Cyfrowy negatyw

Dzięki formatowi RAW możemy w programie graficznym dowolnie korygować najróżniejsze parametry zdjęcia bez utraty jego jakości.

Dzięki formatowi RAW możemy w programie graficznym dowolnie korygować najróżniejsze parametry zdjęcia bez utraty jego jakości.

Fotografia cyfrowa, jak każda dziedzina elektroniki związanej z komputerami, podlega prawu Moora, którego konsekwencją jest nieustanny spadek cen. W latach 60. Gordon Moore, szef Intela, sformułował prawo, mówiące o tym, że skala upakowania tranzystorów w układach scalonych podwaja się co 18 miesięcy. Prawo to działa do dziś. Jest ono przyczyną radości każdej osoby zbierającej pieniądze na aparat cyfrowy - bo im dłużej zbieramy, tym lepszy sprzęt możemy sobie kupić. Jest też przyczyną zgryzoty wielu właścicieli aparatów cyfrowych, bo tracą one w zawrotnym tempie wartość. Ale jest jeden bardzo miły aspekt dekapitalizacji sprzętu elektronicznego - karty pamięci również tanieją w zawrotnym tempie.

Zobacz również:

Kliknij, aby powiększyćW lipcu zeszłego roku za dobrą kartę pamięci Compact Flash o pojemności 512 MB trzeba było zapłacić 350 zł. W momencie oddawania tego artykułu do druku karta 1 GB kosztowała ok. 260 zł. W tym tempie do wakacji karty 2 GB zejdą poniżej 350 zł, a to oznacza czterokrotny spadek cen w ciągu roku. Ale po co nam tyle miejsca?

Na 2 GB karcie można zapisać ok. 1-2 tys. zdjęć o rozdzielczości 6 mln pikseli. To wystarczy na całe wakacje.

Ale to nie wszystko. Taka gigantyczna pojemność sprawia, że wreszcie nabiera sensu korzystanie z pamięciożernego formatu zapisu zdjęć, jakim jest RAW.

Prosto z matrycy

Aplikacja służąca do odczytywania plików RAW zapisywanych przez aparaty Canona. Ciekawa jest możliwość tzw. wsadowego przetwarzania plików - można skorygować jedno zdjęcie i całą grupę przerobić automatycznie z tymi samymi parametrami. W ten sposób można np. nadać jednakowy balans bieli kilkuset zdjęciom naraz.Kliknij, aby powiększyćAplikacja służąca do odczytywania plików RAW zapisywanych przez aparaty Canona. Ciekawa jest możliwość tzw. wsadowego przetwarzania plików - można skorygować jedno zdjęcie i całą grupę przerobić automatycznie z tymi samymi parametrami. W ten sposób można np. nadać jednakowy balans bieli kilkuset zdjęciom naraz.Program do przerabiania zdjęć z formatu x3f na pliki JPG dostarczany wraz z aparatami Sigma. Jedną z najciekawszych funkcji tego programu jest tzw. cyfrowy flash pozwalający na wydobycie szczegółów ze zbyt ciemnych partii obrazu.Kliknij, aby powiększyćProgram do przerabiania zdjęć z formatu x3f na pliki JPG dostarczany wraz z aparatami Sigma. Jedną z najciekawszych funkcji tego programu jest tzw. cyfrowy flash pozwalający na wydobycie szczegółów ze zbyt ciemnych partii obrazu.Określenie "RAW", wbrew pozorom, nie jest skrótem. To słowo w języku angielskim oznacza coś surowego, nieobrobionego. Już samo przetłumaczenie słowa pozwala lepiej zrozumieć ideę tego formatu zapisu danych. Są to po prostu dane zebrane z matrycy światłoczułej i zapisane bez żadnej obróbki.

Dlatego często na format RAW mówi się "cyfrowy negatyw".

Standardowo aparaty zapisują zdjęcia w formacie JPG, który ma wiele zalet, ale jedną dość istotną wadę. Jest tzw. stratnym algorytmem kompresji, to znaczy część danych, jakie zawierał oryginalny obraz, jest bezpowrotnie tracona w czasie zapisywania pliku. Aparat usuwa te dane, które nie wpływają na ogólny odbiór zdjęcia, to znaczy to, czego gołym okiem nie widać.

W przypadku idealnie naświetlonych fotografii to bardzo dobra polityka - mamy świetne zdjęcie, które jednocześnie zajmuje bardzo mało miejsca.

Niestety, nie zawsze zdjęcie jest perfekcyjne. Wiele niedoskonałych fotografii można później uratować w komputerze, ale w takim przypadku im więcej danych, tym lepiej. Dlatego producenci aparatów decydują się na umieszczenie formatu RAW jako jednego z możliwych trybów zapisu zdjęć. Daje on pewność, że gdy będziemy obrabiać zdjęcia w komputerze, ani jeden bajt nie zostanie zgubiony. Ten tryb zapisu oferują wszystkie bardziej zaawansowane aparaty cyfrowe. Nie mylmy go jednak z formatem TIFF, który jest nieskompresowanym plikiem graficznym. Wprawdzie pliki TIFF miewają równie imponujące rozmiary co RAW, ale aparat i tak usunął część danych, które uznał za zbędne. Najczęściej polega to na konwersji formatu zapisu koloru z 12-bitowego na 8-bitowy. Ponieważ w 12 bitach można zapisać aż 16 razy więcej danych niż w 8, oczywiste jest, że konwersja koloru oznacza utratę wielu istotnych danych.

A po co to wszystko

Bardzo rozbudowany moduł obsługi plików RAW w Adobe Photoshop CS. Obsługuje większość formatów, w jakich aparaty cyfrowe różnych producentów zapisują dane, w tym dość egzotyczny x3f Sigmy. Ciekawostką jest możliwość korygowania zniekształceń obrazu, jakie powstają na skutek niedoskonałości obiektywu - winietowania i aberracji chromatycznych.Kliknij, aby powiększyćBardzo rozbudowany moduł obsługi plików RAW w Adobe Photoshop CS. Obsługuje większość formatów, w jakich aparaty cyfrowe różnych producentów zapisują dane, w tym dość egzotyczny x3f Sigmy. Ciekawostką jest możliwość korygowania zniekształceń obrazu, jakie powstają na skutek niedoskonałości obiektywu - winietowania i aberracji chromatycznych.Format RAW daje ogromną swobodę fotografującemu. Gdy aparat cyfrowy zrobi zdjęcie, przed zapisaniem danych w postaci gotowego pliku musi on podjąć wiele decyzji. Po pierwsze, jaka jest barwa światła oświetlającego fotografowany przedmiot - kolory na zdjęciu są tak korygowane, by biały kolor był biały, a nie żółty albo niebieski. Następnie ustalany jest poziom kontrastu i balans między światłami i cieniami, a potem usuwany tzw. szum, czyli błędy powstałe przy odczytywaniu danych z matrycy światłoczułej. Później aparat delikatnie rozmywa zdjęcie, by usunąć wzory, jakie powstają np. przy fotografowaniu płótna, zwane morą. Następnie zdjęcie jest wyostrzane, tak by oglądający nie miał wrażenia, że obraz jest rozmydlony. Na koniec ustalany jest stopień nasycenia kolorów i zdjęcie zostaje przerobione na plik JPG. Cała operacja trwa mniej niż sekundę, potem trzeba jeszcze zapisać dane na karcie - ta operacja jest najbardziej czasochłonna w całym procesie.

Najnowsza wersja Photoshop Elements również potrafi obsługiwać pliki RAW. Ilością odczytywanych formatów nie ustępuje starszemu bratu - Photoshopowi CS. Lista obsługiwanych aparatów jest na bieżąco uzupełniana przez Adobe. Niestety, program ma mniejsze możliwości niż moduł z Photoshopa CS.Kliknij, aby powiększyćNajnowsza wersja Photoshop Elements również potrafi obsługiwać pliki RAW. Ilością odczytywanych formatów nie ustępuje starszemu bratu - Photoshopowi CS. Lista obsługiwanych aparatów jest na bieżąco uzupełniana przez Adobe. Niestety, program ma mniejsze możliwości niż moduł z Photoshopa CS.Gdy zdecydujemy się zapisać zdjęcia w formacie RAW, wszystkie powyższe czynności są pomijane. Tuż po odczytaniu danych z matrycy światłoczułej zapisywane są one na karcie pamięci. Ponieważ plik taki jest wielokrotnie większy od zdjęcia w formacie JPG, cała operacja zapisu trwa znacznie dłużej niż w przypadku pliku JPG i dlatego aparat zawsze wolniej robi zdjęcia w formacie RAW niż JPG.

Ciężar obliczeń dokonywanych przez procesor aparatu przenosi się do komputera biurkowego. To w nim możemy dopiero odczytać zdjęcie. Można to zrobić za pomocą aplikacji dołączonej do aparatu lub najnowszego Photoshopa (wersja CS albo Elements 3.0). Co ciekawsze, pierwszy rzut oka na "gołe" dane z aparatu może rozczarować. Zdjęcia są z reguły ciemne, nieostre, słabo nasycone, a często mają źle ustawione kolory. Dopiero dłuższe obcowanie pozwala docenić potencjał drzemiący w plikach RAW. Możemy na przykład na zawsze zapomnieć o balansie bieli. Programy do obsługi plików RAW pozwalają ustawić dowolny balans - jesteśmy w stanie podać temperaturę bieli w kelwinach albo wskazać miejsce, które naszym zdaniem powinno być białe. To daje rewelacyjne efekty na przykład w fotografii portretowej. Jeśli robiliśmy zdjęcia z lampą błyskową, warto ustawić punkt bieli na 6000K, dzięki czemu uzyskamy wyjątkowo ładne odcienie skóry. Inną niewątpliwą zaletą jest możliwość dokonania dużej korekty ekspozycji (nawet o dwie działki przesłony) i usunięcia szumów.

Komputerowa obróbka

Niestety, nie ma róży bez kolców.

O ile zdjęcia w formacie JPG możemy od razu oddać do wywołania, o tyle RAW wymaga przeróbki w komputerze. Co więcej, komputer obrabia te pliki znacznie dłużej niż aparat - trzeba czekać nawet kilkanaście sekund. To dlatego że procesory w aparatach cyfrowych są wysoce wyspecjalizowane i w pełni zaprojektowane do obróbki zdjęć, a procesory w komputerach muszą być uniwersalne.

Warto spróbować formatu RAW. Jeśli nasze urządzenie potrafi robić takie zdjęcia, pogrzebmy w płytach, które dostaliśmy wraz z cyfrówką. Na pewno znajdziemy program do obróbki plików RAW. Innym dobrym sposobem jest wykorzystanie Photoshopa Elements 3.0, który odczytuje surowe dane z większości współczesnych aparatów cyfrowych. Co ciekawe, oferuje on często większe możliwości niż oprogramowanie dostarczane przez producentów.

1 Otwieramy plik RAW

Gdy w Photoshopie Elements otworzymy plik RAW, pojawi się takie oto okno dialogowe. Na początku program zaoferuje ustawienia domyślne. Często są one całkiem poprawne, ale zdarza się, tak jak w tym przypadku, że aparat trochę źle naświetlił zdjęcie i potrzebna będzie korekta ustawień.

Kliknij, aby powiększyć

2 Najpierw ekspozycja

Korektę warto rozpocząć od poprawienia jasności i kontrastu zdjęcia. Suwak "Exposure" umożliwia korektę ekspozycji, "Shadows" uwydatnia cienie, "Brightness" rozjaśnia całe zdjęcie, a "Contrast" - zmienia kontrast. Naukę korygowania zdjęć praktykujemy przez cierpliwe eksperymenty z tymi suwakami.

Kliknij, aby powiększyć

3 Balans bieli

Można teraz poprawić balans bieli. Suwak "Temperature" i "Tint" pozwala na zmianę ustawionego przez aparat balansu bieli. "Temperature" zmienia kolory zdjęcia od niebieskiego do żółtego, "Tint" od zielonego do karmazynowego. Można też wskazać kroplomierzem punkt na zdjęciu, który naszym zdaniem powinien być biały.

Kliknij, aby powiększyć

4 Wyostrzamy

Warto wyostrzyć zdjęcie. Trzeba maksymalnie powiększyć istotny fragment obrazu. W zdjęciach portretowych zawsze powinno być to oko. Na początku ustawiamy parametry "Sharpness", "Luminance smoothing" i "Color Noise Reduction" na 0. Przesuwamy suwakiem "Sharpness", aż do uzyskania właściwego efektu ostrości.

Kliknij, aby powiększyć

5 Usuwamy szum

Operacja wyostrzenia wzmocni także szum. Usuwamy go operując suwakami "Luminance smoothing" i "Color Noise Reduction". Przesuwamy je aż do momentu, gdy obraz stanie się gładki. Pierwszy suwak usuwa "ziarno" o jednakowym kolorze, tzw. składową jasności. Drugi - kolorowe "ziarno", czyli kolorową składową szumu.

Kliknij, aby powiększyć

6 Ostatni rzut oka

Pozostaje jeszcze ocenić, czy całe zdjęcie wygląda dobrze. Pomogą w tym też kratki "Shadows" i "Highlights". Ich zaznaczenie pokaże te partie obrazu, które pozbawione są wszelkich szczegółów odpowiednio w cieniach i światłach. Jeśli obszary te są zbyt duże, trzeba wrócić do pkt. 2 i jeszcze raz poprawić parametry ekspozycji.

Kliknij, aby powiększyć

Czego uczymy

  • Obsługi plików RAW
  • Poziom trudności: zaawansowany
  • Potrzebne umiejętności: obsługa komputera i aparatu cyfrowego, otwieranie plików
  • Programy: Adobe Photoshop Elements 3.0
  • Sprzęt: komputer

Czego uczymy

  • korzystania z możliwości jakie daje format RAW
  • Poziom trudności: zaawansowany
  • Potrzebne umiejętności: obsługa komputera i aparatu cyfrowego, otwieranie plików
  • Programy: Adobe Photoshop Elements 3.0
  • Sprzęt: komputer

Wskazówka - Tylko RAW

Jedynymi aparatami, które nie zapisują zdjęć w formacie innym niż RAW, są konstrukcje Sigmy - SD9 i SD10. Aparaty te wyposażone w matrycę Foveon X3 zapisują zdjęcia tylko w formacie x3f, w którym dane z matrycy są skompresowane algorytmami bezstratnymi (takimi jak ZIP). Przyczyną może być konstrukcja matrycy, która w przeciwieństwie do innych cyfrówek odczytuje informacje o pełnym kolorze w każdym punkcie obrazu. Niestety, dane przychodzące z takiej matrycy nie są czyste - zielony jest "zabrudzony" niebieskim itp. Informacje trzeba poddać intensywnej obróbce, której nie podołałby procesor aparatu, dlatego ciężarem obliczeń jest obarczany komputer właściciela aparatu.

<hr size=1 noshade>Negatyw dla każdego

Nie istnieje jeden standard cyfrowego negatywu - każdy producent aparatów inaczej zapisuje pliki ze zdjęciami. Firma Adobe pomyślała, jak wybrnąć z tego kłopotu.

Kliknij, aby powiększyć
Obsługa konwertera plików RAW do formatu DNG jest banalnie prosta. Po uruchomieniu programu wskazujemy katalog zawierający pliki RAW i katalog, w którym mają być zapisane pliki DNG. Klikamy na guzik Convert i po kilku (dłuższych) chwilach mamy gotowe pliki DNG.Kliknij, aby powiększyćObsługa konwertera plików RAW do formatu DNG jest banalnie prosta. Po uruchomieniu programu wskazujemy katalog zawierający pliki RAW i katalog, w którym mają być zapisane pliki DNG. Klikamy na guzik Convert i po kilku (dłuższych) chwilach mamy gotowe pliki DNG.
Gdy zapiszemy w aparacie zdjęcia w formacie JPG, bez trudu możemy zamówić odbitkę w labie cyfrowym czy wysłać fotografię znajomemu przez Internet. Każdy lab i każdy komputer potrafi odczytać zdjęcia w tym formacie. Ale gdy zechcemy korzystać ze znacznie bogatszego cyfrowego negatywu, czyli zapisywać zdjęcia w formacie RAW, prawdopodobnie tylko my będziemy mogli je odczytać.

To dlatego, że nie istnieje jeden standard zapisu surowych danych z matrycy światłoczułej. Każdy producent aparatu stosuje własną filozofię i na razie nie ma na rynku żadnego bodźca, który mógłby wymusić jakąś unifikację danych. W efekcie programy czytające zdjęcia zapisane w formacie NEF Nikona nie radzą sobie z CRW Canona czy X3F Sigmy.

Konsekwencje są dwojakie. Po pierwsze, cyfrowych negatywów nie można oddawać do minilabów, bo te nie są w stanie odczytać danych. Po drugie, programy, które mają obsługiwać format RAW, takie choćby jak najnowsze Photoshopy, muszą zawierać konwertery wszystkich aparatów dostępnych na rynku, a to oczywiście oznacza, że programy są duże i ociężałe.

Firma Adobe, która jest niekwestionowanym liderem rynku programów do obróbki grafiki, postanowiła zaproponować wszystkim wspólny format surowych danych nazwany DNG. Każdy producent aparatu fotograficznego może skorzystać za darmo ze specyfikacji tego formatu i umieścić jego obsługę w swoim sprzęcie. Wtedy, setki różnych formatów RAW, jakie trzeba by zaszyć w programach do obróbki zdjęć, można zastąpić jednym formatem - DNG.

Dla programistów wygoda ogromna. Czy format się przyjmie wśród producentów sprzętu? Prawdopodobnie tak. Adobe ma dobre tradycje dotyczące ustanawiania standardów w świecie graficznym. Jednym z sukcesów jest np. format PDF służący do przenoszenia dokumentów między różnymi platformami komputerowymi. Firma Adobe obiecuje, że jak długo funkcjonuje, tak długo będzie rozwijać i obsługiwać format DNG. Patrząc na kondycję finansową firmy, można mieć pewność, że będzie to jeszcze wiele lat, zdecydowanie dłużej niż "żyje" niejeden aparat cyfrowy.

Wszystkim, którzy już dziś chcą wypróbować nowy format danych, firma Adobe oferuje darmowy konwerter (zamieściliśmy go na naszej płycie) z dowolnego formatu RAW do DNG. Warto spróbować, bo czasem DNG jest oszczędniejszy. Na przykład po skonwertowaniu plików CRW Canona otrzymujemy zdjęcia DNG mniejsze o ok. 10%. Niestety, czasem działa to w drugą stronę - konwersja plików X3F Sigmy powoduje wyprodukowanie prawie dwa razy większego pliku DNG. Oczywiście, DNG jest obsługiwany przez programy graficzne Adobe.

<hr size=1 noshade>