Zdjęcie na aukcję

Pokazujemy jak z kawałka drutu, chusteczki do nosa, lampki na biurko i kartki papieru zrobić ministudio i sfotografować niewielki przedmiot, na przykład na aukcję internetową.

Pokazujemy jak z kawałka drutu, chusteczki do nosa, lampki na biurko i kartki papieru zrobić ministudio i sfotografować niewielki przedmiot, na przykład na aukcję internetową.

Fotografowanie małych przedmiotów jest proste. Bardzo małym nakładem środków można zrobić całkiem przyzwoite zdjęcia.Kliknij, aby powiększyćFotografowanie małych przedmiotów jest proste. Bardzo małym nakładem środków można zrobić całkiem przyzwoite zdjęcia.Rozmiar ma znaczenie - głosił slogan reklamowy filmu "Godzilla". To prawda. Im mniejszy przedmiot, tym łatwiej zrobić mu ładne zdjęcie. Pamiątkowy zegarek, biżuteria po babci, scyzoryk - czasem chcielibyśmy sfotografować takie drobiazgi. By mieć w archiwum pamiątkę, by wysłać ciotce z Ameryki zdjęcie rodowych klejnotów albo po prostu by wystawić przedmiot na aukcję internetową.

Zobacz również:

Zmorą współczesnej fotografii stały się lampy błyskowe. Ma ją praktycznie każdy nowy aparat - na palcach jednej ręki można policzyć cyfrówki bez flesza. Nie dość, że niszczą one wszelką kreatywność, bo łatwiej przecież włączyć flesz niż kombinować ze światłem, to jeszcze na domiar złego oświetlają fotografowany obiekt bardzo nienaturalnym światłem. Bo kto to widział, żeby światło padało od strony obserwatora - tak zdarza się tylko wtedy, gdy prowadzimy samochód po ciemku. W każdej innej sytuacji światło pada z góry i boku.

Zasadę tę od zawsze stosują fotografowie profesjonalni. Zawsze ustawiają światło z boku fotografowanego przedmiotu, tak by padało trochę z góry, a nie od strony fotografa.

Mało kto może pozwolić sobie na studio fotograficzne, gdzie mógłby do woli eksperymentować ze światłem. Lampy studyjne są dosyć drogie, a ponadto trzeba wygospodarować na nie miejsce - i to dość dużo miejsca. Tym więcej, im większe przedmioty chcemy fotografować.

Mały majsterkowicz

Do osiągnięcia dobrego efektu nie potrzeba wcale skomplikowanego i drogiego sprzętu studyjnego. My poradziliśmy sobie za pomocą taśmy klejącej, chusteczek higienicznych, kawałka drutu i kartki papieru.Kliknij, aby powiększyćDo osiągnięcia dobrego efektu nie potrzeba wcale skomplikowanego i drogiego sprzętu studyjnego. My poradziliśmy sobie za pomocą taśmy klejącej, chusteczek higienicznych, kawałka drutu i kartki papieru.Ale jeśli ograniczymy się do małych przedmiotów, na przykład kolczyków? Wtedy studio możemy sklecić z tego, co każdy znajdzie u siebie w domu. Dokładnie potrzebujemy: kawałka białego papieru, taśmy klejącej, kawałka drutu, chusteczki higienicznej (biała), lampek stołowych lub podłogowych (z białym abażurem), ewentualnie kawałka folii aluminiowej i jakiegoś ciężkiego przedmiotu - może być np. butelka z wodą. Jedyny sprzęt czysto fotograficzny (oprócz aparatu oczywiście) to statyw. Bez niego będzie trudno.

Na wstępie należy zaznaczyć, że cała zabawa ma sens tylko wtedy, gdy możemy odciąć wszystkie źródła światła w mieszkaniu. Dlatego najlepiej jest eksperymentować zimową porą, kiedy na zewnątrz robi się bardzo szybko ciemno. Budowę ministudia rozpoczynamy od ustawienia na stole tła z kartki białego papieru. Tło musi wyginać się w górę, dlatego dobrze jest położyć kartkę na stole, a jeden z brzegów oprzeć o jakiś przedmiot, np. butelkę z wodą. Teraz ustawiamy lampy. Kluczem do sukcesu jest oświetlenie fotografowanych przedmiotów światłem rozproszonym. Jeśli mamy lampę z białym abażurem, ustawiamy ją tak, by świeciła na fotografowany przedmiot przez abażur. Z drugiej strony stawiamy lampkę stołową. Do celów sesji fotograficznej trzeba wkręcić w nią mocniejszą niż zwykle żarówkę, np. 100 W. Jej światło rozpraszamy za pomocą chusteczki do nosa. Nie można jej położyć bezpośrednio na lampce, bo zapaliłaby się dość szybko. Zamiast tego z kawałka drutu wyginamy pętelkę, na której zawieszamy chustkę i stawiamy między lampką a oświetlanym przedmiotem.

Aparat w dłoń

Kurz usuwamy za pomocą polecenia Filter->Noise->Dust & Scratches, po uprzednim zaznaczeniu całego tła za pomocą magicznej różdżki (Magic Wand).Kliknij, aby powiększyćKurz usuwamy za pomocą polecenia Filter->Noise->Dust & Scratches, po uprzednim zaznaczeniu całego tła za pomocą magicznej różdżki (Magic Wand).Czas ustawić aparat. Zakładamy go na statyw, statyw przysuwamy do stołu. Zapalamy obydwie lampy i gasimy wszystkie pozostałe w mieszkaniu. Białą kartkę wykorzystujemy do ustawienia ręcznego balansu bieli. Teraz stawiamy fotografowany przedmiot i ustawiamy na niego ostrość. Prawie na pewno niezbędne okaże się przestawienie obiektywu w tryb makro. Kolejną bardzo ważną rzeczą jest włączenie korekcji ekspozycji. Każdy aparat przystosowany jest do robienia zdjęć w innych warunkach i światłomierz źle nastawia parametry ekspozycji - trzeba nakazać prześwietlenie zdjęcia o ok. +2/3 do +4/3 EV. Właściwą wartość należy dobrać eksperymentalnie, najlepiej ustawić po prostu autobracketing.

Kolejnym wyzwaniem jest właściwy wybór punktu, na którym będzie nastawiana ostrość, gdyż przy fotografowaniu małych przedmiotów mamy do czynienia z bardzo małą głębią ostrości.

A na koniec oszustwo

Zdjęcia małych przedmiotów mają jedną wadę. Bardzo widoczny jest na nich kurz. W opisywanym przez nas przypadku fotografowania biżuterii same precjoza udało się doczyścić za pomocą pędzelka do czyszczenia obiektywu. Niestety, atłasowe pudełko za nic nie chciało pozbyć się drobniutkich białych włosków. Dlatego najlepsze zdjęcie ze zrobionej serii trzeba było jeszcze wyczyścić. W sukurs przyszło tło, na jakim fotografowaliśmy złote przedmioty - czerwony kolor tak mocno odcinał się od reszty zdjęcia, że za pomocą magicznej różdżki (Magic Wand) bez trudu kilkoma kliknięciami udało się zaznaczyć cały obszar. Teraz wystarczyło tylko wybrać filtr Dust & Scratches, by pozbyć się niepotrzebnych paprochów.

Wskazówka

Zanim naciśniesz spust

  • Wyczyść fotografowany obiekt z kurzu.
  • Ustaw właściwy balans bieli.
  • Ustaw korekcję ekspozycji.