Lekcja anatomii

Według statystyki, Polacy przeznaczają ok. 14 minut dziennie* na czytanie gazet. Przy średniej objętości dziennika około 32 stron wynosi to mniej więcej 26 sekund na stronę, co pozwala na przeczytanie jedynie tytułu i podpisów pod kilkoma zdjęciami. Dlatego największe dzienniki starając się o czytelników postanowiły - podobnie jak pisma popularnonaukowe, ''Focus'' czy ''Wiedza i Życie'' - stworzyć nowe lub przekształcić swoje monotonne gazety na uderzające obrazem tabloidy. Okazało się bowiem, że wolimy oglądać, niż czytać!

Według statystyki, Polacy przeznaczają ok. 14 minut dziennie* na czytanie gazet. Przy średniej objętości dziennika około 32 stron wynosi to mniej więcej 26 sekund na stronę, co pozwala na przeczytanie jedynie tytułu i podpisów pod kilkoma zdjęciami. Dlatego największe dzienniki starając się o czytelników postanowiły - podobnie jak pisma popularnonaukowe, ''Focus'' czy ''Wiedza i Życie'' - stworzyć nowe lub przekształcić swoje monotonne gazety na uderzające obrazem tabloidy. Okazało się bowiem, że wolimy oglądać, niż czytać!

"Fakt" z krótkimi tekstami i mnogością materiałów ilustracyjnych potrzebował jedynie roku, by stać się najbardziej czytaną, a raczej oglądaną, gazetą w Polsce. Bezpłatny dziennik "Metro" ukazywał się w Warszawie dwa razy w tygodniu w nakładzie ok. 50 tys. a obecnie po przekształceniu w tabloid codziennie jest rozdawanych około 270 tys. egzemplarzy tej gazety w największych miastach Polski. Nie dziwi też zdynamizowanie layoutów "Super Expressu", Życia Warszawy" czy "Rzeczpospolitej".

Zobacz również:

Kluczem do sukcesu jest więc trafienie do czytelnika prostym, przejrzystym przekazem. Jednym ze sposobów ułatwiających odbiór informacji jest infografika, czyli przedstawianie danych za pomocą rysunku, schematu, tabeli, wykresu - od najprostszych słupków i torcików tworzonych automatycznie, po skomplikowane malowane dzieła.

Maciej ŚlusarczykMaciej ŚlusarczykInfografikę powinna cechować prosta nawigacja. Obraz i tekst muszą być wyważone, nie można dopuścić do natłoku informacji - mówi Maciej Ślusarczyk, szef działu infograficznego "Gazety Wyborczej". - Musi ona skupiać na sobie uwagę. Przeczytanie (obejrzenie) infografiki często powinno zastąpić czytanie całego tekstu - dodaje.

Za dostarczenie niezbędnych danych do stworzenia czytelnej infografiki w "Gazecie" odpowiedzialni są dziennikarze i redaktorzy. W przypadku bardziej złożonych ilustracji konsultują się z grafikami, którzy podpowiadają, jakie materiały będą potrzebne do pracy (np. fotografie, plany kartograficzne, schematy). Często researcherami są sami infograficy, którzy wyszukują dane z Internetu, archiwum foto, agencji prasowych.

Kliknij, aby powiększyćProste wykresy wykonujemy praktycznie bez zastanowienia, kierując się sprawdzo nymi metodami (wzory, makiety). Sprawy komplikują się w przypadku bardziej zło żonych prac. Tu liczy się pomysł i zdrowy rozsądek, forma nie może przerosnąć treści - mówi Ślusarczyk.

W dziale info graficznym, po restrukturyzacji wydawnictwa, z pięciu infografików zostało tylko dwóch. Bardzo często krótki czas do deadline'u nie pozwala im na realizowanie złożonych projektów. Zdarza się wtedy, że ratunkiem okazuje się ściągnięcie gotowych infografik z agencji, z którymi "Gazeta Wyborcza" ma podpisane umowy.

- Gdy na świecie dzieje się coś ważnego, można spodziewać się, że ludzie z agencji Reutera i GraphicNews przygotują coś ciekawego, wtedy naszym zadaniem jest przekonanie poszczególnych działów do wykorzystania tych grafik, przetłumaczenie ich i dostosowanie do makiety "Gazety". W niektórych przypadkach łączymy elementy z własnego archiwum, z elementami agencyjnymi w taki sposób, by tworzyły spójną całość. I tak (pod presją deadline'u) powstają infografiki nawet w 10 minut.

Trochę lepiej pod względem czasu potrzebnego na wykonanie infografiki wygląda sytuacja w tygodniku "Newsweek Polska", choć Lech Mazurczyk z sekcji infograficznej potwierdza, że i tak czasu jest zawsze za mało, co często wpływa na znaczne uproszczenie grafów.

Lech MazurczykLech Mazurczyk- W naszej sekcji pracuje dwóch grafików - mówi. - Co prawda, mamy dwa tygodnie na zaplanowanie i kilka dni na wykonanie infografik, ale projektując skomplikowaną i dokładną pracę, czas ucieka bardzo szybko. Czasami zdarza się tak, że planowane infografiki i teksty spadają i w ogóle nie ukazują się w druku.

Mazurczyk nie używa ołówka ani tabletu do projektowania - pomysł z głowy od razu przenosi na wektory i rastry.

- W redakcji "Newsweeka", tak jak w "Gazecie Wyborczej" nie ma oddzielnego stanowiska researchera. Graficy i dziennikarze spotykają się na kolegium wyprzedzeniowym i planują infografiki, oraz dyskutują o tym, jakie dane będą potrzebne do stworzenia przejrzystego przekazu. Chodzi o wyszukanie jak największej ilości danych, np. do infografiki obrazującej eksplozję w budynku jednej z dzielnic w Warszawie potrzebne są mapy, zdjęcia satelitarne miasta, schematy i plany pomieszczeń. Niestety, na dojazd do miejsca wydarzenia już nie starczyłoby nam czasu - muszą nam wystarczyć dane przygotowane

przez dziennikarzy.

Kliknij, aby powiększyćMazurczyk jest chwalony na wielu designerskich forach dyskusyjnych, lecz sam jest skromny i ciągle dąży do doskonałości w swoich infografikach.

- Co to znaczy infografika? - zrozumiałem to kilka lat temu, patrząc na prace wspaniałego infografika Juana Velasco z Hiszpanii. Jej wszystkie elementy muszą być spójne i nie może być ich ani za dużo, ani za mało. Wyznaję zasadę, że dobra infografika jest jak wiersz + powinien składać się z jak najmniejszej liczby słów - tylko tych potrzebnych. Podobnie jest w przypadku infografiki - tylko że słowa zastąpione są obrazkami.

"Newsweek" dość krótko istnieje na rynku polskim i nie ma wielkiego archiwum elementów do infografik.

- Większość elementów wykonujemy sami, lecz jeśli potrzeba czegoś na szybko, to wymieniamy się w sieci z kolegami po fachu. Miałem także okazję odwiedzić redakcję "Newsweeka"w Stanach Zjednoczonych. Tam w dziale infograficznym pracuje 7 osób. Zafascynowała mnie ogromna baza archiwalna, w której w krótkim czasie można znaleźć najpotrzebniejsze informacje do stworzenia infografiki.

Na pytanie o najtrudniejszą infografikę Lech Mazurczyk odpowiada: - Wspominam nieprzespane noce w pracy i w domu siedząc nad "Titanikiem" (infografika opowiada o tym, że przy lepszej organizacji ekip ratunkowych nie zginęłoby tak dużo ludzi - przyp. red).

Tonący statek ukradł mi 70 godzin z mojego życia

Za oceanem, w redakcji "New York Timesa" dział infograficzny liczy aż 40 osób.

- To chyba najlepiej zorganizowana jednostka graficzna na świecie - mówi , który w latach 1997-2001 dowodził tym działem.

Juan VelascoJuan Velasco- Praca w tak dużym zespole pozwala na bardzo dokładne przedstawianie faktów w postaci graficznej. Ponadto "NYT" ma ogromną bazę elementów, gromadzonych od wielu lat w archiwum (ok. 40 tysięcy stworzonych infografik). Przygotowując np. materiał o inwazji wojsk amerykańskich na Irak, infograficy mają do dyspozycji gotowe dokładne mapy terenów, elementy umundurowania, broni, posiadany sprzęt wojskowy armii irackiej.

Kliknij, aby powiększyć- Planowanie infografik w tym ogromnym dzienniku wygląda następująco: dyrektor artystyczny uczestniczy w kolegiach poszczególnych działów i wysłuchuje, co wydarzyło się w kraju i za granicą. Potem wspólnie z grafikami organizuje spotkanie, podczas którego zapada decyzja, które historie są najciekawsze do zobrazowania w graficznej formie. Po kolegium zostają wydane dyspozycje researcherom i dziennikarzom, jakich danych będą potrzebowali graficy - mówi Velasco.

Juan, którego Amerykanie do New York Timesa ściągnęli aż z Hiszpanii - z dziennika "El Mundo" - zaczynając pracę nad infografiką, zastanawia się zawsze nad narzędziami.

- Często jest tak, że aby osiągnąć ciepłą infografikę, wykorzystuję ołówek i kreślę wszystko na papierze, potem dopiero skanuję i nakładam kolory w Photoshopie. Oczywiście większa część wykonanych przeze mnie grafów powstaje w cyfrowym dwuwymiarze (w programach wektorowych). Co do trójwymiaru, to staram się go unikać, bo papier gazetowy zgasi wszystkie detale, takie jak cienie czy refleksy. Oczywiście można w 3D wykonać bardzo efektowne ilustracje, ale infografika powinna być na tyle prosto skonstruowana, by nic (zbędne detale) nie utrudniało jej odbioru - podkreśla Obecnie Juan jest właścicielem sieci 5W Infographic, agencji infograficznej, która produkuje infografiki dla gazet z całego świata, m.in.: "National Geographic", "The New York Times", "Reader’s Digest", dla Associated Press, "Technology Review", "Men’s Health", "El Mundo", "El Semanal" (największy magazyn w Hiszpanii), dla francuskich "Play Bac" i "Paris Match".

W agencji pracuje na etacie tylko dwóch grafików, a poza nią wielu freelancerów z Hiszpanii, Francji i Argentyny.

Za dwustronicową infografikę duże magazyny muszą zapłacić 2-3 tys. dolarów.

- Na takie rozkładówki jeden grafik przeznacza od 5 do 8 dni. Pamiętam też taką, którą tworzyłem przez 5 miesięcy. Była to wielka infografika dla "National Geographic" o zmianach klimatycznych. Miała ona 8 stron. Publikowana była w magazynie w kolejnych 5 numerach i przez ten czas wykonywaliśmy różne jej wersje i modyfikacje - wspomina Velasco.

5W Infographic zgromadziła przez trzy lata w swoim archiwum ok. tysiąca infografik.