Niebezpieczne wędkowanie

W Internecie szerzy się kolejna zaraza: phishing. Boją się jej nie tylko osoby prywatne, ale i duże korporacje. Jednak wystarczy poznać wroga, żeby z nim skutecznie walczyć. Warto, bo stawką może być stan konta bankowego.

W Internecie szerzy się kolejna zaraza: phishing. Boją się jej nie tylko osoby prywatne, ale i duże korporacje. Jednak wystarczy poznać wroga, żeby z nim skutecznie walczyć. Warto, bo stawką może być stan konta bankowego.

Jeden z najstarszych rodzajów oszustw, zdobycie i wykorzystanie zaufania, ma nowe imię - phishing. I stawia w stan gotowości całą branżę komputerową z powodu rozmiaru potencjalnego zagrożenia internetowych przedsięwzięć i baz danych o klientach. "Wstyd, że tego rodzaju działania nazwano phishingiem, to zbyt delikatne określenie - uważa Fredrick Pastore, kierownik działu IT w dużej firmie inwestującej na Wall Street. - Należy je określać rzeczywistym mianem: usiłowanie wyłudzenia".

Zobacz również:

Phishing i phisher

Termin "phishing" powstał w połowie lat 90. w środowisku krakerów, którzy próbowali wykraść hasła do kont w serwisie AOL. Podszywając się pod pracowników tej firmy, wysyłali wiadomości e-mail z prośbą o podanie hasła w celu rzekomej weryfikacji konta. Niekiedy phishing tłumaczy się jako password harvesting fihsing (łowienie haseł), choć niektórzy twierdzą, że pochodzi od nazwiska Briana Phisha, który podobno pierwszy, jeszcze w latach 80., stosował socjotechnikę do wykradania numerów kart kredytowych.

Phisher (osoba zajmująca się phishingiem) wykorzystuje wiadomości pocztowe wysyłane podobnie jak spam - w dużych ilościach. Tą metodą próbuje nakłonić ofiarę do odwiedzenie spreparowanej strony internetowej, do złudzenia przypominającej np. prawdziwą witrynę banku. Podszywa się pod godnego zaufania pracownika banku czy administratora portalu i ostrzega przed zablokowaniem konta, jeśli nie odwiedzisz firmowej strony (oczywiście podrobionej) i nie wprowadzisz, rzekomo w celu potwierdzenia, swoich osobistych danych. Większość nie daje się nabrać na takie sztuczki, ale z danych przedstawionych przez Anti-Phishing Working Group ( http://www.antiphishing.org ) wynika, że prawie 5 procent odpowiada na apel phishera - to znacznie więcej niż niecały procent odpowiadających na zwykły spam.

Czarne chmury

Phisherzy stosują coraz bardziej wyrafinowane techniki, np. niebezpieczny kod zaszyty w plikach graficznych, keyloggery (rejestrujące naciskanie klawiszy), automatycznie pobierane w chwili otwarcia wiadomości, czy podrobione strony internetowe wyglądające zupełnie jak oryginały, z "kłódką bezpieczeństwa" widoczną w prawym dolnym rogu okna Internet Explorera.

Phishing staje się coraz bardziej wyrafinowany i więcej osób daje się nabrać. Internetowi klienci mogą się zniechęcić i zaczną robić zakupy offline, a związane z handlem czy biznesem wiadomości pocztowe będą od razu usuwać. Ostrożni nie wróżą dobrze elektronicznym płatnościom i reklamie wysyłanej w e-mailach.

"Jeśli klienci zignorują komunikację z biznesem i wystraszeni odwrócą się od usług internetowych, będzie to miało bardzo negatywny wpływ na przedsiębiorstwa", zauważa Gregg Mastoras, główny analityk w firmie Sophos, zajmującej się zabezpieczeniami.

Eksperci od zabezpieczeń uważają, że problem się nasili w 2005 roku i odczują go już prawie wszystkie firmy. "Spodziewamy się, że nasza firma stanie się celem ataku phishera w tym roku - mówi Mark Merton, administrator sieci w dużej firmie handlowej, zajmującej się również sprzedażą przez Internet. - Mamy już pracowników codziennie sprawdzających Sieć i alarmujących o każdej aktywności phisherów, która nas dotyczy".

Ponieważ phishing jest główną techniką kradzieży danych osobowych wykorzystywaną w rozwijającym się obszarze gromadzenia danych o klientach, należy się spodziewać zwiększenia liczby ataków hakerów na centra danych.

"Stawka jest dużo wyższa", zauważa Prat Moghe, zarządzający firmą Tizor Systems, która rozwija systemy monitorowania dla dużych korporacji. Moghe sądzi, że oszuści mogą wkrótce skupić się na masowych kradzieżach danych osobowych z firmowych baz danych i użyć ich jako przynęty w phishingu skierowanym do konkretnych osób, np. wyślą wiadomości do grupy klientów korzystających z tego samego banku. Ta metoda jest bardziej wydajna i - przynajmniej w teorii - bardziej skuteczna dla phishera niż wysyłanie wiadomości-przynęt na ślepo.

"Do wędkowania potrzebny jest haczyk - mówi Moghe. - Haczykiem w masowej kradzieży informacji są dane dostępne tylko niewielu upoważnionym osobom. Gdy włamywacze dostaną się do bazy danych, podszywając się pod prawdziwego użytkownika, ich łup może być ogromny. Oszustwa z tym związane staną się coraz bardziej wyrafinowane, a liczba kradzieży danych osobowych z baz danych będzie się tylko zwiększać." Sezon phishingu można uznać za otwarty, ale jest i dobra wiadomość: wiele zabezpieczeń przed wirusami nadaje się również do ochrony przez atakami phisherów.

Żywa przynęta

Przykład phishingu: wiadomość zawiera prośbę o potwierdzenie danych, a odnośnik prowadzi do spreparowanej strony.Kliknij, aby powiększyćPrzykład phishingu: wiadomość zawiera prośbę o potwierdzenie danych, a odnośnik prowadzi do spreparowanej strony.Podobnie jak komputerowe wirusy, oszustwa phishingowe były początkowo domeną złośliwych hakerów, chcących w ten sposób pochwalić się umiejętnościami w półświatku. Pierwsi oszuści pozornie nie wyrządzali dużych szkód, ale sprawy szybko przybrały niekorzystny obrót. "W tego rodzaju działalność zaangażowały się nawet zorganizowane grupy przestępcze", informuje Dan Larkin, szef Internet Crime Complaint Center, należącego do FBI.

Australijskie media informowały niedawno o czterech studentach oskarżonych o udzielenie grupie przestępców pomocy w wykradaniu milionów dolarów z internetowych kont bankowych od Australii po Europę Wschodnią. Przestępcy używali podrobionych reklam i spamu do instalowania koni trojańskich, które wykradały hasła i inne informacje dotyczące kont bankowych. Australijscy młodzieńcy zostali rzekomo zwerbowani do pomocy przy transferze wykradzionych pieniędzy na konta w bankach zlokalizowanych we Europie Wschodniej.

"Klienci wiedzą coraz więcej o popularnych metodach phishingu i kradzieży danych osobowych - mówi Mastoras z firmy Sophos. - Niestety, przestępcy reagują na to, stosując coraz bardziej wyrafinowane techniki."

Atak kombinowany

Zagrożenie Wykorzystuje technikę Cross Site Scripting, lecz zamiast zamieniać autentyczną stronę, oszust wysyła e-mail z jej adresem URL, zawierającym zaszyty kod. Kiedy skorzystasz z tego adresu, kod wyświetli okno logowania wyglądające na autentyczne, a w rzeczywistości przechwytujące informacje potrzebne do zalogowania (nazwa użytkownika, hasło) lub przekieruje cię na stronę przygotowaną przez phishera.

Środki zaradcze Takie jak w wypadku technik Cross Site Scripting.

Socjotechnika

Zagrożenie Manipulowanie podstawowymi emocjami: zaufaniem, strachem, chciwością, uprzejmością. Prawie każdy atak phishingowy wykorzystuje jakiś element socjotechniczny.

Obecna taktyka zachęca ludzi do wypełniania formularzy w sprawie otrzymania pracy, nagrody lub certyfikatu upoważniającego do odbioru wygranej. Tuż przed świętami Bożego Narodzenia phisherzy wysyłają wiadomości informujące, że realizacja ostatnich zamówień online może się opóźnić, chyba że adresat kliknie przesłany w wiadomości odnośnik i poda swoją nazwę użytkownika i hasło.

Środki zaradcze Edukacja użytkowników.