eXeem Lite - Nic trudnego

eXeem Lite to prawdopodobnie najprostszy program P2P, mimo to zdradzimy kilka niuansów, które mogą być niejasne dla początkujących użytkowników.

eXeem Lite to prawdopodobnie najprostszy program P2P, mimo to zdradzimy kilka niuansów, które mogą być niejasne dla początkujących użytkowników.

W tej zakładce bardzo prosto zablokujesz treści dla dorosłych.Kliknij, aby powiększyćW tej zakładce bardzo prosto zablokujesz treści dla dorosłych.eXeem Lite jest wyjątkowo łatwą w obsłudze aplikacją. Możesz to zauważyć już podczas instalacji, która nie wymaga od ciebie dobierania komponentów, a jedynie określenia, gdzie chcesz mieć zainstalowany program i w jakim języku. Ogólnie program nie jest tak rozbudowany, jak np. Kazaa Lite Rewolucja, nie wspominając już o eMule. Z jednej strony jest to jego duży atut, szczególnie dla początkujących, z drugiej zaś, bardziej zaawansowani użytkownicy mogą mieć pewien niedosyt możliwości. Oczywiście trzeba wziąć pod uwagę, że jest to program w fazie Beta, czyli nie jest jeszcze gotowy w 100%. eXeem Lite to okrojona z adware i spyware wersja eXeema. Wybór między tymi dwoma programami nie powinien być trudny, gdyż oprócz tej małej różnicy, eXeem Lite w niczym nie odstaje od swojego zakażonego braciszka. Cała idea programu opiera się na protokole BitTorrent, jednak została ona na tyle uproszczona, że teraz nawet amator P2P będzie potrafił czerpać z niego korzyści.

Zobacz również:

Nastrajanie programu

Wśród opcji "Network" znajduje się pole "Użytkownik", gdzie należy wpisać pseudonim.Kliknij, aby powiększyćWśród opcji "Network" znajduje się pole "Użytkownik", gdzie należy wpisać pseudonim.eXeem Lite nie wymaga zaawansowanej konfiguracji, aby poprawnie działał. Jak ktoś by się uparł, nie musiałby niczego ustawiać. Zależy nam jednak, żeby wydajność dzielenia się plikami była jak najlepsza, więc skorzystamy z dostępnych opcji konfiguracyjnych, by go optymalnie zestroić. W ustawienia wchodzisz poprzez podpunkt Opcje w głównym menu, wybierając tam opcję Konfiguracja. Okno z opcjami podzielone jest na sześć części. W pierwszej części - "Wygląd" - może cię zaciekawić opcja ustawiania filtra i blokowanie treści dla dorosłych. Przydaje się to szczególnie wtedy, gdy dzieci korzystają z zasobów Internetu i nie chcesz, by poznały jego ciemne strony.

Tu zaznaczasz, w których językach pliki mają być filtrowane.Kliknij, aby powiększyćTu zaznaczasz, w których językach pliki mają być filtrowane.Aby w pełni zablokować te treści, musisz wpierw zaznaczyć w "View options" opcję "Blokuj treści dla dorosłych", a później wpisać jakieś wymyślone hasło w pole po prawej stronie. Wybierz "Włącz filtr dla dorosłych" i potwierdź, naciskając na "Zastosuj". Druga zakładka w oknie konfiguracji to "Język". Tutaj da się nie tylko ustawić, jaki język chcesz w eXeem Lite, lecz możesz także filtrować pliki, zaznaczając język, w którym na pewno nie będziesz chciał mieć danych. Trzecia część to "Network". Jest to okno dla bardziej zaawansowanych osób, które pragną ustalić np. serwer proxy. Jeżeli nie chcesz być anonimowy, możesz tutaj również w polu "Użytkownik" wpisać swój pseudonim.

Przełam ograniczenia

Globalne limity ograniczają wszystkie połączenia. Zrobisz to tutaj za jednym zamachem.Kliknij, aby powiększyćGlobalne limity ograniczają wszystkie połączenia. Zrobisz to tutaj za jednym zamachem.W części czwartej, czyli "Downloading", określasz szczegóły pobierania plików. Przede wszystkim powinieneś wybrać sobie dobrą lokalizację, w której będą zapamiętywane ściągnięte obiekty. Zaznacz "Przenoś ukończone pobierania", po czym przyciśnij "Przeglądaj" i wybierz folder, do którego mają trafiać gotowe dane. Teraz nie będziesz już miał bałaganu ze ściągniętymi i niedokończonymi przedmiotami. Zostając jeszcze w tym oknie, możesz ustalić prędkość pobierania i wysyłania danych. W opcji "Maksymalna prędkość wysyłania" polecamy ustawić nie więcej niż "10", gdyż może to za bardzo zablokować łącze. Przy takim ustawieniu "Maksymalna liczba wysłań" również nie powinna przekraczać "3". Resztę możesz ustawić na "-1", czyli bez limitu.

W zakładce "Seeding" należy odznaczyć "Takie same jak limity pobierania" i wypełnić podobnie jak poprzednie opcje, z wyjątkiem "Maksymalna liczba połączeń", którą ustaw na "3". Ostatnia część konfiguracji zajmuje się globalnymi limitami. Tutaj wystarczy przekopiować te same wartości, co ustalałeś w części "Downloading". Po udanej konfiguracji i zatwierdzeniu wszystkiego, można przejść do najlepszej części, czyli wyszukiwania i pobierania danych.

W tej zakładce określasz właściwości dotyczące pobierania plików, czyli np. folder, do którego będą trafiać po ściągnięciu.Kliknij, aby powiększyćW tej zakładce określasz właściwości dotyczące pobierania plików, czyli np. folder, do którego będą trafiać po ściągnięciu.Tutaj ustawiasz wartości odnoszące się do dzielenia się plikami. Jak masz słabe łacze, uważaj, żeby się nie zapchało.Kliknij, aby powiększyćTutaj ustawiasz wartości odnoszące się do dzielenia się plikami. Jak masz słabe łacze, uważaj, żeby się nie zapchało.

Szukanie bez tajemnic

Okno wyszukiwania plików jest przejrzyste i bardzo intuicyjne.Kliknij, aby powiększyćOkno wyszukiwania plików jest przejrzyste i bardzo intuicyjne.Aby wejść w okno szukania wystarczy, byś wybrał odpowiednią ikonę z paska narzędzi. Interfejs znajdowania plików jest podobny do powszechnie przyjętego standardu. Z lewej strony wpisujesz nazwę obiektu, jakiego szukasz. Potem wybierasz, do jakiej kategorii i podkategorii należy wyszukiwany plik. Naciskasz "Szukaj". W przypadku gdy pojawia się za dużo wyników, możesz jeszcze określić, jaki powinien być rozmiar szukanego przedmiotu, czy też w jakim języku ma być zapisany. Oczywiście nie musisz się ograniczać do jednego wyszukiwania - wpisz drugie hasło, a program się nim zajmie, nie naruszając pierwszego poszukiwania.

Funkcja znajdowania najnowszych plików jest dość innowacyjna, nie znajdziesz jej w każdym programie P2P.Kliknij, aby powiększyćFunkcja znajdowania najnowszych plików jest dość innowacyjna, nie znajdziesz jej w każdym programie P2P.Gdy już skończy, warto skorzystać z bardzo praktycznej funkcji eXeema. Kliknij prawym klawiszem na plik, którym jesteś zainteresowany, i z wyświetlonego menu wybierz "Komentarze". Otworzy się nowe okno z listą opinii użytkowników na temat danego obiektu. Ty również możesz wyrazić swoje zdanie, jednak dopiero wtedy, kiedy pobierzesz dany przedmiot. Ściągane dane znajdziesz w oknie Pobierania, wybierając je z paska narzędzi. Są tutaj informacje o postępie, aktualnych prędkościach pobierania i wysyłania, a także o czasie oczekiwania na ukończenie kompletowania pliku. Niestety, w tym miejscu już się kończy funkcjonalność eXeem Lite. Trudno mówić o dodatkowych funkcjach, gdyż takie po prostu nie istnieją. Miejmy zatem nadzieję, że w wersji końcowej programu twórcy dodadzą parę smakołyków, bo jeżeli nie, zaawansowany użytkownik będzie bardzo szybko znudzony prostotą eXeema.

<hr size=1 noshade>Naucz się dzielić

Sposób publikowania plików różni się od ogólnie przyjętego standardu.Kliknij, aby powiększyćSposób publikowania plików różni się od ogólnie przyjętego standardu.Udostępnianie plików w eXeem odbywa się w trochę inny sposób, niż znamy to z innych programów. Aby dzielić się swoimi zasobami, wejdź w Plik a następnie w Opublikuj pliki..., po czym otworzy się okno Opublikuj. W nim musisz wybrać, czy chcesz się dzielić całym katalogiem, czy tylko wybranym plikiem. Zależnie od tego wybierz "Przeglądaj plik" czy też "Przeglądaj katalog". Jak już znajdziesz wśród swoich danych to czym chcesz się podzielić, trzeba określić, do jakiej kategorii należą twoje obiekty. Możesz dodać krótki opis, aby osoby zainteresowane wiedziały, co dokładnie wystawiłeś. Na zakończenie naciśnij "Opublikuj" i czekaj aż twój plik zostanie udostępniony.

<hr size=1 noshade>

Bądź na bieżąco

Funkcja znajdowania najnowszych plików jest dość innowacyjna, nie znajdziesz jej w każdym programie P2P.Kliknij, aby powiększyćFunkcja znajdowania najnowszych plików jest dość innowacyjna, nie znajdziesz jej w każdym programie P2P.eXeem Lite posiada bardzo ciekawą funkcję pokazującą ostatnio dodane pliki, czyli zestaw nowości. Jeżeli zatem nie masz konkretnego pomysłu co ściągnąć, wystarczy skorzystać z tej funkcji. Opcja znajduje się w pasku narzędzi pod nazwą Nowe Pliki. Możesz zostawić kategorię ustawioną na "wszystkie" bądź bardziej szczegółowo określić, w jakim kierunku idzie twoje zainteresowanie nowymi obiektami. Jak już się zdecydujesz, naciśnij odśwież. W ciągu dziesięciu minut eXeem Lite będzie szukał najświeższych nowości.

<hr size=1 noshade>

Informacje

Strona WWW

http://www.exlite.pl

Plus Minus

+ Banalna obsługa

+ Brak Adware i Spyware

+ Kompatybilny z torrentami

- Wersja Beta

- Mało dodatkowych funkcji

Ocena

Exeem Lite przypadnie do gustu osobom bez doświadczenia z programami P2P. Jednocześnie jest on pewną alternatywą dla programów BitTorrent.

Dwa w jednym

Osoby, które nadal dzielą się plikami, korzystając z plików torrent i stron zawierających te dane, nie będą zawiedzione, gdyż eXeem ma wbudowaną opcję obsługiwania tego typu obiektów. Teraz zamiast korzystać z dwóch programów, możesz używać wyłącznie eXeem Lite. Wszystko, czego do tego potrzebujesz, to strona, z której pobierzesz torrenta. Oczywiście może to być również kolega, który go ci prześle, gdyż są one bardzo małe. Wybierz w głównym menu podpunkt "Otwórz torrent" i znajdź go na swoim dysku. Po załadowaniu pliku, odnajdziesz go wśród reszty pobieranych przedmiotów w oknie Pobierania.