Barwy przeszłości

Kolorowanie starych fotografii jest bardzo żmudnym zajęciem, ale za to sprawia wiele satysfakcji nam i naszym bliskim.

Kolorowanie starych fotografii jest bardzo żmudnym zajęciem, ale za to sprawia wiele satysfakcji nam i naszym bliskim.

Wuj Janek przyniósł mi kilka amatorskich zdjęć z domowego archiwum: czy da się coś z tym zrobić na komputerze? - zapytał. Fotografie nie były bardzo zniszczone - ot, lekko poplamione, pożółkłe i oczywiście czarno-białe. Większość z nich została zrobiona przeszło 35 lat temu. Postanowiłem pokolorować odbitki. Wybrałem zdjęcie ciotki Teresy, sfotografowanej przez wuja na tle lasu i nowiusieńkiego wartburga - szczytu techniki motoryzacyjnej rodem z zaprzyjaźnionej NRD.

Zobacz również:

Garść teorii

Przerabianie starych zdjęć jest tym trudniejsze, im bardziej profesjonalnie zostały one wykonane. Film czarno-biały nie rejestruje po prostu jasności światła nań padającego. Stopień zaczernienia zależy zarówno od intensywności światła, jak i od jego barwy. Klasyczny film negatywowy, zwany "panchromatycznym" (czyli reagującym na wszystkie barwy), najlepiej przyjmował światło czerwone, najsłabiej zaś niebieskie. Dlatego niebo na czarno-białych zdjęciach prawie zawsze wychodziło jasno szare, bez jednej chmurki, a czerwone przedmioty zlewały się z żółtymi.O wszystkim tym trzeba pamiętać, gdy mamy zamiar kolorować stare zdjęcia.

Kliknij, aby powiększyćKliknij, aby powiększyć

Mysz w dłoń

Jako narzędzie do kolorowania posłuży nam Photoshop Elements 3.0. Pracę rozpoczynamy od wyboru zdjęć, które posłużą nam za podręczny kolornik. Ostatecznie wybrałem dwa - krajobraz w pełnym słońcu i portret w ogrodzie. Wszystkie zdjęcia otwieramy w programie graficznym. Jeśli zdjęcie było zeskanowane w trybie szarości, trzeba przerobić je na RGB Color. Do całej operacji kolorowania wykorzystamy mechanizm warstw, który choć w Photoshop Elements jest okrojony w stosunku do innych programów ze stajni Adobe, to jednak pozwala na wygodne dorzucenie koloru do wszystkich zdjęć. Podstawę będzie stanowiła warstwa dopasowania "Solid Color", której tryb mieszania ustawiamy nie na "Normal", a na "Color". Operacja kolorowania sprowadza się do zaznaczania fragmentu obrazu o jednolitym kolorze i tworzenia warstwy z taką maską. Wykorzystujemy fakt, że gdy zaznaczymy na obrazie jakiś fragment, a zaraz potem utworzymy warstwę dopasowania, to z zaznaczenia tworzona jest maska warstwy. To znacznie ułatwia pracę.

PrzedKliknij, aby powiększyćPrzedPoKliknij, aby powiększyćPo
W wielu przypadkach trudno jest trafić we właściwy odcień skóry, włosów, trawy, lasu czy nieba. Dlatego wykorzystujemy dwa zdjęcia pomocnicze, które posłużą jako wzorniki kolorów do poszczególnych fragmentów obrazu. Jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach. Tak też jest w przypadku kolorowania zdjęć. Najwięcej czasu zajmuje dopasowanie przejść pomiędzy różnymi płaszczyznami barwnymi oraz dopasowanie drobnych, wydawałoby się mało znaczących elementów zdjęcia. W tym przypadku najwięcej kłopotu sprawia koło samochodu. Oświetla je światło odbite od trawy. Kołpak wykonany był z chromowanego metalu. Kolorując go, trzeba zasymulować krajobraz, który się w nim odbijał. Najlepiej zrobić to za pomocą warstwy dopasowującej "Gradient", która pozwala na stworzenie płaszczyzny z przejściami między różnymi kolorami. Tę metodę stosujemy do wszystkich elementów chromowanych.

Czego uczymy

  • Poprawiania zdjęć przy użyciu warstw dopasowania

  • Poziom trudności: średnio zaawanso-wany

  • Potrzebne umiejętności: korzystanie z narzędzi takich jak pędzel, selekcja, operowanie na zwykłych warstwach

Wskazówka

By dobrać naturalne kolory zieleni roślin, nieba i skóry ludzkiej, posiłkowaliśmy się kolorowymi zdjęciami robionymi w podobnych warunkach oświetleniowych.

1 najpierw niebo

Kliknij, aby powiększyćRozpoczynamy od zaznaczenia obszaru o jednolitym kolorze - nieba. Obrysowujemy je za pomocą lassa magnetycznego.

2 Źródło kolorów

Kliknij, aby powiększyćUkładamy tak okna programu, by widać było zdjęcie, które kolorujemy, i zdjęcia, które posłużą nam za źródło kolorów.

3 Pierwsze kolory

Kliknij, aby powiększyćZ palety kontrolnej warstw wybieramy warstwę "Solid Color". W oknie dialogowym możemy wybrać właściwy kolor ze zdjęcia służącego za źródło kolorów.

4 Mieszanie warstw

Kliknij, aby powiększyćWybieramy tryb mieszania warstwy na "Color". Niebo zaczyna przypominać normalne niebo. Zaznaczamy las i nadajemy mu kolor drzew z fotografii podręcznej.

5 Granice nieba

Kliknij, aby powiększyćZa pomocą gumki o nieregularnych kształtach poprawiamy granice obszaru między niebem a lasem, tak by była poszarpana nad koronami drzew.