Darmowy serwer mediów

Windows XP Media Center Edition 2005 wprowadza komputer na salony - ale tani nie jest. Podpowiadamy, jak oszczędzić złotówki i zamienić stary pecet w centrum rozrywki.

Windows XP Media Center Edition 2005 wprowadza komputer na salony - ale tani nie jest. Podpowiadamy, jak oszczędzić złotówki i zamienić stary pecet w centrum rozrywki.

Rozrywka, gry, funkcje audio i wideo, jak również poczta elektroniczna i dostęp do Internetu - to obecnie najważniejsze elementy, jakich poszukują klienci w komputerach. W odpowiedzi na to zapotrzebowanie Microsoft stworzył odmianę Windows zwaną Media Center Edition. W wersji 2005, która jesienią zostanie spolonizowana, system zamienia się w centrum domowej rozrywki, a odtwarzanie muzyki, zdjęć, telewizji i płyt DVD odbywa się za pomocą pilota zdalnego sterowania.

Zobacz również:

Choć MCE jest atrakcyjny, jeden element powoduje, że nie będzie mu łatwo zdobyć miliony użytkowników: Microsoft ma ścisłą kontrolę nad jego dystrybucją. Systemu nie da się kupić w pudełku - dostępny jest wyłącznie w postaci preinstalowanej na odpowiednio zaprojektowanym komputerze. A taki sprzęt jest dość drogi. Co więcej, właściciele pecetów Media Center będą mieli możliwość współdzielenia się multimediami, lecz dopiero po zakupie dodatkowego modułu rozszerzającego - kolejnego niestandardowego produktu.

Większość ludzi nie chce tyle wydawać, a później jeszcze trudzić się kopiowaniem całej płytoteki do komputera. I nie każdy chce wstawiać pecet do salonu.

Alternatywą dla każdego posiadacza starej, zbierającej kurz maszyny jest użycie jej jako serwera muzyki, zdjęć i filmów. Dopóki ma wystarczająco dużo miejsca na dysku i odpowiednią pamięć, może na nim przechowywać pliki audio i wideo oraz przesyłać je do innych komputerów za ułamek ceny zestawu MCE 2005.

Jeśli nie będziesz musiał kupić twardego dysku, całe przedsięwzięcie praktycznie nic nie będzie cię kosztować. Oprogramowanie, jakiego użyjesz, jest bowiem bezpłatne. Jeśli chcesz podłączyć się do telewizora czy wieży hi-fi, pokażemy, jak ustawić urządzenie strumieniujące media.

Przystosowanie starego peceta

Zależnie od wieku twego systemu konieczne może być dokonanie paru zmian:

Twardy dysk Najważniejszą rzeczą w starym komputerze będzie zapewnienie miejsca na przechowywanie plików. MP3 i alternatywne standardy kompresji, takie jak WMA czy Vorbis OGG, mogą upakować dane do ułamka pierwotnego rozmiaru, ale i tak szybko zajmą dużo przestrzeni - i to zanim nawet pomyślisz o filmach.

Dyski 200 GB kosztują niewiele ponad 400 zł, podczas gdy modele 160 i 120 GB - niezbędne minimum - to wydatek rzędu 300 do 360 zł. Jeśli twój pecet ma ponad pięć lat, może nie rozpoznać napędów większych niż 32 GB. Będziesz wówczas musiał zainstalować kontroler dysków IDE lub SATA, aby to obejść: ponieważ nie korzysta z kontrolera na płycie głównej, może zaadresować znacznie większe dyski i nic się nie zmarnuje.

System operacyjny Twój system musi być stabilny, bo będzie działać długie godziny. Zaktualizuj go do Windows XP lub 2000 - chociaż może to mieć wpływ na inne elementy sprzętowe.

Procesor i RAM Dopóki nie postanowisz zamienić starego komputera na serwer strumieni mediów, CPU nie jest istotny. Teoretycznie Windows XP będzie działać z Pentium II 300 MHz, a cokolwiek w pobliżu 1 GHz stanowi więcej niż wystarczającą moc. Pamięć to już całkiem inna sprawa: wiele jednoczesnych połączeń z pecetem wymaga przenoszenia danych do RAM, więc 256 MB to minimum.

Sieć Aby dostać się do plików, musisz mieć możliwość zobaczenia ich przez sieć. Oprogramowanie sieciowe jest wbudowane w Windows i Linuksa, ale potrzeba właściwego sprzętu. Zestawy przewodowe, czyli dwie karty i podstawowy przełącznik 10/100, są dostępne za raptem 160 zł. Za niewiele więcej kupisz zestaw bezprzewodowy 54 Mb/s i pozbędziesz się niezbyt pięknych kabli z salonu.

Tworzenie biblioteki mediów w Windows Media Player

Umieszczenie mediów i list odtwarzania na starym pececie jest pierwszym krokiem do zmiany go w serwer mediów. Funkcje Windows Media Playera pomagają utworzyć bibliotekę na twardym dysku: możesz skopiować pliki na dysk, utworzyć i zapisać listy odtwarzania. WMP 10 dodaje narzędzia do zabezpieczenia przed kopiowaniem. Mogą ci się wydawać zbędne, ale są dlatego, że wkrótce wszystkie nowe urządzenia będą ich wymagać do transferu bądź strumieniowania mediów. Pobierz najnowszą wersję WMP ze strony http://www.microsoft.com/windows/windowsmedia/mp10/default.aspx albo zainstaluj z naszego CD/DVD.

Kliknij, aby powiększyć1. Włóż płytę CD, uruchom Media Player i kliknij przycisk Zgraj. Media Player pokaże listę utworów i będziesz mógł zmienić te informacje, klikając prawym przyciskiem dane dotyczące tytułu, wykonawcy i gatunku, a następnie wybierając Edytuj. Możesz również kliknąć Znajdź informacje o albumie podczas połączenia z Internetem, aby informacje zostały automatycznie pobrane. Sprawdź, czy zaznaczone jest pole przy każdym utworze, który chcesz skopiować, i kliknij Zgraj muzykę.

Kliknij, aby powiększyć2. W następnym oknie dialogowym zostaniesz zapytany o zabezpieczenie przed kopiowaniem. Nawet jeśli się nie zdecydujesz na nie, zostaniesz poinformowany o prawnych konsekwencjach kopiowania muzyki. Zgódź się - WMP nie pozwoli kontynuować bez zaakceptowania tej klauzuli - a zobaczysz okno dialogowe z różnymi opcjami formatów swoich utworów.

W ustawieniach zgrywania zobaczysz rozwijaną listę formatu pliku. Domyślnie jest to Windows Media Audio, który oferuje mniejsze pliki niż MP3 o podobnej jakości. Jeśli zamierzasz używać także innego oprogramowania i sprzętu, wybierz MP3. Na koniec ustaw suwak na dole okna, aby zmienić jakość dźwięku. Lepszy dźwięk oznacza większe pliki, ale nie oszczędzaj na jakości, jeśli masz dużo miejsca na dysku.

Kliknij, aby powiększyć3. Kliknij przycisk Biblioteka, aby utworzyć listy odtwarzania. W celu dodania zapisanych plików czy folderów, kliknij pozycję Moje listy odtwarzania w lewej części okna Biblioteki, otwórz folder w oknie Mojego komputera albo Eksploratora i przeciągnij zawartość do głównego okna Biblioteki. Możesz również dodawać pliki, klikając przycisk Dodaj do biblioteki u dołu okna odtwarzacza. Dostęp do list odtwarzania z innych komputerów w sieci odbywa się poleceniem Plik | Otwórz i przejściem do miejsca ich przechowywania. Użyteczną funkcją jest Monitorowanie folderów - sprawdza, czy we wskazanym miejscu pojawiły się nowe pliki i automatycznie dodaje je do Biblioteki.