Polski VoIP

Rozmowy głosowe prowadzone za pośrednictwem komputera i Internetu to przyszłość - eksperci szacują, że firmy oferujące takie usługi wkrótce zdetronizują tradycyjne "telekomy". Również w Polsce pojawiło się wiele firm umożliwiających telefonowanie przez Internet za ułamek ceny, którą trzeba zapłacić np. Telekomunikacji Polskiej. Postanowiliśmy przetestować zaoferowane na polskim rynku usługi VoIP sprawdziliśmy ceny połączeń, ich jakość oraz wygodę korzystania. Poznaj wyniki testu i wybierz program, który pozwoli ci zaoszczędzić na rozmowach!

Rozmowy głosowe prowadzone za pośrednictwem komputera i Internetu to przyszłość - eksperci szacują, że firmy oferujące takie usługi wkrótce zdetronizują tradycyjne "telekomy". Również w Polsce pojawiło się wiele firm umożliwiających telefonowanie przez Internet za ułamek ceny, którą trzeba zapłacić np. Telekomunikacji Polskiej. Postanowiliśmy przetestować zaoferowane na polskim rynku usługi VoIP sprawdziliśmy ceny połączeń, ich jakość oraz wygodę korzystania. Poznaj wyniki testu i wybierz program, który pozwoli ci zaoszczędzić na rozmowach!

Sygnałem do rozpoczęcia wręcz rewolucyjnych zmian w obszarze VoIP było wprowadzenie przez popularny głosowy komunikator Skype usługi SkypeOut. Do tego momentu, aby skorzystać z VoIP, obydwie ze stron musiały mieć komputer, łącze z Internetem oraz odpowiedni program. Skype-Out upowszechnił możliwość połączeń za pomocą komunikatora internetowego z telefonami stacjonarnymi i komórkowymi.

Zobacz również:

Wzrastająca popularność SkypeOut pobudziła do działania rodzime firmy. Dotychczas tego typu usług właściwie w Polsce nie oferowano, z połączeń VoIP z tradycyjnymi telefonami można było korzystać tylko za pośrednictwem zagranicznych firm. Polskojęzyczne strony, oferujące tego typu usługi (np. Teleaikon), były jedynie pośrednikami, dzięki którym zakupienie konta VoIP nie wymagało międzynarodowego przelewu czy posiadania karty kredytowej.

Wtyczka o!phone ma bardzo ascetyczny wygląd i funkcjonalność, choć zapewnia informację na temat stanu konta.Kliknij, aby powiększyćWtyczka o!phone ma bardzo ascetyczny wygląd i funkcjonalność, choć zapewnia informację na temat stanu konta.W wypadku usług VoIP wymagania sprzętowe nie są duże. Aby z nich korzystać, trzeba mieć komputer z pełnodupleksową kartą (umożliwiającą jednoczesne odtwarzanie i nagrywanie dźwięku) - tylko bardzo stare komputery nie spełniają tego warunku. Dodatkowo potrzebne są głośniki lub (lepiej) słuchawki oraz mikrofon. Wszystkie przedstawione rozwiązania działają na komputerach z systemem Windows 98/Me/NT/2000/XP/2003. Firmy oferujące usługi VoIP nie udostępniły dotychczas oficjalnych klientów, działających w innych systemach, jednak można korzystać z oprogramowania open source. Niestety, zwykłe połączenie modemowe nie zawsze oferuje przyzwoitą jakość, np. Tlenofon zaleca łącze o przepustowości minimum 115 Kb/s, natomiast Neutron IT twierdzi, że do korzystania z ich usług powinno wystarczyć połączenie modemowe o szybkości 28,8 Kb/s.

Konflikt między Neutron IT a o2

W ostatnim czasie dwa popularne komunikatory: WPKontakt (związany z portalem Wirtualna Polska) i Tlen (związany z portalem o2) zyskały funkcjonalne rozszerzenia, umożliwiające połączenie z telefonią tradycyjną - Nawijkę i Tlenofon. Różnica polega na tym, że WPKontakt pojawił się w nowej wersji, natomiast w Tlenie te same możliwości zapewniła wtyczka. Różnicę stanowi to, że Nawijkę opracowała dla Wirtualnej Polski firma Neutron IT, natomiast Tlenofon jest sygnowany przez o2 - właściciela komunikatora.

W tym samym okresie pojawiła się nieoficjalna wtyczka do Tlenu, dodająca analogiczną funkcjonalność jak Tlenofon, lecz opracowana bez porozumienia z twórcami komunikatora przez firmę Neutron IT (tę samą, która przygotowała i obsługuje Nawijkę - konkurenta Tlenofonu). Dodatek ten - o nazwie o!phone - stał się przyczyną konfliktu między jego twórcami a właścicielami Tlenu.

Zdaniem prowadzacych portal o2, o!phone "podszywa się" pod usługę Tlenofon, a Neutron IT bezprawne wykorzystuje w reklamach markę komunikatora Tlen i uprawia nieuczciwą konkurencję. Z kolei zarząd firmy Neutron IT zarzuca o2 "kradzież pomysłu i próbę wykorzystania znaku o!phone do ułatwienia zbytu własnej usługi" oraz domaga się "zaniechania czynów nieuczciwej konkurencji i odszkodowania w wysokości 100 tys. zł, które w całości zostanie przeznaczone na cele społeczne".

Mimo to na razie osoby korzystające z komunikatora Tlen mogą wybierać między Tlenofonem a wtyczką o!phone.

Tlenofon

Wtyczka do komunikatora Tlen, umożliwiająca korzystanie z usług Tlenofonu, ma dość ubogi interfejs - nie można sprawdzić stanu konta czy obejrzeć historii rozmów.Kliknij, aby powiększyćWtyczka do komunikatora Tlen, umożliwiająca korzystanie z usług Tlenofonu, ma dość ubogi interfejs - nie można sprawdzić stanu konta czy obejrzeć historii rozmów.Wtyczka rozszerzająca możliwości komunikatora Tlen działa w trybie postpaid (płaci się po zakończeniu okresu rozliczeniowego i otrzymaniu faktury) oraz prepaid (opłatę uiszcza się przed skorzystaniem z usługi).

Postpaid

Chcąc korzystać z usługi w tej wersji, trzeba założyć konto w portalu o2, wypełnić formularz umowy, wydrukować go i przesłać do firmy o2 wraz z kserokopią stron z dowodu osobistego.

Po zarejestrowaniu umowy otrzymasz e-mail wraz z wersją instalacyjną wtyczki. Wystarczy uruchomić przesłany program, a Tlenofon zostanie dodany do komunikatora. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, to od momentu uruchomienia komunikatora możesz nawiązywać połączenia telefoniczne z komputera.

Prepaid

Wykorzystanie łącza (w Kb/s)Kliknij, aby powiększyćWykorzystanie łącza (w Kb/s)Dla wielu osób jest to wygodniejsza forma rozliczania, bo m.in. nie trzeba zawierać umowy i można znacznie szybciej korzystać z VoIP. Wystarczy założyć konto w portalu o2, uruchomić usługę Tlenofon, zalogować się do panelu użytkownika na stronie http://www.tlenofon.pl i przekazać na konto odpowiednie środki - za pośrednictwem serwisu przelewy24.pl, wykorzystując własne konto w jednym z banków - mBanku, Inteligo, Lukas Banku, Pekao SA - lub używając karty płatniczej MasterCard bądź Visa. Bardzo dużym udogodnieniem jest możliwość zasilenia konta dowolną kwotą. Przy dokonywaniu wpłat należy pamiętać, że nie warto robić tego na zapas, bo po 90 dniach niewykorzystane środki przepadają.

W czasie testów nawiązaliśmy wiele połączeń lokalnych, międzymiastowych oraz międzynarodowych. Ich jakość uznaliśmy za zadowalającą. Co prawda osoby, z którymi się łączyliśmy, zauważały delikatne "przycięcia" podczas transmisji głosu, ale nie były to zakłócenia przeszkadzające w komunikacji.

W trakcie przeprowadzania testów Nawijka była w wersji beta.Kliknij, aby powiększyćW trakcie przeprowadzania testów Nawijka była w wersji beta.Twórcy Tlenofonu informują, że w ramach ich usługi można zarejestrować stacjonarny numer i odbierać na komputerze połączenia z tradycyjnych telefonów. To udogodnienie kosztuje 5 zł +VAT miesięcznie. Rozmowy przeprowadzane między numerami Tlenofonu mają być bezpłatne. Możliwe jest również wykupienie numeru telefonicznego, który pozwoli na odbieranie faksów za pośrednictwem poczty elektronicznej (usługa faks2email). Koszt tego rozwiązania wynosi również 5 zł +VAT za miesiąc.

Tlenofon jest droższy od konkurencji nie tylko z powodu wyższej ceny minuty połączenia, ale również niekorzystnego dla klientów sposobu naliczania opłat - co minutę.

Choć za opłatą można uzyskać własny numer telefonu, na razie nie działa identyfikacja numerów połączeń wychodzących i przychodzących obsługiwanych przez Tlenofon. Przedstawiciele firmy zapewniają, że niedługo już będzie można korzystać z tej funkcji.

Nie planują natomiast udostępnienia połączeń z numerami alarmowymi. Jak poinformował nas Dariusz Kołotko, dyrektor promocji i komunikacji marketingowej o2.pl, są one zablokowane, bo nie można zlokalizować abonenta i skierować połączenia do odpowiedniej jednostki policji, straży pożarnej itp.

Neutron IT

Neutron IT jest w tej chwili najbardziej aktywnym operatorem VoIP - opracował rozwiązania umożliwiające rozmowy telefoniczne w trzech liczących się komunikatorach, Tlen WPKontakt i od niedawna Gadu-Gadu, oraz własny program easyCALL do przeprowadzania rozmów telefonicznych z użyciem komputera.