Lepszy punkt widzenia

Walące się ściany w budynku fotografowanym pod złym kątem można poprawić za pomocą prostej operacji w Photoshopie.

Walące się ściany w budynku fotografowanym pod złym kątem można poprawić za pomocą prostej operacji w Photoshopi e.

Architekturę powinniśmy fotografować najdłuższym obiektywem, z możliwie dużej odległości. Najlepiej ustawić się w połowie wysokości fotografowanego budynku, tak by płaszczyzna matrycy światłoczułej była równoległa do fasady budynku. Wybieramy porę dnia, w której światło pada wprost na fasadę - ranek albo wieczór...

Zobacz również:

Ale jak sfotografować ciekawy budynek w czasie wycieczki do Florencji? Przewodnik pogania, słońce nie chce wyjść zza chmur, a w dodatku budynek jest wysoki na 10 pięter. Szansą na uratowanie zdjęcia jest Photoshop.

PrzedKliknij, aby powiększyćPrzedPoKliknij, aby powiększyćPo
Do korygowania źle sfotografowanych budynków służy narzędzie Perspective, które znajdziemy, rozwijając opcję Image->Transform z menu programu. Służy ono do zniekształcania obrazu z zachowaniem perspektywy i pomaga poprawić część błędów powstałych w wyniku "niepodręcznikowego" fotografowania budynków. W tym samym menu znajdziemy też narzędzia Distort i Skew, które pomagają poprawić proporcje budynku po dokonanej korekcie perspektywy.

Oczywiście narzędzie nie czyni cudów i nie możemy już na zawsze zapominać o zasadach fotografowania budynków. Ale przynajmniej bądźmy świadomi, że zawsze jest to jakiś sposób na uratowanie zdjęć przywiezionych z zagranicznych wojaży.

Czego uczymy

 • Korekty perspektywy

 • Poziom trudności: podstawowy

 • Potrzebne umiejętności: obsługa myszy

 • Programy: Adobe Photoshop Elements 3.0

 • Sprzęt: komputer

 • 1 Warstwa tła

  Kliknij, aby powiększyćPracę zaczynamy od odblokowania warstwy tła. W palecie warstw klikamy dwa razy. Pojawi się okno dialogowe proszące o podanie nazwy warstwy. Klikamy OK i wybieramy narzędzie Image-> Transform-> Perspective.

  2 Korekta perspektywy

  Kliknij, aby powiększyćKorygujemy perspektywę budynku tak, by równoległe linie ścian nie zbiegały się. Robimy to, przeciągając kwadraciki na obrzeżu zaznaczenia. Bardzo przydatne bywa wyświetlenie kratki (View>Grid) ułatwiającej właściwe zgranie pionowych i poziomych linii.

  3 Korekta proporcji

  Kliknij, aby powiększyćPo korekcie perspektywy z reguły budynek jest bardzo mocno spłaszczony, trzeba go jeszcze rozciągnąć za pomocą polecenia Image->Transform->Distort. Jeśli budynek jest "skrzywiony", musimy dodatkowo użyć narzędzia Image->Transform->Skew. Na koniec spłaszczamy warstwy.