Idealna torba

Kupując torbę fotograficzną, często wybieramy najtańsze rozwiązanie. Bywa jednak, że po upływie okresu gwarancyjnego tania torba rozchodzi się w szwach. Jak mądrze wybierać?

Kupując torbę fotograficzną, często wybieramy najtańsze rozwiązanie. Bywa jednak, że po upływie okresu gwarancyjnego tania torba rozchodzi się w szwach. Jak mądrze wybierać?

Torby z własnym paskiem na biodra są bardzo wygodne, gdy chcemy mieć wolne ręce. Znakomicie spisują się w czasie wspinaczki i na paralotni.Kliknij, aby powiększyćTorby z własnym paskiem na biodra są bardzo wygodne, gdy chcemy mieć wolne ręce. Znakomicie spisują się w czasie wspinaczki i na paralotni.Warto uzmysłowić sobie, że torba jest tym miejscem, gdzie zawsze będziemy przechowywać aparat. Czasem bardziej opłaca się kupić dwie torby, radykalnie różniące się właściwościami, niż jedną uniwersalną. Pamiętajmy, że każda cyfrówka ma różne dodatki. Po pierwsze, wcale nie małą ładowarkę. Oprócz tego kabel do połączenia z komputerem, kabel do wyświetlania filmów na ekranie telewizora, płytki CD ze sterownikami. Często używanym gadżetem jest czytnik kart podłączany do portu USB i dodatkowy akumulator oraz kilka kart pamięci w ochronnych futerałach. To podstawowe wyposażenie każdego właściciela cyfrówki. Do tego oczywiście dochodzą dodatkowe akcesoria w postaci lamp błyskowych, wymiennych obiektywów do lustrzanek, albo nasadek na obiektywy do kompaktów, pilotów, wężyków spustowych, telekonwerterów, filtrów, uchwytów. Wymieniać można długo.

Zobacz również:

Dobrze jest mieć torbę, która pomieści cały zestaw fotograficzny, choćby po to, by przechowywać go bezpiecznie w domu. Poza tym wyjazd na wakacje sprowadza się do wsadzenia torby do bagażnika samochodu albo wrzucenia jej do plecaka.

Torba mieszcząca cały sprzęt będzie duża, wyładowana i ciężka.

Dlatego optymalnym rozwiązaniem jest zakup dwóch toreb - jednej dużej, w której zmieści się całość dobytku, a aparat będzie bezpiecznie podróżował; i mniejszej, turystycznej, którą będziemy brali w plener, przepakowując z większej jedynie potrzebny sprzęt.

Co wybrać?

Plecak DryZone 200 firmy Lowepro. Jest całkowicie wodoszczelny, zastosowano suwaki z suchych kombinezonów dla płetwonurków. Cena 1543 zł.Kliknij, aby powiększyćPlecak DryZone 200 firmy Lowepro. Jest całkowicie wodoszczelny, zastosowano suwaki z suchych kombinezonów dla płetwonurków. Cena 1543 zł.Wybór torby zacznijmy od oceny jakości wykonania. Przyjrzyjmy się dokładnie szwom, czy krawędzie materiału, z którego uszyta jest torba, nie są postrzępione i czy nie wystają z nich żadne nitki. Najgorszą sytuacją, wręcz karygodną, jest gdy ze szwów wystają pętelki. O coś takiego bardzo łatwo zahaczyć aparatem i nawet jeśli nie uszkodzimy urządzenia, to rozerwiemy pętelkę, a to z reguły prowadzi do rozejścia się szwów.

Warto zwrócić uwagę na to, jak osłonięte są zamki błyskawiczne. Tylko lepsze opakowania na aparat mają zamki osłonięte od wewnątrz. Nie chodzi o to, że aparat może porysować się o sam zamek, bo te z reguły wykonane są z nylonu, który jest miękkim materiałem. Ale gdy zamykamy torbę, możemy porysować czuły sprzęt mechanizmem zasuwającym. Niektórzy producenci, by ustrzec aparat przed czymś takim, wszywają suwaki tak, by aparat nie miał z nimi kontaktu. Najlepsze produkty mają również osłonki na metalowe części suwaków znajdujących się we wnętrzu torby.

Bardzo istotny dla bezpieczeństwa noszenia torby jest sposób zakończenia pasków w klamerkach. Gorsze produkty mają paski po prostu ucięte. Lepsze mają zawinięte tak, że końcówka tworzy swego rodzaju haczyk, który samoistnie nie przeciśnie się przez klamerkę. Dzięki temu nie istnieje ryzyko, że pasek się rozepnie i torba sama spadnie z ramienia.

Nie bez znaczenia jest też gwarancja, jakiej udzielają producenci na swoje torby. Najlepsi, tacy jak Case Logic czy Lowepro, oferują gwarancję dożywotnią na materiał i wykonanie - jeśli rozejdzie się szew, pęknie jakaś sprzączka albo coś odpadnie, producent naprawi lub wymieni torbę na nową. W polskich warunkach wydaje się to jakąś fantastyką naukową, ale warto wiedzieć, czego można oczekiwać po produkcie dobrej firmy.

By aparat miał sucho

Z tyłu niektórych toreb znajdziemy wąską kieszeń, która znakomicie nadaje się do przechowywania dokumentów albo płyt ze sterownikami aparatu.Kliknij, aby powiększyćZ tyłu niektórych toreb znajdziemy wąską kieszeń, która znakomicie nadaje się do przechowywania dokumentów albo płyt ze sterownikami aparatu.Oczywiste jest, że sprzęt elektroniczny nie znosi wilgoci. Dlatego od toreb oczekujemy, by przed nią zabezpieczały. Sposobów na realizację tego postulatu jest wiele. Najprostszy to wykonanie torby z materiału impregnowanego plastikiem, który sprawi, że delikatne zmoczenie torby nie jest groźne dla sprzętu. Tyle że jeśli wierzchnia część torby jest wilgotna, to prędzej czy później para wodna dostanie się do wnętrza torby, co też aparatowi nie służy. Pewnym sposobem na to jest zrobienie wierzchniej części torby z materiału powleczonego plastikiem. Torba wygląda wtedy mniej elegancko, ale za to nie nasiąka wodą.

Bardzo ciekawym rozwiązaniem pozwalającym na zachowanie estetyki i zapewnienie wodoszczelności jest płaszczyk, chroniący torbę przed deszczem. Rozwiązanie bardzo funkcjonalne, choć nie we wszystkich torbach spotykane.

Case Logic DCB 1, uniwersalna torba na aparaty cyfrowe i kamery wideo. Elastyczna wewnętrzna przegroda komory głównej pozwala na dopasowanie przestrzeni do różnej wielkości urządzeń. Cena 89 zł.Kliknij, aby powiększyćCase Logic DCB 1, uniwersalna torba na aparaty cyfrowe i kamery wideo. Elastyczna wewnętrzna przegroda komory głównej pozwala na dopasowanie przestrzeni do różnej wielkości urządzeń. Cena 89 zł.Radykalnym rozwiązaniem problemu wilgoci są torby w pełni wodoszczelne. Składają się z wielu warstw gumy zapinanych takimi samymi suwakami, jak suche kombinezony nurków. Taka torba nie dość, że nie wpuści do środka ani kropli wody, to w razie wywrotki, np. kajaka, utrzyma się na powierzchni, wraz z cennym sprzętem fotograficznym, a nawet właścicielem. Tyle że torby tego typu są bardzo ciężkie i nieporęczne, bo gumowana tkanina sporo waży.

Większe torby, projektowane z myślą o przechowywaniu dużej ilości sprzętu, mają wewnątrz ruchome przegródki, które ustawia się dzięki rzepom przyszytym do ścianek. W tańszych rozwiązaniach są to tylko dwa wąskie paski rzepów, które po pierwsze dość łatwo odrywają się od ścianek torby, a po drugie słabo trzymają przegródki. W lepszych torbach rzepy przyczepione są ogromnymi płatami, tak że przegródka trzyma się niemal całą krawędzią i raz wstawiona nie przesuwa się w ogóle.

Modularna konstrukcja, znajdująca swój wyraz w przesuwanych przegródkach, może mieć kontynuację na zewnątrz torby. Niektóre pokrowce na aparaty są tak zaprojektowane, że za pomocą rzepów można dopiąć dodatkowe kieszenie. To szczególnie przydatne, gdy np. mamy kilka obiektywów, ale nie zawsze wszystkie bierzemy ze sobą. Część, w której trzymamy aparat, można łatwo uzupełnić dodatkowymi zasobnikami, które przypinamy tylko wtedy, gdy bierzemy więcej sprzętu.