DVD na profesjonalnie

Nagranie gotowego filmu na płytę DVD nie jest trudnym zadaniem. Jednak dopiero atrakcyjne menu nawigacyjne z możliwością wyboru scen zapewnia maksymalną wygodę oglądania. Przeczytaj, jak przygotować materiał wideo i utworzyć profesjonalne menu na krążek DVD.

Nagranie gotowego filmu na płytę DVD nie jest trudnym zadaniem. Jednak dopiero atrakcyjne menu nawigacyjne z możliwością wyboru scen zapewnia maksymalną wygodę oglądania. Przeczytaj, jak przygotować materiał wideo i utworzyć profesjonalne menu na krążek DVD.

Płyty DVD oferują dużą pojemność. Mieszczą się na nich nawet długometrażowe filmy. Jednak odnalezienie konkretnej sceny na krążkach z własnym materiałem wideo można porównać do przysłowiowego poszukiwania igły w stogu siana - jest tak samo trudne jak w przypadku kasety VHS. Aby ułatwić sobie dostęp do poszczególnych fragmentów filmu, wyposaż płytę w menu nawigacyjne. Z jego poziomu będziesz mógł bezpośrednio odwoływać się do żądanych scen. Chcąc uatrakcyjnić menu, możesz opatrzyć je animowanymi wycinkami filmu i/lub podkładem muzycznym. W poniższym artykule opisujemy krok po kroku, jak przygotować materiał filmowy do nagrania na płytę DVD. Za materiał wyjściowy posłużą ci sekwencje filmowe nagrane za pomocą analogowej lub cyfrowej kamery wideo - albo nagrania na kasetach VHS czy dokonane za pośrednictwem karty telewizyjnej. Wszystkie czynności przedstawione w artykule wykonasz za pomocą bezpłatnego oprogramowania. Jedyny warunek to odpowiedni sprzęt, który pozwoli ci przenieść film z urządzeń zewnętrznych do komputera.

Zobacz również:

Nagrywanie filmów

Zanim zabierzesz się do rejestrowania filmów, musisz podłączyć sprzęt i zainstalować odpowiedni sterownik. Zależnie od stosowanej metody nagrywania i podzespołów sprzętowych użyjesz innego oprogramowania.

1. Wymagany sprzęt

Do przekształcania analogowych nagrań wideo na postać cyfrową można użyć np. karty graficznej. Urządzenia zewnętrzne podłączysz za pomocą kabla z wtyczkami chinch (porady 1 i 2).Kliknij, aby powiększyćDo przekształcania analogowych nagrań wideo na postać cyfrową można użyć np. karty graficznej. Urządzenia zewnętrzne podłączysz za pomocą kabla z wtyczkami chinch (porady 1 i 2).Wprawdzie rynek obfituje w liczne urządzenia pozwalające digitalizować materiał wideo (czyli przekształcać go z postaci analogowej na cyfrową), jednak nie każde z nich tak samo wypełnia powierzone mu zadanie. Do przechwytywania filmów ze źródeł analogowych, takich jak magnetowid czy analogowa kamera wideo, jest wymagana odpowiednia konfiguracja sprzętowa. Przede wszystkim jest konieczny wystarczająco szybki procesor - co najmniej taktowany z częstotliwością 1 GHz. Ponadto trzeba mieć dość wydajny i pojemny twardy dysk. W opisywanej przez nas metodzie konwertowania analogowego materiał wideo na cyfrowy dziesięć minut filmu zajmuje na dysku ok. 4,8 GB. Ze względu na ogromne rozmiary tworzonych plików trzeba stosować system plików NTFS, bo w FAT32 maksymalna wielkość pliku jest ograniczona do dwóch GB.

Oprócz tego nie obejdziesz się bez karty graficznej z wejściem wideo lub analogowej karty TV (również z podobnym gniazdem). W tym przypadku konwertowanie filmu jest przeprowadzane za pośrednictwem odpowiedniego oprogramowania (patrz dalej punkty 4 i 5). Karty telewizyjne DVB (Digital Video Broadcasting) nie sprostają temu zadaniu, bo nie dysponują wejściem wideo.

Jeśli możesz przeznaczyć na kartę większą sumę pieniędzy, wybierz model wyposażony w procesor kodujący do standardu MPEG - np. Hauppauge Wintv PVR 250 lub zewnętrzną WintvPVR USB 2 (jest podłączana do komputera za pośrednictwem portu USB 2.0). Opisane karty przejmują digitalizowanie, zatem konwersja jest realizowana metodą sprzętową. Niemniej jednak nie można użyć do tego dowolnego oprogramowania, lecz trzeba zastosować aplikacje dołączone przez producenta. Gotowy plik w formacie MPEG 2 można poddać dalszej edycji, aby np. usunąć z niego bloki reklamowe (patrz dalej punkt 8). Potem trzeba przygotować pliki na płytę i utworzyć menu (punkt 10), a na koniec nagrać wyniki pracy na pusty krążek DVD (punkty 11 i 12).

Najlepiej jest, oczywiście, mieć materiał wideo w postaci cyfrowej - np. jako nagranie poprzez kartę DVB lub z kamery cyfrowej. Wówczas darujesz sobie czasochłonne digitalizowanie filmu i będziesz mógł od razu skonwertować go na format stosowany na krążkach DVD (patrz porada 6).

2. Podłączanie karty do źródła

Do podłączenia magnetowidu przydaje się taka przejściówka z eurozłączem i gniazdami chinch (porada 2).Kliknij, aby powiększyćDo podłączenia magnetowidu przydaje się taka przejściówka z eurozłączem i gniazdami chinch (porada 2).Wejście i/lub wyjście wideo znajdują się bezpośrednio na zewnętrznej listwie karty (zwanej potocznie śledziem) lub są umieszczone w postaci gniazda chinch i S-Video na końcówkach kabla. Jeśli masz tylko jedno gniazdo chinch i/lub S-Video, zapewne jest to gniazdo wyjściowe i karta nie nadaje się do przechwytywania filmów z urządzeń zewnętrznych.

W przeciwnym razie do podłączenia karty z magnetowidem będą ci potrzebne przejściówka z eurozłącza (gniazdo typu scart) na chinch, a także odpowiedni kabel. Możesz je kupić w sklepie z akcesoriami RTV lub w każdym hipermarkecie elektronicznym.

Kabla S-Video użyj tylko w wypadku, jeśli urządzenie źródłowe, czyli magnetowid lub kamera, obsługują ten standard. Inaczej otrzymasz czarno-biały obraz.

Po przyłączeniu sprzętu do karty graficznej lub telewizyjnej czas zadbać o fonię. Połącz w tym celu gniazda wyjściowe chinch znajdujące się w magnetowidzie lub na przejściówce scart z gniazdem wejściowym line in na karcie dźwiękowej w komputerze. Zrobisz to za pomocą kabla, który z jednej strony ma dwie wtyczki chinch, z drugiej zaś jedno 3,5-milimetrowy wtyk typu mini-jack.

Gdy uporasz się z podłączaniem, przywołaj moduł Regulacja głośności, klikając dwukrotnie ikonę głośnika w obszarze powiadomień (mieści się koło zegara na pasku zadań). Wskaż menu Opcje | Właściwości i zaznacz opcję Nagrywanie w rubryce Ustaw głośność dla. Ujrzysz regulatory poziomu nagrywania. Przesuń suwak Wejście liniowe mniej więcej na środek skali.

3. Sterowniki i aplikacje

Rodzaj oprogramowania, które posłuży ci do przechwytywania sygnału wizji, zależy od sprzętu lub jego sterownika zainstalowanego w twoim komputerze. Starsze karty są wyposażone w sterownik zgodny ze standardem VFW (Video for Windows). W tym przypadku najlepiej skorzystać z bezpłatnego programu VirtualDub (dostępny pod adresem: http://www.virtualdub.org , środowiska: Windows 98/Me/2000/XP, rozmiar pliku: ok. 664 KB). Nowsze modele dysponują sterownikiem WDM (Windows Driver Model), który doskonale współpracuje z aplikacją VirtualVCR (dostępna pod adresem: http://virtualvcr.sourceforge. net, środowiska: Windows 2000/XP, rozmiar pliku: ok. 420 KB). Aby ustalić, jaki typ sterownika jest zainstalowany w twoim systemie, otwórz Menedżer urządzeń. W Windows 2000 i XP kliknij menu Start | Uruchom, po czym wpisz devmgmt. msc. W Windows Me kliknij prawym przyciskiem ikonę Mój komputer na pulpicie, wskaż polecenie Właściwości i przeskocz na kartę Menedżer urządzeń. Następnie (niezależnie od wersji Windows) rozwiń gałąź Kontrolery dźwięku, wideo i gier i poszukaj urządzenia, w którego nazwie figuruje ciąg VFW lub WDM. Jeśli nie uda ci się wykryć sterownika, po prostu wypróbuj oba programy - VirtualDub i VirtualVCR. W razie problemów podczas nagrywania możesz ponadto spróbować szczęścia ze sterownikiem Universal WDM Video Capture Driver (dostępny pod adresem: http://btwincap. sourceforge.net, środowiska: Windows 98SE/Me/2000/XP, rozmiar pliku: ok. 320 KB), który współpracuje z kartami tv wyposażonymi w BT 848, BT 878 lub BT 879.

Do kompresji jest wymagany ponadto kodek wideo (czyli element kodująco-dekodujący). Godny polecenia jest bezpłatny kodek Huffyuv (dostępny pod adresem: http://neuron2.net/www.math.berkeley.edu/benrg/huffyuv.html , środowiska: Windows 98/Me/2000/XP, rozmiar pliku: ok. 15 KB), bo nie obciąża zbytnio procesora, a zapewnia przyzwoitą prędkość kodowania. Wprawdzie uzyskuje stosunkowo niewielki współczynnik kompresji danych (wynosi 2,6), ale jest to kompresja bezstratna - podobnie jak w przypadku formatów ZIP i RAR. Jest to o tyle istotne, że przygotowany w ten sposób materiał wideo będzie podlegał ponownej kompresji, aby mógł być użyty na krążku w formacie DVD lub SVCD (patrz porada 9). Instalowanie kodeka jest bardzo proste. Po rozpakowaniu archiwum kliknij prawym przyciskiem plik HUFFYUF.INF i wskaż polecenie Zainstaluj.

Digitalizowanie materiału wideo - problemy i rozwiązania

Digitalizowanie materiału wideo nie zawsze odbywa się bez kłopotów. Poniżej zamieszczamy rozwiązania najczęstszych problemów.

Brak synchronizacji obrazu i dźwięku Głównym problemem podczas konwertowania filmów z postaci analogowej na cyfrową są rozbieżności czasowe pomiędzy strumieniem wizji i strumieniem fonii. Przyczyna może leżeć w obraniu różnych częstotliwości próbkowania poszczególnych strumieni lub w opóźnieniach powodowanych przez kartę dźwiękową. Oryginalna wersja programu VirtualDub nie oferuje funkcji do synchronizowania strumieni. W wielu przypadkach poradzisz sobie za pomocą edycji VirtualDub 1.4.9.3 VCR+Sync (na dołączonej płycie).

VirtualVCR zapewnia sporo opcji korygujących. Na przykład na karcie AV Sync możesz ustawić przesunięcie strumienia audio względem strumienia wideo. Podaj je jako milisekundy w polu Offset audio by. Program dopuszcza wartości dodatnie i ujemne.

Gubienie klatek Komunikatem dropped frames VirtualDub sygnalizuje liczbę klatek utraconych podczas konwertowania. Oznacza on, że komputer jest zbyt wolny do digitalizowania filmów lub że karta dźwiękowa za mocno opóźnia sygnały audio. Przywołaj menu Capture | Settings i usuń tymczasowo zaznaczenie pola wyboru Capture Audio. Jeśli pozbędziesz się opisywanego problemu, winę ponosi przypuszczalnie karta dźwiękowa. Wówczas zamiast oryginalnej edycji VirtualDuba zastosuj wersję VirtualDub VCR+Sync lub program VirtualVCR. Obie aplikacje potrafią lepiej korygować opóźnienia.

Niepełny obraz Podczas digitalizowania zakupionych kaset wideo mogą występować problemy z odtwarzaniem. Ujawniają się niepełnym lub zniekształconym obrazem. Dzieje się tak za sprawą zabezpieczenia przed kopiowaniem Macrovision. Obchodzenie tej blokady jest nielegalne, mimo że na rynku są dostępne stabilizatory obrazu przeznaczone do tego celu.

Niewłaściwa rozdzielczość W przypadku niektórych kart graficznych VirtualDub nie udostępnia rozdzielczości 720 x 576 pikseli stosowanej na płytach DVD. Jeśli maksymalna rozdzielczość wynosi 720 x 480 pikseli, sterownik jest ustawiony na standard NTSC. VirtualDub nie przewiduje możliwości przestawienia go na standard PAL.

Niemniej jednak jest rozwiązanie przynajmniej dla właścicieli kart NVIDIA. Przywołaj Edytor Rejestru (REGEDIT.EXE) i wyszukaj wartość ciągu "Video Standard" w obrębie klucza "HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet". Zmień jej dotychczasową zawartość "NTSC" na "PAL", po czym zrestartuj system.