Niebezpieczna prędkość

Współczesnymi aparatami cyfrowymi bez trudu można robić zdjęcia sportowe. Krótkie czasy naświetlania "zamrażają" wszelki ruch. A szkoda.

Współczesnymi aparatami cyfrowymi bez trudu można robić zdjęcia sportowe. Krótkie czasy naświetlania "zamrażają" wszelki ruch. A szkoda.

Bardzo często w magazynach o sportach motorowych możemy zobaczyć sylwetkę bolidu Formuły 1 na tle rozmazanego tłumu lub motocykl uchwycony w locie. Efekt rozmytego, poruszonego tła można osiągnąć na dwa sposoby. Pierwszy - trudniejszy - w czasie robienia zdjęcia prowadzimy fotografowany obiekt aparatem i fotografujemy ze stosunkowo długim czasem naświetlania. To wymaga wielkiego doświadczenia, pewnej ręki, no i oczywiście trzeba przed zrobieniem zdjęcia pomyśleć, jaki efekt chcemy osiągnąć.

Zobacz również:

Drugi sposób jest dużo prostszy. Wystarczy Photoshop, odrobina cierpliwości i umiejętności. Na płycie dołączonej do naszego czasopisma znajdziemy Photoshopa Elements 3.0 w wersji demonstracyjnej. Więcej umiejętności można zdobyć, czytając ten artykuł.

Gdy przygotowujemy się do symulowania ruchu jakiegoś pojazdu, musimy mieć wyobraźnię, co i jak porusza się w tym pojeździe. Za przykład niech posłuży nam zdjęcie dwójki dzieci jadących trójkołowym rowerem.

PrzedKliknij, aby powiększyćPrzedPoKliknij, aby powiększyćPo
Sam rower porusza się po przekątnej kadru, oczywiste jest, że tło powinno być rozmyte wzdłuż osi roweru. Ale by efekt ruchu był pełen, musimy też zasymulować obrót kół, a także ruchy nóg obydwojga dzieci. Chłopiec z całych sił pedałuje, więc jego nogi powinny być rozmyte w pionie. Rower zapewne podskakuje na wybojach, więc nogi dziewczynki kolebią się w lewo i w prawo. Zatem trzeba je rozmyć wzdłuż osi roweru.

Samo rysowanie jest bardzo żmudne, musimy więc uzbroić się w cierpliwość. Ale efekty warte są włożonej pracy.

Czego uczymy

  • Uzyskania efektu poruszonego tła

  • Poziom trudności: zaawansowany

  • Potrzebne umiejętności: obsługa warstw, selekcja skomplikowanych obszarów, korzystanie z pędzli

  • Programy: Adobe Photoshop Elements 3.0

  • Sprzęt: komputer

Ekspozycja

Aparat Nikon d70

Ekspozycja 1/500 sec

Światło naturalne dzienne

Obiektyw Nikkor Dx 18-70

Przysłona 8

Czyułość ISO 100

1 Selekcja motywu

Kliknij, aby powiększyćPracę rozpoczynamy od stworzenia nowej warstwy zawierającej cały obraz. Następnie wyłączamy widok warstwy tła i w nowej warstwie precyzyjnie wycinamy postacie na rowerze. Przydadzą się tu takie narzędzia, jak lasso magnetyczne i gumka tła. Obiekt wycinamy tak, by brzegi były lekko rozmyte. Gdy używamy lassa magnetycznego, za każdym razem zaznaczony obszar rozmywamy poleceniem "Select->Feather" z promieniem 3-5 pikseli. Dopiero potem naciskamy klawisz Delete (na klawiaturze), który usuwa duży kawałek obszaru.

2 Szczegóły

Kliknij, aby powiększyćNajwięcej pracy wymaga usunięcie małych fragmentów prześwitujących między osprzętem roweru a jego ramą. Przyda się tu gumka ("Eraser"), i gumka tła ("Background Eraser"). Gdy usuniemy wszystkie detale wokół roweru, grubą gumką możemy usunąć resztę tła.

3 Przygotowanie tła

Kliknij, aby powiększyćChowamy warstwę z wyselekcjonowanym głównym motywem, a pokazujemy warstwę tła. Za pomocą pędzla klonującego zwężamy trochę postacie na zdjęciu. Pędzel musi mieć dużą średnicę - ok. 120 pikseli.

4 Rozmycie tła

Kliknij, aby powiększyćTeraz dokonujemy rozmycia tła za pomocą polecenia "Filter->Blur->Montion Blur". Ustalamy kierunek rozmycia, tak by był równoległy do osi roweru na zdjęciu. Promień rozmycia ustalamy ciut mniejszy niż promień pędzla klonującego z poprzedniego kroku. Dzięki temu zabiegowi, gdy rozmyjemy tło, wokół postaci nie pojawi się kolorowa poświata.

5 Rozmycie kół

Kliknij, aby powiększyćKolejnym istotnym krokiem jest rozmycie kół. Najpierw musimy skopiować ich wnętrza do nowych warstw (każde do innej). Następnie wycinamy nieruchome części osprzętu - widelec i oś koła. Dziury uzupełniamy pędzlem klonującym. Ponieważ koła obracają się, musimy użyć narzędzia Radial Blur. Z osią obrotu musimy za każdym razem trafić w oś rozmywanego koła.

6 Poprawa perspektywy

Kliknij, aby powiększyćZa pomocą narzędzia "Edit->Transform-> Perspective" przechylamy rozmyty obraz wnętrza koła, tak by płaszczyzna, w której jest rozmyte, była zgodna z płaszczyzną wirowania na zdjęciu. Rozmyty obraz umieszczamy nad kołem. Zwiększamy przezroczystość warstwy i usuwamy za pomocą gumki obszary zakrywające widelec i inne nieruchome części osprzętu.

7 Rozmycie postaci

Kliknij, aby powiększyćBy zdjęciu dodać naturalnej dynamiki, trzeba rozmyć nogi dzieciaków, tak by wyglądało, że poruszają nimi na wybojach. Zaznaczamy dolną część nogi chłopca i rozmywamy ją, ustawiając kierunek rozmycia na pion. Nogi dziewczynki rozmywamy zgodnie z rozmyciem tła. W obu przypadkach ustawiamy dużo mniejszy promień niż przy rozmywaniu tła.

8 Cień

Kliknij, aby powiększyćPo rozmyciu tła rower sprawia wrażenie lewitującego nad jezdnią. Wszystko przez cień pod tylnym kołem, który po rozmyciu uciekł w prawo. Za pomocą narzędzia "Burn" przyciemniamy obszar pod kołem, od tego miejsca, w którym styka się z asfaltem. Poprawiamy cień pod całym rowerem do momentu, aż zniknie niepokojące wrażenie, że pojazd leci nad ziemią.

9 Ostatnie poprawki

Kliknij, aby powiększyćKrawędzie przedmiotu, który miał być nieporuszony, mogą gdzieniegdzie wyglądać nienaturalnie ostro, nawet jeśli pilnowaliśmy w czasie wycinania, żeby były lekko rozmyte. Tam gdzie pojawiają się jasne paski wzdłuż brzegu, rysujemy selekcję za pomocą pędzla selekcji ("Selection Brush") i delikatnie rozmywamy krawędź o 1/4 promienia użytego w rozmyciu tła. Gotowe!

Wskazówka

Rozmycie w naturze Ten sam efekt można osiągnąć już w momencie fotografowania. Ustawiamy stosunkowo długi czas naświetlania, np. 1/60 sekundy, i wodzimy aparatem za poruszającym się obiektem. Ważne jest, żeby nie przestać śledzenia po naciśnięciu spustu migawki. Wymaga to pewnej wprawy, ale od czego aparaty cyfrowe - warto poeksperymentować.

Wskazówka

Selekcje Tego typu edycja zdjęć wymaga bardzo żmudnej i pracochłonnej selekcji obszarów. Warto wiedzieć, że w Photoshopie można zapisać kształt wybranego obszaru, tak by zawsze można było go przywrócić. Służy do tego polecenie "Select-> Save Selection". Gdy mamy zaznaczony skomlikowany obszar, zawsze warto wykonać zapis - zbyt wiele pracy można stracić.