Direct Connect: więcej niż P2P

Nie lubisz programów typu eMule czy KaZaA? Mamy dla ciebie idealną alternatywę. Direct Connect łączy dobre cechy tych aplikacji i dodaje jeszcze sporo od siebie.

Nie lubisz programów typu eMule czy KaZaA? Mamy dla ciebie idealną alternatywę. Direct Connect łączy dobre cechy tych aplikacji i dodaje jeszcze sporo od siebie.

DC++ jest najbardziej znanym klientem serii programów do wymiany plików znanych jako Direct Connect, działających na zasadzie peer-to-peer (P2P). W porównaniu z konkurentami typu KaZaA czy eMule, DC++ jest o wiele przyjemniejszy w obsłudze i z racji swojej konstrukcji, sprzyja łączeniu się ludzi o podobnych zainteresowaniach. Jeśli jesteś grafikiem amatorem lub udzielasz się w komputerowej Demo Scenie, to znajdziesz tam świetne miejsce dla siebie.

Zobacz również:

Zasada działania

Główne okno programu dzieli się na trzy sekcje - czat, lista osób znajdujących się na hubie oraz wykaz transferów wychodzących i przychodzących.Kliknij, aby powiększyćGłówne okno programu dzieli się na trzy sekcje - czat, lista osób znajdujących się na hubie oraz wykaz transferów wychodzących i przychodzących.Idea DC++ polega na łączeniu się do tzw. Hubów, czyli serwerów, gdzie zbierają się ludzie udostępniający swoje dane. Każdy Hub jest odrębny i ma własne reguły, takie jak: minimalna ilość danych, którą należy udostępnić, czy tematyka - przykładowo amatorskie filmiki z rajdów. Tych zasad należy bezwzględnie przestrzegać, ponieważ na każdym Hubie znajdują się Opowie, czyli osoby operujące danym Hubem, pilnujący, czy użytkownicy trzymają się ustalonych reguł. W związku z tym, jeśli interesuje Cię grafika komputerowa, to wystarczy poszukać Huba o takiej tematyce i się do niego podłączyć. Każdy użytkownik decyduje, co chce udostępnić, i nie ma mowy o dostaniu się do danych, których nie ma ochoty pokazać. Możesz więc być spokojny o podkatalog z prywatnymi zdjęciami czy innymi danymi. Sam program udostępniony jest w wersji open source, czyli wprowadzanie zmian programistycznych nie jest łamaniem prawa autorskiego. Każdy, kto czuje się na siłach, może go przerobić i stworzyć własnego, lepszego klienta. Powstało już całe mnóstwo alternatywnych klientów Direct Connect, jak choćby BCDC+++, DC@fe++ czy iDC, ale przez wprowadzanie różnych zmian, które nie są kompatybilne z niektórymi Hubami, wiele z programów bywa blokowanych. Zdarzało się, że autorzy "poprawek" umieszczali różne mechanizmy oszukujące.

DC++ można ściągnąć ze strony http://dcplusplus.sourceforge.net/ , gdzie dostępny jest również kod źródłowy programu, dokumentacja, FAQ oraz forum, skupiające miłośników grzebania w zakamarkach Direct Connecta.

Zanim zaczniesz zabawę

Tu wpisujesz swoje przezwisko, rodzaj łącza i ewentualnie e-mail i opis.Kliknij, aby powiększyćTu wpisujesz swoje przezwisko, rodzaj łącza i ewentualnie e-mail i opis.Instalacja DC++ jest prosta i bezproblemowa. Niestety, nie ma wersji w języku polskim, ale interfejs jest łatwy i logiczny, więc nie powinno być problemów z jego opanowaniem, natomiast po instalacji można dograć plik lokalizujący. Program nie jest rozbudowany o dodatkowe, wspomagające aplikacje, więc zalecamy nie zmieniać ustawień instalacji, i pozostawienie ich zgodnie z sugestią programu.

W wersji oryginalnej DC++ nie ma żadnych ukrytych robali ani programów adware, spyware i tym podobnych, ale w wersjach zmodyfikowanych mogą się one pojawić.

Po uruchomieniu DC++ pojawia się ekran konfiguracyjny. Od razu na początku program domaga się podania pewnych podstawowych informacji. Wymagane jest podanie pseudonimu, jakim będziesz się posługiwał, wchodząc na różne Huby. Wpisanie adresu e-mail czy opisu, który będzie się pojawiać przy naszym przezwisku, nie jest obowiązkowe, ale czasem pomaga w zidentyfikowaniu ciebie spośród setek użytkowników. Z wyborem prędkości łącza jest tak samo - służy wyłącznie jako informacja dla innych i nie wpływa na prędkość ściąganych i wysyłanych danych.

Aktywnie czy pasywnie?

Bardzo ważne jest wybranie trybu połączenia, aby program działał poprawnie.Kliknij, aby powiększyćBardzo ważne jest wybranie trybu połączenia, aby program działał poprawnie.W DC++ istnieją dwa tryby łączenia się programu - Passive i Active. Zależą one od typu połączenia z Internetem i czy jesteś ukryty za firewallem lub łączysz się przez router. Tryb Active wymaga swobodnego dostępu do protokołów TCP oraz UDP, które mogą być ograniczane przez dwa powyższe elementy. Jeśli po ustawieniu trybu Active nie możesz wyszukiwać plików lub masz problemy z łączeniem się do Hubów, musisz ustawić tryb Passive. Wiążą się z tym jednak pewne ograniczenia, takie jak wolniejsze wyszukiwanie plików i brak połączenia z innymi użytkownikami, którzy są w trybie pasywnym. Może to także wpłynąć na sam transfer danych przez DC++, ale nie jest to do końca regułą.

Kolejnym krokiem jest skonfigurowanie katalogów, w których będą umieszczane ściągane przez ciebie pliki. W zakładce Download ustawiasz, gdzie zostaną zachowane pliki ukończone, jak również możesz podać oddzielny katalog na dane pobrane tylko częściowo. Dobrze jest mieć te dwa katalogi, ponieważ pliki pełne i cząstkowe nie różnią się nazwą i można się łatwo pogubić.

W tym miejscu określasz także limit pobieranych plików w jednej chwili oraz ustawiasz maksymalną prędkość, z jaką DC++ będzie je ściągać. Ta ostatnia funkcja przydaje się, jeśli w czasie pracy programu chcemy jeszcze poszperać w Internecie i nie chcemy mieć zapchanego całego łącza.

Podziel się

Szpiegujemy innych - Search-spy, trzecia z ikon wyszukiwania na pasku narzędzi, to moduł sprawdzania, co jest najczęściej wpisywane w wyszukiwarkach na Hubach. Jest to tylko ciekawostka, i prawdopodobnie rzadko będziesz z tego korzystać, ale można podpatrzeć, co cieszy się największym zainteresowaniem.Kliknij, aby powiększyćSzpiegujemy innych - Search-spy, trzecia z ikon wyszukiwania na pasku narzędzi, to moduł sprawdzania, co jest najczęściej wpisywane w wyszukiwarkach na Hubach. Jest to tylko ciekawostka, i prawdopodobnie rzadko będziesz z tego korzystać, ale można podpatrzeć, co cieszy się największym zainteresowaniem.Jako że Direct Connect jest po to, żeby ludzie mogli dzielić się danymi, a ty będziesz od tych ludzi te dane pobierał, wypada się też czymś podzielić. W dziale Share wybierasz katalogi i pliki, które chcesz dodać do puli danych, jakie udostępniasz innym. Program automatycznie zlicza, ile łącznie wszystkiego jest, więc jeśli dodałeś dużą liczbę plików, może to trochę potrwać. Udostępnianie jest tak naprawdę koniecznością, ponieważ bez odpowiedniej ilości danych nie dostaniesz się na Huby, które wymagają tzw. minimalnego share. Tutaj również ustawiasz liczbę slotów, czyli liczby osób mogących się do Ciebie podłączyć w tym samym momencie. Zalecane, a nawet czasem wymagane minimum to dwa sloty na jeden Hub. Liczba obligatoryjnych slotów może się zmieniać w zależności od zasad panujących na poszczególnych serwerach.

Główny ekran DC++ przypomina bardzo popularny program do czatowania, mIRC, w związku z czym pojawia się tam mnóstwo tekstu, którego często w ogóle nie chcesz czytać. W zakładce Appearance masz możliwość trochę tego powyłączać albo wręcz przeciwnie, jeśli chcesz wiedzieć więcej o tym, co się dzieje na Hubie.

Dodatkowo znajduje się tu cała masa bardzo przydatnych opcji, jak chociażby potwierdzenie zamknięcia aplikacji. Zalecamy jej uruchomienie, ponieważ w momencie ściągania dużej ilości plików przykro by było niechcący wyłączyć program, zamiast minimalizować go do paska Windows.

W tej samej zakładce jest miejsce na załadowanie pliku spolszczającego program. Znajdziesz go na naszej płycie lub możesz pobrać ze strony producenta.

Sporo dodatkowych opcji jest jeszcze w zakładce Advanced, ale przede wszystkim chcielibyśmy zwrócić uwagę na dwie bardzo przydatne funkcje.

Aby dostać się na większość serwerów, należy mieć odpowiednią ilość Share, czyli udostępnionych plików. Uważaj, aby nie udostępnić poufnych danych.Kliknij, aby powiększyćAby dostać się na większość serwerów, należy mieć odpowiednią ilość Share, czyli udostępnionych plików. Uważaj, aby nie udostępnić poufnych danych.Zanim rozpoczniesz ściąganie, musisz podłączyć się do jednego z Hubów. Wiele z nich jest tematycznych, dzięki czemu łatwiej znaleźć interesujące cię rzeczy.Kliknij, aby powiększyćZanim rozpoczniesz ściąganie, musisz podłączyć się do jednego z Hubów. Wiele z nich jest tematycznych, dzięki czemu łatwiej znaleźć interesujące cię rzeczy.

Niekiedy zdarza się, że serwer, do którego chcemy się dostać, jest przepełniony. Część Hubów została połączona w sieci tematyczne i kiedy nie można podpiąć się pod dany serwer, następuje przekierowanie do najbliższego Huba z sieci. Aby takie przełączanie nastąpiło automatycznie, trzeba zaznaczyć opcję "Automatically follow redirects".

Inną, usprawniającą działanie możliwością DC++ jest zautomatyzowane wyszukiwanie dodatkowych kopii ściąganego przez nas pliku u innych osób. Wystarczy w zakładce Advanced zaznaczyć "Automatically search for alternative download locations" i od tej pory program sam rozpocznie poszukiwania źródeł wszystkich zakolejkowanych plików.

<hr size="1" noshade>Ze strony internetowej możesz pobrać tematyczne listy Hubów.Kliknij, aby powiększyćZe strony internetowej możesz pobrać tematyczne listy Hubów.Większy wybór, większe możliwości - pobieranie nowych list serwerów

Jeśli podstawowa lista Hubów, która się ściągnęła, z jakiegoś powodu Ci nie pasuje, i chciałbyś pobrać nową, zawierającą wyłącznie Huby angielskie, niemieckie lub polskie, to wystarczy wejść na stronę http://www.hublist.org . Tam znajdziesz linki, które musisz wkleić w ustawieniach pobierania w DC++. Takich list możesz mieć więcej niż jedną i program będzie pobierał aktualny spis Hubów, korzystając z każdej z nich.

<hr size="1" noshade>

Wiele w skrócie

Możesz się spotkać z dziwnymi oznaczeniami w kolumnie "Tag", przy nickach niektórych użytkowników, na przykład <V:0.670;M:A;H3/0/0;S:6>.

Pierwsza litera, czyli V, oznacza wersję klienta, M określa tryb działania programu - pasywny lub aktywny. Następnie H, gdzie kolejne cyfry oznaczają liczbę hubów gdzie jesteś zwykłym użytkownikiem, zarejestrowanym lub operatorem, oraz S, które oznacza ilość otwartych slotów. Czasami na końcu jest jeszcze O, które odnosi się do opcji "Automatically open an extra slot if speed is below" w ustawieniach "Share". Ta funkcja otwiera dodatkowy slot, jeśli prędkość wysyłania jest mniejsza od podanej tam liczby.

Reinstalacja DC, bez straty danych

Jeśli kiedyś dojdzie do sytuacji, że będziesz musiał przeinstalować DC++, a będziesz chciał zachować wszystkie swoje ustawienia z DC++, odnowienie listy Hubów, razem z kolejką ściąganych plików i spisem użytkowników, których dodałeś do ulubionych, jest rzeczą realną do zrobienia, ale bardzo pracochłonną i męczącą. Jednak można sobie ułatwić życie, zachowując wszystkie te ustawienia.

Wystarczy po prostu zachować zawartość katalogu, w którym umieszczone jest DC++, i po ponownej instalacji nadpisać stary katalog z programem na nowy.

Przepychanie łącza

Może się zdarzyć, że inni ludzie pobierają od Ciebie z zawrotnymi prędkościami, a ty ledwo wyciągasz 1 kb/s. Może to być spowodowane zbyt dużym ruchem w twojej sieci. Wtedy może pomóc opcja "Use small send buffer" w zakładce Advanced. Włączenie tej opcji nie musi od razu dawać drastyczniej poprawy, ale powinno spowodować swobodniejsze pobieranie danych, w przypadku gdy sporo osób ściąga od ciebie.