Pioruny okiełznane

Sfotografowanie błyskawicy jest bardzo trudne i wymaga nie lada szczęścia. Jest jednak inna droga - dorysowanie pioruna do gotowego zdjęcia.

Sfotografowanie błyskawicy jest bardzo trudne i wymaga nie lada szczęścia. Jest jednak inna droga - dorysowanie pioruna do gotowego zdjęcia.

Canon EOS 10D, 124 mm, ISO 100, 14 s, F16Kliknij, aby powiększyćCanon EOS 10D, 124 mm, ISO 100, 14 s, F16Bardzo długo pioruny przerażały ludzi. Dziś wiemy, że piorun to po prostu potężne wyładowanie elektryczne. Średnio w kilka milisekund uwalnia energię wystarczającą do zagotowania tysiąca litrów wody. Napięcie między niebem a ziemią wynosi wtedy sto milionów woltów, a w czasie wyładowania wędruje prąd o natężeniu trzydziestu tysięcy amperów. Nic dziwnego, że tak potężna energia jest w stanie podpalić dom czy rozerwać drzewo.

Zobacz również:

Błyskawice, jakie widzimy w czasie burzy, są malownicze i bardzo trudno je sfotografować. Ponadto aparat cyfrowy w okolicy, gdzie panują silne wyładowania elektryczne, może odmówić posłuszeństwa albo nawet ulec uszkodzeniu. Dodatkowy problem może stanowić ulewny deszcz - jak wiadomo aparaty wilgoci nie lubią... Fotografowanie burzy nie jest więc ani bezpieczne, ani przyjemne.

Ale błyskawicę można sobie samemu dorysować w Photoshopie. Nie ma też problemu, jeśli nie dysponujemy zdjęciem odpowiednio ponurego krajobrazu. Zmiana aury z pochmurnego dnia na środek burzy to kwestia tylko kilku kliknięć myszką. Piorun można wkopiować na dwa sposoby. Pierwszy, mniej sportowy, to wklejenie go z innego zdjęcia. Drugi - narysowanie samemu.

Podczas przerabiania obrazu pamiętajmy o tym, że błyskawica wywołuje ostre cienie. Gdy obserwujemy burzę, nie jesteśmy w stanie tego zauważyć w trwającym ułamek sekundy błysku światła. Ale aparat fotograficzny zarejestrowałby cienie, więc w czasie fotomontażu bądźmy dokładni i wyobraźmy sobie, które przedmioty rzucają cienie.

1 Zanosi się na deszcz

Najpierw poprawiamy zdjęcie, by chmury wyglądały na prawdziwie burzowe. Następnie tworzymy warstwę dopasowania poziomów (Levels) i manipulując środkowym suwakiem, ustawiamy kolor nieba, tak by chmury były ciężkie, ołowiane, niemal czarne. (Środkowy parametr w Input levels na 0.16)

Kliknij, aby powiększyć

2 Ołowiane chmury

Wybieramy narzędzie gradient (Gradient Tool), ustawiamy przejście od czarnego do białego i tryb liniowy (Linear gradient, pierwszy z lewej). W palecie warstw zaznaczamy warstwę dopasowania i narzędziem gradient rysujemy pionową kreskę w okolicach horyzontu. Teraz niebo pozostaje ciemne, a pierwszy plan ponownie jest jasny.

Kliknij, aby powiększyć

3 Nowe krzesła

Wybieramy lasso magnetyczne (Magnetic Lasso Tool) i obrysowujemy fotele na pierwszym planie. Gdy leżaki są wybrane, naciskamy sekwencję klawiszy Ctrl-C, Ctrl-V. Podobnie wycinamy murek po lewej stronie krzeseł. Operacja ta jest potrzebna by dorysowany refleks świetlny w nastepnym kroku nie obejmował krzeseł.

Kliknij, aby powiększyć

4 Błysk światła

Dorabiamy teraz refleks świetlny na wodzie, jaki pojawia się przy błyskawicy. W palecie warstw zaznaczamy warstwę tła i wybieramy polecenie "Filter->Render->Lighting Effects". Wybieramy typ światła (Light type) "Omni" i ustawiamy środek obszaru, w którym zadziała filtr na horyzont pod jasnym kawałkiem nieba z lewej strony.

Kliknij, aby powiększyć

5 Cienie

Teraz dorysowujemy cienie, tam gdzie światło błyskawicy nie dociera, czyli na murku i na oparciach foteli. Wybieramy narzędzie ściemnij (Burn Tool). Wybieramy pędzel o miękkich brzegach, ustawiamy dużą średnicę - ok. 400 pikseli i stopień ściemniania na 20%. Wybieramy warstwę z fotelami, zamalowujemy oparcia, a później czynność powtarzamy dla fragmentu muru.

Kliknij, aby powiększyć

6 Cienie na ziemi

Powielamy warstwy z murkiem i z fotelami. Naciskamy klawisze Ctrl-U. Otwiera się okno dialogowe narzędzia barwa/nasycenie (Hue/Saturation). Ustawiamy jasność (Lightness) na - 100.

Rozmywamy obraz na warstwie za pomocą polecenia "Filter->Blur->Gaussian Blur" o promieniu ok. 30 pikseli. Cienie ustawiamy w nastepnym punkcie (7) naszego warsztatu.

Kliknij, aby powiększyć