Komunia w obiektywie

Okres komunii to nie tylko niezapomniana uroczystość dla dzieci, ale także czas, który daje sposobność do odnowienia więzi rodzinnych. Często jest to pierwsza okazja, by spotkać się nawet z tymi krewnymi, których nigdy nie udało nam się wcześniej poznać osobiście. Nic więc dziwnego w tym, że przy takiej okazji w ruch idą aparaty fotograficzne oraz kamery, którymi staramy się uchwycić ulatujące chwile. Niestety, często już po fakcie okazuje się, że robione w pośpiechu zdjęcia są marnej jakości. Oto kilka porad, z którymi warto się zapoznać, by nasze wspomnienia znalazły rzeczywiste i zadowalające odzwierciedlenie na fotografiach.

Okres komunii to nie tylko niezapomniana uroczystość dla dzieci, ale także czas, który daje sposobność do odnowienia więzi rodzinnych. Często jest to pierwsza okazja, by spotkać się nawet z tymi krewnymi, których nigdy nie udało nam się wcześniej poznać osobiście. Nic więc dziwnego w tym, że przy takiej okazji w ruch idą aparaty fotograficzne oraz kamery, którymi staramy się uchwycić ulatujące chwile. Niestety, często już po fakcie okazuje się, że robione w pośpiechu zdjęcia są marnej jakości. Oto kilka porad, z którymi warto się zapoznać, by nasze wspomnienia znalazły rzeczywiste i zadowalające odzwierciedlenie na fotografiach.

Sprzęt

Wiele osób uczestniczących w uroczystości komunijnej chce samemu zrobić zdjęcie. Niestety, rzadko kiedy zdjęcia z kompaktów z wbudowanym fleszem bywają udane. Do zdjęć w pomieszczeniach, w kościele w szczególności, potrzebna jest mocna lampa błyskowa, którą nie dysponują proste i tanie aparaty cyfrowe. Dlatego miejsce na karcie lepiej zachować na ujęcia wykonane na zewnątrz. Do zdjęć w kościele, wykonywanych z większej odległości, prócz dobrej lampy wskazany byłby także obiektyw o ogniskowej powyżej 200 mm.

Zobacz również:

Zachowanie w kościele

Kliknij, aby powiększyćPosiadanie aparatu lub kamery nie oznacza, że można dowolnie z nich korzystać w kościele. Jeszcze bardziej trzeba być wyczulonym na poruszanie się po świątyni w trakcie liturgii. Gdy nie wiemy, jak się zachować, przyjmijmy postawę szacunku wobec życzeń gospodarzy miejsca. Istnieją wyraźne ograniczenia w zachowaniu, które są regulowane wewnętrznymi przepisami kościelnymi. Niezależnie od wyznawanego światopoglądu musimy zdawać sobie sprawę, że uczestniczymy w liturgii, w której centralnymi postaciami wcale nie są dzieci. Tym bardziej nie jest taką osobą fotograf, który nie powinien zwracać na siebie uwagi lub w jakikolwiek sposób rozpraszać zebranych w świątyni. Dlatego warto wiedzieć, w jakich momentach mszy należy zaprzestać robienia jakichkolwiek zdjęć. Pierwszą taką chwilą jest liturgia słowa, gdy czytane są fragmenty Pisma Świętego. Aparat trzeba także wyłączyć, gdy ksiądz wygłasza homilię. Niemniej nie ma ograniczeń, by operator kamery dyskretnie dalej filmował uroczystość. Trzecim, najważniejszym, momentem, kiedy bezwzględnie trzeba się powstrzymać przed fotografowaniem jest chwila "przeistoczenia", w drugiej części nabożeństwa. Należy mieć też świadomość, że prezbiterium to miejsce, gdzie znajduje się celebrans i ministranci - jest przestrzenią zamkniętą, w której mogą poruszać się tylko te osoby, którym na to pozwolono. Zazwyczaj może znajdować się tam tylko jeden wskazany przez księdza fotograf lub kamerzysta.

Współpraca z księdzem

Kliknij, aby powiększyćGospodarz miejsca, czyli zazwyczaj proboszcz danej parafii, jest osobą, z którą fotograf powinien się skontaktować. To on decyduje o tym, kto jest upoważniony do tego, by poruszać się w pobliżu prezbiterium i robić zdjęcia dzieci z bliska. Lepiej nie zaniedbać tego obowiązku, gdyż można zostać publicznie upomnianym za niestosowne zachowanie. Bądź co bądź uroczystość komunijna ma miejsce podczas liturgii, która rządzi się swoimi prawami. Lepiej o wszystko dopytać się zawczasu.

Kiedy jakie zdjęcia

Samą uroczystość komunijną najlepiej wykorzystać, by uwiecznić przybyłą rodzinę. To niepowtarzalna okazja, dlatego nie można zapomnieć o zdjęciach grupowych. Nie powinno na nich zabraknąć żadnego z zaproszonych gości. Trzeba jednak działać szybko, zaraz po uroczystości w kościele, póki jeszcze wszyscy są w pobliżu i się nie rozeszli. Dopiero gdy mamy już obfotografowaną całą rodzinę, możemy zająć się ujęciami pojedynczymi np.: dziecko z rodzicami, dziadkami, rodzeństwem czy rodzicami chrzestnymi.

Zdjęcia dziecka w komunijnym stroju w kościele lepiej przełożyć na tzw. "biały tydzień" (przez cały tydzień po komunii dzieci chodzą do kościoła w swoich strojach komunijnych). Wtedy można spokojnie zrobić kilka kameralnych fotografii w kościele. Dzieci są bardziej odprężone i naturalniej wychodzą na zdjęciach. Łatwiej też o dobre ujęcie. Dzieci chętnie pozują w gronie kolegów bądź koleżanek z ławki. Należy tylko pamiętać, iż spotkania w "białym tygodniu" odbywają się zazwyczaj po południu i światło pada inaczej niż w dniu samej komunii.

Kliknij, aby powiększyćOczywiście, nie możemy zapomnieć o zdjęciach samego momentu przyjęcia komunii świętej. To najważniejsza chwila. Niemniej, tego typu zdjęcia należy pozostawić raczej oficjalnie wyznaczonemu do tej roli fotografowi. Owszem, można pstrykać z ławki, ale dystans oraz prawdopodobnie złe ustawienie fotografującego w stosunku do fotografowanego dziecka nie dadzą nam zbyt dużego pola manewru. Trzeba zaznaczyć, że w różnych parafiach różnie rozwiązywana jest sama forma komunii. Dla fotografa najkorzystniejszym rozwiązaniem byłoby procesyjne podchodzenie dzieci do kapłana. Umożliwia to zajęcie dobrej pozycji, z której bez większego ryzyka, można wykonać dobre zdjęcia wszystkim dzieciom. Warto takie rozwiązanie zasugerować celebransowi.

Nie warto natomiast robić zdjęć w ruchu. Rzadko kiedy będą udane. Lepiej w tym wypadku pozostawić pole do popisu kamerzyście.

Zrozumienie dzieci

Dla dzieci dzień komunii jest bardzo ważny. Dlatego zdenerwowanie oraz trema mogą powodować zachowania nieprzewidywalne. Po początkowym napięciu mogą mieć miejsce bardzo spontaniczne reakcje, a zachowanie będzie ulegać szybkim zmianom. Na pewno lepiej odstawić aparat na bok, gdy zobaczymy, że dziecko jest już zmęczone. Z takich zdjęć nie będzie z pewnością zadowolony ani fotografujący, ani tym bardziej rodzice. Trzeba wykazać się dużą cierpliwością wobec dzieci, które są bardziej aktywne od innych i trudno uchwycić moment, w którym można im zrobić ładny portret. Problematyczna może być też współpraca z dziećmi bardziej nieśmiałymi, które czasem bezwiednie się kulą. Łagodność jest najprostszą drogą dotarcia do nich.

Autorem studyjnych zdjęć komunijnych jest Krzysztof Niesporek