Modernizacja - komputer do grania

Redaktor Edward Wawrzyniak byłby zadowolony ze swojego komputera, gdyby jeszcze zapewniał przyzwoite tempo grania.

Redaktor Edward Wawrzyniak byłby zadowolony ze swojego komputera, gdyby jeszcze zapewniał przyzwoite tempo grania.

Przede wszystkim nowsze tytuły, takie jak "Far Cry", działają w miarę szybko dopiero po ustawieniu najniższego stopnia jakości renderowania grafiki. Na domiar złego kopiowanie i rekodowanie filmów DVD trwa całe wieki. Pecet, o którym mowa, to standardowy model sprzed roku. Zawiera m.in. procesor Celeron taktowany z częstotliwością 2,6 GHz, 256 MB pamięci RAM, twardy dysk o pojemności 80 GB i kartę graficzną z układem NVIDIA GeForce FX 5200. Edek przeznacza na unowocześnienie komputera 1000 zł.

Zobacz również:

Co wymieniamy?

Większą przyjemność grania zapewni Edkowi bez wątpienia nowa karta graficzna. Ponadto pecet wyposażony w nowy procesor potrafiłby szybciej rekodować filmy DVD, co przyspieszyłoby kopiowanie. Jednak zakup obu wspomnianych urządzeń przekracza wyznaczoną kwotę. Edek decyduje się w końcu na kartę graficzną - dość rzadko sporządza kopie filmów DVD. Być może, dokupi w przyszłości nowy dysk i rozszerzy pamięć operacyjną.

Pamięć RAM

Mozliwości i propozycjeKliknij, aby powiększyćMozliwości i propozycjeRozszerzenie pamięci RAM z 256 do 512 MB owocuje wzrostem wydajności w grach i zastosowaniach biurowych tylko podczas użytkowania kilku programów naraz. W benchmarku z użyciem Photoshopa zanotowaliśmy 50-procentowy przyrost tempa.

Procesor

Zastępujemy Celeron 2,6 GHz układem Pentium 4, którego częstotliwość taktowania sięga 3,2 GHz. Wydajność w zastosowaniach biurowych i multimedialnych wzrasta o 50 procent, programy fotoretuszerskie przyspieszają działanie o 25 procent. W wypadku gier z grafiką 3D osiągi są bardzo różne (zależnie od tytułu wzrost wydajności waha się w granicach 0-25 procent).

Karta graficzna

Nowa karta graficzna z układem ATI Radeon 9800 to zapewne najbardziej interesująca opcja dla gracza. Podczas gdy aplikacje biurowe i fotoedytory ani trochę nie reagują na wymianę podzespołu, gry 3D osiągają nawet 440-procentowe przyspieszenie (5400 punktów w programie benchmarkowym 3DMark).

Twardy dysk

Zamieniamy dotychczasowy dysk na napęd Samsunga o pojemności 160 GB. Wprawdzie radykalne zwiększenie przestrzeni dyskowej znacznie zwiększa wygodę użytkowania peceta, jednak w większości aplikacji nie przekłada się na wzrost wydajności. Tylko fotoedytor Photoshop osiąga 20-procentowy przyrost tempa.