Cyfrowe obiektywy

Rozwój fotografii cyfrowej wymusił na producentach konieczność przeprojektowania konstrukcji obiektywów. Wybierając nowe "szkło" do cyfrowej lustrzanki warto poznać jego budowę.

Rozwój fotografii cyfrowej wymusił na producentach konieczność przeprojektowania konstrukcji obiektywów. Wybierając nowe "szkło" do cyfrowej lustrzanki warto poznać jego budowę.

Obiektywy kompaktowych aparatów cyfrowych oferują lepszą jakość obrazu, bo są projektowane z myślą o jednym konkretnym aparacie. Obiektywy wymienne muszą być uniwersalne i większość szkieł zaprojektowanych dla tradycyjnych lustrzanek nie uwzględnia specyfiki aparatu cyfrowego.Kliknij, aby powiększyćObiektywy kompaktowych aparatów cyfrowych oferują lepszą jakość obrazu, bo są projektowane z myślą o jednym konkretnym aparacie. Obiektywy wymienne muszą być uniwersalne i większość szkieł zaprojektowanych dla tradycyjnych lustrzanek nie uwzględnia specyfiki aparatu cyfrowego.W czasach gdy jeszcze nie było w ogóle aparatów, a w sztuce odwzorowania królowali malarze, niektórzy z nich tworząc swe obrazy, jak na przykład Canaletto, używali w pracy urządzenia zwanego kamera obskura. Było to duże drewniane pudło z matową szybką z jednej strony i maleńkim otworkiem z drugiej. Światło padające na szybkę przez otwór rzucało bardzo wyraźny obraz świata, niezwykle ostry, ale dość ciemny. W 1550 r. Girolamo Cardano wstawił w otwór soczewkę skupiającą, dzięki czemu rozjaśnił znacznie obraz, ale wprowadził też pojęcie obrazu ostrego i nieostrego. Obrazy pokazywane przez kamerę obskurę były ostre niezależnie od tego, w jakiej odległości znajdował się oglądany przedmiot. Soczewkę trzeba było odpowiednio ustawiać w zależności od tego, gdzie znajdował się fotografowany przedmiot.

Zobacz również:

Na pierwsze zdjęcia trzeba było czekać jeszcze ok. 200 lat. Na pierwsze zdjęcia cyfrowe - jeszcze dłużej. Ale zasada pozostała - soczewkę wciąż trzeba regulować w zależności od tego, jak daleko znajduje się fotografowany przedmiot. I to głównie od soczewki zależy jakość obrazu rzucanego na materiał światłoczuły, niezależnie od tego, czy jest to film czy matryca światłoczuła.

Cały wiek XX to epoka udoskonalania przyrządu optycznego, jakim jest obiektyw. Bardzo szybko jedną soczewkę zastąpiono kilkoma (a nawet kilkunastoma). Zaczęto powlekać szkło cieniutkimi warstwami metali, szlifować w przedziwne kształty. Wszystko po to, by obraz był jak najlepszy. Z takim bagażem doświadczeń inżynierowie weszli w XXI wiek, wiek fotografii cyfrowej, która postawiła nowe wyzwania dotyczące konstrukcji obiektywu.

Powiększenie

Pierwszą i najbardziej widoczną różnicą w konstrukcji obiektywu do aparatu cyfrowego jest wielkość matrycy, na którą rzucany jest obraz. Historia fotografii jest historią miniaturyzacji. Pierwotnie odbitki wykonywano metodą stykową, tzn. przykładano negatyw do kawałka papieru fotograficznego i naświetlano. Jeśli więc ktoś chciał mieć zdjęcie o rozmiarach 30 x 40 cm, musiał mieć tej wielkości kliszę, a co za tym idzie odpowiednio duży aparat. Do dziś mamy do czynienia z takimi zdjęciami, gdy robimy sobie prześwietlenie. Wtedy zdjęcie (robione na tradycyjnej kliszy fotograficznej!) jest naturalnych rozmiarów. Dopiero stosowanie powiększalników, które z małego wycinka klatki potrafiły wydobyć szczegóły, pociągnęło za sobą miniaturyzację. Z małego zdjęcia można było zrobić prawie dowolnie duże powiększenie. Prawie dowolnie, bo na drodze do dalszej miniaturyzacji stały dwa problemy - obiektyw i klisza. Gdy zdjęcie robiono na dużej kliszy, łatwo można było ukryć wszelkie niedoskonałości obiektywu - stawały się one po prostu niewidoczne. Ale przy powiększeniach nie sposób było ukryć drobnych nieostrości czy rozmyć obrazu. Aby to skorygować, konieczne okazało się poprawienie konstrukcji obiektywu. Z kolei klisza nie pozwalała (i nie pozwala) na powiększanie obrazu w nieskończoność. Światło na niej rejestrowano za pomocą związków chemicznych, które pod wpływem światła i późniejszej obróbki zmieniały swój skład i ciemniały. Tyle że związki te (na początku halogenki srebra) występują w postaci krystalicznej. Im większy kryształ, tym lepiej reagował ze światłem. Ale duże kryształy widać było na powiększeniach. Z kolei zmniejszenie kryształu pociągało za sobą zmniejszenie czułości filmu. Chemicy mieli więc pełne ręce roboty przy poszukiwaniach idealnej substancji światłoczułej.

Standard 35 mm

Obiektywy - ogromny wybórKliknij, aby powiększyćObiektywy - ogromny wybórOstatecznie rozsądnym kompromisem między wielkością kliszy, rozmiarem aparatu i jakością uzyskiwanych powiększeń stała się klisza filmowa o szerokości 35 mm. Obraz rejestrowany na niej ma rozmiary 24 x 36 mm. Triumf tego formatu to głównie druga połowa XX w., kiedy to film 35 mm zagościł na dobre zarówno w fotografii amatorskiej, jak i profesjonalnej.

Pozycja kliszy 35 mm jest tak silna, że do dziś producenci aparatów cyfrowych, gdy podają dane techniczne obiektywu, podają również ekwiwalent dla kliszy 35 mm. Na przykład w specyfikacji technicznej Nikona Coolpix 8400 czytamy: "Ogniskowa 6,1-21,6 mm (odpowiednik dla formatu 35 mm: 24-85 mm)". Pisząc coś takiego producent aparatu odwołuje się do pewnych intuicji, które ma każdy, kto zaczynał poważnie fotografować jeszcze w czasach tradycyjnej fotografii. Skąd biorą się te wszystkie przeliczniki?

Mają one swoje źródło w wielkości obrazu, jaki rejestrowany jest przez element światłoczuły aparatu.

W elektronice tak się składa, że im mniejszy element, tym łatwiej i taniej go wyprodukować. Dlatego z punktu widzenia producenta najlepiej jest produkować jak najmniejsze matryce światłoczułe. Ale nie jest to dobre z punktu widzenia konsumenta, bo im mniejszy rejestrowany obraz, tym bardziej musimy go powiększyć, a tym samym lepiej widać wszelkie niedoskonałości obiektywu. Dlatego dla konsumenta ważniejsze jest, by matryca była jak największa. Tyle że cena matrycy rośnie proporcjonalnie do jej powierzchni. Wprawdzie nikt nie podaje cen podzespołów, z których korzysta, ale wystarczy zerknąć na ceny aparatów. Maleńki Canon A400, który można kupić za 600 zł, ma matrycę o rozmiarach 4,54 x 3,42 mm. Na drugim krańcu jest EOS 1Ds Mark II, z matrycą o rozmiarach 24 x 36 mm i ceną oscylującą w okolicach 30 tys. zł. Wprawdzie aparaty różnią się też możliwościami technicznymi i konstrukcją, ale lwią część różnicy w cenie stanowi nie konstrukcja mechaniczna, a część elektroniczna. EOS 1Ds zbudowany jest na korpusie tradycyjnego EOS-a 1N, który kosztuje "zaledwie" 6,5 tys. zł. Pozostałe 23,5 tys. to cena elektroniki, a w tym matrycy światłoczułej (no i oczywiście marketingu).

W efekcie producenci, by jakoś poradzić sobie ze stosunkiem jakości obrazu do ceny aparatu, produkują urządzenia z matrycami światłoczułymi o różnych wielkościach.

Ma to oczywiście konsekwencje w budowie obiektywu. Im większa matryca, tym większy obiektyw i jego najważniejsza cecha - ogniskowa. Z definicji jest to odległość między środkiem soczewki a miejscem, w którym tworzy ona ostry obraz. W przypadku obiektywu nie jest to takie proste, bo składa się on zawsze z wielu soczewek i długość ogniskowej jest definiowana jako odległość od środka optycznego do płaszczyzny obrazowej. A środek optyczny może wypadać w różnych miejscach obiektywu - wewnątrz lub na zewnątrz.

Ogniskowa obiektywu pośrednio opisuje jego kąt widzenia. Za naturalny przyjęło się uważać kąt 47 stopni, odpowiadający mniej więcej kątowi widzenia naszego oka. Obiektywy o mniejszych kątach widzenia nazywa się teleobiektywami, a o większych - obiektywami szerokokątnymi. Obiektyw o takim kącie widzenia rzucający obraz na kliszę 35 mm ma ogniskową 50 mm. Gdy chcemy ten sam kąt widzenia uzyskać w aparacie cyfrowym o matrycy 8,8 x 6,6 mm, czyli np. we wspomnianym Nikonie 8400, to musimy ustawić ogniskową obiektywu na 12,7 mm. W lustrzance EOS 20D Canona (matryca 22,5 x 15 mm) taki kąt widzenia będzie miał obiektyw 32 mm. Jak widać, zamieszanie z ogniskowymi jest ogromne, ale skoro fotografowie przyzwyczaili się ę wiązać kąt widzenia z ogniskową, wciąż podaje się "ogniskową w przeliczeniu na klatkę 35 mm" a nie kąt widzenia w stopniach.

Informacja

Im mniejsza matryca światłoczuła aparatu, tym bardziej powiększamy obraz, a co za tym idzie, tym wyraźniej widać wszystkie niedoskonałości obiektywu.