Bezstresowe surfowanie

W Sieci czai się całe mnóstwo wrednych typów, którzy tylko czekają na twój jeden fałszywy ruch. Możesz jednak surfować bez strachu - wystarczy odpowiednio się zabezpieczyć.

W Sieci czai się całe mnóstwo wrednych typów, którzy tylko czekają na twój jeden fałszywy ruch. Możesz jednak surfować bez strachu - wystarczy odpowiednio się zabezpieczyć.

Kto otrzymał "lewy" e-mail z banku proszący o zweryfikowanie informacji logowania do konta internetowego?

Zobacz również:

Zapewne łatwiej byłoby policzyć tych, którzy takiej wiadomości nie dostali. A gdy włączasz komputer w domu i odkrywasz, że samodzielnie połączył się z Siecią? Znowu mamy do czynienia ze znajomą bajką.

Zeszły rok zapisał się potężnym wzrostem liczby tak zwanych oszustw podszywania się (phishing). Amerykańska firma badawcza Gartner szacuje, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy około 57 milionów osób w Stanach otrzymało fałszywy e-mail. Połowie z tych, którzy odpowiedzieli, skradziono tożsamość - gdy ujawnisz choć część faktów o sobie, wyjątkowo łatwo posłużyć się twoim nazwiskiem i zdolnością kredytową do zaciągania pożyczek czy nawet zakładania firm. Czas zmądrzeć.

Oprócz wykształcenia w sobie umiejętności wykrywania oznak "lewych" e-maili musisz pamiętać o regularnym aktualizowaniu oprogramowania antywirusowego i zapory sieciowej. Pobieranie plików i przeglądanie Internetu może być równie niebezpieczne. Spyware znajduje się na około 67 procentach domowych komputerów. To oprogramowanie przekazuje hakerom informacje o wszystkich naciśnięciach klawiszy, pozwalając im wyszukać dane dotyczące konta bankowego albo karty kredytowej.

Na kolejnych stronach powiemy, jak naprawić szkody i zabezpieczyć się przed przyszłymi atakami. Nasze porady pomogą ci także odzyskać kontrolę nad pocztą elektroniczną i przeglądarką WWW, jak również pozbyć się spyware'u i rejestratorów klawiatury.

I pamiętaj, że nie każde oprogramowanie szpiegujące jest złe. Niektóre po prostu śledzą twoje ruchy w Sieci, poznają upodobania i na tej podstawie kierują reklamy odpowiednich produktów. Uwierz, nie jest to takie głupie, gdy jesteś sieciowym zakupoholikiem.

Jak namierzyć podszywacza

Oszustwa polegające na podszywaniu się są z dnia na dzień coraz bardziej skomplikowane. W grudniu odkryto lukę w Internet Explorerze, dzięki której oszust mógł umieścić na pasku adresu IE inne informacje o URL witryny niż faktyczne, więc nawet ostrożni internauci, bezwiednie przekierowani do fałszywej witryny, mogli uważać, że mają do czynienia z prawdziwym adresem.

Chociaż owa luka w przeglądarce została szybko naprawiona (pamiętaj o aktualizacjach systemu!) pokazuje, że zdolni oszuści są o krok dalej w grze. Oto nasze rady ułatwiające wykrycie podstępu:

Między słowami Treść e-mailu-pułapki sama w sobie stanowi wskazówkę, że coś jest nie tak. Bank czy sklep internetowy nigdy nie twierdziłby w korespondencji, że utracił twoje dane logowania i nie prosiłby o ich weryfikację.

Zaślepiony markami Logo i znajomy styl komunikacji mają przekonać cię, że masz do czynienia z autentycznym przekazem. Lecz podstawową zasadą jest omijanie z daleka wszelkich łączy zawartych w wiadomości. Oczywiście to nie znaczy, że wówczas będziesz całkowicie bezpieczny. Są bowiem fałszywe okienka wyskakujące podczas odwiedzin witryn bankowych, więc nawet jeśli znalazłeś się na prawdziwej, a nie podrobionej stronie swojego banku, wciąż możesz zostać złapany w pułapkę.

Anatomia zbrodni Firma Clearswift zajmująca się filtrowaniem poczty twierdzi, że jej doświadczenie w wyłapywaniu wiadomości z witryn pornograficznych zaprocentowało w walce z oszustwami typu phishing. Podobieństwa to m.in. dominacja pustej, białej przestrzeni, wskazującej na prymitywne formatowanie za pomocą spacji, łączenie liter i cyfr w adresach nadawcy w celu ogłupienia filtrów poczty, a także masowe wysyłanie wiadomości z nietypowych miejsc i o dziwnych porach dnia.

Jak z propagandy Spośród wiadomości, które wpadną do twojej skrzynki, szczególnie groźne są te z "powielonymi pułapkami". Zawierają kilka tych samych adresów URL, co zwiększa prawdopodobieństwo, że klikniesz jedno z łączy i odwiedzisz sfałszowaną stronę. Wiadomości zawierające tylko HTML są kolejnym typowym wskaźnikiem podstępnego e-mailu.

Spójrz, zanim klikniesz Nigdy nie klikaj łącza wstawionego do wiadomości - wpisz adres ręcznie w przeglądarce, aby mieć pewność, że miejsce, do którego trafisz, jest faktycznie tym, za które się podaje. Jeśli w podejrzanym e-mailu najedziesz myszą nad łącze, jego adres URL pojawi się w lewym dolnym rogu okna wiadomości - sprawdź, czy oba są takie same.

Dobre wieści Prawdziwy e-mail z twojego banku powinien nosić cechy typowe dla wszelkiej korespondencji z tej instytucji: odpowiednie formatowanie i procedury postępowania. Logo można łatwo skopiować z witryny internetowej, ale zazwyczaj jest jakiś element, który nie działa jak trzeba. Najczęściej będzie to drobna różnica w podanym adresie URL albo w witrynie, do której zostaniesz skierowany. W razie jakichkolwiek wątpliwości skontaktuj się z bankiem telefonicznie i zapytaj, czy wysyłano e-mailem istotne wskazówki.

Kto jest kim Złóż wizytę w witrynie www.fraudwatchinternational.com i kliknij opcję Phishing Company Stats pod Phishing, aby sprawdzić listę nadawców poczty znanych jako oszuści.

Pewniak Sklepy internetowe i witryny ze stronami rejestracji są zwykle zabezpieczone szyfrowaniem SSL (potwierdza to ikona kłódki). Jak się jednak dowiedzieliśmy, niektórzy oszuści i na to znaleźli sposób. Należy więc pamiętać, że adres bezpiecznej witryny najczęściej będzie się zaczynać od https zamiast standardowego http.

Poznaj język Naucz się rozpoznawania podstępnych e-maili, biorąc udział w teście pod adresem http://survey.mailfrontier/com/survey.

Zapuszkuj spam

Jednym z najlepszych sposobów na ochronę przed pojawieniem się spyware'u i trojanów w twoim komputerze jest kontrola spamu w skrzynce odbiorczej.

Blokuj Pakiety internetowe zawierają aplikacje antyspamowe; można też wybrać któreś z kilkunastu bezpłatnych narzędzi na naszym CD/DVD.

Sprawdzaj Nabierz dobrych zwyczajów podczas pobierania obrazków, aplikacji i plików. Nigdy nie ściągaj niczego z czystej ciekawości - jeśli nie masz pojęcia, kto wysłał ci wiadomość, dlaczego miałbyś ufać jej załącznikowi? Dowiedz się, kim jest nadawca, albo skasuj e-mail.

Pracuj W wypadku poczty biurowej można zakładać, że została sprawdzona przez narzędzia, które usuwają z wiadomości wirusy. Na przykład MimeSweeper firmy Clearswift posługuje się skomplikowanymi procedurami pozwalającymi odróżnić legalny ruch przychodzący od wiadomości niosących potencjalne zagrożenia.

Na koniec ważna uwaga: nie narażaj bezpieczeństwa sieci biurowej, pobierając elementy z konta obsługiwanego przeglądarką WWW - najpierw sprawdź zawartość skrzynki programem antywirusowym.

Przykazania pobierania

Nawał spyware'u i oszustw spowodował, że dostawcy usług internetowych usprawnili wbudowane narzędzia zabezpieczające. Większość udziela sensownych rad na temat wykrywania i unikania pułapek oraz oferuje bezpłatne narzędzia do wyłapywania spyware'u i wirusów. Korzystaj z nich.

Odrób lekcje Zmniejsz szanse uwolnienia wstrętnej niespodzianki z pulpitu, sprawdzając, czy są negatywne opinie o programie, który chcesz pobrać. Po prostu wpisz jego nazwę w Google.

Pytaj ekspertów Sprawdź pod adresem http://research.pestpatrol.com , czy dana aplikacja to spyware.

Skanuj zawczasu Uruchom skaner antywirusowy przed pobraniem pliku - zwłaszcza w wypadku programów freeware i shareware.