Opytmalizacja dla każdego

Nowe karty graficzne kryją niewykorzystane zapasy mocy. Oto kilka porad, jak wycisnąć te rezerwy .

Nowe karty graficzne kryją niewykorzystane zapasy mocy. Oto kilka porad, jak wycisnąć te rezerwy .

Ten mały programik pozwala sprawdzić, czy zasilacz podaje odpowiednie napięcie i poradzi sobie z obciążeniem, jakie mu narzucisz.Kliknij, aby powiększyćTen mały programik pozwala sprawdzić, czy zasilacz podaje odpowiednie napięcie i poradzi sobie z obciążeniem, jakie mu narzucisz.Na początku powinniśmy omówić kilka podstawowych zagadnień związanych z bezawaryjnym działaniem systemu. Jeszcze zanim włączysz komputer i zaczniesz się zagłębiać w ustawieniach BIOS-u, sterownikach i w różnych sposobach zwiększania wydajności, zwróć uwagę na zasilanie - kwestię często pomijaną przy rozmowach na temat bezawaryjnej pracy systemu. Tymczasem zasilacz to podstawa. Bez niego nawet najszybsza karta czy procesor nic nie dadzą. Aby bezproblemowo korzystać zarówno z dodatkowych zasobów procesora, jak i karty graficznej, polecam przede wszystkim zasilacz o mocy nie mniejszej niż 350 W. Nowe karty graficzne, połączone z mocnym procesorem, wymagają już ponad 400 W. Moc to jednak nie jedyny istotny aspekt. Dobry zasilacz poznasz po stabilnych napięciach na szynach +12 V, +5 V, +3,3 V. Idealny zasilacz powinien dostarczać do komputera dokładnie takie napięcia. Jak to sprawdzić? Najłatwiej jest wykorzystać odpowiedni program dołączany do płyty głównej, np. Asus Probe. Jeżeli takiego softu nie ma, można skorzystać z programu o nazwie Motherboard Monitor. Jeśli pomiary wykażą, że zasilacz nie dostarcza wartości bliskich wymienionym +12 V, +5 V, +3,3 V, ryzyko zawieszania systemu znacznie wzrasta. Wyjście z sytuacji jest niestety tylko jedno - wymiana zasilacza. Najlepiej zdecydować się przy tym na urządzenie którejś z renomowanych firm. Dobre marki to Antec, Chieftec czy Be Quiet.

Zobacz również:

Podstawy podstaw

Ważną częścią optymalizacji systemu jest odpowiednie zestrojenie BIOS-u. Nie sposób przedstawić tu wszystkie opcje różnych BIOS-ów, gdyż zajęłoby to połowę pisma i nie miałoby to większego sensu. Zwróć zatem uwagę na trzy opcje związane bezpośrednio z kartą graficzną. Pierwsza z nich to AGP Speed. Określa ona iloczyn prędkości, z jaką płyną dane z karty graficznej do reszty systemu. Powinna być to wartość 4x lub 8x. Gdy system nie jest stabilny, zmniejszenie AGP z 8x na 4x może okazać się pomocne. Zwłaszcza że często dodatkowa moc AGP 8x nie jest wykorzystywana.

Druga ważna opcja BIOS-u to AGP Aperture Size. W żadnym wypadku nie powinieneś ustawiać tu mniej niż 32 MB. Z kolei windowanie tej opcji w górę również nie jest wskazane, bowiem może prowadzić do zawieszeń systemu czy błędów w grafice. Generalnie jeśli masz mocną kartę z dużą ilością RAM (np. 256 MB), ustaw AGP Aperture Size na 64 MB. To wystarczy. Jeśli jednak twoja karta ma mało RAM-u (np. 32 MB), nadrobisz to ustawiając AGP Aperture Size na 256 MB. Zakładamy, że twój komputer dysponuje taką liczbą pamięci.

Kliknij, aby powiększyćKliknij, aby powiększyć
Powyższe obrazki pokazują błędy, jakie mogą pojawić się przy braku aktualnych sterowników. Przyjrzyj się dokładnie wodzie. Na górnym obrazku woda jest krystalicznie czysta, tymczasem na dolnym screenie brodzisz w jakiejś smole. Winnymi takiego stanu rzeczy okazały się przestarzałe sterowniki karty graficznej.Kliknij, aby powiększyćPowyższe obrazki pokazują błędy, jakie mogą pojawić się przy braku aktualnych sterowników. Przyjrzyj się dokładnie wodzie. Na górnym obrazku woda jest krystalicznie czysta, tymczasem na dolnym screenie brodzisz w jakiejś smole. Winnymi takiego stanu rzeczy okazały się przestarzałe sterowniki karty graficznej.Tym razem FarCry pozwala ukazać problemy z ustawieniami karty graficznej. Porównaj oba obrazki, przyglądając się wodzie. Na screenie u dołu zamiast przezroczystej cieczy widać dziwną substancję. Niechciany efekt jest powodem błędu AGP bądź konsekwencją zbyt podkręconej karty graficznej. Tej karty nie ma co dalej podkręcać, bo błędów będzie przybywało.Kliknij, aby powiększyćTym razem FarCry pozwala ukazać problemy z ustawieniami karty graficznej. Porównaj oba obrazki, przyglądając się wodzie. Na screenie u dołu zamiast przezroczystej cieczy widać dziwną substancję. Niechciany efekt jest powodem błędu AGP bądź konsekwencją zbyt podkręconej karty graficznej. Tej karty nie ma co dalej podkręcać, bo błędów będzie przybywało.
Ostatnia waża opcja BIOS-u to Fast Writes. Powinna ona teoretycznie przyspieszyć działanie złącza AGP, jednak różnice po wyłączeniu tej opcji są niezauważalne, a właśnie Fast Writes często bywa przyczyną problemów z grafiką.

Sterowniki dają wyniki

Dobry zasilacz nie jest tani, jednak daje pewność wydajnej i stabilnej pracy. Jest to ważne zwłaszcza wtedy, gdy chcesz podkręcić kartę graficznąKliknij, aby powiększyćDobry zasilacz nie jest tani, jednak daje pewność wydajnej i stabilnej pracy. Jest to ważne zwłaszcza wtedy, gdy chcesz podkręcić kartę graficznąBardzo ważnym krokiem w dążeniu do stabilniejszej i wydajniejszej pracy karty graficznej jest instalowanie nowych sterowników. Warto zatroszczyć się także o sterowniki do płyty głównej. Wraz z nimi zainstalują się unowocześnienia dla złącza AGP, które z pewnością nie zaszkodzą, a często wydatnie pomogą. Nowe sterowniki pobierzesz ze stron internetowych producentów. Drivery to bardzo istotny punkt, gdyż dzięki nim będziesz miał więcej możliwości ustawień, mniejsze prawdopodobieństwo błędów w grze i przede wszystkim lepszą wydajność i stabilność.

Do grona instalowanych komponentów warto dorzucić jeszcze najnowsze łatki do danej gry. Wbrew pozorom często wina za pojawiające się na ekranie błędy leży nie po stronie karty, a po stronie programistów gry.

Dla osób bez łącza internetowego umieściliśmy zestaw nowych sterowników i przydatnych programów na płycie DVD dołączonej do pisma.

Optymalne ustawienia

Zagladnie do BIOS-u nie zaszkodzi, jednak wiel osób boi się takich operacji. Zanotuj poprzednie ustawienie, a zawsze bedziesz mógł do niego wrócić.Kliknij, aby powiększyćZagladnie do BIOS-u nie zaszkodzi, jednak wiel osób boi się takich operacji. Zanotuj poprzednie ustawienie, a zawsze bedziesz mógł do niego wrócić.Czas zajrzeć do ustawień sterowników karty graficznej. Jeśli jesteś posiadaczem karty nVidii, powinieneś najpierw zainstalować drobny program, a raczej wpis do rejestru nazywany CoolBits (znajduje się na płycie DVD GameStara). Wpis ten da ci dostęp do znacznie szerszej palety ustawień (bez programu nadal jesteś w stanie zmienić większość podawanych przez nas opcji). Dla ATI instalacja CoolBits nie jest konieczna, bowiem standardowe sterowniki dają dostęp do potrzebnych opcji.

Mówiąc o optymalizacji karty graficznej, trzeba określić, jaki jest nadrzędny cel prac. Decydujesz się albo na optymalizację jakości obrazu, albo na optymalizację wydajności. Jak łatwo się domyśleć, oba kierunki w dużej mierze się wykluczają. Wybierz co jest dla ciebie ważniejsze i zajrzyj do odpowiedniej ramki. (Idealna jakość obrazu - poniżej lub Największa wydajność - na następnej stronie.)

W sterownikach ATI znajduje się przydatny Control Center, którym dokonasz optymalizacji wyświetlanej grafiki. Obsługa jest prosta i intuicyjna.Kliknij, aby powiększyćW sterownikach ATI znajduje się przydatny Control Center, którym dokonasz optymalizacji wyświetlanej grafiki. Obsługa jest prosta i intuicyjna.Dla osób, które chcą od razu widzieć efekty optymalizacji, ATI przygotowało okienko pokazowe, w którym widać jak zmieni się wyświetlany obraz.Kliknij, aby powiększyćDla osób, które chcą od razu widzieć efekty optymalizacji, ATI przygotowało okienko pokazowe, w którym widać jak zmieni się wyświetlany obraz.
Obecnie sprzętowe podkręcanie karty jest dziecinnie proste, jednak trzeba być ostrożnym i nie przesadzić, gdyż w przypadku awarii można utracić gwarancję.Kliknij, aby powiększyćObecnie sprzętowe podkręcanie karty jest dziecinnie proste, jednak trzeba być ostrożnym i nie przesadzić, gdyż w przypadku awarii można utracić gwarancję.Gdy ustawisz wszystkie opcje na maksa, ujrzysz na ekranie przepiękne animacje, lub, przy słabej karcie graficznej, równie piękny pokaz slajdówKliknij, aby powiększyćGdy ustawisz wszystkie opcje na maksa, ujrzysz na ekranie przepiękne animacje, lub, przy słabej karcie graficznej, równie piękny pokaz slajdów
By dobrać się do opisywanych opcji w globalnych ustawieniach sterowników, wybierz: pokaż zaawansowane ustawienia.