Niezapomniane chwile

Każdy, kto wśród znajomych cieszy się opinią pasjonata fotografii, może któregoś dnia spotkać się z propozycją wykonania zdjęć ślubnych. Zanim się na to zgodzimy, warto wcześniej obiektywnie ocenić własne umiejętności.

Każdy, kto wśród znajomych cieszy się opinią pasjonata fotografii, może któregoś dnia spotkać się z propozycją wykonania zdjęć ślubnych. Zanim się na to zgodzimy, warto wcześniej obiektywnie ocenić własne umiejętności.

Canon EOS 1D Mark II, 145 mm, ISO 200, 1/8000 s, f3.5Kliknij, aby powiększyćCanon EOS 1D Mark II, 145 mm, ISO 200, 1/8000 s, f3.5Należy pamiętać, że ślub jest szczególnym wydarzeniem, a zdjęcia z tego dnia będą miały dla państwa młodych wyjątkową wartość. Temat wymaga od nas perfekcji technicznej i znajomości sprzętu. Nie mając żadnego doświadczenia w fotografii reporterskiej, zwłaszcza z wykorzystaniem lampy błyskowej, nie warto ryzykować nadużycia zaufania nowożeńców. W takiej sytuacji lepiej zrezygnować z funkcji "oficjalnego fotografa" i zadowolić się wykonaniem zdjęć dla własnej satysfakcji i nabywania doświadczenia.

Zobacz również:

Nauka na własnych błędach nic nie kosztuje, a jeżeli nasze próby okażą się udane, to nic już nie stanie na przeszkodzie przed podjęciem się podobnego zadania w przyszłości.

Fotografię ślubną można podzielić na trzy grupy: reportaż, fotografię w studio i plener. Niewiele osób posiada studio, dlatego skoncentrujemy się na reportażu i plenerze.

Zdjęcia w plenerze

Przysięga małżeńska, wymiana obrączek, czy podpisywanie aktu małżeństwa to najważniejsze chwile uroczystości w kościele. W żadnym albumie ślubnym nie może ich zabraknąć.Kliknij, aby powiększyćPrzysięga małżeńska, wymiana obrączek, czy podpisywanie aktu małżeństwa to najważniejsze chwile uroczystości w kościele. W żadnym albumie ślubnym nie może ich zabraknąć.W każdej okolicy można znaleźć miejsca, które będą stanowić doskonałe tło do wykonania sesji plenerowej. Wybierając miejsce, powinniśmy wcześniej poznać preferencje nowożeńców. Zdjęcia zrobione na Starówce będą mieć zupełnie inny charakter niż te wykonane w pałacowym parku czy też na plaży. Należy się również wspólnie zastanowić, czy zdjęcia plenerowe będą mogły być wykonane w dniu ślubu, czy też lepiej przeznaczyć na to inny dzień. Z jednej strony wygodniej jest wykonać zdjęcia w tym samym dniu, ale niejednokrotnie uroczystość rozpoczyna się na tyle późno, że to nie będzie możliwe. Zdarza się też, że plany pokrzyżuje nam deszczowa pogoda lub napięty program dnia samych nowożeńców.

Canon EOS 1D Mark II, 100 mm, ISO 320, 1/500 s, f8Kliknij, aby powiększyćCanon EOS 1D Mark II, 100 mm, ISO 320, 1/500 s, f8Dlatego realizacja pleneru w innym terminie ma sporo zalet. Możemy sobie "wybrać" pogodę i porę dnia, ale przede wszystkim mamy więcej czasu, a państwo młodzi nie spoglądają nerwowo na zegarek. Sesja plenerowa trwa zwykle od jednej do dwóch godzin, co należy wziąć pod uwagę, ustalając jej termin rozpoczęcia. Najodpowiedniejszą porą dnia na rozpoczęcie sesji jest popołudnie. Unikamy wtedy nadmiernych kontrastów, a światło słoneczne nabiera przyjemnego "złotego" zabarwienia. Dobrze by było, by w miarę możliwości miejsce pleneru odwiedzić na kilka dni przed planowanymi zdjęciami, aby przygotować scenariusz sesji. W trakcie takiego rekonesansu warto zrobić kilka zdjęć. Fotografując młodą parę, należy unikać wielokrotnego powtarzania podobnych ujęć. Dobrze jest korzystać z pełnego zakresu ogniskowych; fotografując szerokim kątem, uzyskamy rozległe plany oddające charakter miejsca, w którym odbywa się sesja. Teleobiektyw umożliwi z kolei wykonanie portretów i zbliżeń z rozmytym tłem, które pozwala skoncentrować uwagę na osobach portretowanych.

Canon EOS 1D Mark II, 115 mm, ISO 320, 1/1600 s, f3.5Kliknij, aby powiększyćCanon EOS 1D Mark II, 115 mm, ISO 320, 1/1600 s, f3.5Nowożeńców powinno się ustawić w taki sposób, aby uniknąć nadmiernych cieni na twarzach. Jeżeli jednak zdecydowaliśmy się fotografować pod światło, trzeba skorzystać z punktowego pomiaru światła (pomiar na twarz modela). Aby uniknąć nadmiernych kontrastów, można użyć blendy (specjalny ekran fotograficzny służący do odbijania światła) lub lampy błyskowej. Dla "obsługi" blendy warto zabrać ze sobą kogoś w charakterze asystenta. Jeśli używamy lampy, trzeba ją ustawić w trybie High Speed, umożliwiającym fotografowanie z lampą przy krótkich czasach otwarcia migawki. Wybierając teleobiektyw, koniecznie trzeba skorzystać ze statywu lub monopoda.

W trakcie sesji, oprócz zaplanowanych "pozowanych" ujęć, dobrze jest też wykonać jak najwięcej zdjęć z "zaskoczenia". Choć wiele takich zdjęć będzie nieudanych, jednak z pewnością da się spośród nich wybrać kilka wyjątkowych ujęć, które będą stanowiły ożywczy kontrast dla pozowanych, statycznych kadrów.

Reportaż ślubny

Canon EOS 1D Mark II, 70 mm, ISO 320, 1/1400 s, f2.8Kliknij, aby powiększyćCanon EOS 1D Mark II, 70 mm, ISO 320, 1/1400 s, f2.8Decydując się na reportaż ślubny, podejmujemy próbę przedstawienia pewnej opowieści za pomocą obrazu. Od nas zależy, na ile nasze fotografie będą w stanie oddać atmosferę tego szczególnego dnia. Naszą opowieść najczęściej rozpoczynamy od chwili przyjazdu pana młodego po narzeczoną lub przyjazdu państwa młodych do kościoła czy Urzędu Stanu Cywilnego. Prawdziwym wyzwaniem będzie realizacja zdjęć w kościele.

Tutaj już nie ma miejsca na błędy, a pewnych momentów nie da się już powtórzyć. Sprawę dodatkowo utrudnia fakt, że nasza obecność nie może w żaden sposób zakłócać przebiegu uroczystości. W wielu parafiach w Polsce organizowane są kursy dla fotografów ślubnych. Oczywiście ich celem nie jest nauczenie nas techniki fotografowania, ale przekazanie wiedzy, jak powinniśmy się zachować wykonując naszą pracę, aby nie zakłócać przebiegu uroczystości w kościele. Może się zdarzyć, że zostaniemy poproszeni o przedstawienie zaświadczenia ukończenia takiego kursu.

Zasadniczo istnieją dwie szkoły fotografowania w kościele. Są fotografowie, którzy z założenia nie używają lampy błyskowej i fotografują jasnymi obiektywami przy wysokich czułościach ISO. Fotografując bez użycia lampy, stajemy się mniej widoczni, a takie zdjęcia znakomicie oddają atmosferę uroczystości. Fotografując z lampą, mamy jednak gwarancję wykonania większej liczby prawidłowo naświetlonych i nieporuszonych zdjęć (oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby część zdjęć wykonać bez lampy). Każdy kościół jest inaczej oświetlony, dlatego trudno jest podać konkretną receptę na właściwe ustawienie parametrów ekspozycji czy czułości.

Canon EOS 1D Mark II, 120 mm, ISO 250, 1/1600 s, f3.5Kliknij, aby powiększyćCanon EOS 1D Mark II, 120 mm, ISO 250, 1/1600 s, f3.5Najistotniejszą sprawą jest takie ustawienie parametrów, aby pierwszy plan doświetlony lampą błyskową nie zdominował kompozycji. Najczęściej fotografujemy w trybie manualnym, ustawiając wartość przysłony w przedziale od 4 do 5,6, a czasy w granicach od 1/30 do 1/60. Ustawiając odpowiednio czułość (ISO), uzyskujemy właściwie naświetlone tło, a błysk lampy służy jedynie do podkreślenia pierwszego planu. Możemy również fotografować w trybie priorytetu czasu naświetlania, ustawiając taką wartość, która pozwoli na uzyskanie nieporuszonych zdjęć. Automatyka aparatu dostosuje wartość przysłony do wybranego czasu. Niektóre współczesne lustrzanki cyfrowe dysponują możliwością zaawansowanego pomiaru światła błyskowego. Wybieramy fragment kadru, dla którego chcemy ustalić ekspozycję, i wyzwalamy błysk pomiarowy, na podstawie którego procesor aparatu ustala odpowiednią siłę błysku właściwego (przebłysk w lustrzankach Canona wyzwalamy przyciskiem Fel, w aparatach Nikona przyciskiem FUNC). Należy przy tym pamiętać, że jeżeli do pomiaru wartości błysku użyjemy sukni panny młodej, to jej biel zostanie zinterpretowana przez automatykę aparatu jako szarość i błysk właściwy będzie zbyt słaby. Aby tego uniknąć, należy dokonać korekty siły błysku o wartość +1 lub + 1,5. Odwrotnie, dokonując pomiaru na ciemny garnitur pana młodego należy dokonać korekty -1 (korekty siły błysku dokonujemy bezpośrednio w aparacie lub lampie błyskowej; warto też zajrzeć do instrukcji obsługi sprzętu). Właściwe opanowanie techniki fotografowania przy użyciu lampy błyskowej może przesądzić o naszym sukcesie lub porażce, dlatego warto poświęcić trochę czasu na opanowanie tej techniki.