Podwójna do kwadratu

W ofercie pamięci DDR drugiej generacji brakuje najbardziej efektywnych modułów.

W ofercie pamięci DDR drugiej generacji brakuje najbardziej efektywnych modułów.

Najważniejsze różnice między DDR i DDR2Kliknij, aby powiększyćNajważniejsze różnice między DDR i DDR2Coraz szybsze procesory nie wykorzystają w pełni swoich możliwości bez dobrej komunikacji z pamięcią. Transfer przez magistralę danych zależy od możliwości słabszego partnera. Na jednym końcu pompuje i ssie procesor w tempie czterech cykli danych na jeden takt FSB, a na drugim mamy różne protezy. Poczwórne przyspieszenie równoważy się pamięcią podwójnej prędkości (DDR) w połączeniu z podwójnym kontrolerem pamięci. Pozornie na magistrali danych panuje harmonia, ale kontroler pamięci życzy sobie mieć do czynienia z dwoma identycznymi modułami RAM. W przeciwnym razie nie podwoi szerokości szyny danych, czyli obniży transfer o połowę, albo bez tej redukcji będzie pracował z błędami. W niektórych płytach głównych mniejsze dysproporcje można wyrównywać asynchronicznym taktowaniem obu końców FSB, ale nie jest to rozwiązanie bezstratne. Druga generacja DDR pozwoli na rezygnację z podwójnego kontrolera albo za jego pomocą umożliwi dalsze zwiększanie wydajności.

Sztuczki

Wycięcie w innym miejscu chroni przed pomyłką. Na górze drugie, poniżej pierwsze pokolenie pamięci DDR.Kliknij, aby powiększyćWycięcie w innym miejscu chroni przed pomyłką. Na górze drugie, poniżej pierwsze pokolenie pamięci DDR.Zwiększenie tempa pracy samej komórki pamięci nie jest proste. Kondensator z tranzystorem mają tu monopol z powodu bezkonkurencyjnie niskich kosztów produkcji takiego układu. Razem z wszechobecną miniaturyzacją zwiększają się także możliwości komórki, ale niewystarczająco (ostatni rekord to 275 MHz). Konieczne jest inne rozwiązanie. Układ pamięci pracuje ze standardową szybkością, ale przez szynę danych podwójnej szerokości dostarcza się z dwóch banków większe porcje danych. Są one w buforze dzielone na dwie części standardowej szerokości i wysyłane w ratach. Pierwsza podczas wzrostu, druga - w drugiej połowie cyklu, podczas opadania sygnału zegarowego. To jest zasada działania pierwszego pokolenia DDR-ów, w drugim mechanizm podwojenia jest podobny. Układ wysyła czterokrotnie więcej danych ze standardową szybkością, a w buforze następuje zamiana powrotna, szerokość się zmniejsza do standardu, a częstotliwość wzrasta. Szczegółowy rozkład cykli widać na rysunku.

Zobacz również:

Od lewej taktowanie układów pamięci DRAM, bufora I/O i szyny danych. W DDR-ach jest dwukrotny odbiór w jednym cyklu.Kliknij, aby powiększyćOd lewej taktowanie układów pamięci DRAM, bufora I/O i szyny danych. W DDR-ach jest dwukrotny odbiór w jednym cyklu.Następną ważną charakterystyką modułów pamięci są opóźnienia. Chociaż mierzy się je w cyklach taktowania, właściwszą jednostką miary byłyby nanosekundy. Przyczyną opóźnień są zjawiska fizyczne, które bardziej zależą od zwykłego upływu czasu niż taktów zegara. Opóźnienie wynoszące dwa cykle zegara w 100 MHz trwa 20 nanosekund. Przy 200 MHz to samo opóźnienie potrwa cztery takty. Z tego powodu drugie pokolenie DDR-ów ma opóźnienia wyrażone w większych liczbach cykli niż poprzednie, ale niekoniecznie są one dłuższe.

Za gorąco

Wadą pierwszego pokolenia DDR-ów jest duże zapotrzebowanie na energię. Cztery GB pamięci zamieniają na ciepło około 35 W. W DDR2 obniżono napięcie pracy z 2,5 do 1,8 V. Ponieważ taka zmiana utrudnia rozróżnienie między zerem a jedynką, zrealizowano kilka pomysłów zmniejszających zakłócenia. Przeniesienie terminowania nieaktywnych układów pamięci z płyty głównej (charakterystyczny rząd układów wzdłuż gniazd pamięci) do wnętrza modułu uwalnia sygnały od przypadkowych zakłóceń. Efekt tej zmiany widać na rysunku. Przebiegi jedynki i zera różnią się o wiele wyraźnej od siebie. Kolejnym pomysłem jest różnicowe sterowanie sygnałami zegarowymi.

Nowy arbiter

Porównanie benchmarków pamięci, ogólnego i gryKliknij, aby powiększyćPorównanie benchmarków pamięci, ogólnego i gryPrzeniesienie terminowania z płyty głównej do układu pamięci. W dolnej części rysunku widać poprawę czytelności przebiegów.Kliknij, aby powiększyćPrzeniesienie terminowania z płyty głównej do układu pamięci. W dolnej części rysunku widać poprawę czytelności przebiegów.Jedną z ciekawszych innowacji wprowadzonych w drugiej generacji DDR-ów jest mechanizm Additive Latency, AL. W DDR-ach poprzedniego pokolenia mogło dochodzić do konfliktów na magistrali poleceń i w konsekwencji do opóźnienia ich wydania i wykonania. W strumieniu danych pojawiały się puste "bąble". W nowych do wydawania poleceń aktywacji przeznaczono cykle parzyste, odczytu zaś - nieparzyste. Ponieważ w starych po poleceniu "wybierz wiersz" zawsze następował wybór kolumny, w nowych połączono oba rozkazy w jeden. Teraz selekcja kolumny aktywuje się automatycznie po AL cyklach, bez angażowania magistrali poleceń. W praktyce AL+1 cykl jest równoznaczne z dotychczasowym opóźnieniem RAS to CAS. Zmieniło się także opóźnienie zapisu - zamiast jednego trwa teraz o jeden cykl krócej od opóźnienia odczytu.

Poszerzenie magistrali adresowej o dwa bity, przeniesienie układów terminowania do modułu, zwiększenie liczby linii zasilających i diagnostycznych spowodowało powiększenie liczby kontaktów ze 184 do 240. Zmieniono także wykończenie układów pamięci z TSOP na BGA.

Standard pamięci DDR2 zaczyna się od wydajności na której kończy się jego starszy odpowiednik. Jak pokazują testy, użytkownicy platformy FSB800 MHz powinni pozostać przy starszych PC3200. Taki wybór uzasadniają ceny, DDR-y 2 są prawie dwukrotnie droższe. Amatorzy szybszej i droższej platformy FSB1066 powinni zainteresować się pamięciami DDR2 PC4300. Problematyczne jest wykorzystanie najszybszych modułów DDR2 PC5300, do tej pory oficjalnie nieobsługiwanych przez żaden z dostępnych chipsetów.

Memtest86 3.2, Memtest86+ 1,5Kliknij, aby powiększyćMemtest86 3.2, Memtest86+ 1,5
CPU-Z 1.26Kliknij, aby powiększyćCPU-Z 1.26
RightMark Memory Analyzer 3.45Kliknij, aby powiększyćRightMark Memory Analyzer 3.45
Memtest86 3.2, Memtest86+ 1,5

Jeden z najbardziej znanych i zaawansowanych programów do testowania pamięci. Działa z dyskietką lub płytą startową. W skład testu wchodzi jedenaście modułów, które możesz dowolnie uruchamiać w zależności od tego, jak dokładnie chcesz sprawdzić pamięć.

Informacje http://www.memtest.org/

Środowisko pracy: DOS

CPU-Z 1.26

Program przeznaczony do identyfikacji jednostki centralnej dodatkowo wyposażono w moduł, który odczytuje informacje zapisane w SPD. Przydatny, gdy chcesz sam dobrać odpowiedni czas dostępu pamięci, a nie masz specyfikacji używanych modułów.

Informacje http://www.cpuid.com

Środowisko pracy: Windows

RightMark Memory Analyzer 3.45

Kopalnia wiedzy o używanych modułach pamięci i cache procesora. Odczytać możemy między innymi takie parametry, jak pojemność modułów, czas dostępu, technologia, taktowanie. Dodatkowo wyposażony w moduły do testowania wydajności i stabilności pamięci.

Informacje http://cpu.rightmark.org

Środowisko pracy: Windows