Shade 7

Oprogramowanie do modelowania, animowania i renderowania 3D

Oprogramowanie do modelowania, animowania i renderowania 3D

Program jest reklamowany jako aplikacja 3D dla początkujących użytkowników bądź projektantów i grafików, pracujących w dwóch wymiarach, którzy czasami muszą jednak skorzystać z trzech wymiarów. O takim pozycjonowaniu na rynku decyduje atrakcyjna cena, ale warto zauważyć, że Shade to rozbudowany program do modelowania, który może być wykorzystany w wielu zastosowaniach.

Wyrenderowanie logo ze smokiem zajęło tylko 15 minut w rozdzielczości 1500 x 2000 pikseli.Kliknij, aby powiększyćWyrenderowanie logo ze smokiem zajęło tylko 15 minut w rozdzielczości 1500 x 2000 pikseli.Jest dostępny w trzech wersjach (możliwe jest również wykonanie aktualizacji z Posera). Najtańsza wersja Designer LE kosztuje niecałe 100 euro i zapewnia rozbudowany zestaw funkcji do modelowania, renderowania i tworzenia oświetlenia.

Zobacz również:

Interfejs programu składa sięze standardowych widokówi perspektywy oraz palet atrybutów.Kliknij, aby powiększyćInterfejs programu składa sięze standardowych widokówi perspektywy oraz palet atrybutów.
Zastosowanie pływających palet nie jest zbyt intuicyjne.Kliknij, aby powiększyćZastosowanie pływających palet nie jest zbyt intuicyjne.
Maksymalny rozmiar sceny wynosi jednak tylko 1600 x 1200 pikseli. Brakuje również bardziej zaawansowanych funkcji tekstowych. Pojawiają się one dopiero w wersji Standard (199 euro) z dodatkowymi narzędziami do modelowania i efektami renderowania. W tym przypadku maksymalna rozdzielczość wynosi 4000 x 4000 pikseli.

Shade 7 Professional kosztuje ponad 1000 euro i jest przeznaczony raczej do pracy z programami CAD. Dostępne są funkcje renderowa-nia sieciowego, a maksymalna rozdzielczość sięga 22528 x 22528 pikseli. Producent zapewnił bardzo rozbudowany zestaw funkcji ren-derowania Callisto (zastosowanie różnych technik do wyrenderowania tego samego obiektu), pełne narzędzia tekstowe itp.

Wszystkie wersje programu są wyposażone w PowerFusion, który służy do importowania obiektów i scen Posera oraz zapewnia integrację z innymi obiektami i animacjami. Użytkownicy programu Shade mogą tworzyć i eksportować nowe obiekty Posera, np. figury, zwierzęta lub akcesoria.

MagicalSketch

To narzędzie do szybkiego szkicowania kształtów 2D, które zostają automatycznie przekonwertowane do trzech wymiarów. Wersja Professional jest wyposażona w interesujące narzędzie do tworzenia trójwymiarowych pomieszczeń na podstawie rzutów.

Wszystkie wersje mogą importować i eksportować do wielu popularnych formatów grafiki i animacji, aczkolwiek format 3DS Max jest obsługiwany przez wersję Professional. Z kolei Designer LE nie pozwa-la na zapis w formatach VRML 2.0 i Shockwave 3D.

Kliknij, aby powiększyć
Możliwe jest renderowanie nawet bardzo złożonych modeli.Kliknij, aby powiększyćMożliwe jest renderowanie nawet bardzo złożonych modeli.
Bardzo przydatną funkcją jest możliwość cofnięcia 100 ostatnio wy-konanych operacji. Narzędzia do modelowania są oparte na standardowej koncepcji czterech widoków (z góry, z boku, z przodu i z perspektywy). Możliwy jest import plików Illustratora 8 i plików EPS; zawarte w nich krzywe Beziera mogą służyć do tworzenia modeli 3D. W programie są również dostępne szablony dwu- i trójwymiarowe, które mogą być zastosowane w nowych modelach. Niestety, narzędzia wyboru nie mają skrótów klawiaturowych, co utrudnia ich obsługę.

Modelowanie

Shade 7 zapewnia typowy zestaw narzędzi do modelowania, wygładzania i wykańczania modeli trójwymiarowych. Funkcja Meta-Elements pozwala na łączenie podstawowych kształtów w obiekty organiczne o nazwie Meta-Mesh. Również narzędzia służące do animowania powinny wyglądać znajomo dla użytkowników podobnych pakietów. Animacje są tworzone za pomocą klatek kluczowych i interpolacji.

Kolory można określać w formacie Pantone lub CMYK, a także w typowych formatach RGB i HSV. Listy kolorów można zapisywać i wielokrotnie je wykorzystać, a także importować z plików Illustratora.

Global Illumination Renderer stosuje wiele technik dla uzyskania fotorealistycznych efektów, takich jak miękkie cienie, odbicia i kaustyka, dzięki czemu można wyrenderować efekt odbicia drugiego źródła światła lub przejścia światła przez cienie.

Kupić, nie kupić

Shade 7 to bardzo przydatne i rozbudowane narzędzie do modelowania i renderowania w trzech wy-miarach. Niestety, skomplikowana obsługa może trochę zniechęcać, niemniej dużą zaletą programu jest możliwość wykorzystania obiektów Posera oraz niska cena dwóch podstawowych wersji tej aplikacji.

produkt Shade 7

producent Curious Labs

cena brutto 99/199/1009 euro (Designer LE/Standard/Professional)

konkurenci Carrara 4, Cinema 4D R9, Blender

kontakt http://www.curiouslabs.com

za:

Pełny pakiet narzędzi do modelowania i renderowania za rozsądną cenę, integracja z programami Poser, ArchiCAD, Illustrator i Photoshop.

przeciw:

Trudny w użyciu, brak niektórych funkcji w wersji podstawowej.