Zmarszczkom mówimy NIE!

Jak dokonać dobrej korekcji zdjęcia twarzy, jeśli przy okazji chcielibyśmy fotografowaną osobę nieco ''Odmłodzić''?

Jak dokonać dobrej korekcji zdjęcia twarzy, jeśli przy okazji chcielibyśmy fotografowaną osobę nieco ''Odmłodzić''?

Aplikacja do amatorskiej obróbki zdjęć - Adobe Photoshop Elements - została wyposażona w wiele nowych funkcji, ale jedna z nich na pewno sprawi, że pokocha ją każda kobieta w wieku od 10 lat wzwyż. Bo jakże nie pokochać programu, który pozwala jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki odmłodzić prawie każdą osobę o 10 lat? Zmarszczki, kurze łapki i cienie pod oczami nie są już żadnym problemem. Elements 3.0 wyposażono w narzędzie "Healing brush" (pędzel uzdrawiający), którym wygładzimy każdy portret.

Zobacz również:

Oczywiście nie jest to jedyna nowość w programie, ale już ona sama sprawia, że warto wysupłać 420 zł na najnowszą wersję programu albo uaktualnić starszą za ok. 300 zł.

Zasada działania i korzystania z tego narzędzia jest podobna do opisywanego już wielokrotnie w ZOOM-ie pędzla klonującego (Clone Stamp). Tyle że pędzel klonujący pozwalał jedynie na skopiowanie obszarów zdjęcia z jednego miejsca na drugie. "Healing brush" oprócz tego dopasowuje kolor i fakturę wybranej łatki do faktury obszaru, na który dokonujemy kopiowania. Jeśli więc musimy usunąć kurze łapki w kącikach oczu, wystarczy wskazać kawałek skóry na policzku, zamazać pędzlem zmarszczki i po kilku sekundach obliczeń komputer tak dopasuje kopiowany kawałek skóry, że osoba postronna w życiu nie zauważy fałszerstwa.

Pędzel jak skalpel

PrzedKliknij, aby powiększyćPrzedZabawę w chirurga plastycznego zaczynamy od wczytania zdjęcia i powiększenia fragmentu, który chcemy korygować. Z palety narzędziowej wybieramy "Healing brush", normalnie jest ono ukryte pod narzędziem "Spot healing brush" (o którym za chwilę). Trzeba kliknąć guzik w przyborniku i chwilę przytrzymać klawisz myszy. Wtedy rozwinie się mała lista i z niej wybieramy właściwe narzędzie.

Pracę rozpoczynamy, podobnie jak w przypadku pędzla klonującego, od wskazania obszaru, z którego będą pobierane fragmenty skóry służącej do wygładzenia zmarszczek. Trzeba zaznaczyć duży gładki obszar: policzek albo czoło. Teraz pędzlem zamalowujemy ten obszar twarzy, który chcemy poprawić. Nie przejmujmy się, że skóra ma inny odcień. Gdy tylko skończymy malowanie, komputer rozpocznie obliczenia i w kilka chwil (z reguły mniej niż w sekundę) dopasuje łatkę. W ten sposób w kilka minut poprawimy bez trudu cienie pod oczami i zmarszczki w kącikach oczu oraz na czole. Nie ruszajmy jednak górnych powiek - te wymagają większej troski.

Ostrożnie z powiekami

PoKliknij, aby powiększyćPoChoć bez trudu pędzlem uzdrawiającym jesteśmy w stanie wygładzić każdą powiekę, należy pamiętać żeby zachować choć odrobinę anatomicznej poprawności. Gdy otwieramy oczy, górna powieka musi się pofałdować - nawet niemowlaki mają na niej zmarszczki. O ile gładka dolna powieka nie wzbudza zdziwienia, o tyle gładka górna wygląda bardzo nienaturalnie.

By zachować pozory, musimy posłużyć się pewnym trickiem. Zaznaczmy obszar górnej powieki i skopiujmy go do nowej warstwy (operacje na warstwach były opisane w ZOOM-ie 4/2004). Wygładźmy górną powiekę, korzystając z obrazu na nowej warstwie, nie zostawiając żadnej zmarszczki. Następnie skorygowanej warstwie nadajmy przezroczystość 50-70%, co sprawi, że fałdki na powiece z dolnej warstwy zaczną delikatnie prześwitywać.

Gdy usuwamy fałdki wokół oczu, uważajmy na górną powiekę. Gdyby fotografowana osoba miała rzeczywiście tak gładką górną powiekę, zamknięcie oczu wymagałoby ogromnego wysiłku mięśni wokół oczodołu.

Piegom też dziękujemy

Na koniec oczywiście warto pozbyć się wszelkich drobnych wad skóry twarzy. Do tego znakomicie nadaje się narzędzie "Spot healing brush", którego działanie podobne jest do "Healing brush". Zmarszczek tym nie usuniemy, ale pieg na policzku poprawimy bez trudu.

Narzędzie "Healing brush" doskonale nadaje się też do poprawiania wszelkich obszarów zdjęcia o w miarę jednolitej fakturze.

Czego uczymy

  • Korygowania wad skóry

  • Poziom trudności: średnio zaawansowany

  • Potrzebne umiejętności: obsługa warstw, korzystanie z pędzli, zaznaczanie obszarów

  • Programy: Adobe Photoshop Elements 3.0

  • Sprzęt: komputer

Warunki ekspozycji

Aparat Canon powershot G5

Ekspozycja 1/400 sec

Światło naturalne dzienne

Obiektyw Canon

Przysłona 3.2

Czułość ISO 100

1 Ustawiamy obszar roboczy

1Kliknij, aby powiększyć1Pracę rozpoczynamy od powiększenia obszaru, w którym będziemy pracować za pomocą lupy, po czym wybieramy z przybornika narzędzie "Healing brush". Klikamy guzik w przyborniku i chwilę przytrzymujemy klawisz myszy.

2 Cienie pod oczami

2Kliknij, aby powiększyć2Trzymając klawisz Alt, wskazujemy kursorem myszy na środek obszaru z gładką skórą, na przykład na policzku. Następnie zamalowujemy cienie pod oczami. Gdy puścimy klawisz myszy, komputer wygładzi skórę.

3 Kopia górnej powieki

3Kliknij, aby powiększyć3Za pomocą lassa zaznaczamy obszar górnej powieki. Tworzymy nową warstwę zawierającą zaznaczony obraz, naciskając sekwencję klawiszy Ctrl-C, Ctrl-V.

4 Wygładzamy powiekę

4Kliknij, aby powiększyć4Wygładzamy teraz górną powiekę podobnie jak dolną. W pasku kontekstowym narzędzia "Healing brush" musimy zaznaczyć kratkę "Use All Layers".

5 Przezroczystość

5Kliknij, aby powiększyć5Ustawiamy przezroczystość warstwy na ok. 50 lub 60%. Jeśli efekty są zadowalające, spłaszczamy obrazek.

6 Wygładzamy czoło

6Kliknij, aby powiększyć6Teraz podobnie jak w punkcie 2 za pomocą narzędzia "Healing brush" wygładzamy zmarszczki na czole.

7 Poprawiamy tło

7Kliknij, aby powiększyć7Za pomocą lassa magnetycznego zaznaczamy obszar nad ramieniem, w którym widać zieloną część ogrodzenia.

8 Brzeg zaznaczenia

8Kliknij, aby powiększyć8By na poprawianym obszarze nie było widać ingerencji fotoedytora, rozmywamy brzegi zaznaczenia poleceniem "Select->Feather", w którym promień ustawiamy na co najmniej 5 pikseli.

9 Zamalowujemy zbędny fragment

9Kliknij, aby powiększyć9Narzędziem "Healing brush" zamalowujemy zielony fragment ogrodzenia. Trzeba uważnie wybrać miejsce, z którego kopiujemy fragmenty obrazu używanego przez narzędzie, by korekta wyglądała wiarygodnie. Miękkie brzegi zaznaczenia sprawiają, że poprawki wtapiają się w tło. Gdy efekt jest zadowalający, kończymy pracę, zapisując finalny obraz.