale zdjęcia są wyjątkowo ostre.
Oprogramowanie Canona o nazwie Image Browser jest niezbędne do konwersji zdjęć RAW do formatu TIFFlub JPEG.Kliknij, aby powiększyćOprogramowanie Canona o nazwie Image Browser jest niezbędne do konwersji zdjęć RAW do formatu TIFFlub JPEG.
Procesor Canon DIGIC ma problemy z usunięciem niebieskich i fioletowych przebarwień, które mogą pojawiać się na krawędziach białych ubrań o dużym kontraście.Kliknij, aby powiększyćProcesor Canon DIGIC ma problemy z usunięciem niebieskich i fioletowych przebarwień, które mogą pojawiać się na krawędziach białych ubrań o dużym kontraście.
Obudowa aparatu jest srebrna, zapewne producent uznał za konieczne odróżnienie aparatu G6 od modeli Pro1 w kolorze czarnym. Delikatnie zmieniono kształt obudowy - korpus jest węższy, ale uchwyt dla dłoni został powiększony. Główne pokrętło wyboru znajduje się teraz za spustem migawki. Pokrętło sterowania ekspozycji i trybów programu zostało przeniesione nad monitor LCD, dzięki czemu jest bardziej widoczne. Dość niefortunnie wybrano położenie głównego wyłącznika, który znajduje się w rogu obudowy, przez co łatwo go przełączyć przypadkowo.

Aparaty z serii G zawsze stanowiły połączenie dobrych obiektywów, rozbudowanego zestawu funkcji sterowanych ręcznie i automatycznie oraz ostrego monitora LCD.

W przypadku modelu G6 zastosowano maksymalną przysłonę f/2. Zestaw funkcji na przycisku sterowania jest wyjątkowo rozbudowany, ale użytkownicy innych aparatów Canona nie będą mieli problemów z ich zrozumieniem. Dostępnych jest 12 zestawów predefiniowanych ustawień, z których dwa są określane przez użytkownika. Pięć trybów pracy służy do tworzenia zdjęć panoramicznych i wieloczęściowych, które można połączyć za pomocą dostarczonego oprogramowania PhotoStitch.

Rozmiar monitora LCD został zwiększony z 1,8 do 2 cali. Monitor jest pokryty powłoką antyrefleksyjną i zamontowany w sposób umożliwiający umieszczenie go pod różnymi kątami.

Niestety, Canon ponownie zdecydował się na dokonanie zmian w formacie RAW, przez co pierwotne zdjęcia z tego aparatu nie są dekodowane poprawnie w Photoshopie CS, nawet jeśli zainstalowano wszystkie poprawki. Oznacza to konieczność użycia własnego oprogramowania Canona o naz-wie ImageBrowser. Program ten nie zapewnia jednak tak rozbudowanego zestawu funkcji, jak Photoshop. Również konwersja z formatu RAW do formatu TIFF trwa zbyt długo. Na szczęście możliwa jest praca w trybie wsadowym.

Aparat PowerShot G6 stanowi część większej rodziny produktów Canona, co oznacza możliwość użycia lamp błyskowych z serii EX. Dostępne są trzy obiektywy (szerokokątny 0,7x, tele i makro). Wraz z aparatem dostarczany jest mały pilot zdalnego sterowania (działający na podczerwień) oraz karta pamięci o pojemności 32 MB. G6 pozwala na użycie kart Compact Flash II lub Microdrive. Port USB działa tylko w trybie 1.1 - szybszy tryb 2.0 nie jest dostępny. Możliwe jest zdalne sterowanie aparatem poprzez port USB.

Do aparatu dołączono rozbudowany zestaw oprogramowania, który obejmuje aplikacje: ImageBrowser do pobierania i przetwarzania zdjęć, PhotoCapture do zdalnego sterowania, ZoomBrowser do katalogowania oraz PhotoStitch do łączenia zdjęć. Dostępne są także edytory zdjęć Arcsoft PhotoStudio i VideoImpression.

Kupić, nie kupić

PowerShot G6 zapewnia możliwość robienia doskonałych zdjęć w różnych warunkach ekspozycji. Aparat jest tak szybki, że pozwala nawet uchwycić reakcję ludzi na wykonywane zdjęcie. Choć jest zbyt duży i ciężki (380 g), aby traktować go jako aparat kieszonkowy, to dzięki bardzo wysokiej jakości zdjęć można bez ryzyka umieścić go w klasie aparatów dla profesjonalistów.

produkt PowerShot G6

producent Canon, http://www.canon.pl

cena brutto 3599 zł

konkurenci Casio Exilim Pro EX-P700, Sony Cybershot DSC-V3

kontakt Canon, http://www.canon.pl

za:

Wysoka rozdzielczość, bardzo szybkie działanie, mniejsza obudowa niż w starszych modelach.

przeciw:

Pewne problemy z ergonomią, duże rozmiary.