DVD bez pułapek

Fotografie, filmy, dane - twardy dysk niejednego użytkownika jest pełen po brzegi cyfrowych skarbów. Zanim zacznie pękać w szwach, przenieś wszystko na krążki DVD. Jednak czasami łatwo powiedzieć, trudniej zrobić. Poniżej opisujemy najczęstsze problemy i przedstawiamy ich rozwiązania.

Fotografie, filmy, dane - twardy dysk niejednego użytkownika jest pełen po brzegi cyfrowych skarbów. Zanim zacznie pękać w szwach, przenieś wszystko na krążki DVD. Jednak czasami łatwo powiedzieć, trudniej zrobić. Poniżej opisujemy najczęstsze problemy i przedstawiamy ich rozwiązania.

Od instalowania, przez potyczki z firmware i z oprogramowaniem, po specyficzne zagadnienia, takie jak nadpalanie nośników czy nagrywanie filmów - poniższe porady pomogą ci stawić czoło kłopotom związanym z nagrywaniem różnego rodzaju materiału na płyty DVD.

Zobacz również:

Instalowanie

Zewnętrzne nagrywarki USB powoli wypierają wewnętrzne modele. Nic dziwnego, bo osiągają taką samą prędkość, za to dają się podłączać do każdego komputera wyposażonego w port USB. Zazwyczaj odbywa się to bez problemów.

1. Brak właściwego sterownika USB

Problem W momencie podłączania zewnętrznej nagrywarki do portu USB pojawia się komunikat nakazujący zainstalowanie szybkiego kontrolera USB. Wprawdzie napęd i nośniki są przeznaczone do zapisu z czterokrotną prędkością, jednak nagrywanie odbywa się w tempie 1x.

Rozwiązanie Port USB występuje w dwóch wariantach - szybkim USB 2.0 (zwany również USB Hi-Speed), który osiąga maksymalnie 60 MB/s, i znacznie wolniejszym USB 1.1 (USB 2.0 Full-Speed) z maksymalną przepustowością na poziomie 1,5 MB/s. Przypuszczalnie masz nagrywarkę Hi-Speed, lecz podłączyłeś ją do gniazda USB 1.1. Przez tak wolny port USB komputer może wysyłać dane nagrywarce najwyżej nieco szybciej niż w tempie 1x (1350 KB/s). Sprawdź w Menedżerze urządzeń, jaki kontroler USB jest zainstalowany w systemie.

Możliwość 1 Jeśli w gałęzi Kontrolery uniwersalnej magistrali szeregowej znajduje się wpis USB 2.0, Enhanced lub podobny, twój kontroler USB obsługuje standard USB 2.0 Hi-Speed. Prawdopodobnie podłączyłeś nagrywarkę do gniazda USB 1.1. zazwyczaj nie wszystkie porty USB są przystosowane do standardu Hi-Speed. Sprawdź w instrukcji obsługi lub wypróbuj kolejno wszystkie gniazda, aż powyższy komunikat przestanie się pojawiać podczas podłączania napędu.

Jeżeli nagrywarka na pewno jest przyłączona do gniazda Hi-Speed, przyczyna może leżeć w systemie operacyjnym. Standard USB 2.0 obsługuje tylko Windows XP z dodatkiem SP1 (lub nowszym) i Windows 2000 z SP4. Jeżeli nie wiesz, jaki Service Pack jest zainstalowany w twoim systemie, przywołaj Eksplorator Windows i kliknij menu Pomoc | Windows - informacje. Bieżące pakiety aktualizacyjne Service Pack znajdziesz pod adresami http://www.windowsupdate.com i http://v4.windowsupdate.microsoft.com/catalog/pl .

Możliwość 2 Jeśli w Menedżerze urządzeń figuruje jedynie wzmianka Host Controller, twój komputer dysponuje tylko powolnym wariantem interfejsu USB. W tym przypadku rozwiążesz problem, zaopatrując się w kontroler USB Hi-Speed na oddzielnej karcie PCI.

Oprogramowanie

Program nagrywający przesyła dane z peceta do nagrywarki. Oprogramowanie tego rodzaju ma swoje kaprysy. Niekiedy nie znosi konkurencji lub wprowadza użytkownika w błąd mylnymi komunikatami.

2. Nero nie widzi nagrywarki

General CleanTool usuwa starsze wersje programu Neroi pozostałości po sterownikach (porada 2).Kliknij, aby powiększyćGeneral CleanTool usuwa starsze wersje programu Neroi pozostałości po sterownikach (porada 2).Problem Pozbyłeś się starego programu nagrywającego, zastępując go np. najnowszą wersją pakietu Nero Burning ROM (informacje: http://www.alstor.com , wersja demonstracyjna dostępna pod adresem: http://www.nero.com , środowiska: Windows 98/Me/2000/XP, rozmiar pliku: ok. 30,1 MB). Jednak nowa aplikacja nie potrafi znaleźć nagrywarki.

Rozwiązanie Problem polega na tym, że program deinstalacyjny nie usunął wszystkich elementów poprzedniego oprogramowania. Pozostałości (także wcześniejszych wersji Nero) kolidują z nową aplikacją.

Możliwość 1 Gdy kłopoty sprawia starsza wersja programu Nero, wyeliminuj ją za pomocą bezpłatnego narzędzia General Clean Tool (dostępny pod adresem: http://www.ahead.de , środowiska: Windows 98/Me/NT4/2000/XP, rozmiar pliku: ok. 350 KB). Rozpakuj je na dysk, po czym uruchom. Podaj katalog, w którym jest zainstalowany Nero, i potwierdź przyciskiem OK. Zaznacz pole wyboru Clean all, a następnie zainicjuj porządkowanie, klikając przycisk Clean.

Możliwość 2 Jeśli Nero koliduje z innym programem nagrywającym, użyj narzędzia Cleanpack (dostępne pod adresem: http://www.ahead.de , środowiska: Windows 98/Me/NT4/2000/XP, rozmiar pliku: ok. 314 KB). Po rozpakowaniu archiwum powinieneś mieć dwa programy - Driver Clean Tool i Registry Checker. Najpierw przywołaj Driver Clean Tool dwukrotnym kliknięciem myszy. Znajdzie sprawiające kłopoty pozostałości sterowników i usunie je za twoją zgodą. Następnie uruchom Registry Checker, który przeczesze Rejestr w poszukiwaniu zbędnych informacji o sterownikach.

3. Nero nagrywa za wolno

Właściwa prędkość - dzięki tej wartości Nero będzie podawał rzeczywiste tempo nagrywania (porada 3).Kliknij, aby powiększyćWłaściwa prędkość - dzięki tej wartości Nero będzie podawał rzeczywiste tempo nagrywania (porada 3).Problem Ustawiłeś prędkość nagrywania 8x. Zarówno napęd, jak i nośnik dopuszczają takie tempo. Choć Nero podaje, że zapis odbywa się z ośmiokrotną prędkością, trwa to nadzwyczaj długo.

Rozwiązanie 1 Może nagrywarka pracuje w danej chwili z mniejszą szybkością od podawanej w oknie Nero. Domyślnie podczas zapisu widnieje w wierszu Status: Prędkość: tempo wybrane przez użytkownika na karcie Zapis w oknie nowej kompilacji. Wartość ta wcale nie musi odpowiadać rzeczywistej szybkości uzyskiwanej przez nagrywarkę. Napęd może działać znacznie wolniej choćby wówczas, gdy nie rozpoznał typu nośnika.

Aby zmusić Nero do podawania prawdziwej szybkości zapisu, dokonaj zmian w Rejestrze. Przejdź do klucza "HKEY_CURRENT_USER\Software\ahead\Nero - Burning Rom\Recorder". Kliknij prawym przyciskiem w prawym panelu edytora, wskaż polecenie Nowy | Wartość DWORD i przydziel jej nazwę "ShowSingleRecorderSpeed". Kliknij dwukrotnie nowo utworzoną wartość i zamień jej domyślną zawartość 0 na 1. Potwierdź przyciskiem OK i zamknij Edytor Rejestru. Od tej pory Nero będzie wykazywał faktyczną prędkość zapisu.

Rozwiązanie 2 Przy ośmiokrotnej prędkości nagrywania napęd zapisuje teoretycznie 10 800 kilobajtów na sekundę (8x1350 KB/s). Prawdopodobnie założyłeś, że nagrywarka utrzymuje takie tempo przez cały czas zapisu. Zgodnie z tym nagranie całego nośnika o pojemności 4,38 GB trwałoby zaledwie siedem minut. Tymczasem żaden z modeli 8x i 16x nie rozpoczyna zapisu z tak dużą prędkością. Osiąga ją tylko w ostatnich sektorach nośnika, więc należy ją uznać za maksymalną. Poza tym po naniesieniu na płytę żądanych zasobów nagrywarka musi wykonać operację zwaną finalizowaniem, podczas której zapisuje na krążku - zależnie od wybranego trybu nagrywania - dane o zamknięciu płyty (DAO), ścieżki (TAO) bądź sesji (SAO). Również ta czynność zabiera kilkanaście do kilkudziesięciu dodatkowych sekund.

Firmware

Firmware, oprogramowanie zapisane w układach scalonych sprzętu, decyduje o tym, jak dobrze nagrywarka współpracuje z płytami różnych typów i marek. Aktualizacja firmware'u może ponadto przeistoczyć ślamazarną nagrywarkę w superszybki model.

4. Za wolny zapis

Problem Zauważyłeś, że od pewnego czasu nagrywarka potrzebuje znacznie więcej czasu na nagranie płyty lub w ogóle odmawia posłuszeństwa. Opisane symptomy pojawiły się od momentu, gdy zacząłeś stosować inne nośniki.

Rozwiązanie Zaktualizuj firmware napędu, aby znał optymalną strategię zapisu najnowszych nośników DVD. W przeciwnym razie nagrywarka musi samodzielnie ustalać maksymalną dopuszczalną prędkość zapisu. Operacja ta jest czasochłonna, więc znacznie wydłuża czas nagrywania. Aby zapobiec błędom zapisu, napęd stawia na bezpieczeństwo - na przykład model 16x wypala krążek 16x w tempie 8x.

5. Firmware napędów Lite-On

Problem Twój napęd marki Lite-On nie pozwala zaktualizować firmware'u oryginalnymi plikami od producenta.

Rozwiązanie Niektóre nagrywarki Lite-On są wyposażone w specjalną wersję firmware'u. Pliki aktualizacyjne Lite-Ona sprawdzają zainstalowany firmware i odmawiają posłuszeństwa, jeśli nie trafią na oczekiwaną wersję. Wówczas musisz zainstalować firmware dostarczony przez producenta komputera albo przechytrzyć mechanizm kontrolujący wersję firmware'u. Pomoże ci w tym narzędzie Flash Fix (dostępny pod adresem: http://digi.rpc1.org/flashfix.htm , środowiska: Windows 98/Me/NT4/2000/XP, rozmiar pliku: ok. 12 KB). Ustal model swojej nagrywarki. Stosowną informację znajdziesz na ekranie startowym pojawiającym się tuż po włączeniu komputera, a także w Menedżerze urządzeń. Następne pobierz właściwy plik aktualizacyjny z witryny http://www.liteonit.com i rozpakuj archiwum ZIP. Aktualizacja mieści się w pliku EXE. Teraz uruchom program Flash Fix i przeciągnij rozpakowany uprzednio plik EXE do jego okna. Gdy puścisz lewy przycisk myszy, Flash Fix otworzy plik aktualizacyjny (zasygnalizuje to komunikatem Opening File). Potem utworzy zapasową kopię pliku aktualizacyjnego, nadając jej rozszerzenie BAK (komunikat Creating Backup. Done.) i usunie sprawdzanie wersji firmware'u (komunikat File Was Patched.). Od tej pory możesz zaktualizować swój model oryginalnymi plikami Lite-Ona.

Menedżer urządzeń

Aby przywołać Menedżer urządzeń, kliknij prawym przyciskiem ikonę Mój komputer i wskaż polecenie Właściwości. W Windows XP przejdź na kartę Sprzęt i kliknij przycisk Menedżer urządzeń. W Windows 9x/Me wystarczy przywołać okno właściwości (jw.) - Menedżer urządzeń figuruje tu na oddzielnej karcie. Gdy klikniesz ikonę z plusem w gałęzi Stacje dysków CD-ROM/DVD, system wyświetli listę zainstalowanych napędów optycznych, podając ich dokładne nazwy.

Modyfikowanie Rejestru

Rejestr gromadzi wszystkie ustawienia systemowe Windows. Aby się do niego dostać, otwórz menu Start | Uruchom, wpisz polecenie regedit i potwierdź, naciskając klawisz [Enter].

Pamiętaj, że błędne lub nieprzemyślane wpisy w Rejestrze mogą sparaliżować działanie systemu. Stosując się do naszych porad, zachowaj dużą ostrożność. Ponadto zwracaj uwagę na pisownię małymi i wielkimi literami.