Z kamerą przy ołtarzu

Filmując ślub lub Pierwszą Komunię Świętą, powinniśmy pamiętać, że dla głównych bohaterów jest to uroczystość wyjątkowa. Musimy się do niej naprawdę dobrze przygotować.

Filmując ślub lub Pierwszą Komunię Świętą, powinniśmy pamiętać, że dla głównych bohaterów jest to uroczystość wyjątkowa. Musimy się do niej naprawdę dobrze przygotować.

Należy przyjąć, że film z takiej uroczystości - po montażu - powinien trwać najwyżej 20-30 minut. Dłuższe nagrania męczą widzów, a 2-3-godzinne relacje to zupełne nieporozumienie. Niemniej dobrze jest mieć przy sobie kilka dodatkowych kaset na wypadek, gdyby któraś okazała się wadliwa. Wskazane też jest, by uroczystość w kościele nagrywać na kasecie o takiej pojemności, która nie zmusi nas do jej wymiany w połowie mszy. Jest to o tyle istotne, że może się zdarzyć, iż z powodu konieczności wymiany kasety nie zarejestrujemy najważniejszych momentów ceremonii. Należy też pamiętać, aby wcześniej naładować akumulatory i mieć w zapasie drugi ich komplet. Praktyka podpowiada, że przy filmowaniu powinno zrezygnować się ze standardowego statywu, gdyż i tak w kościele nie będzie miejsca, żeby go rozstawić. Warto raczej pomyśleć o statywie na ramię.

Zobacz również:

Choreografia ceremonii

Schemat poruszania się kamerzysty w kościele podczas Pierwszej Komunii Świętej.Kliknij, aby powiększyćSchemat poruszania się kamerzysty w kościele podczas Pierwszej Komunii Świętej.W przypadku filmowania komunii powinniśmy sobie uświadomić, że dzieci są niestety przeważnie ustawiane w sposób uniemożliwiający ich dobre filmowanie. Czasem, jak to ma miejsce w większych miastach, w kościele jest 100 lub 200 dzieci. Wyłowienie z tłumu i sfilmowanie naszego dziecka jest wtedy praktycznie niemożliwe. Dlatego w większości parafii preferowane jest rozwiązanie, w którym całe grupy (klasy lub szkoły) filmowane są przez firmy na co dzień trudniące się wideofilmowaniem. Niestety, uniwersalność takiego nagrania jest również jego mankamentem. Oglądamy bowiem obce dzieci i niepotrzebne "dłużyzny". Ma to jednak tę zaletę, że podczas mszy ciocie i wujkowie z własnymi aparatami i kamerami, nie będą rozpraszać bez przerwy dzieci. Przyjęte jest także, że każdy wideofilmowiec, trudniący się zawodowo realizacją filmów z kościelnych uroczystości, ma ukończony w swojej diecezji specjalny kurs. Zatem osoba odpowiedzialna (ksiądz lub siostra zakonna) za organizację i przygotowanie komunii jest pewna, że proces filmowania nie zakłóci liturgii oraz nie będzie przeszkadzał osobom zebranym w kościele.

Podobnie rzecz wygląda w przypadku filmowania ślubów. Osoba legitymująca się świadectwem ukończenia odpowiedniego kursu daje gwarancję, że będzie wiedziała, jak się zachować w danym momencie nabożeństwa oraz gdzie się ustawić podczas filmowania najważniejszych scen zawierania sakramentu małżeństwa.

Jeżeli zależy nam na osobistym sfilmowaniu ślubu lub komunii dziecka, powinniśmy przed uroczystością porozmawiać z księdzem oraz wynajętym wideofilmowcem (czasami w realizacji bierze udział dwóch lub nawet trzech operatorów), aby wskazali nam odpowiednie miejsce lub kilka miejsc, z których można by nagrywać uroczystość, nie przeszkadzając innym.

Przy odrobinie dobrej woli obu stron, z pewnością uda się dojść do porozumienia. To rozwiązanie ma tę zaletę, że profesjonalni wideofilmowcy zawsze używają dużych lamp halogenowych do dodatkowego oświetlenia kościoła. Odpadnie nam więc problem z oświetleniem, ponieważ światło zewnętrzne wpadające do kościoła przez kolorowe witraże może sprawić, że elektronika kamery byłaby bezradna w poprawnym ustawieniu balansu bieli. W efekcie, np. sukienka panny młodej lub dziewczynki w stroju komunijnym miałaby błękitny lub czerwono-pomarańczowy odcień zamiast białego.

Nie tylko w kościele, czyli co można jeszcze sfilmować

Przebieg uroczystości ślubnej lub komunii jest ustalony przez jej charakter i nie zostawia nam zbyt dużo miejsca na własną inwencję. Aby film przedstawiał logicznie następujące po sobie zdarzenia, mające odniesienie do miejsca i czasu akcji, należy rozważyć np. taki scenariusz filmowania:

1. Przygotowania w domu (ubieranie w sukienkę lub garnitur, odwiedziny zaproszonych gości);

2. Uroczystości w kościele (gromadzenie się i ustawianie gości weselnych lub dzieci komunijnych przed kościołem, podchodzenie do ołtarza, msza, pozowanie do zdjęć z rodziną i bliskimi);

3. Przyjęcie w domu (wymiana wrażeń, wręczanie prezentów, toasty).

Rozpoczynając nagrywanie, powinno się nagrać pierwsze kilkanaście sekund taśmy (np. zasłaniając całkowicie obiektyw). Chodzi o to, by zabezpieczyć się przed załamaniem taśmy podczas przewijania, a także ze względu na uzyskanie pewności poprawnego ustawienia jej prowadzenia (tracking). Jeżeli w domu podczas filmowania jest za mało światła, można po prostu włączyć tradycyjne oświetlenie, np. żyrandol. Pamiętajmy o unikaniu filmowania pod światło oraz o tym, że gdy skierujemy kamerę w stronę okna, stojąca na jego tle postać będzie tylko czarną plamą na "wypalonym" tle. W redukcji tego efektu może pomóc funkcja Backlight, ale lepiej po prostu nie filmować postaci na tle źródeł światła (tu światła słonecznego). W warunkach domowych, bez odpowiedniego światła kontrującego, nie jesteśmy w stanie dobrać poprawnej ekspozycji nawet manualnymi ustawieniami kamery.

Kolejna rzecz, na którą trzeba zwrócić uwagę, to ograniczenia wynikające z małej powierzchni, po której będziemy się poruszać, filmując rodzinę przy stole. Zwracajmy też uwagę na to, aby następujące po sobie kolejne ujęcia były filmowane w różnych planach.

Filmowanie w kościele

Jeżeli do kościoła będziemy iść pieszo, wykorzystajmy to! Możemy pokazać nie tylko same osoby, lecz także przyrodę wokół nas - kwiaty na drzewach, słońce prześwitujące przez gałęzie drzew. Gdy dojdziemy do kościoła, sfilmujmy w jak najszerszym planie kościół i jego najbliższe otoczenie, tak aby nasi widzowie mieli orientację, gdzie odbywa się uroczystość.

Przed rozpoczęciem mszy - jeżeli to możliwe - sfilmujmy kilkanaście 6-8-sekundowych przebitek, które później ułatwią nam montaż filmu. Mogą to być rzeźby w kościele, ciekawe fragmenty wystroju lub architektury wnętrza, czy też kwiaty wokół ołtarza. Wykorzystamy je później przy montażu, np. gdy ktoś zasłoni nam na chwilę obiektyw, niechcący poruszymy kamerą lub będziemy zmuszeni przesunąć się kilka kroków, przez co materiał z tego ujęcia nie będzie nadawał się do wykorzystania. Jeżeli tzw. przebitki będziemy mieli nakręcone wcześniej (jeśli nie będzie można wykonać tego bezpośrednio przed uroczystością, możemy je nakręcić dzień wcześniej), nie będziemy musieli przerywać filmowania w momencie, gdy ktoś zasłoni nam kadr. Co ważne dla późniejszego montażu - zostanie zachowana ciągłość dźwięku.

Zachowując ciągłość dźwięku, starajmy się filmować nie wyłącznie młodą parę lub tylko nasze dziecko, lecz także księdza, rodzinę, przyjaciół i znajomych. Jeżeli zaciekawi nas architektura wnętrza kościoła, to zróbmy kilka ujęć interesujących detali. Uwaga - przyjętą zasadą jest przerywanie filmowania w czasie kazania, podniesienia oraz wtedy gdy wszyscy klęczą. Podczas montażu miejsce pomiędzy tymi ujęciami uzupełnimy nagranymi wcześniej przebitkami.

Pamiętajmy też, że tzw. pompowanie, czyli nadmierne używanie funkcji zoom może przyprawić oglądających film o ból głowy. Kamerę należy trzymać pewnie i na lekko rozstawionych nogach, starając się jednocześnie, aby nie przenosić na nią drgań naszego ciała.

Zająć dobrą pozycję

Kliknij, aby powiększyćScenariusz przewidział, że panna młoda będzie prowadzona do ołtarza przez swojego ojca. Lepiej nie czekać do ostatniej chwili z zajęciem miejsca, z którego będziemy filmować tę scenę. Ktoś zapyta: "Dlaczego? Przecież mogę iść tuż przed panną młodą". Operatorzy bardzo łatwo padają ofiarą efektu tłumu, kierując kamerę w tę samą stronę, w którą patrzą wszyscy. Podczas filmowanej sceny powinno się pokazać więcej. Tak samo ważny jak panna młoda jest również jej przyszły małżonek. Jego postać powinna też mieć swoje miejsce w kadrze.

Unikajmy ujęć między ludźmi

Kliknij, aby powiększyćJednym z często popełnianych błędów jest to, że próbujemy poruszać się równolegle z idącą do ołtarza parą. Efekty widać od razu. Co chwilę ktoś będzie zasłaniał głównych bohaterów. Również kłopotliwe będzie utrzymanie ostrości. Po trzecie, samo chodzenie z lekką kamerą rzadko kiedy daje dobre efekty. Urządzenie, nawet gdy włączymy funkcję stabilizacji obrazu, zarejestruje każdy kontakt nóg operatora z podłogą.