Kolorowe krążki

Coraz więcej drukarek pozwala nanieść rysunki i zdjęcia na krążki CD lub DVD. Jak to zrobić?

Coraz więcej drukarek pozwala nanieść rysunki i zdjęcia na krążki CD lub DVD. Jak to zrobić?

Każdy producent drukarki drukującej na płytkach CD/DVD dołącza oprogramowanie pozwalające przygotować nadruk. Jeśli na płytce ma znaleźć się tylko krótki opis, np. "Kopia zapasowa zdjęć z 07.2004", to oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby skorzystać z programu dołączonego do drukarki. Ale o ile przyjemniej jest zatytułować płytkę "Wakacje w Urbino" i dołączyć kilka przykładowych fotografii, które od razu przypomną, z jakimi zdjęciami mamy do czynienia. Programom dołączonym do drukarki daleko do Photoshopa, nawet w wersji Elements, i przygotowanie atrakcyjnej okładki z kilku zdjęć jest dość kłopotliwe. Z drugiej strony, zmuszenie Photoshopa do wykonania nadruku na tak nietypowym nośniku graniczy z cudem. Może się zdarzyć, że zabrudzimy całą drukarkę, gdy ta rozpocznie wydruk nie na płytce CD, a na tacce z płytką, i dużo czasu minie, zanim ją doczyścimy.

Rozwiązanie problemu jest proste. Przygotowujemy obrazek w Photoshopie, ale sam wydruk wykonujemy w programie graficznym. Na naszej płycie umieściliśmy plik "plyta_CD.psd", który pomoże zaprojektować nadruk na płytce. To rysunek 12 x 12 cm z przysłoniętymi obszarami, które nie będą drukowane na płytkach. Taki szablon ułatwia kadrowanie wydruku.

Zobacz również:

Płyty do nadruków

Nadruki można wykonać jedynie na nośnikach oznaczonych "printable". Mają one specjalną powierzchnię dobrze przyjmującą atrament z drukarki. Występują w kilku wersjach - z matową lub błyszącą powierzchnią oraz takie, które pozwalają wykonać nadruk niemal na całej powierzchni płyty - wewnętrzny krąg o średnicy 3 cm, który w większości płyt jest czysty w takich płytach pokryty jest powierzchnią przyjmującą atrament. Ceny nośników umożliwiających wydruk zaczynają się od 70 groszy za płytkę CD i 2 zł za płytkę DVD. Markowe nośniki, np. Verbatim to wydatek odpowiednio 90 groszy i 3.6 zł.

Najpierw tło

Stworzenie własnego nadruku rozpoczynamy od otwarcia pliku z szablonem i zdjęcia, które ma posłużyć za tło do płytki. Następnie przenosimy zdjęcie tła do szablonu. Robimy to zaznaczając okienko z tą fotografią, naciskamy kolejno dwie kombinacje klawiszy: Ctrl-A, Ctrl-C, zaznaczamy okno z szablonem i naciskamy klawisze Ctrl-V. Program wklei zdjęcie do szablonu. Nie przejmujmy się tym, że widzimy tylko wycinek zdjęcia, a szablon zniknął. To dlatego, że program wkleił obrazek jako nową warstwę. Wystarczy w palecie warstw chwycić nowo utworzoną warstwę i przenieść ją poniżej szablonu. Rysunek tła możemy dowolnie przeskalować i umieścić tak, by jak najlepiej pasował do płytki. W tym celu po pierwsze, wybieramy narzędzie "Move" z góry przybornika i naciskamy sekwencję klawiszy Ctrl-0 (zero). Program tak zmniejszy okno z rysunkami, by wszystkie się w nim mieściły. Chwytamy za róg prostokąta, zaznaczającego gdzie jest zdjęcie tła, i trzymając klawisz Shift, zmniejszamy zdjęcie. Klawisz Shift sprawia, że zdjęcie zmniejsza się proporcjonalnie, nie zachodzi więc obawa, że zmniejszymy (bądź rozciągniemy) zdjęcie nierównomiernie.

Gdy już dopasujemy tło, możemy umieścić pozostałe elementy kompozycji. Może to być na przykład kilka zdjęć z kolekcji. By pasowały do siebie, trzeba nadać im jednakowy wymiar. W tym celu otwieramy wszystkie i - korzystając z polecenia "Image->Resize->Image Size" - nadajemy jednakowe rozmiary wszystkim. Trzeba pamiętać o tym, żeby ustawić tę samą rozdzielczość co edytowany obraz na płytkę, w naszym przypadku jest to 300 dpi.

Czego uczymy

  • Tworzenia nadruków na płytach CD
  • Poziom trudności: średnio zaawanso-wany
  • Potrzebne umiejętności: obsługa warstw
  • Programy: Adobe Photoshop Elements 3.0, program do robienia nadruków na płytach CD producenta drukarki
  • Sprzęt: komputer, drukarka umożliwiająca nadruk na CD

Teraz drobiazgi

Możemy teraz kolejno kopiować zdjęcia do edytowanego szablonu, tak samo jak skopiowaliśmy tło. Układamy je tak, jak chcemy. W równym ułożeniu może nam pomóc włączenie siatki pomocniczej (View->Grid). Łączymy wszystkie dodane zdjęcia w jedną warstwę, korzystając z polecenia "Merge Visible" w palecie warstw. Warto dodać jakieś efekty do warstwy zawierającej zdjęcia, które sprawią, że nałożone fotografie będą lepiej odcinały się od tła. W naszym przypadku narysowaliśmy białą ramkę o szerokości 3 pikseli poleceniem "Edit-> Stroke" i dorzuciliśmy cień. Na koniec warto dorzucić napis z takim samym cieniem, jak nakładane zdjęcia.

Teraz pozostaje zapisać obrazek jako plik JPG i uruchomić program do nadruków dostarczony przez producenta drukarki. Programy te nieznacznie różnią się w zależności od producenta, u nas za przykład posłużyła aplikacja do drukarek Canona o mało kuszącej nazwie CD-Label Print. Wczytujemy obrabiany obraz poleceniem "Image->Background" i wydajemy polecenie "Print". Po chwili mamy już gotowy nadruk, dużo ładniejszy niż udałoby się go zrobić za pomocą aplikacji CD Label.

Wskazówka

Każdy producent drukarek dołącza proste programy do nanoszenia obrazów na płytki. Trzeba jednak pamiętać, że pod względem możliwości kreacji ustępują one Photoshopowi.

1 Przygotowujemy kadr

Pracę zaczynamy od wczytania pliku "plyta_CD.psd" (z naszego CD-ROM-u) i zdjęcia, które posłuży za tło. Wybieramy okienko z tłem, naciskamy Ctrl-A, Ctrl-C, wybieramy okienko z plikiem "plyta_CD.psd" i naciskamy Ctrl-V.

Kliknij, aby powiększyć

2 Ustawiamy tło

Przenosimy warstwę z tłem poniżej warstwy z szablonem pokazującym białe elementy nadruku. Wybieramy narzędzie "Move" i naciskamy klawisze Ctrl-0 (zero). Skalujemy obraz tła, chwytając i przesuwając róg zdjęcia, z wciśniętym klawiszem Shift.

Kliknij, aby powiększyć