DVD ze ślubu

Stworzyliśmy film ze ślubu, który chcielibyśmy rozesłać na pamiątkę wszystkim obecnym podczas uroczystości. Przegrywanie materiału z kamery w magnetowidzie na kasety VHS to już przeżytek. Najprościej i najtaniej stworzyć krążek DVD-Video.

Stworzyliśmy film ze ślubu, który chcielibyśmy rozesłać na pamiątkę wszystkim obecnym podczas uroczystości. Przegrywanie materiału z kamery w magnetowidzie na kasety VHS to już przeżytek. Najprościej i najtaniej stworzyć krążek DVD-Video.

Kliknij, aby powiększyćOdtwarzacze DVD (stacjonarne lub komputerowe) ma już tyle osób, że takie rozwiązanie ma większy sens. Do tego przegranie filmu z kamery na płytę stało się proste, a spadek cen komputerowych nagrywarek DVD do ok. 300 zł aż prosi o stworzenie własnego krążka. Zastanawiając się nad formatem zapisu, mamy do wyboru różne możliwości - płytę DVD-Video lub Video CD (uruchomimy je w dowolnym stacjonarnym odtwarzaczu DVD) albo pliki w formacie DivX, który odczyta komputer lub specjalny odtwarzacz DVD. W przypadku filmu ze ślubu bądź innej podobnej uroczystości format DivX jest najmniej przydatny, gdyż nie każdy będzie w stanie z takiego nagrania skorzystać. Polecamy więc format DVD - oferuje wyższą jakość obrazu niż Video CD, ponadto pozwala stworzyć atrakcyjne menu, a sam film wygodnie podzielić na rozdziały.

Zobacz również:

W przypadku standardowego krążka DVD potrzebny nam będzie komputer wyposażony w wejście FireWire (z procesorem klasy Pentium III lub szybszym), przynajmniej 10 GB wolnego miejsca na dysku (dla godzinnego filmu), odpowiedni kabel do podłączenia kamery i nagrywarka DVD. Choć czyste krążki DVD można kupić już za mniej niż 1 zł, nie radzimy korzystać z tych najtańszych. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że za kilka tygodni czy miesięcy płyta po prostu przestanie działać... Szykując nagranie większej liczby DVD, np. na prezenty, sugerujemy kupić płyty w zbiorczym opakowaniu - 25 lub 50 sztuk. W ten sposób za krążki sprawdzone i markowe (np. Sony, TDK czy Verbatim) zapłacimy ok. 1 zł, a więc tyle, co za pojedyńczą płytę niskiej klasy.

Krążek DVD stworzymy w najnowszej wersji aplikacji PowerProducer. Wersję testową programu zamieściliśmy oczywiście także na naszej płycie CD.

1 Z kamery na dysk

Podłączamy kamerę do komputera w trybie odtwarzania. Uruchamiamy PowerProducer 3 i wybieramy pozycję "Produce Movie Disc". Następnie zaznaczamy rodzaj płyty DVD - w naszym przypadku krążek 4,7 GB. Wybieramy "DV Capture" - w okienku podglądu pojawi się początek naszego nagrania. Jeśli interesuje nas fragment filmu, zaznaczamy go lub podajemy kod czasowy wybranej sceny. Następnie klikamy w czerwony przycisk nagrywania - program sam uruchomi kamerę i rozpocznie przechwytywanie materiału.

Kliknij, aby powiększyć

2 Rozdziały i menu

Po zgraniu filmu z kamery w dolnym oknie programu pojawi się nasz klip wideo, który, jeśli chcemy, możemy jeszcze poddać edycji. W zakładce "Chapters" ustalamy także, w jaki sposób program ma podzielić film na sceny - czy co określoną liczbę minut, czy wtedy, gdy kamera rejestrowała nowe ujęcie. Jeśli to, co zgraliśmy, odpowiada nam, przechodzimy do okna, w którym możemy ustalić, jak będzie wyglądało menu płyty. Jeżeli chcemy, możemy wybrać tam tło oraz muzykę w menu.

Kliknij, aby powiększyć

3 Nagranie

Na koniec ustalamy, czy chcemy nasz film od razu nagrać na płytę, czy najpierw stworzyć katalog z plikami, który możemy "wypalić" później. Można wybrać obydwie opcje. Po ustaleniu liczby kopii, jakie chcemy stworzyć, wybieramy znajdującą się w prawym dolnym rogu ekranu ikonę płyty. Program rozpoczyna kodowanie (może to potrwać nawet kilka godzin), a następnie zapisywanie materiału na dysku i płycie DVD.

Kliknij, aby powiększyć

Czego uczymy

Nagrania płyty DVD z filmem z kamery DV

Poziom trudności: średni

Potrzebne umiejętności: podstawy obsługi komputera i kamery cyfrowej

Programy: CyberLink PowerProducer 3

Sprzęt: komputer z nagrywarką DVD