Tak trzymać

Prawidłowe trzymanie aparatu pozwoli w większości przypadków uniknąć zdjęć poruszonych. Warto o tym pamiętać za każdym razem, gdy bierzemy cyfrówkę do ręki.

Prawidłowe trzymanie aparatu pozwoli w większości przypadków uniknąć zdjęć poruszonych. Warto o tym pamiętać za każdym razem, gdy bierzemy cyfrówkę do ręki.

Oparcie ręki o kolano zawsze poprawia stabilność aparatu - wtedy całe ciało stanowi rodzaj statywu. Dlatego za każdym razem, gdy umieszczamy aparat blisko ziemi (np. fotografując dzieci), warto go oprzeć na kolanie.Kliknij, aby powiększyćOparcie ręki o kolano zawsze poprawia stabilność aparatu - wtedy całe ciało stanowi rodzaj statywu. Dlatego za każdym razem, gdy umieszczamy aparat blisko ziemi (np. fotografując dzieci), warto go oprzeć na kolanie.Co to za filozofia trzymać aparat? Biorę do ręki, naciskam spust i już. Od dziesięciu lat robię zdjęcia, co to za różnica - cyfrowy czy zwykły... Różnice są zasadnicze i nader często przez nie właśnie zdjęcia wychodzą nam poruszone. Nawet jeśli aparat nas nie ostrzegał przed zbyt krótkim czasem naświetlania. W skrajnych wypadkach potrafimy zrobić poruszone zdjęcie w pełnym słońcu albo korzystając z lampy błyskowej.

Zobacz również:

Wszystko przez różnicę w konstrukcji między tradycyjnym a cyfrowym aparatem. Prawie każda cyfrówka (wyjątkiem są lustrzanki) pozwala na celowanie za pomocą wbudowanego wyświetlacza LCD. Widzimy na nim obraz dokładnie taki sam, jaki rejestrowany jest przez obiektyw, więc nie ma się co dziwić, że większość fotoamatorów preferuje ten sposób wybierania kadru. Przez to z reguły trzymamy aparat w wyciągniętych rękach, na wysokości oczu. Bardzo trudno jest w takiej pozycji utrzymać aparat w jednym miejscu. Ponadto większość aparatów cyfrowych jest bardzo lekka (znów nie dotyczy to lustrzanek), a to dodatkowo sprzyja poruszeniom. W efekcie nieustanna praca mięśni rąk sprawia, że aparat bez przerwy zatacza delikatne kręgi. I to jest pierwsza z przyczyn poruszenia aparatu. W tradycyjnych aparatach przyciskaliśmy celownik do oka. A ponieważ głowa nie jest tak ruchliwa jak ręce, aparat uzyskiwał dodatkową stabilność.

Kliknij, aby powiększyćKliknij, aby powiększyć

Wskazówka

Prawdopodobieństwo poruszenia zdjęcia rośnie wraz z długością ogniskowej obiektywu.

Uchwyt to podstawa

Drugim, nader częstym problemem jest sam uchwyt. Z reguły trzymamy aparat oburącz. Lewa ręka trzyma mocno cały korpus za brzeg, drugą ręką sięgamy do spustu migawki, trzymając kciukiem i palcem wskazującym brzeg aparatu. W efekcie, gdy naciskamy na spust migawki, skurcz mięśni popycha całą dłoń w dół. Druga ręka trzyma go cały czas w tej samej pozycji, a przez to bezwiednie obracamy aparat.

Trzeci problem pojawia się często, gdy robimy zdjęcia z lampą błyskową. Tradycyjne aparaty dawały fotografowi jasno do zrozumienia, że zdjęcie zostało zrobione. Sygnałem był trzask migawki i szum silnika przewijającego film do następnej klatki. Dlatego nie zwracał uwagi na błysk lampy. W czasach aparatów cyfrowych to właśnie błysk jest tym sygnałem - błysnęło, znaczy można opuścić aparat. Ale mało kto wie, że współczesne aparaty cyfrowe błyskają dwa razy. Pierwszy błysk służy do pomiaru parametrów ekspozycji, a dopiero drugi oświetla scenę. Między nimi jest bardzo krótka przerwa - rzędu 0,25-0,1 s. Niby niewiele, ale fotograf widząc błysk zaczyna odruchowo opuszczać aparat, a on w tym czasie robi zdjęcie. I nie ma wtedy siły - zdjęcie wychodzi poruszone, wbrew powszechnej opinii, że błysk pozwala "zamrozić ruch". Potrafi zamrozić, ale tylko poruszających się przedmiotów, a nie poruszającego się aparatu. Taki przypadek zdarza się nader często, gdy fotografujemy w tłumie znad głowy - wtedy w naturalnym odruchu chcemy jak najszybciej schować się, by nie zwracać na siebie uwagi.

Jak się tego ustrzec? Trzeba umiejętnie trzymać aparat. Zawsze gdy robimy zdjęcie z ręki, szukajmy jakiejś podpórki dla łokci. Jeśli robimy zdjęcia blisko ziemi, znakomicie nadaje się do tego kolano, na którym opieramy łokieć prawej ręki (tej od spustu migawki). Jeśli robimy w pozycji stojącej, starajmy się trzymać łokcie jak najbliżej ciała, wręcz przycisnąć je do żeber. Choć nie jest to wygodne, zwiększa prawdopodobieństwo stabilnego utrzymania aparatu.

Aparat trzymajmy w ten sposób, by lewa dłoń podpierała go od dołu. Mniejsze aparaty możemy objąć prawą dłonią w ten sposób, że kciuk jest na dole, a palec wskazujący na górze. Dzięki temu naciskając spust nie przesuniemy dłoni w dół, bo palce będą się na aparacie zaciskały, a nie ciągnęły go w dół.

Kliknij, aby powiększyćKliknij, aby powiększyć
Naciskanie spustu migawki to newralgiczny moment. Wielu fotografujących obraca w tym momencie cały aparat. Sprzyja temu niewłaściwy uchwyt - aparat wisi na lewej dłoni jak na zawiasie.Kliknij, aby powiększyćNaciskanie spustu migawki to newralgiczny moment. Wielu fotografujących obraca w tym momencie cały aparat. Sprzyja temu niewłaściwy uchwyt - aparat wisi na lewej dłoni jak na zawiasie.Starajmy się zawsze podpierać aparat lewą dłonią. Oprócz poprawy stabilności zmniejszamy ryzyko zasłonięcia palcem lampy błyskowej.Kliknij, aby powiększyćStarajmy się zawsze podpierać aparat lewą dłonią. Oprócz poprawy stabilności zmniejszamy ryzyko zasłonięcia palcem lampy błyskowej.

W stabilnym utrzymaniu aparatu bardzo pomagają ruchome ekrany LCD. Część z nich pozwala na takie odchylenie, że można wygodnie robić zdjęcia aparatem przyciśniętym do piersi. Warto też pamiętać o praktyce stosowanej przez strzelców wyborowych - oni po wycelowaniu przed oddaniem strzału wstrzymują oddech, żeby ruch płuc nie zepsuł "roboty".

Wskazówka

Lampa błyska zawsze dwa razy. Gdy zobaczysz błysk, nie opuszczaj od razu aparatu.

Czekajmy na flesz

A gdy robimy zdjęcia z lampą błyskową, wystarczy że poczekamy chwilę dłużej, niż nam się wydaje. Idealnie byłoby, gdybyśmy po prostu czekali na ukazanie się gotowego zdjęcia na ekranie LCD.

Oczywiście w fotografii nic nie zastąpi dobrego statywu, ale na to nie zawsze można sobie pozwolić. Profesjonalni fotografowie, którzy też nie zawsze mogą ze sobą zabrać dodatkowe "żelastwo", tak nauczyli się panować nad swoim ciałem, że potrafią zrobić nieporuszone zdjęcie nawet przy czasie naświetlania rzędu jednej sekundy. Tak pewnej ręki życzymy wszystkim czytelnikom ZOOM-a.

Wskazówka

Staraj się zawsze o coś oprzeć rękę trzymającą aparat - murek, barierkę, a nawet własne kolano.