Odzyskaj swoje zdjęcia

Chyba wielu z nas zdarzyło się wykonać niepowtarzalną fotografię z ważnej imprezy. Po powrocie do domu okazało się jednak, że wraz z nieudanymi próbami uchwycenia rzeczywistości skasowaliśmy również cenne ujęcie. Czy można odzyskać to zdjęcie

Chyba wielu z nas zdarzyło się wykonać niepowtarzalną fotografię z ważnej imprezy. Po powrocie do domu okazało się jednak, że wraz z nieudanymi próbami uchwycenia rzeczywistości skasowaliśmy również cenne ujęcie. Czy można odzyskać to zdjęcie?

Większość osób jest przekonana, że odzyskanie zdjęć z karty pamięci aparatu fotograficznego nie powinno stanowić żadnego problemu. Jeszcze kilka lat temu odtwarzaliśmy usunięte pliki z dyskietek, a przecież technika poszła do przodu, dlaczego więc miałoby się to nie udać w przypadku karty?

Zobacz również:

Jak się jednak okazuje, nie jest to takie proste. Przygotowując ten poradnik, zbadałem wiele sposobów i sztuczek, które można znaleźć w Internecie. Większość z nich jest jednak mało skuteczna. Na szczęście udało mi się odsiać ziarno od plew, dzięki czemu mogę przedstawić Czytelnikom digita dwa skuteczne programy narzędziowe dla Macintosha, które pomogą pomyślnie wykonać to zadanie. Oczywiście podobne programy są dostępne również dla systemu Windows i łatwo znaleźć je w jednym z wielu serwisów poświęconych oprogramowaniu dla tego systemu.

Tajemnica mojego sukcesu

Analiza karty pamięci Program Photo Rescue wykorzystuje 12 różnych algorytmów do odtworzeniadanych zdjęcia.Kliknij, aby powiększyćAnaliza karty pamięci Program Photo Rescue wykorzystuje 12 różnych algorytmów do odtworzeniadanych zdjęcia.Autorzy programów wykorzystują to, że dane na karcie pamięci nie zostaną utracone aż do momentu ponownego nadpisania informacji w sektorach przez nie zajmowanych. Innymi słowy, usunięcia zdjęcia powoduje jedynie oznaczenie określonego obszaru karty jako wolny oraz zastąpienie pierwszego znaku w nazwie pliku greckim symbolem sigmy.

Jest to znacznie szybsza metoda niż pracowite nadpisywanie danych zerami, aczkolwiek nie tak bezpieczna.

Na ratunek!

Jednym z najlepszych programów do odtwarzania zdjęć jest PhotoRescue 2.1 (www.datarescue.com). Jego podstawowa wersja nosi nazwę PhotoRescue Wizard i kosztuje 29 USD. Wersja Expert z bardziej zaawansowanymi funkcjami jest o 10 USD droższa. Program wykorzystuje 12 algorytmów odtwarzania danych, wybierając odpowiednią metodę dla każdego usuniętego zdjęcia (patrz zrzut: "Analiza karty pamięci").

Możliwe jest również utworzenie obrazu karty pamięci na dysku twardym komputera. Pozwala to na wielokrotne zduplikowanie tych samych danych dla bezpiecznego zastosowania różnych metod diagnostycznych i strategii odzyskiwania zdjęć. Po odnalezieniu wszystkich ukrytych zdjęć PhotoRescue wyświetla ich miniatury oraz nazwę pliku (patrz zrzut: "Utracone i znalezione").

Dostępne opcje

Woluminy i urządzenia Program Camera Salvage potrafi odzyskać zdjęcia nie tylko z kart pamięci,ale również z dysków twardych, kluczy USB lub porysowanych płyt CD.Kliknij, aby powiększyćWoluminy i urządzenia Program Camera Salvage potrafi odzyskać zdjęcia nie tylko z kart pamięci,ale również z dysków twardych, kluczy USB lub porysowanych płyt CD.W czasie moich testów program PhotoRescue odnalazł wszystkie usunięte zdjęcia, nawet po sformatowaniu karty pamięci. Nie oznacza to jednak, że możliwe jest odzyskanie wszystkich zdjęć. Poniżej przedstawiam różne możliwe sytuacje:

- Jeśli zdjęcia zostały usunięte za pomocą aparatu, program może odzyskać wszystkie pliki na karcie pamięci. Choć takie zdjęcia mogą być niewidoczne, to w dalszym ciągu istnieją fizycznie na karcie.

- Jeśli po usunięciu zdjęć użyto aparatu do zrobienia kolejnych fotografii, dane starych zdjęć mogły zostać usunięte. Program PhotoRescue może odzyskać tylko część danych, która znajduje się na nieużywanej części karty pamięci.

- Jeśli aparat ma problemy z odczytem karty pamięci, program PhotoRescue może odzyskać zdjęcia, odczytując dane w trybie fizycznym, a nie logicznym.

- Użycie aparatu fotograficznego lub komputera do sformatowania karty pamięci może sprawić, że odzyskanie zdjęć będzie niemożliwe. Jest to jednak zależne od marki używanego aparatu, na przykład urządzenia firm Nikon i Canon nie czyszczą całkowicie kart pamięci. Ich przeciwieństwem są aparaty Sony, które po wybraniu operacji formatowania usuwają wszystkie dane. Niektóre modele Olympusa czyszczą kartę, podczas gdy inne pozostawiają dane na karcie pamięci.

Nie tylko aparat

Program CameraSalvage firmy SubrosaSoft ( http://www.subrosasoft.com ) kosztuje prawie 40 USD i umożliwia odzyskiwanie zdjęć i filmów w formatach JPEG, TIFF, PNG, AVI, MOV, ASF i RM. Program pracuje w dwóch trybach (patrz zrzut: "Woluminy i urządzenia"). Pierwszy z nich jest przeznaczony do obsługi typowych woluminów, takich jak dyski twarde i płyty CD lub DVD. Drugi tryb umożliwia odzyskiwanie danych z urządzeń, takich jak aparat fotograficzny.

Co ciekawe, możliwe jest nie tylko przywracanie danych, ale ich bezpieczne usuwanie. Będzie to przydatne w sytuacji, gdy chcemy mieć pewność, że dane zdjęcie nie wpadnie w ręce niepowołanych osób.

Zalecenia dotyczące bezpieczeństwa

Utracone i znalezionePoczątkowo mogło się wydawać, że te zdjęcia zostały bezpowrotnie utracone.Na szczęście program Photo Rescuenie miał większego problemu z ich odzyskaniem.Kliknij, aby powiększyćUtracone i znalezionePoczątkowo mogło się wydawać, że te zdjęcia zostały bezpowrotnie utracone.Na szczęście program Photo Rescuenie miał większego problemu z ich odzyskaniem.Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest powstrzymanie się od usunięcia zrobionych zdjęć aż do momentu skopiowania wszystkich plików na inne urządzenie. Jedna kopia może jednak nie wystarczyć. W przypadku ważnych zdjęć zalecam umieszczenie dwóch kopii plików na różnych nośnikach, a nawet w różnych miejscach, na przykład w biurze i w domu.

Pozwoli to ustrzec się przed skutkami poważnej katastrofy, takiej jak pożar lub kradzież.

Do usunięcia skopiowanych zdjęć z karty pamięci należy używać aparatu fotograficznego, a nie komputera. Zapobiegnie to potencjalnym problemom z odczytem karty w przyszłości. Warto pamiętać, że aparaty nie są tak elastyczne i tolerancyjne, jak komputery!

Nie powtarzaj cudzych błędów

Nawet jeśli są przestrzegane wszystkie zalecenia dotyczące bezpieczeństwa, przedstawione w tym artykule, warto wyposażyć się w skuteczny program do odzyskiwania zdjęć. Nie oznacza to oczywiście, że wystarczy zainstalować program na dysku komputera w oczekiwaniu na niemiłą niespodziankę. Zapobiegliwy fotograf powinien wykonać kilka testów z użyciem wybranego programu. Najpierw usuńmy kilka zdjęć z karty pamięci, a następnie spróbujmy je odzyskać. Jeżeli zakończyło się to powodzeniem, sformatujmy kartę pamięci i ponówmy próbę odzyskania plików. Pozwoli to nie tylko sprawdzić skuteczność narzędzia, ale również nabrać niezbędnej biegłości w jego stosowaniu.

Nowy standard cyfrowych negatywów

Bardziej zaawansowani użytkownicy cyfrówek doceniają możliwość użycia danych z aparatu zapisanych w formacie RAW, które można przyrównać do niewywołanego negatywu. Na tak wczesnym etapie obróbki zdjęć użytkownik może dokonać w zasadzie dowolnych zmian. Z tego powodu duże zainteresowanie wzbudziło przedstawienie przez Adobe nowego standardu o nazwie Specyfikacja cyfrowego negatywu (Digital Negative Specification - DNG), dzięki któremu możliwe będzie ujednolicenie formatu RAW stosowanego przez różnych producentów.

W Internecie dostępne jest już darmowe narzędzie Digital Negative Converter, które umożliwia konwersję plików RAW z ponad 60 aparatów cyfrowych do formatu DNG. Również zmodyfikowany moduł dodatkowy Photoshop CS Camera Raw Plug-in obsługuje już format DNG. Odpowiednie pliki są dostępne pod adresami http://www.adobe.com/cameraraw i http://www.adobe.com/dng.

Artykuł jest fragmentem książki Derricka Story "Digital Photography Hacks" i został opublikowany za zgodą wydawnictwa O'Reilly.