Bezprzewodowy monitoring

Szeroka oferta kamer bezprzewodowych pozwala na wykonanie we własnym zakresie systemu monitoringu do biura lub domu. Koszt najprostszej kamery nie przekracza tysiąca złotych, choć są także profesjonalne, znacznie droższe rozwiązania.

Szeroka oferta kamer bezprzewodowych pozwala na wykonanie we własnym zakresie systemu monitoringu do biura lub domu. Koszt najprostszej kamery nie przekracza tysiąca złotych, choć są także profesjonalne, znacznie droższe rozwiązania.

O tym, że żyjemy w niebezpiecznych czasach, nikogo nie trzeba przekonywać - ataki terrorystyczne, rozboje i kradzieże są na porządku dziennym. W wielu polskich miastach uruchomiono systemy monitoringu wizyjnego, nazywanego też telewizją dozorową od angielskiego Closed Circuit TeleVison (CCTV). Wiele firm ochroniarskich oferuje monitoring wizyjny, podnoszący poziom bezpieczeństwa osób i mienia. Podobny system można łatwo zbudować we własnym zakresie. Powszechne, już także w gospodarstwach domowych, sieci komputerowe umożliwiają wykorzystanie do tego celu kamer sieciowych z wbudowanym wideoserwerem, których na rynku jest bardzo wiele. Wystarczy podłączyć kamerę do wolnego gniazda RJ45, na podłączonym do tej sieci komputerze uruchomić przeglądarkę internetową i wpisać w niej adres IP kamery. Takie rozwiązanie pozwala na monitorowanie różnych lokalizacji, w których jest okablowanie strukturalne. Dodatkowo podłączenie sieci lokalnej do Internetu pozwala na podgląd obserwowanego obszaru z dowolnego miejsca na ziemi.

Zobacz również:

Kilka słów o kamerach

Już na etapie projektowania systemu monitoringu wizyjnego należy dokonać wyboru: kamery kolorowe albo czarno-białe. Obraz kolorowy lepiej eksponuje szczegóły, jednak kamery kolorowe mają niską czułość (do poprawnego oddania szczegółów często wymagają dodatkowego oświetlenia). Kamery czarno-białe mają czulsze przetworniki, a dzięki szerszemu zakresowi widmowemu umożliwiają dyskretną obserwację w nocy przy zastosowaniu reflektorów podczerwieni. Obecnie dostępnych jest kilka reflektorów podczerwieni różniących się źródłem oraz krzywą promieniowania. Są rozwiązania wykorzystujące diody LED, zapewniające zasięg 20-30 m, oraz żarówki halogenowe, które mają zasięg do 100 m.

Ważna jest możliwość sterowania obiektywem kamery w celu zbliżania i wyostrzania obrazu, a także regulacja czasu ekspozycji. Monitorując większy obszar, niż obejmuje obiektyw, stosuje się regulację położenia kamery (obrotnice pion/poziom). Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest dodatkowa kamera, bo obrotnice są elementami mechanicznymi, a więc zawodnymi.

Podstawowe bloki funkcjonalne kamery to:

 • przetwornik obrazu obiektu na sygnał elektryczny,
 • obiektyw,
 • wideoserwer - w wypadku kamer sieciowych.
Elementem decydującym o parametrach przetwarzanego obrazu jest przetwornik. Obecnie stosowane są dwa typy przetworników:

CMOS (Complementary Metal Oxide Semiconductor) - produkowany w technologii układów scalonych, gdzie światło steruje bramką tranzystora, będącego pojedynczym sensorem (pikselem), zbudowany z macierzy sensorów.

CCD (Charged Coupled Device) - zbudowany z macierzy pikseli rejestrujących fotony.

Zasadniczą częścią przetwornika CCD jest płytka złożona z elementów światłoczułych tworzących matrycę. Liczba elementów matrycy - pikseli na płytce - określa rozdzielczość przetwornika. Matryce stosowane zwykle w amatorskich kamerach mają rozdzielczość 640x480. Przed rozpoczęciem ekspozycji, czyli rejestracji, każdy piksel matrycy zostaje naładowany dodatnio. Uderzające w niego fotony stopniowo redukują ten ładunek. Ubytek ładunku piksela jest proporcjonalny do liczby fotonów, które na niego padły. Po zakończeniu ekspozycji ładunki pozostałe w poszczególnych pikselach są kolejno przekazywane do rejestru odczytującego i wzmacniacza wyjściowego. Zakres czułości elementów CCD na promieniowanie jest zbliżony do zakresu ludzkiego oka, CCD rejestruje także promieniowanie z zakresu bliskiej podczerwieni. Typowe rozmiary piksela zawierają się w granicach 5-25 (m.

Obecnie produkowane przetworniki CMOS charakteryzują się mniejszą czułością oraz rozdzielczością niż CCD, ale ponieważ technologia ich produkcji pozwala nadać im niewielkie rozmiary, znajdują zastosowanie w kamerach do tzw. obserwacji ukrytej. Bardzo często korzystają z nich agencje detektywistyczne i inne jednostki specjalne.

Oprócz przetwornika o jakości obrazu decyduje obiektyw. Dobierając go, należy uwzględnić między innymi:

 • przekątną zastosowanego w kamerze przetwornika - obiektyw musi być przeznaczony do przetwornika co najmniej takiej samej wielkości lub większego, aby nie stracić fragmentów obrazu;
 • wielkość ogniskowej obiektywu określającej kąt widzenia kamery - najlepiej dobrać doświadczalnie;
 • aperturę, czyli światłość - im większa, czyli bliższa jedności, tym obiektyw jest jaśniejszy, a więc traci mniej światła;
 • rodzaj zastosowanej przesłony - do kamer zewnętrznych należy stosować obiektywy z przesłoną automatyczną, dostosowującą się do pory dnia;
 • możliwość zmiany ogniskowej - pozwala to przybliżyć fragmenty monitorowanego planu,
 • głębię ostrości - zdolność układu optycznego do prawidłowego, ostrego oddania obrazu w pewnym zakresie odległości.
Wideoserwery zintegrowane z kamerami sieciowymi zapewniają obsługę połączenia sieciowego przez Internet oraz dodatkowe usługi sieciowe, np. powiadamianie e-mailem o sytuacji alarmowej w monitorowanym obszarze.

Podczas projektowania należy określić, które kamery będą służyć np. do rozpoznawania osób, a które do stwierdzenia ich obecności - określa to norma EN 50132-7 Systemy alarmowe Systemy dozorowe CCTV w zastosowaniach dotyczących zabezpieczenia: na monitorze ma być widać 83,33 procent danej osoby, aby organy ścigania uznały obraz za materiał dowodowy).

Dużym zainteresowaniem projektantów systemów CCTV cieszą się kamery w przypominających lampy obudowach kulistych z przyciemnionymi szybami, głowicami obrotowymi i zoomem - są mniej narażone na zniszczenie, pozwalają oglądać wybrane elementy terenu i całą panoramę, zewnętrzny obserwator nie może stwierdzić, jaki rejon jest aktualnie obserwowany.

Projektując system, warto zastanowić się nad centralnym zasilaniem i podtrzymaniem pracy w razie przerw w dostawie energii elektrycznej.

Przydatna jest łączność interkomowa pomiędzy miejscem, w którym znajduje się kamera, a pomieszczeniem monitoringu (przycisk przywołania). Część kamer ma funkcje 2-way Audio, dzięki której służby ochrony nie tylko otrzymują sygnał audio z monitorowanego obszaru, ale także mogą nadawać komunikaty głosowe do tych obszarów poprzez zainstalowane przy kamerach głośniki.

Konfiguracje cyfrowego systemu CCTV

Konfiguracje systemu CCTV.Kliknij, aby powiększyćKonfiguracje systemu CCTV.Systemy CCTV z zapisem cyfrowym zapewniają maksimum bezpieczeństwa osobom obserwującym zagrożony teren lub obiekt z maksymalną identyfikacją rodzaju zdarzenia. Pozwala to na wykrycie intruza, przekazanie informacji w formie obrazu i dźwięku do odbiorcy sygnału, zapisanie zdarzenia, pełną identyfikację i archiwizację bez korzystania z zawodnych i uciążliwych systemów analogowych opartych na taśmach magnetycznych.

Każdą instalację CCTV, bez względu na przeznaczenie, lokalizację lub stopień złożoności technicznej, należy traktować jako system telekomunikacyjny, którego nadrzędnym zadaniem jest przekazywanie na odległość informacji (obrazu i dźwięku jako cech sceny) obserwowanej przez kamery wizyjne oraz innych pomocniczych sygnałów, np. sygnały alarmowe.

Są trzy podstawowe konfiguracje cyfrowych systemów monitoringu wizyjnego:

 • zwykłe kamery podłączone do wideoserwera,
 • cyfrowe kamery sieciowe z wbudowanym wideoserwerem, komunikujące się przez sieć LAN,
 • cyfrowe kamery sieciowe z wbudowanym wideoserwerem, komunikujące się przez sieć WLAN.
W monitoringu dąży się obecnie do minimalizacji połączeń między elementami składowymi systemu, co można uzyskać, stosując rozwiązania zgodne ze standardem 802.11, zwłaszcza wersji 802.11g.

Każda z przedstawionych wyżej konfiguracji ma wady i zalety.

W konfiguracji z kilkoma kamerami podłączonymi do jednego wideoserwera zaletą jest minimalizacja kosztów, jednak w wypadku awarii wideoserwera żadna z kamer nie jest dostępna

Zastosowanie kamer z wbudowanymi wideoserwerami to spory wydatek, ale zmniejsza zawodność całego systemu.

System z okablowaniem strukturalnym jest zdecydowanie droższy od wykorzystującego transmisję bezprzewodową, ale mniej zawodny.

Kilka uwag dotyczących projektowania

Najczęstsze błędy popełniane podczas projektowania systemu CCTV to:

 • złe rozmieszczenie kamer,
 • zastosowanie kamer o nieodpowiedniej czułości,
 • złe oświetlenie obserwowanego terenu,
 • użycie kamer, których obudowy nie są przystosowane do warunków zewnętrznych,
 • system zapisu ze zbyt długimi przerwami pomiędzy rejestrowanymi klatkami.