Port, zwrotnica i ściana ognia

Chciałbyś wiedzieć, co należy zrobić, żeby komputer był zabezpieczony i mógł jednocześnie ściągać przez programy peer-2-peer?

Chciałbyś wiedzieć, co należy zrobić, żeby komputer był zabezpieczony i mógł jednocześnie ściągać przez programy peer-2-peer?

A więc masz już zainstalowany program P2P i jesteś gotowy, aby rzucić się w wir ściągania i udostępniania plików. Wciskasz przycisk "Połącz" i... nic się nie dzieje, albo aplikacja nie jest w stanie niczego wyszukać i działa bardzo powoli. Taka sytuacja zdarza się bardzo często, jeśli korzystasz z firewalla lub z Internetem łączysz się przez router. Poniżej postaramy się wyjaśnić, jak poradzić sobie z tym problemem i na co należy zwracać uwagę przy konfiguracji.

Zobacz również:

Co i jak?

Na początek trzeba wyjaśnić zasadę komunikacji komputerów przez Internet oraz czym jest firewall, router i dlaczego nasze programy mogą nie działać z nimi tak, jak byśmy sobie tego życzyli.

Komunikacja w Internecie opiera się na adresach IP. Są one unikatowym oznaczeniem komputera w sieci i żadne dwa nie mogą mieć identycznych adresów. Każde IP jest podzielone na porty, które mają przypisane numery od 0 do 65535, po to, aby w jednej chwili z jedną jednostką mogło się komunikować kilka niezależnych źródeł. Aby rozjaśnić sytuację, załóżmy że adres IP nie ma portów, wtedy moglibyśmy korzystać w jednym momencie np. tylko ze stron WWW, a nie działałoby już Gadu-Gadu, ponieważ adres IP byłby zajęty komunikacją z serwerem WWW. Po to właśnie są porty, aby umożliwić działanie kilku programów jednocześnie korzystających z Internetu. Wyróżniamy dwa typy portów TCP, w którym znajdują się mechanizmy kontroli przepływu i retransmisji oraz UDP, który tego nie posiada. Częściej używanym typem jest ten pierwszy, co dotyczy również aplikacji P2P. Większość programów ma przypisany stały port, z którego korzysta. Na przykład przeglądarka internetowa do wyświetlania stron WWW używa portu TCP o numerze 80, natomiast kiedy wysyłasz pocztę, łączysz się przez port 25, a gdy odbierasz - przez 110.

Gdy mamy już wyjaśnione podstawowe zasady komunikacji między komputerami, możemy przejść do omówienia aplikacji i urządzeń, które są problemem dla naszych programów. Jednym z nich jest tzw. firewall lub inaczej zapora sieciowa. Najczęściej spotykane są one w formie specjalnych aplikacji instalowanych na komputerze, ale zdarzają się jako oddzielnie funkcjonujące urządzenia. Skoncentrujemy się jednak na popularniejszych firewallach software'owych, ogólnodostępnych dla przeciętnego użytkownika. Kolejnym elementem, który może powodować problemy, jest router, czyli urządzenie kierujące ruchem między Internetem a siecią lokalną. Często zintegrowane są z nimi firewalle, zabezpieczające całą sieć lokalną przed zagrożeniami płynącymi z Internetu. W takim wypadku nie ma już potrzeby instalowania dodatkowych zapór na własnym komputerze.

Ściany ognia

Zaczniemy od najbardziej popularnego sposobu łączenia się z Internetem w naszych domach, czyli łącz szerokopasmowych, takich jak Neostrada, oraz z problemami, jakie mogą się pojawić. W wypadku takiego łącza powinniśmy być zabezpieczeni firewallem, ponieważ komputer jest podłączony bezpośrednio do Internetu, co wiąże się z dużym zagrożeniem dla naszego komputera ze strony hakerów i wszelakich wirusów. Tego typu programy analizują cały ruch pomiędzy komputerem a siecią i w razie potrzeby blokują dostęp z Internetu do jego zasobów.

Zasada jego działania jest prosta i opiera się na zamknięciu nieużywanych portów sieciowych naszego komputera oraz monitorowaniu tych, które muszą pozostać otwarte, abyśmy mogli swobodnie korzystać z sieci. Zadaniem firewalla jest podjęcie odpowiedniego działania w razie wykrycia jakiejkolwiek próby naruszenia zabezpieczeń twojego peceta. Dodatkowo, wiele tego typu programów ma listy aplikacji zaufanych i tych, które chcesz zawsze blokować. Firewall jest wręcz niezbędny przy stałym podłączeniu do Internetu, szczególnie jeśli komputer pozostaje włączony podczas twojej nieobecności. Jednak stosowanie ich może powodować problemy dla różnych programów korzystających z sieci w związku z całkowitą kontrolą wszystkich portów sieciowych naszego komputera.

Właśnie z tego powodu aplikacje P2P mogą mieć trudności z połączeniem i ściąganiem danych. Wynikają one prawie zawsze z niewłaściwej konfiguracji zapory, nakładającej zbyt wysokie ograniczenia.

Postaramy się przedstawić takie rozwiązanie, aby nie pozostawić zbyt wielu otwartych furtek do komputera, ale także by programy P2P działały szybko i bez problemów. Przed wprowadzaniem zmian w konfiguracji firewalla należałoby sprawdzić, czy wina na pewno leży po stronie zapory blokującej porty sieciowe, z których korzysta dana aplikacja. W tym celu możesz posiłkować się skanerami portów, które możesz zgrać z Internetu lub skorzystać z wersji online uruchamianych bezpośrednio ze strony WWW. Jeśli po sprawdzeniu okazało się, że sprawdzane przez ciebie porty są jednak zamknięte, to przedstawimy wam sposób rozwiązania tego problemu na przykładzie trzech firewalli.

We wszystkich tego typu programach mamy dwa sposoby na "ułatwienie" pracy programom P2P. Jednym z nich jest dodanie interesującego nas programu do listy aplikacji zaufanych. Lista ta jest w praktycznie każdym firewallu, miewa inną nazwę, jednak spełnia to samo zadanie - zezwala na nieograniczone korzystanie z portów sieciowych naszego peceta. Drugą metodą jest ręczne otwarcie tychże portów potrzebnych np. DC++ do wymiany plików z innymi komputerami w sieci.

Zapora systemu Windows

Jeśli nie masz innej zapory, upewnij się, czy aby na pewno Zapora Systemu Windows jest włączona.Kliknij, aby powiększyćJeśli nie masz innej zapory, upewnij się, czy aby na pewno Zapora Systemu Windows jest włączona.Na początku zaprezentujemy zaporę wbudowaną w system operacyjny Windows XP z Service Packiem 2. Jest to najprostszy z firewalli, ale nie znaczy to, że najgorszy. Dla bezpieczeństwa, jeśli nie posiadasz żadnego innego systemu ochronnego, zalecamy, aby pozostał on aktywny. Aby się dostać do interesujących cię ustawień, musisz wejść do Połączeń sieciowych w Panelu sterowania. Następnie wejdź we właściwości połączenia, za pomocą którego łączysz się z Internetem. W zakładce "Zaawansowane" przejdź do ustawień Zapory Systemu Windows.

Upewnij się, że w zakładce "Ogólne" firewall jest włączony, a opcja niedopuszczania wyjątków wyłączona. W zakładce "Wyjątki" znajduje się kilka ciekawych opcji, które powinny cię zainteresować. Największą część okienka zajmuje lista programów i usług, które jeśli zaznaczysz, będą miały swobodny dostęp do sieci, bez żadnych blokad. W przypadku gdy któregoś nie zaznaczysz, za każdym razem, gdy zostanie uruchomiony, Windows Firewall będzie stwarzał mu problemy z łączeniem się z siecią.

Aby dodać nowy program, klikamy przycisk "Dodaj program", następnie w okienku, które się pojawiło, wybierz z listy, na której znajdują się wszystkie zainstalowane programy na twoim komputerze to, co chcesz mieć odblokowane. Jeśli nie odnalazłeś interesującej cię aplikacji, możesz po naciśnięciu przycisku "Przeglądaj" odnaleźć ją na dysku twardym swojego komputera. Po tej operacji dodany program ma zgodę od zapory na korzystanie z każdego, potrzebnego mu portu. Alternatywnym sposobem jest otwarcie konkretnych, wybranych przez ciebie portów, co robimy przyciskiem "Dodaj port". Następnie podajemy nazwę reguły wraz z numerem portu oraz zaznaczamy jego typ.

W razie potrzeby, jeśli stwierdzisz że w jednym z odblokowanych programów należy cos zmienić lub został źle dodany, musisz go wpierw usunąć, do czego służy odpowiedni przycisk, a następnie dodać jeszcze raz. Niestety, opcja edycji tej funkcji nie spełnia.

Ogólnie, Windows Firewall jest zaporą prostą, z małą ilością opcji, ale z całą pewnością spełnia swoją funkcję, i robi to całkiem nieźle.

<hr size="1" noshade>Online'owe skanery portów

Kliknij, aby powiększyćWielu z producentów oprogramowania zabezpieczającego komputery przed niepowołanym dostępem z Internetu udostępnia na swoich witrynach WWW skanery portów, które sprawdzają zabezpieczenia twojego komputera. Podamy kilka przykładowych, abyś mógł sprawdzić zabezpieczenia twojego sprzętu:

http://security.symantec.com/

http://download.zonelabs.com/bin/free/cm/scanner3.html

Skanery te sprawdzają tylko określone porty i nie ma możliwości ich wyboru. Aby przetestować, czy wybrane przez ciebie porty są otwarte, polecamy ten link: http://www.whatsdown.net/nmap.html . Będziesz musiał podać swój zewnętrzny adres IP oraz wybrać typ i zakres portów.

<hr size="1" noshade>

Kliknij, aby powiększyćRouter XP

Windows XP potrafi udostępniać Internet w sieci lokalnej, jednakże niewiele osób wie, że istnieje możliwość przekierowywania portów dla aplikacji P2P. Na początek musisz udostępnić połączenie internetowe w Windows XP. Przejdź do okna konfiguracji Zapory Systemu Windows, a następnie do zakładki "Zaawansowane". Wejdź w "Ustawienia" połączenia, za pomocą którego łączysz się z Internetem i w okienku wybierz klawisz "Dodaj". Teraz wpisz IP komputera, na który chcesz ustawić przekierowanie, a następnie port zewnętrzny, czyli skąd będą przychodzić dane i wewnętrzny, należący do wcześniej podanego IP.

<hr size="1" noshade>

Domyślne porty aplikacji P2P

Czy zastanawiałeś się, z jakiego portu korzysta twoja aplikacja P2P? Przedstawiamy listę programów oraz portów, z jakich domyślnie korzystają. Jednak należy pamiętać, że w większości z nich nie są to ustawienia stałe i można je dowolnie modyfikować.

Azureus, eXeem, Bitspirit, ABC, BitTorrent - Port 6881 TCP;

eMule - 4662 TCP, 4672 UDP,

eDonkey2000 - 4662 TCP, 5737 UDP;

DC++ - samo dobiera port TCP i UDP, ale można go narzucić w Firewallu;

BearShare, LimeWire - 6346 TCP;

KaZaA Lite Rewolucja - 3669 TCP.

Sytuacja bez wyjścia

Kiedy łączysz się z Internetem przez sieć lokalną i nie masz dostępu do urządzenia, które jest dla ciebie bramą internetową, mogą nie działać żadne aplikacje P2P. Powodem tego jest filtrowanie ruchu do sieci globalnej pod kątem programów P2P i blokowanie go.