W blasku fleszy

Lampę błyskową znajdziemy w praktycznie każdym aparacie cyfrowym. Warto wiedzieć jak jest zbudowana i na co zwracać uwagę gdy chcemy ją dokupić do swojego aparatu.

Lampę błyskową znajdziemy w praktycznie każdym aparacie cyfrowym. Warto wiedzieć jak jest zbudowana i na co zwracać uwagę gdy chcemy ją dokupić do swojego aparatu.

Początek XIX wieku to ciemne czasy fotografii. Zdjęcia można było wówczas robić tylko przy świetle słonecznym, co znacznie ograniczało możliwości fotografom. Nic dziwnego, że wielu wynalazców intensywnie pracowało nad sposobem oświetlenia planu zdjęciowego.

Zobacz również:

Najlepsze efekty dawały lampy, które w szklanej bańce miały kłębek magnezji. Światło dawały poprzez podpalenie zawartości. Zwane były "spaleniowymi" i oczywiście były jednorazowego użytku.

Dziś, w dobie fleszy elektronicznych, może wydawać się to śmieszne, ale pamiętajmy, że jeszcze trzydzieści lat temu lampy spaleniowe były dość powszechne w fotografii. Zresztą obecnie można jeszcze kupić żarówki spaleniowe ze starych zapasów wyprodukowane w latach 60. zeszłego wieku. Kosztują ok. 5 zł za sztukę.

Dziś nawet aparaty cyfrowe mieszczące się w małej kieszeni mają lampę zasilaną z niewielkiej, głównej baterii aparatu. Choć wielkość radykalnie się zmieniła, zasada działania jest dokładnie taka sama. Przez szklaną rurkę wypełnioną gazem szlachetnym przepuszczany jest prąd o bardzo wysokim napięciu gromadzony w pojemnym kondensatorze.

Ofiary miniaturyzacji

Mała odległość między osią obiektywu a osią lampy wbudowanej w aparat jest przyczyną pojawiania się efektu czerwonych oczu.Kliknij, aby powiększyćMała odległość między osią obiektywu a osią lampy wbudowanej w aparat jest przyczyną pojawiania się efektu czerwonych oczu.O ile nikt przy zdrowych zmysłach nie narzeka na zmniejszenie rozmiarów i masy baterii zasilających lampy błyskowe, o tyle małe rozmiary urządzeń są przyczyną wielu kłopotów. Najpowszechniej spotykanym jest efekt czerwonych oczu - z tym w zasadzie spotkał się każdy fotograf. Kolejną przykrą konsekwencją miniaturyzacji są brzydkie, ostre cienie za plecami fotografowanych osób i ostre odblaski światła nawet na niezbyt błyszczących powierzchniach.

Efekt czerwonych oczu powstaje wtedy, gdy światło lampy błyskowej odbija się od mocno ukrwionego dna oka i wraca z powrotem do obiektywu. Dzieje się tak wtedy, gdy kąt pomiędzy linią, którą światło biegnie do oka, a linią, po której wraca do obiektywu, jest wystarczająco mały, by światło wydostało się przez źrenicę. Sprzyja temu zawsze mała odległość między lampą a obiektywem.

Sposoby na zmniejszenie lub zlikwidowanie efektu czerwonych oczu są dwa. Pierwszy to wymuszenie zmniejszenia źrenic fotografowanych ludzi. Realizowane to jest często za pomocą kilku słabszych błysków lampy poprzedzających błysk właściwy. Drugi sposób to zwiększenie odległości między lampą błyskową a obiektywem.

To pierwsze rozwiązanie ma jedną zasadniczą wadę: gdy w aparacie zaczyna błyskać lampa ludzie odruchowo mrużą oczy, przez co wprawdzie nie mają czerwonych oczu, ale mają brzydki grymas na twarzach. Drugie rozwiązanie w zasadzie nie ma wad, poza tym, że w przypadku lamp wbudowanych w aparat nie wchodzi w rachubę.

Małe lustro lampy (z lewej) powoduje, że cienie są duże i mają ostre brzegi. Duże lustro lampy rozmywa cienie i sprawia, że są mniejsze.Kliknij, aby powiększyćMałe lustro lampy (z lewej) powoduje, że cienie są duże i mają ostre brzegi. Duże lustro lampy rozmywa cienie i sprawia, że są mniejsze.Cienie za plecami fotografowanych osób są z kolei tym mniejsze, im mniejsza jest odległość między lampą a obiektywem. Prowadzi to do swoistej schizofrenii - musimy jak najbardziej oddalać lampę od osi obiektywu, by zlikwidować czerwone oczy, i jak najbardziej ją zbliżać, by zminimalizować cienie.

Na szczęście ten drugi postulat można też zrealizować w inny sposób. Po pierwsze na palnik lampy można założyć coś, co rozproszy błysk. Zmniejsza to wprawdzie siłę błysku, ale też likwiduje ostre cienie. W lepszych zewnętrznych lampach błyskowych można też tak ustawić głowicę, że światło palnika odbijane jest od sufitu. W ten sposób otrzymujemy oświetlenie do złudzenia przypominające światło naturalne, bo wszyscy przywykliśmy do tego, że na sufitach zainstalowane są żyrandole. Można to zrealizować jedynie za pomocą wystarczająco silnych lamp błyskowych, by światło odbite od sufitu miało wystarczającą moc do oświetlenia całej sceny. Na karb miniaturyzacji należy też zrzucić nadużywanie lamp błyskowych na co dzień. Są małe, można je więc umieścić w każdym aparacie. Toteż wiele osób nie może oprzeć się pokusie używania takich lamp. Stąd zastosowanie lamp w absurdalnych często sytuacjach. Najlepiej widać to na trybunach w czasie ważnych meczów piłkarskich gdy w najgorętszych momentach akcji trybuny błyskają tysiącami fleszy. Takie użycie lampy błyskowej jest wyłącznie marnowaniem cennego prądu w bateriach aparatu, bo żadna przenośna lampa nie jest w stanie oświetlić stadionu.

Trochę liczb

Zdjęcia z lampą błyskową skierowaną na wprost (z lewej) sprawiają, że na ścianach pojawiają się cienie fotografowanych przedmiotów. Gdy odbijemy światło od sufitu (z prawej), cienie rozmywają się, a cała scena sprawia wrażenie naturalnie oświetlonej.Kliknij, aby powiększyćZdjęcia z lampą błyskową skierowaną na wprost (z lewej) sprawiają, że na ścianach pojawiają się cienie fotografowanych przedmiotów. Gdy odbijemy światło od sufitu (z prawej), cienie rozmywają się, a cała scena sprawia wrażenie naturalnie oświetlonej.Siłę błysku każdej lampy określa tak zwana liczba przewodnia. To stała wartość, która podzielona przez odległość fotografowanego obiektu od źródła światła daje przysłonę, jaką należy ustawić w aparacie. Na przykład liczba przewodnia 14 (typowa w aparatach cyfrowych) podzielona przez odległość 3,5 m daje przysłonę 4. Liczbę przewodnią podaje się zawsze dla czułości ISO 100. Gdy zwiększamy czułość (filmu lub matrycy światłoczułej), zwiększamy liczbę przewodnią o pierwiastek kwadratowy z wielokrotności ISO 100. Na przykład dla ISO 400 liczbę przewodnią mnożymy przez pierwiastek kwadratowy z 4, czyli przez 2. Liczba przewodnia określa maksymalny zasięg lampy błyskowej.

Jeżeli obiektyw w aparacie ma maksymalną jasność 3,5, lampa błyskowa liczbę przewodnią 14, a matrycę światłoczułą można ustawić najwyżej na ISO 400, to maksymalna odległość, na jaką lampa oświetla prawidłowo, wynosi 8 m.

A co z odległością minimalną? W tym wypadku nie ma problemu. Po pierwsze można to realizować za pomocą przysłony. Przymknięcie jej do wartości np. 8 sprawia, że możemy fotografować obiekty odległe od źródła światła o 1,75 m. Poza tym moc lampy można płynnie zmniejszać. Układ elektroniczny sterujący lampą może skierować tylko część ładunku zgromadzonego w kondensatorze do palnika lampy i w ten sposób zmniejszyć siłę błysku.

Podczas tych rozważań nie powiedzieliśmy na razie nic o czasie naświetlania, który przecież jest drugim, oprócz przesłony, sposobem na kontrolowanie ekspozycji materiału światłoczułego. Ale akurat w lampach błyskowych to bardzo skomplikowana sprawa. To dlatego, że błysk lampy trwa bardzo krótko - ok. 1/1000 lub 1/2000 s. Nie zależnie od tego, jaki nastawimy czas naświetlania, światło mamy tylko przez ten ułamek sekundy, a co za tym idzie tylko wtedy fotografowany przedmiot jest prawidłowo oświetlony. To dlatego mawia się, że lampa błyskowa "zamraża" ruch.

Jedynym kryterium doboru czasu naświetlania (z reguły nie mamy na to wpływu) jest to, by w momencie błysku matryca światłoczuła była w pełni odkryta. W większości aparatów kompaktowych wyposażonych w migawkę centralną albo elektroniczną matryca światłoczuła jest zawsze odkrywana w całości, niezależnie od czasu naświetlania. Inaczej jest w przypadku migawek szczelinowych, w które wyposażone są wszystkie lustrzanki cyfrowe.

W takiej migawce, jak sama nazwa wskazuje, naświetlenie odbywa się poprzez szczelinę, która wędruje przez element światłoczuły, odsłaniając go kawałek po kawałku. Każdy z kawałków odsłonięty jest przez czas ustawiony w aparacie, ale kawałki kadru nie są naświetlane w tym samym momencie. Wyzwolenie lampy błyskowej sprawia, że tylko jeden pasek jest naświetlony prawidłowo. Ale na to jest sposób. Każda migawka szczelinowa ma taki graniczny czas naświetlania, przy którym odsłonięta jest cała matryca. Można wykorzystać go do synchronizacji błysku. Kiedyś, w czasach gdy w świecie fotografii królowały Zenity, ten czas wynosił 1/30 s, dziś z reguły jest to 1/250 s albo 1/500 s.

Najbardziej zaawansowane lampy błyskowe do lustrzanek zadają kłam wszystkim powyższym rozważaniom. Takie lampy potrafią bowiem oświetlać plan przy dowolnym czasie naświetlania, nawet 1/2000-1/4000 s. Realizowane jest to za pomocą układu elektronicznego, który odpowiednio dozując ładunek kondensatora wydłuża czas błysku, tak by przez całą podróż szczeliny wzdłuż materiału światłoczułego plan zdjęciowy był dobrze naświetlony. Tyle że wydłużenie czasu błysku radykalnie obniża jego zasięg. Na przykład lampa błyskowa Canon Speedlite 580 EX przy przesłonie 4 ma zasięg 14,5 m. Gdy jednak przestawimy ją w tryb synchronizacji z krótkimi czasami naświetlania to przy czasie 1/4000 s jej zasięg spada do ok. metra.