Podziel się z miśkiem

Jeżeli podoba ci się sieć Gnutella, a nie chcesz korzystać z programu LimeWire, powinieneś zaprzyjaźnić się z miśkiem. Może on nauczy cię dzielić się swoimi zasobami.

Jeżeli podoba ci się sieć Gnutella, a nie chcesz korzystać z programu LimeWire, powinieneś zaprzyjaźnić się z miśkiem. Może on nauczy cię dzielić się swoimi zasobami.

Określanie, którymi folderami chcesz się dzielić, zostało bardzo łatwo rozwiązane.Kliknij, aby powiększyćOkreślanie, którymi folderami chcesz się dzielić, zostało bardzo łatwo rozwiązane.BearShare istnieje już w wersji 4.7.0. To kolejna odsłona jednego z pierwszych klientów sieci Gnutella. Niestety, z biegiem czasu stał się on bardzo komercyjny. Nieraz odnosi się wrażenie, że został on stworzony głównie do zarabiania pieniędzy. Na "dzień dobry" musisz zainstalować program adware, który będzie wyświetlał denerwujące reklamy, nikomu niepotrzebne. Bez tej instalacji nie możesz używać programu za darmo. Aby się pozbyć szkodnika, musisz skorzystać z BearShare Pro, a płatna wersja omawianej aplikacji kosztuje 3,29 USD miesięcznie, co wcale nie jest tak mało. Zwłaszcza że na rynku są znacznie lepsze i bezpłatne programy P2P - zatem nie polecamy tego wyjścia. Istnieje jednak drobna alternatywa. Jak z większością programów, tak i z BearShare postarano się o w miarę bezreklamową wersję, o nazwie BearShare Lite. Różni się ona przede wszystkim brakiem instalacji wspomnianego oprogramowania szpiegowskiego. W użytkowaniu nie będziesz jednak w stanie odróżnić tych dwóch wersji. Nasze opisy będą więc oparte na wersji "Lite".

Zobacz również:

Pierwsze kroki miśka

Kliknij, aby powiększyćPo udanej instalacji, która nie powinna sprawiać żadnych problemów, zaczyna się podstawowa konfiguracja. Podczas pierwszego uruchomienia otworzy się BearShare Setup Wizard. Po naciśnięciu "Next" pojawi się pierwsze okno Options. Tutaj możesz ustawić opcje dotyczące głównego interfejsu programu, filtrów rodzicielskich i odtwarzania plików za pomocą wbudowanego odtwarzacza. Zalecamy odznaczyć opcję "Launch BearShare on System Startup", gdyż zżera nam to niepotrzebnie zasoby systemu podczas startowania Windowsa. Jeżeli chcesz zablokować treść dla dorosłych przed swoimi podopiecznymi, wystarczy wpisać w pole "Password" wymyślone hasło, zaznaczyć punkt "Family Filter" i potwierdzić, naciskając "Lock". Aby wyłączyć blokadę, będziesz musiał teraz wpisać hasło. W dolnej części "Preview/Play In Theater" zaznacz "Whenever possible".

BearShare przywita cię oknem, w którym od razu możesz wyszukać dane.Kliknij, aby powiększyćBearShare przywita cię oknem, w którym od razu możesz wyszukać dane.Następne okno służy do określenia rodzaju twojego łącza internetowego. Po dokonaniu wyboru wciśnij "Next" i znajdziesz się w ustawieniach dotyczących ścieżek plików. Pierwsza z nich określa, w którym folderze mają znajdować się niekompletne dane, a druga odnosi się do katalogu, w którym będą się mieściły już pobrane obiekty. Jednak pamiętaj, obie ścieżki muszą się różnić i jednocześnie być na tym samym dysku. W następnym oknie możesz pozwolić programowi, by automatycznie przeszukał zaznaczone przez ciebie dyski. Jeżeli wolisz manualnie podać, którymi plikami chcesz się podzielić, po prostu naciśnij "Next", nie zaznaczając żadnego dysku. Wtedy pojawi się struktura systemu plików w twoim komputerze, gdzie wybierasz, z których miejsc aplikacja ma załadować dane do dzielenia. Nie masz się czego obawiać, gdyż inni użytkownicy nie mogą ich modyfikować czy też usuwać. Po zakończeniu tej części doszedłeś do końca podstawowej konfiguracji.

Nauczmy go ściągać

Tutaj ustawiasz najważniejsze funkcje pobierania plików.Kliknij, aby powiększyćTutaj ustawiasz najważniejsze funkcje pobierania plików.Jeszcze zanim przejdziemy do szukania zasobów sieci Gnutella, warto zapoznać się z trochę bardziej zaawansowanymi opcjami. W głównym oknie BearShare wybierz z paska menu punkt Setup, a w nim Uploads. W polu "Connections" określasz minimum i maksimum połączeń podczas wysyłania plików. Dla osób z modemem zalecamy ustalić pierwszą wartość na "1", a drugą na "5". W przypadku posiadania łącza stałego może ona być znacznie większa, chyba że nie chcesz zapychać przepustowości. Wybierz teraz zakładkę Downloads. Tutaj na samym dole w polu "Options" ustawiasz limity pobierania. W pierwszym punkcie "Get up to..." określ, ile plików chcesz maksymalnie naraz ściągać. W drugim "With up to..." ustal, z ilu połączeń może jeden obiekt maksymalnie korzystać. Trzecia opcja "And up to..." pozwala na wyznaczenie, na ile w sumie połączeń zezwalasz. Jeżeli nie masz najszybszego łącza internetowego, zostaw opcje nienaruszone, jednak gdy odnosisz wrażenie, że program nie do końca wykorzystuje możliwości pasma, ustaw większe wartości. Po prawej stronie od tych podpunktów znajduje się bardzo przydatna funkcja. Możesz ustalić, przy jakiej wartości wolnego miejsca na dysku BearShare ma przestać pobierać pliki. Ostatnia opcja, którą się zajmiemy, znajduje się pod zakładką Searching. W polu "Extensions" wybierasz, jakie rozszerzenia plików chcesz chować. Oznacza to, że dane z wybranymi rozszerzeniami nie będą po prostu znajdowane przez wyszukiwarkę. Standardowo zostały określone typy o podwyższonym zagrożeniu wirusowym, jednak jeśli masz dobry program antywirusowy, czy też koniecznie szukasz np. obiektu ".exe", odznacz "Hide these extensions", aby całkowicie ignorować tę opcje, albo usuń je z listy po prawej stronie przyciskiem "Remove".

Misiu poszukiwacz

Po prawej stronie widzisz listę znalezionych plików, a po lewej spis szukanych haseł.Kliknij, aby powiększyćPo prawej stronie widzisz listę znalezionych plików, a po lewej spis szukanych haseł.Czas najwyższy zająć się funkcją wyszukiwania danych. Wybierz z paska obiektów przycisk ze szkłem powiększającym. W polu "Find:" wpisz słowo kluczowe związane z obiektem, jakiego szukasz, określ jego rodzaj i naciśnij "Search". Jeżeli te opcje nie są dla ciebie wystarczające, wybierz "Advanced" i w oknie, które się pojawi, skorzystaj z dodatkowych ustawień (typ poszukiwanego pliku, rozmiar, konkretne słowa w nazwie). Jak tylko BearShare coś znajdzie, zostanie to wyświetlone w liście po lewej stronie. Możesz tutaj zaobserwować, jaki jest rozmiar danego obiektu, czy też ile jest dostępnych źródeł dla niego. Oczywiście istnieje możliwość poszukiwania wielu haseł naraz - wystarczy, że wpiszesz nowe słowo w pole "Find:". Wszystkie wyszukiwane przez ciebie wyrazy znajdziesz w liście po prawej stronie. Naciskając na jedną z tych pozycji, program pokaże, jakie są powiązane z tym hasłem wyniki.

Kiedy już zdecydujesz się na jakiś plik, wystarczy dwa razy na niego nacisnąć i automatycznie zostanie przeniesiony do spisu pobieranych przedmiotów. Wejdź w okno Downloads poprzez naciśnięcie odpowiedniego przycisku z paska narzędzi. Tutaj będziesz obserwować wszystkie pobierane dane i jaki jest ich postęp, czy też ile jeszcze będziesz musiał na nie czekać. Przechodząc do okna Uploads, możesz zobaczyć, kto i co pobiera z twojego zbioru.

Bez rewelacji

Mimo że BearShare jest już dosyć długo na rynku, nie rozwinął ciekawych funkcji, których nie znajdziesz u innych. Można to nazwać prostą obsługą, ale bardziej wymagający użytkownik nazwie to po prostu ubogimi możliwościami. Jeżeli jesteś uczulony na LimeWire, możesz wybrać "miśka", jednak nie masz co liczyć na fajerwerki.

<hr size=1 noshade>DJ Miś

Kliknij, aby powiększyćBearShare został wyposażony w interfejs odtwarzacza multimediów. Za jego pomocą uruchomisz filmy, czy też utwory MP3. Aby wejść w okno odtwarzacza, wybierz przycisk Theater z menu. Z lewej strony masz narzędzia do sterowania listą odtwarzania. Naciskając "+", możesz dodać plik do listy, a naciskając "-" usunąć. Gdy już utworzysz swoją listę, zapamiętasz ją przyciskiem z dyskietką, a później używając guzika z folderem i kartką, załadujesz ponownie. Aby całość odtworzyć, naciśnij przycisk "Play". Jeżeli znudzi ci się już obrazek miśka podczas słuchania muzyki, możesz włączyć wizualizację muzyczną, naciskając przycisk "Audio Visualizations" nad głównym ekranem odtwarzacza.

<hr size=1 noshade>

Ukryte funkcje

Okno statystyk dla ciekawskich.Kliknij, aby powiększyćOkno statystyk dla ciekawskich.BearShare ukrywa przed początkującym użytkownikiem kilka ciekawych, acz może nie do końca przydatnych funkcji. Aby je odblokować, musisz wejść w punkt View w głównym menu. Tam wybierz Enable Views i zaznacz odznaczone opcje. Teraz możesz skorzystać z funkcji statystycznych, konsoli, informacji o nowościach i hostach, z którymi się łączysz. Wszystkie dodatkowe elementy znajdują się w pasku narzędzi. Po kliknięciu na Statistics, otworzy się okno z przeróżnymi informacjami dotyczącymi sieci Gnutella i twojego systemu.

Kliknij, aby powiększyćPrzycisk Spotlight łączy się ze specjalną stroną, która zawiera informacje o ulubionych płytach i umożliwia ściągnięcie utworów wybranych artystów za darmo. Opcja Hosts to spis "gospodarzy", do których jesteś podłączony. Możesz również manualnie wprowadzić wybranego "gospodarza", jest to jednak funkcja dla zaawansowanych użytkowników.

<hr size=1 noshade>

Czatuj z miśkami

Jeżeli w czasie wyszukiwania i pobierania plików zacznie ci się nudzić i poczujesz potrzebę poznania użytkowników BearShare, możesz skorzystać z wbudowanej funkcji pogawędek. Wybierasz ją z górnej listwy, naciskając Chat. Otworzy się nowe okno, w którym wystarczy wpisać swój pseudonim i pokój, do którego chcesz wejść.

Informacje

Strona WWW

http://www.bearshare.com

Plus Minus

+ Wydajna sieć Gnutella

+ Dosyć łatwa obsługa

- Mało innowacji

- Wersja Pro za opłatą

Ocena

BearShare to dobry klient Gnutelli, jednak nie dorównuje konkurencji. Przede wszystkim brakuje ciekawych pomysłów i użytecznych dodatków.