Zabawa kolorami

Wprowadzenie do zdjęć elementów monochromatycznych pomoże nadać im intrygującego charakteru.

Wprowadzenie do zdjęć elementów monochromatycznych pomoże nadać im intrygującego charakteru.

Różne bywają zdjęcia: lepsze, gorsze, z pomysłem i robione bezmyślnie. Najlepiej, gdy pomysł na zdjęcie mamy na długo przed jego powstaniem. Wtedy aparat nie jest tylko pudełkiem rejestrującym światło. Staje się jednym z narzędzi w rękach artysty. Opisywane przez nas zdjęcie jest jednym z tych przemyślanych. Robione było specjalnie z myślą o nietypowym zagraniu kolorami. Ramka zawsze stanowi jakąś granicę, możemy wykorzystać ją do jakiejś drastycznej zmiany nastroju zdjęcia. Jednym z pomysłów jest przejście ze zdjęcia kolorowego do czarno-białego.

PrzedKliknij, aby powiększyćPrzedPoKliknij, aby powiększyćPo
W Photoshopie można to zrealizować bardzo łatwo, a co więcej elastyczność tego programu sprawia, że możemy wypróbować wiele wariantów, zanim wybierzemy ten najlepszy. Pokazane zdjęcie możemy zmieniać na różne sposoby. Oprócz zwykłego usunięcia kolorów, możemy spróbować zastosować jakiś filtr graficzny, który upodobni część zdjęcia do rysunku. Możliwości jest wiele, ale wszystko zaczyna się od dobrego zdjęcia...

Zobacz również:

1 Zaznaczamy prostokąt

Wybieramy narzędzie lasso wielokątne (Polygonal Lasso). Ustawiamy parametr "feather" (zmiękczenie) na 3 piksele. Obrysowujemy wewnętrzną stronę ramy, ustawiając linie zaznaczenia na brzegach drewna. Uwaga, większość obiektywów zniekształca delikatnie obraz i ramy wcale nie mają prostych brzegów.

Kliknij, aby powiększyć2 Usuwamy kolor

Zapisujemy wybrany obszar poleceniem "Select->Save selection". W palecie warstw klikamy na znaczek tworzący warstwy dopasowania i wybieramy opcję "Hue/Saturation". W oknie dialogowym, które się pojawi, ustawiamy parametr "Saturation" na - 100.

Kliknij, aby powiększyć3 Poprawiamy kontrast

Wczytujemy poprzednie zaznaczenie poleceniem "Select->Load selection". Tworzymy warstwę dopasowania "Levels", chwytamy lewy suwak i przesuwamy go w okolice wartości 200, tam gdzie na wykresie pojawiają się pierwsze dane.

Kliknij, aby powiększyć4 Poprawiamy kolory

Jeszcze raz wczytujemy zaznaczenie poleceniem "Select->Load selection", ale tym razem zaznaczamy kwadracik przy opcji "Invert". Tworzymy jeszcze raz warstwę dopasowania "Levels" i tak operujemy suwakami, aż kolorowa część przestanie odbiegać jasnością od części czarno-białej.

Kliknij, aby powiększyć5 Warianty

Zaznaczając w palecie warstw kolejne warstwy dopasowania, możemy odwrócić maskę tej warstwy, naciskając klawisze Ctrl-I. W ten sposób szybko możemy wypróbować wariant z kolorowym wnętrzem lub kilka różnych wariantów kolorystycznych.

Kliknij, aby powiększyć6 Szkic

Możemy też wczytać zaznaczenie, zaznaczyć warstwę tła i utworzyć nową warstwę, klikając na warstwie tła prawym klawiszem myszy i wybierając polecenie "Layer via Copy". Wybieramy nową warstwę i filtr "Filter->Sketch->Graphic Pen". Na koniec odwracamy ją, naciskając klawisze Ctrl-I.

Kliknij, aby powiększyć

Czego uczymy

Selektywnej wymiany koloru

Poziom trudności: początkujący

Potrzebne umiejętności: obsługa komputera

Programy: Adobe Photoshop Elements 3.0

Sprzęt: komputer

Wskazówka

Warstwy dopasowania w Photoshopie w prosty sposób pozwolą szybko wypróbować kilka wariantów fotomontażu. Więcej pisaliśmy o nich w numerze ZOOM-a 1/2005.