Limetka w (G)Nutelli

LimeWire jest programem P2P korzystającym z sieci Gnutella, a przejrzysty interfejs i wydajna sieć czyni z tej mieszanki niepowtarzalny przysmak. Kto raz spróbuje, nie będzie chciał już niczego innego.

LimeWire jest programem P2P korzystającym z sieci Gnutella, a przejrzysty interfejs i wydajna sieć czyni z tej mieszanki niepowtarzalny przysmak. Kto raz spróbuje, nie będzie chciał już niczego innego.

Lista odtwarzanych obiektów nie jest zbytnio efektowna.Kliknij, aby powiększyćLista odtwarzanych obiektów nie jest zbytnio efektowna.Pierwsza wersja LimeWire powstała w 2001 r. Jest to duży plus, gdyż program jest dopracowany i trudno w nim znaleźć jakieś niedociągnięcia. Twórcy programu mieli również wystarczająco czasu, by wyposażyć aplikację w dużo ciekawych funkcji. Całą sieć Gnutella stworzono w roku 2000 przez firmę Nullsoft, znaną z odtwarzacza muzyki WinAmp. Jej największy atut to działanie zdecentralizowane. Nie ma serwerów, na których są przechowywane pliki, a wszystko dzieje się pomiędzy zwykłymi użytkownikami. Nie ma możliwości, by zamknąć tę architekturę sieciową, gdyż będzie ona działać dopóki znajdzie się choć dwóch użytkowników z programami, takimi jak LimeWire czy BearShare. Mimo to są też ujemne strony. Jedna z nich to niestabilność sieci. Wszystko powodowane jest przez fakt, iż użytkownicy mają różne łącza internetowe i niektórzy dosyć słabe konfiguracje systemowe. Nie masz zatem co liczyć, że za każdym razem uda ci się przeszukać całą sieć Gnutella. Z reguły kończy się na wyszukaniu 50% sieci, co oczywiście nie jest złym wynikiem.

Zobacz również:

Z czym to się je

Oto strona www.java.com. Stąd możesz pobrać najnowszy Java Runtime Environment, bez którego LimeWire nie będzie działał.Kliknij, aby powiększyćOto strona www.java.com. Stąd możesz pobrać najnowszy Java Runtime Environment, bez którego LimeWire nie będzie działał.W momencie pisania artykułu dostępna jest wersja 4.8.1. Program został napisany w Javie, zatem oprócz samej aplikacji będziesz musiał zaopatrzyć się w najnowszą wersję Java Runtime Environment, gdyż bez niej ani rusz. Możesz ją ręcznie pobrać, wchodząc na www.java.com i wybierając "Java Software Download". Podczas pierwszego uruchomienia program postara się w miarę automatycznie skonfigurować system. W przypadku kiedy nie uruchomi się konfigurator, musisz ręcznie określić podstawowe opcje. Manualną zabawę z ustawieniami rozpocznij, wchodząc w głównym menu w podpunkt Narzędzia, a potem w Opcje. Otworzy się nowe okno, w którym zacznij od pozycji "Nagrywanie". Możesz tutaj ustalić, w którym folderze mają się znajdować pobierane pliki i kiedy mają być usuwane niedociągnięte obiekty, aby nie zaśmiecały systemu. Kolejna istotna opcja znajduje się w punkcie "Udostępnianie". Jak sama nazwa wskazuje, zarządzasz tutaj udostępnianymi przedmiotami. W pierwszym polu określasz ścieżkę folderu, w którym znajdują się pliki do podziału. Możesz dodać nową, naciskając "Dodaj...". W drugim polu da się uściślić, jakie typy danych ma załadować z wybranej pozycji.

Wyciskanie soków

Odpowiednie ustawienie folderów jest istotne, jeśli nie chcesz mieć później bałaganu.Kliknij, aby powiększyćOdpowiednie ustawienie folderów jest istotne, jeśli nie chcesz mieć później bałaganu.Aby wycisnąć z LimeWire jak najwięcej i by działał jak najszybciej, trzeba podjąć pewne kroki. Wejdź w podpunkt "Szybkość". Tutaj w pierwszej opcji ustaw swoje łącze internetowe, a drugą polecamy zaznaczyć (Wyłącz UltraHosta), chyba że masz naprawdę bardzo wydajne połączenie i komputer. W trzeciej zaznacz "Enable OOB Searching" - dzięki tej opcji inni użytkownicy będą mogli szybciej przeszukać twoje zasoby. Następnie zajmijmy się ustawieniami pobierania. Otwórz pozycję "Pobieranie". W pierwszym polu określasz maksymalną ilość ściąganych plików. Jeżeli jesteś szczęśliwym posiadaczem szybkiego łącza, możesz ustawić "20", jeśli nie, to radzimy nie zmieniać tej wartości, a nawet zmniejszyć ją na "5". Drugą opcję (Automatycznie usuwaj ukończone pobierania) powinieneś zaznaczyć, gdyż dzięki temu program samoczynnie będzie czyścił listę pobierań. W przypadku gdy nie chcesz, żeby LimeWire korzystał z całego pasma internetowego, ustaw w "Przepływność dla pobrań", ile procent program ma używać. W podpunkcie "Podstawowe" w opcji Wysyłanie masz podobne możliwości ustawień, tylko że dla łącza wychodzącego.

Wejdź w Sloty, by ustawić w pierwszej pozycji "2", a w drugiej nie więcej niż "10". Ograniczy to trochę wysyłanie danych i odciąży połączenie z siecią. LimeWire posiada dużo ustawień i wszystkich niestety nie jesteśmy w stanie opisać, jednak do najważniejszych możemy jeszcze zaliczyć "System Startup" w zakładce Zaawansowane. Ta opcja jest odpowiedzialna za uruchamianie się programu wraz z Windowsem. Polecamy, by odznaczyć to pole, gdyż obciąża to system przy starcie.

Kliknij, aby powiększyćDostosowywanie przepływowości dla wysyłek i pobrań to ważny element, jeżeli nie chcesz, by program korzystał z całego łącza.Kliknij, aby powiększyćDostosowywanie przepływowości dla wysyłek i pobrań to ważny element, jeżeli nie chcesz, by program korzystał z całego łącza.

Jak znaleźć coś w (G)Nutelli?

Sposób wyszukiwania obiektów za pomocą LimeWire jest wyjątkowo przyjemny, a otrzymane wyniki są bardzo przejrzyście posortowane. Trudno sobie wyobrazić lepszy systemu szukania plików. Wystarczy, że wejdziesz w głównym oknie "limetki" do zakładki Szukanie i wpiszesz pożądaną nazwę. Gdy tylko naciśniesz "Szukaj", od razu zmienia się interfejs. Z prawej strony pokazane są wyniki twojego poszukiwania, a z lewej jest podział na typ plików, nazwę artystów i ewentualnie tytuł albumu, jeśli jest to plik muzyczny. Możesz teraz dokładniej posortować prawą stronę. Wystarczy wybrać z lewej części, czego dokładnie szukałeś. Jeżeli zdecydujesz się na konkretnego artystę i wybierzesz go z owej listy, po prawej wyświetlą się tylko pliki danego wykonawcy. Jest to bardzo wygodne, szczególnie wtedy gdy znalazłeś dużą ilość danych. Aby rozpocząć nowe szukanie, naciśnij po lewej stronie "Back to search" albo po prostu wybierz ponownie zakładkę Szukanie.

Gdy zdecydujesz się na pobieranie obiektu i klikniesz na nim dwa razy, pokaże się on w dolnej części okna. Tam program będzie ci dostarczał informacje dotyczące aktualnie ściąganych danych. Wszystkie ukończone pliki trafią automatycznie do specjalnego foldera.

Z lewej strony określasz, jakiego typu plik szukasz, potem wpisujesz jego nazwę i naciskasz "Szukaj", a wtedy aplikacja...Kliknij, aby powiększyćZ lewej strony określasz, jakiego typu plik szukasz, potem wpisujesz jego nazwę i naciskasz "Szukaj", a wtedy aplikacja...... od razu przejdzie do drugiego interfejsu, w którym z łatwością wszystko znajdziesz.Kliknij, aby powiększyć... od razu przejdzie do drugiego interfejsu, w którym z łatwością wszystko znajdziesz.

Bez szpiegowania

Jak widać, LimeWire nie tylko jest bardzo przejrzysty i prosty, ale dzięki swoim rozbudowanym opcjom zadowala również zaawansowanych użytkowników. Bardzo ważnym szczegółem jest także brak adware i spyware, czyli instalując program nie zaśmiecasz sobie całego systemu niechcianymi aplikacjami. Dla osób, które pragną mieć jeszcze więcej ustawień, lepsze wyniki i szybsze pobieranie, istnieje możliwość zamówienia wersji LimeWire PRO, która jest niestety płatna.

<hr size="1" noshade>Plikoteka

Tutaj znajdziesz pliki z twoich folderów.Kliknij, aby powiększyćTutaj znajdziesz pliki z twoich folderów.W LimeWire wbudowano zarządzanie plikami pobranymi i udostępnionymi. Dzięki temu nie musisz chodzić po katalogach zwykłą przeglądarką windowsową. Okno Plikoteki podzielone jest na trzy części. Pierwszy element w lewym górnym rogu wyświetla dostępne katalogi, czyli te, które udostępniłeś, bądź w których zapamiętywane są ściągnięte pliki.

Podczas ich przeglądania w prawej górnej części okna będzie wyświetlała się jego zawartość. W LimeWire wbudowano też odtwarzacz plików MP3. Wystarczy, że zaznaczysz pliki w oknie przeglądania i za pomocą przycisku "Do Playlisty" dodasz je do listy odtwarzanych elementów. Przyciski sterowania odtwarzaniem znajdują się na samym dole, po prawej stronie.

<hr size="1" noshade>

Co nowego?... A u znajomego?

Kliknij, aby powiększyćNie wiesz co konkretnie pobrać z sieci Gnutella? Nie orientujesz się w nowościach? LimeWire posiada dla ciebie idealne rozwiązanie. Wystarczy, że wybierzesz z dolnych zakładek, znajdujących się pod polem szukania, opcję "What's New". Następnie zaznacz, jaki typ danych cię interesuje i naciśnij przycisk wyszukiwania. Po paru sekundach będziesz miał listę najnowszych plików. LimeWire daje również możliwość przeglądania zasobów twojego znajomego. Wybierz zakładkę "Direct Connect", która znajduje się zaraz obok "What's New". Otworzy się nowe pole, gdzie trzeba wpisać adres IP osoby, z którą chcesz się łączyć. Aby sprawdzić numer IP, trzeba wybrać w Windowsie "Start", "Uruchom..." i wpisać "cmd". Powinno pokazać się nowe okno, w którym wpisujemy "ipconfig". Po naciśnięciu "Enter" pokaże ci się wynik polecenia, w którym m.in. znajdziesz pole "Adres IP". Te właśnie liczby powinna podać osoba, do której chcesz się podłączyć.

Kliknij, aby powiększyćSprawdzanie własnego IP może się przydać nie tylko przy korzystaniu z LimeWire.Kliknij, aby powiększyćSprawdzanie własnego IP może się przydać nie tylko przy korzystaniu z LimeWire.

<hr size="1" noshade>

Informacje

Strona WWW

http://www.limewire.com

Plus Minus

+ Intuicyjny interfejs

+ Bardzo dobre wyszukiwanie

+ Brak spyware i adware

- Pełne możliwości dopiero z wersją PRO

Ocena

LimeWire wyróżnia się świeżym wyglądem i ciekawymi rozwiązaniami. Jest to wyjątkowo przyjazny program bez większych niedociągnięć.