Fotka na prezent

Potrzebujesz oryginalnego prezentu dla bliskiej osoby? Przeszukaj swoje archiwum fotograficzne, na pewno wiele zdjęć wartych jest by ozdobić kalendarz, puzzle lub kubek.

Potrzebujesz oryginalnego prezentu dla bliskiej osoby? Przeszukaj swoje archiwum fotograficzne, na pewno wiele zdjęć wartych jest by ozdobić kalendarz, puzzle lub kubek.

Kliknij, aby powiększyćImieniny, urodziny, walentynki, dzień matki, ojca, kobiet, dziecka, mikołajki... okazji do wręczania prezentów nie brakuje w ciągu roku. Przynajmniej raz w miesiącu stajemy przed wyborem - co tym razem dać w prezencie. Lista pomysłów za każdym razem, gdy zaczniemy wykreślać koncepty trywialne, jest niebezpiecznie krótka. Od najmłodszych lat uczeni jesteśmy, że największą wartość mają prezenty zrobione własnoręcznie. W przedszkolu przy każdej okazji cierpliwie laurki na dzień mamy, czy robimy plastelinowe dzbanuszki dla babci. I nie ma takiej mamy, która nie wzruszy się na ich widok. Gdy dorastamy, coraz bardziej wstydzimy się własnoręcznie zrobionych prezentów i oddajemy pole przemysłowo robionym puzzlom, rękawiczkom, portfelom... Ostatecznie nerwowo wręczamy parę zimowych rękawiczek w lipcu, albo komplet do badmintona w lutym. Jeśli jednak od jakiegoś czasu robimy zdjęcia aparatem cyfrowym, to mamy zdjęcia większości bliskich nam osób - to przecież reguła, że fotografujemy znajomych. Możemy pokusić się o sprezentowanie im najlepszych naszych zdjęć w mniej lub bardziej wyszukanej formie. Ciekawą propozycją jest kubek ze zdjęciem i zabawnym napisem. Najbardziej skomplikowany i oryginalny jest kalendarz z wybranymi fotografiami. Gdy wyprodukujemy taki gadżet, jednego możemy być pewni - będzie unikalny, nikt inny takiego nie kupi w sklepie.

Zobacz również:

Puzzle

Kliknij, aby powiększyćNa puzzlach można umieścić dowolne zdjęcie. Technologia jest stosunkowo prosta - firma wykonująca odbitki robi zdjęcie, wysyła je do introligatora, a ten nakleja fotografię na kawałek kartonu i wycina specjalną sztancą w kształt puzzli.

Wysyłka do introligatora oznacza, że na wykonanie puzzli trzeba trochę poczekać - trwa to z reguły 10 dni. Niestety, na naszym rynku oferta jest stosunkowo uboga. Do wyboru mamy tylko kilka formatów puzzli, a ilość elementów, w zależności od wielkości waha się od 50 do 230. Poszukującym ciekawych rozwiązań polecamy amerykańską stronę photos2puzzles.com, gdzie można zamówić puzzle w różnych kształtach, a także zestawy do samodzielnego produkowania puzzli.

Bardzo ważne jest, by wybrać dobre zdjęcie na puzzle. Musi być na nim wiele kolorowych plam z długimi liniami, takimi, które będą ciągnęły się przez kilka kawałków układanki. Beznadziejnym pomysłem jest robienie puzzli z drobnymi, powtarzającymi się wzorkami, takimi jak morskie fale czy trawa. Wtedy ułożenie takiej układanki jest praktycznie niemożliwe, a co za tym idzie prezent będzie jednym z wielu bezużytecznych gadżetów.

Gadżet puzzle

Cena od 29 do 39 zł

Gdzie http://www.e-foto.pl , http://www.labfoto.pl , http://www.fotojoker.pl

Kubek

Kliknij, aby powiększyćTo chyba najwdzięczniejszy gadżet, zwłaszcza dla ludzi pracujących w biurach. Procedura nanoszenia zdjęcia na kubek jest dość skomplikowana. Obecnie najlepszą technologią jest termotransfer. Najpierw zdjęcie drukowane jest na specjalnej drukarce termosublimacyjnej, która przenosi specjalne barwniki na arkusz papieru. Następnie arkusz przykładany jest do odpowiednio spreparowanego kubka, zaciskany w uchwycie grzewczym i wygrzewany. Barwnik z papieru przenosi się na powierzchnię kubka.

1 Wybieramy zdjęcie - Stworzenie kubka ze zdjęciem rozpoczynamy od wyboru zdjęcia. Powinno mieć ono rozmiary 13 x 9 cm i rozdzielczość 300 dpi. Jeśli umieszczamy na nim napis, pamiętajmy, by był co najmniej pół centymetra od każdego z brzegów, inaczej może zostać obcięty.Kliknij, aby powiększyć1 Wybieramy zdjęcie - Stworzenie kubka ze zdjęciem rozpoczynamy od wyboru zdjęcia. Powinno mieć ono rozmiary 13 x 9 cm i rozdzielczość 300 dpi. Jeśli umieszczamy na nim napis, pamiętajmy, by był co najmniej pół centymetra od każdego z brzegów, inaczej może zostać obcięty.Ostatnim etapem jest wygrzewanie naczynia w piecu, by wydruk pokrył się szkliwem i utrwalił. W ten sposób kubek staje się praktycznie niezniszczalny. Ciekawym gadżetem są czarne kubki zmieniające kolor pod wpływem temperatury. Zdjęcie naniesione na taki garnuszek jest niewidoczne, póki jest zimny. Gdy nalejemy gorącej cieczy powierzchnia naczynia staje się biała i pojawia się zdjęcie. Zdjęcia na kubkach mają różne wymiary, ale z reguły jest to 11,5 na 7,5 cm. Warto wiedzieć, że w trakcie przenoszenia obrazu z papieru na kubek drukowane jest większe zdjęcie, by pokryć cały obszar przyjmujący barwnik. Dlatego jeśli umieszczamy napis, musi być on z daleka od brzegów zdjęcia.

2 Przygotowujemy zamówienie - Ładujemy zdjęcia do serwisu internetowego. Tam możemy zamówić odbitki lub różnego rodzaju gadżety. Do wyboru mamy puzzle, kubki, czapki, koszulki. Jedno zdjęcie może posłużyć do stworzenia kilku różnych drobiazgów.Kliknij, aby powiększyć2 Przygotowujemy zamówienie - Ładujemy zdjęcia do serwisu internetowego. Tam możemy zamówić odbitki lub różnego rodzaju gadżety. Do wyboru mamy puzzle, kubki, czapki, koszulki. Jedno zdjęcie może posłużyć do stworzenia kilku różnych drobiazgów.3 Płacimy - Gdy już wybraliśmy co trzeba, pozostaje potwierdzić adres wysyłki, wybrać sposób płatności i dokonać ostatniego potwierdzenie zamówienia. W zależności od tego, co wybraliśmy, na zamówienie czekamy od kilku dni do dwóch tygodni. Najdłużej trwa wyprodukowanie puzzli.Kliknij, aby powiększyć3 Płacimy - Gdy już wybraliśmy co trzeba, pozostaje potwierdzić adres wysyłki, wybrać sposób płatności i dokonać ostatniego potwierdzenie zamówienia. W zależności od tego, co wybraliśmy, na zamówienie czekamy od kilku dni do dwóch tygodni. Najdłużej trwa wyprodukowanie puzzli.

Gadżet kubek

Cena od 19 do 35 zł

Gdzie http://www.e-foto.pl , http://www.labfoto.pl , http://www.fotojoker.pl

Wprasowanki

Kliknij, aby powiększyćZdjęcia możemy nanieść również na dowolną tkaninę, jedynym warunkiem jest, by można ją było prasować w wysokiej temperaturze (na żelazku trzy kropki). Okolicznościowe zdjęcie możemy nanieść na koszulkę, fartuch, torbę, poduszkę, obrus, zasłonkę... Wystarczy drukarka atramento wa</a>, specjalna folia termotransferowa i żelazko. Takie folie produkują praktycznie wszyscy więksi producenci papierów do drukarek, a cena jednego arkusza A4 wynosi ok. 6 złotych.

Wskazówka

Przygotowanie pliku

Gdy wysyłamy zdjęcia do serwisu internetowego, by nie przeciążać zbytnio naszego łącza, dopasujmy rozmiar zdjęć - to pozwoli radykalnie zmniejszyć wielkości plików, a co za tym idzie, skrócić czas wysyłki. Jeśli np. zamawiany przez nas gadżet wymaga fotografii o rozmiarach 13 x 9 cm, to po prostu przygotujmy zdjęcie o takich rozmiarach i rozdzielczości 300 dpi. Większa nie ma sensu - jeśli my nie zmniejszymy rozmiaru pliku, zrobi to maszyna przed naświetleniem kawałka papieru.

W komputerze projektujemy odpowiedni wydruk, możemy też umieścić okolicznościowy napis. Należy pamiętać, by zrobić nadruk w lustrzanym odbiciu. Zdjęcia drukujemy z możliwie największą jakością - folie transferowe znakomicie przyjmują atrament. Po wydrukowaniu trzeba za pomocą żelazka wprasować obrazek w przedmiot, który chcemy ozdobić. Jeśli nie mamy drukarki, nie wszystko stracone. W wielu serwisach fotograficznych możemy zamówić koszulki. Za zgodą obsługi serwisu możemy przynieść lub przesłać przedmiot, na który naniesiemy wydruk.

Gadżet nadruk na materiale

Cena koszulka 30 zł, miś - 25 zł, poduszka 20 zł

Gdzie http://www.labfoto.pl , http://www.e-foto.pl , http://www.fotojoker.pl

Kalendarz

Kliknij, aby powiększyćNajwiększy wybór kalendarzy znajdziemy w serwisie Superfoto. Do wyboru jest nam oferowanych kilka szablonów. Może być np. ścienny jednostronicowy lub dwunastostronicowy, albo biurkowy dwunastrostronnicowy. Ścienne można zamówić w dwóch formatach 20 x 30 cm albo 30 x 45. Koszt kalendarza waha się od 12,9 zł za jednostronnicowy o wymiarach 20 x 30 do 99 zł za dwunastostronnicowy formatu 30 x 45. Kalendarze wykonywane są na papierze fotograficznym i spinane sprężyną. W innych serwisach, takich jak foto.interia.pl czy www.fotonet.tychy.pl, możemy zamówić kalendarze jednostronicowe z wymyślną grafiką uzupełnioną o nasze zdjęcie.

By zamówić taki kalendarz, musimy najpierw wysłać wybrane zdjęcia do serwisu Superfoto. Najlepiej do tego nadaje się aplikacja udostępniana przez serwis. Po jej uruchomieniu wskazujemy po prostu katalog ze zdjęciami, które chcemy wysłać, zaznaczamy zdjęcia i klikamy Wyślij. Program spyta tylko o login i hasło, po czym automatycznie załaduje wszystkie zdjęcia do serwisu. To bardzo wygodne rozwiązanie.

Przed wysyłką dobrze jest odpowiednio spreparować zdjęcia, to znaczy skadrować u siebie w komputerze. Warto wiedzieć, że nasze fotografie umieszczane są w polu o proporcjach bardzo zbliżonych do kwadratu. Na przykład w przypadku kalendarza 20 x 30 jest to pole 18 x 17 cm. Kalendarz stołowy to zdjęcie 7,5 x 8,5 cm. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by umieścić zdjęcie o innych proporcjach - po prostu część obszaru przeznaczonego na zdjęcie będzie w takim wypadku biała.

Wskazówka

Korzystając z internetowego serwisu, tworzenie kalendarza zaczynamy od załadowania kompletu zdjęć, które posłużą jako ilustracje kolejnych stron. Następnie wchodzimy do katalogu z załadowanymi przed chwilą zdjęciami. Gdy już wybierzemy rodzaj kalendarza, musimy zdecydować się na proporcje wybranych zdjęć i ich ustawienie na stronach. Gdy wszystkie miesiące są gotowe, zaznaczamy je i dodajemy do zamówienia. Płacimy i czekamy na przesyłkę.

Gadżet kalendarz

Cena od 12,9 do 99 zł

Gdzie http://www.superfoto.pl , http://www.fotonet.tychy.pl , http://foto.interia.pl

Duże zdjęcie

Kliknij, aby powiększyćChoć pomysł może wydawać się trywialny, to jednak duże zdjęcie umieszczone w ładnej ramce może być znakomitym prezentem dla kogoś bliskiego. Na przykład dla babć i dziadków oczywiście znakomitym prezentem są zdjęcia wnuków o rozmiarach 20 x 30, 25 x 38 albo nawet 30 x 45 cm, w ładnej ramce.

Warto wiedzieć, że z dobrego aparatu cyfrowego możemy zrobić naprawdę duże odbitki. Wprawdzie w specyfikacjach maszyn wykonujących odbitki możemy przeczytać, że naświetlają one papier z rozdzielczością 300 dpi, ale to nie znaczy, że musimy się niewolniczo trzymać tej rozdzielczości. Gdyby tak było, to cyfrowe zdjęcia w formacie 30 x 45 cm robilibyśmy tylko kilkoma aparatami cyfrowymi, z których najtańszy to Canon EOS 1Ds Mark II. Potrafi on zrobić zdjęcie o rozdzielczości 16 mln pikseli, mniej więcej tyle ile trzeba do wykonania odbitki 30 x 45 w rozdzielczości 300 dpi. Tyle, że aparat kosztuje tyle co pół dobrego samochodu - jego cena na naszym rynku wynosi ponad 30 tys. zł. Mimo to w wielu polskich serwisach fotograficznych możemy wykonać odbitki o rozmiarach 30 x 45 cm. Przy takim rozmiarze zdjęcia możemy sobie pozwolić na znaczne zmniejszenie rozdzielczości, nawet do 150 dpi. A to oznacza, że zdjęcie powinno mieć ok. 5 mln pikseli, co nie jest już jakimś wielkim wyczynem - większość sprzedawanych dziś cyfrówek, nawet tych niedrogich, wyposażona jest w taką matrycę - lub nawet lepszą.

Przy rozdzielczości 150 dpi gołym okiem będzie widać poszczególne piksele zdjęcia. Ale tylko z bliska. Tak dużego zdjęcia nie oglądamy z odległości 30 cm, a z ponad metra. Wtedy poszczególne piksele znikają, a zdjęcie robi znakomite wrażenie. Dlatego nie bójmy się powiększeń.

Gadżet zdjęcie 30 x 45 cm

Cena 18-30 zł

Gdzie http://www.superfoto.pl , http://www.labfoto.pl , http://www.e-foto.pl , http://www.vertis.pl