Uchwycić kroplę

Lampa błyskowa pomaga fotografować rzeczy, których normalnie nie jesteśmy w stanie uchwycić. Wszystko dzięki temu, że błysk trwa bardzo krótko i możemy "złapać" szybko poruszające się przedmioty, np. spadającą kroplę wody.

Lampa błyskowa pomaga fotografować rzeczy, których normalnie nie jesteśmy w stanie uchwycić. Wszystko dzięki temu, że błysk trwa bardzo krótko i możemy "złapać" szybko poruszające się przedmioty, np. spadającą kroplę wody.

Nikon D2X, 55 mm, ISO 100, 1/250 s, F8. Zdjęcie retuszowane w programie graficznym.Kliknij, aby powiększyćNikon D2X, 55 mm, ISO 100, 1/250 s, F8. Zdjęcie retuszowane w programie graficznym.Pierwsze elektroniczne (a właściwie elektryczne) lampy błyskowe powstały w połowie XIX w., po to by obserwować szybko poruszające się przedmioty, takie jak np. kula karabinowa albo pękająca bańka mydlana. I choć od pierwszego błysku w fotografii minęło przeszło 150 lat, to cały czas dalecy wnukowie XIX-wiecznych urządzeń doskonale nadają się do fotografowania szybko poruszających się przedmiotów. Błysk w lampie trwa od 1/10000 do 1/1000 s, wystarczająco, by zamrozić ruch szybko poruszającego się przedmiotu.

Zobacz również:

Nie namawiamy nikogo do fotografowania kul karabinowych, bo to dość trudno zrealizować w warunkach domowych. Poprzestańmy na skromniejszych, ale nader ciekawych zastosowaniach, np. fotografowaniu wody. Do tej zabawy potrzebny będzie aparat z lampą błyskową. Może być zewnętrzna, może być też wbudowana. Dobrze, jeśli aparat ma tzw. tryb manualny, dzięki czemu możemy ręcznie ustawić czas naświetlania i ostrość. Takie funkcje mają wszystkie lustrzanki oraz część kompaktów. Niezbędny będzie także statyw.

Tworzymy domowe laboratorium

Canon EOS 300D, 260 mm, ISO 100, 1/200 s, F22. Zdjęcie retuszowane w programie graficznym.Kliknij, aby powiększyćCanon EOS 300D, 260 mm, ISO 100, 1/200 s, F22. Zdjęcie retuszowane w programie graficznym.Oprócz sprzętu fotograficznego będzie nam potrzebny plan zdjęciowy: tło i jakiś system dozowania kropel wody. Tło musi być wodoodporne, najlepiej białe, bo dzięki temu nie będziemy skrępowani jego kolorem. Później możemy je zawsze zmienić w Photoshopie. Do dozowania kropel wody najlepiej nadaje się kroplówka, jaką podaje się chorym w szpitalach. Ważne jest też, byśmy mogli zapewnić ciemność na planie zdjęciowym, tak by lampa błyskowa stanowiła jedyne źródło światła. Mało kto ma własne studio, by sobie pozwolić na taki komfort oświetleniowy. Dlatego najlepiej do zdjęć przymierzyć się w nocy, kiedy możemy po prostu zgasić światło w pomieszczeniu.

W naszym przypadku tło zrobiliśmy z dużego kawałka pleksi, wygiętego pod kątem prostym. Na powierzchni z silikonu szklarskiego wykonaliśmy zgrubienie, które posłuży do zatrzymywania wody rozlanej na planie. Kawałek pleksi ustawiliśmy na czterech krzesłach. Nad arkuszem plastiku zawiesiliśmy dozownik kroplówki. Z kroplówką może być największy problem, gdyż nie sprzedaje się ich w aptekach.

Canon EOS 300D, 130 mm, ISO 200, 1/200 s, F16. Zdjęcie retuszowane w programie graficznym.Kliknij, aby powiększyćCanon EOS 300D, 130 mm, ISO 200, 1/200 s, F16. Zdjęcie retuszowane w programie graficznym.Jedyny sposób na jej zdobycie to pójść do szpitala i poprosić, by nam odstąpiono taki dozownik. W aptece do kroplówki możemy dokupić zbiornik z solą fizjologiczną, w który po prostu wkłuwamy dozownik. Tak spreparowaną przez nas kroplówkę zawieszamy gdzieś pod sufitem, a końcówkę zawieszamy nad płytą z pleksi.

Przed płytą stawiamy aparat na statywie. Warto osłonić obiektyw filtrem UV, by odpryski wody go nie zmoczyły, a cały aparat workiem foliowym. Puszczamy wodę. Kropelki spadają w jedno konkretne miejsce. Ustawiamy tam jakiś przedmiot (np. śrubkę) i nastawiamy na niego ostrość (na spadające krople żaden autofokus nie zdąży nastawić ostrości). Gdy aparat nastawi już ostrość na ten testowy przedmiot, przełączamy autofokus w tryb manualny, by zablokować jego pracę. Od tego momentu nie wolno nam ruszyć statywu.

Czas na eksperymenty

Nikon D2X, 55 mm, ISO 100, 1/250 s, F10. Zdjęcie retuszowane w programie graficznym.Kliknij, aby powiększyćNikon D2X, 55 mm, ISO 100, 1/250 s, F10. Zdjęcie retuszowane w programie graficznym.Przestawiamy aparat w tryb manualny, ustawiamy czas naświetlania na synchronizację z błyskiem, z reguły jest to 1/250 s, a przesłonę domykamy do połowy zakresu. Robimy zdjęcie śrubce. Jeśli jest prześwietlone, przymykamy przesłonę, jeśli jest niedoświetlone - otwieramy. Może zdarzyć się tak, że aparat uparcie będzie dobierał siłę błysku automatycznie. Na białym tle zdjęcia będą wówczas zawsze niedoświetlone. W tym wypadku musimy nastawić korektę oświetlenia błyskowego na prześwietlenie, z reguły o 1,5 działki przesłony.

Nikon D2X, 55 mm, ISO 100, 1/250 s, F10. Zdjęcie retuszowane w programie graficznym.Kliknij, aby powiększyćNikon D2X, 55 mm, ISO 100, 1/250 s, F10. Zdjęcie retuszowane w programie graficznym.Gdy zdjęcia śrubki wychodzą prawidłowo, możemy już usunąć nasz treningowy rekwizyt i przystąpić do robienia zdjęć padających kropel. Każdy aparat fotograficzny ma charakterystyczną dla siebie prędkość reakcji na naciśnięcie spustu. Musimy więc nauczyć się, jak wyczuć właściwy moment wyzwolenia migawki. Dobrym sposobem jest wybijanie rytmu spadających kropel stopą lub dłonią. Wtedy łatwiej "zsynchronizować" palec z kropelkami wody. Trwa to trochę czasu i wymaga zrobienia wielu zdjęć, z których tylko kilka będzie ciekawych. Ale na szczęście aparaty cyfrowe nie mają kliszy...

Warto też wykonać kilka eksperymentów z różnymi ustawieniami aparatu względem padających kropelek, jak i różnymi dodatkami do oświetlenia. Możemy np. po bokach planu ustawić kolorowe płaszczyzny (np. teczki na dokumenty), tak by nie widać ich było na zdjęciu. Będą odbijać się w kroplach wody i dodawać im ciekawe zabarwienie.

Zdjęcia kropel wody wymagają jeszcze poważnej obróbki w Photoshopie, bo z reguły mają małą dynamikę. Podstawową korektą jest ustawienie poziomów, ale możemy też eksperymentować z kolorami. Jak to robić, pokazujemy na kilku przykładach. Jedno jest pewne - satysfakcja ze zrobienia zdjęcia padającej kropli jest ogromna.

Przykład 1: Recepta na wyblakłe kolory

1 Poziomy

Korektę rozpoczynamy od poprawienia dynamiki zdjęcia za pomocą narzędzia poziomy (Enhance->Adjust Lighting->Levels). Zawsze można sprawdzić, jakie efekty wywoła naciśnięcie guzika "auto". W przypadku tego zdjęcia były zadowalające.

Kliknij, aby powiększyć

2 Kolory

Warto zmienić tonację kolorystyczną zdjęcia. Jednym ze sposobów jest użycie narzędzia warianty kolorów (Enhance->Adjust Color->Color Variations). Kolejne kroki korekty przeprowadzamy, klikając na miniaturki pokazujące różne wersje kolorystyczne zdjęcia.

Kliknij, aby powiększyć

3 Koniec

Operacja poprawy dynamiki sprawiła, że zdjęcie jest mniej mdłe, ale jednocześnie wyciągnęła na wierzch wszystkie niedoskonałości obrazu i paprochy, które znalazły się na planie zdjęciowym. Musimy je usunąć. Najwygodniej robi się to pędzlem klonującym.

Kliknij, aby powiększyć